Bilet do nieistnienia

Czytelnik
2023-04-21
2023-04-21
opowiadania filozofia relacje międzyludzkie

Wspaniały zbiór opowiadań. Mimo, że są króciutkie mają w sobie to coś. Każde zmusza do refleksji. Momentami bywają zabawne, groteskowe, ale na pewno w 100% wypełnione są ludźmi. Emocje aż kipią. Mistrz słowa.

Seria krótkich, bijących po oczach smutkiem szarej rzeczywistości opowiadań. Jak celnie autor uchwycił te momenty zwątpienia w życiu każdego z nas, kiedy to już decydujemy się na rozwód, na odejście, zerwanie przyjaźni a po kilku sekundach ogarnia nas euforia i nowa nadzieja.

Książka idealna do pogłębienia depresji.

Książka idealna do pogłębienia depresji.

Zbiór świetnych i krótkich opowiadań. Rozrywkowe i pouczające - zdecydowanie warto przeczytać. Autor to wybitny poeta i pisarz - syn wybitnych pisarzy, więc zostało Mu w genach, ale zdecydowanie nie zmarnował talentu.

Zbiór króciutkich opowiadań na stronę albo trzy. O starości, przemijaniu, życiu. Smutnych, poruszających, ale i czasem zabawnych w tych opisach codzienności.

Lubiłam czytać felietony Tomasza Jastruna w Twoim Stylu i tutaj znalazłam podobnie wysoki poziom prozy. To zbiór opowiadań - czasem nawet na niecałą stronę, a czasem na kilka, trochę jak snapshoty z życia, migawka z pewnych zdarzeń, myśli, relacji, wymiany zdań czy chwil utrwalonych w opowiadaniu. Dominuje tematyka dosyć smutna (rozwody, uciążliwości wieku starszego),ale nie oznacza to, że książka jest nudna i smutna. Ma pierwiastek humoru, pewnego mrugnięcia okiem, dystansu do rzeczy, których zmienić nie można. Chłonęłam z przyjemnością każde zdanie tej książeczki.

Opowiadania nostalgiczne, ze szczyptą tragizmu i komizmu. Jak to w życiu. Mała próbka: „Nie mógł nauczyć syna jeździć na rowerze. Co to była za męka. Biegał, trzymając rower za metalową prowadnicę. Kiedy puszczał, chłopiec przewracał się. Co za antytalent z tego dzieciaka, złościł się, jedź prosto, nie bój się, mocniej ciśnij pedały, znowu źle! I tak dzień po dniu, roku po roku. Aż pewnego dnia chłopiec pojechał… Na początku chwiał się niepewnie, ale potem jechał już prosto, coraz szybciej i szybciej, nagle wzbił się w powietrze i odfrunął na zawsze”.

• Z_2023
  • Do zdobycia