Zakręceni

Czarna Owca
2022-05-18
2022-05-18
Jastrun

Dziś kilka słów o książce innej niż te, które zazwyczaj czytam. Do lektury zachęciło mnie porównanie jej do “Buszującego w zbożu” i muszę przyznać, że chwilami odczuwałam podobieństwo, lecz na pewno jest to mocno uwspółcześniona wersja dzieła Salingera. Napisana, co prawda, językiem nastolatków, da się jednak wyczuć, że stworzyła ją ręka nieco dojrzalszego autora.

“Zakręceni” to bezpruderyjna, groteskowa i do bólu szczera historia spisana w formie monologu dwojga bohaterów. On - uczeń, nastolatek, beznadziejnie zakochany w ekspedientce z osiedlowego sklepu. Ona – dziewczyna przeistaczająca się w kobietę, marząca o dostatnim życiu i wielkiej karierze. Łączy ich sklep oraz podobny wiek.

Nie ma tu konkretnej akcji, ani pędzącej fabuły. Autor skupia się na przemyśleniach i wyobrażeniach współczesnej młodzieży, ukazując ich tok myślenia, codzienne rozterki, relacje z bliskimi i marzenia o przyszłości.

Brak rozdziałów i dialogów sprawia, że swoją formą książka tak wyróżnia się na tle tego, co czytam na co dzień i była miłą odmianą, powiewem świeżości. Może nie zmieniła mojego życia i nie zapadnie mi dożywotnio w pamięć, ale na pewno umiliła mi czas.

Jak do tej pory nie miałam okazji spotkać się z twórczością autora. Powieść "Zakręceni" mną trochę zakręciła, a raczej wkręciła w świat młodych ludzi, i ich marzeń o miłości.

Warszawa, ona i on.
I miłość? Taka młodzieńcza, niedojrzała.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej bohaterem jest on, zwracający uwagę na nią, bezimienną ekspedientkę, w której się zakochuje i wręcz śledzi.
Druga poświęcona jest jej. Ma chłopaka i wie, że jest śledzona, ale nie bierze tego na poważnie, myśląc o nim jako o kolejnym świrze.

Autor w swojej powieści zwraca uwagę na problemy młodych ludzi, którzy nie zawsze liczą się ze zrozumieniem swoich bliskich, zajętych swoimi problemami. O błędach, które popełniają podejmując nieprzemyślane decyzje i skutkach, które mają różny finał.

Zakręceni, zaplątani i zagubieni, to tacy są bohaterowie książki.Jeszcze długa droga przed nimi, aby dojść do celu o jakim marzą.

"Zakręceni" to książka dla młodzieży, dająca dużo do myślenia i warto po nią sięgać.
Autor porusza w niej sporo tematów dotyczących młodego pokolenia i ich trudnego dojrzewania w czasach gdzie nigdzie nie ma znaku drogowego w którą stronę iść.

POLECAM !!!

Warszawa, ona i on.
I miłość? Taka młodzieńcza, niedojrzała.

Autora, pana Tomasza Jastruna znam od lat. Zaczytywałam się w jego felietonach w „Twoim Stylu”, w których pisał o wszystkim. O tym, co go zaintrygowało, co mu akurat siedziało w myślach, czy ot po prostu, dywagował wokół jakiegoś zagadnienia. Tutaj Tomasz Jastrun daje się poznać jako prozaik, a to już całkiem inny styl pisania i myślenia równocześnie. Jest i długa forma i fabuła i bohaterowie...
Ale po kolei.
„Zakręceni” są i dobrą i złą powieścią jednocześnie, co widać w opiniach na jej temat. Co recenzja, to inna ocena, co czytelnik to inne zdanie. I niby o to chodzi, o dyskusje i rozmowy o tym, o czym się przeczytało i jakie to zrobiło na nas wrażenie. Po to są książki, dlatego prócz uczty dla wyobraźni i oderwania od trosk codzienności warto zawsze mieć na temat przeczytanej powieści jakąś opinię – i ją wyrażać.
„Zakręceni” to dwustu-stronicowa książka podzielona na dwa działy. Na Niego i na Nią. On to szesnastoletni młodzik z wieloma problemami. A to widzi bezsens życia, a to planuje samobójstwo, a to czuje wstręt do rodziców. Wszystko stanowi dla mnie ciężar. Jednak jest ONA - jedna i jedyna, platoniczna miłość pracująca w sklepie spożywczym. Ona to dziewiętnastoletnia dziewczyna, która ma swojego chłopaka, o zachwytach innego nie ma pojęcia. To dwie kompletnie obce sobie osoby. Jednak...
Autor świadomie zagląda do środka dwóch nastoletnich umysłów. Różnią się trzema latami i płcią, co ma znaczenie, lecz – co sam szybko zauważysz – oboje to „kalecy” duchowi. Autor prowadzi nas przez pokręcony i niezrozumiały wręcz świat młodego pokolenia. Ich emocje, które targają wnętrza, myśli, które uwielbiają pesymizm i zero perspektyw na przyszłość. To pokolenie tymczasowe. Nie ma ani pragnień, ani wykształcenia ani ambicji. Wszystko „ma gdzieś”. I w pewnym momencie cię to irytuje. W tej książce brak magnesu, który budziłby w czytelniku pasję czytania. I nawet zabiegi autora, dialogi i splatanie ze sobą poszczególnych wątków nie są w stanie sprawić cudu. Ta książka jest o trudnej młodzieży i jej zagubieniu, co akurat w przypadku tak skonstruowanych bohaterów wydaje się normalne. Patologiczne rodziny, czy rodzice, którzy na rodziców się w ogóle nie nadają, tworzą dziecko na swój wzór i podobieństwo. I ten aspekt akurat stanowi plus tej powieści. Trudna młodzież, rodziny bez miłości, krzyki, awantury i jałowość. Ale...
powiem szczerze - musisz zmuszać się do czytania. Ja musiałam. To książka, po której stronach zasuwasz jak na hulajnodze i nie przykładasz wagi do mijanych obiektów. Dlaczego? Bo są nudne i nie mają w sobie kolorów. Wszystko przewidujesz, przeczuwasz i tracisz stopniowo zainteresowanie. Bełkoty i myśli młodych są denne. Plusem jest to, że można ją odbierać na dwóch płaszczyznach. Młodzież znajdzie w niej coś dla siebie, rodzice dla siebie. Dwie strony pojmą błędy życia, jakie sami popełniają. I to jest cenne, ale sama fabuła i historia to nie mój świat.
Z założenia miała to być mądra i zabawna powieść. No, czasem jest lekka i o niczym, ale czy jest śmieszna? Jeśli głupota młodzieży bawi, to jest naiwnie zabawna. Wymuszona. Ta książka mnie zawiodła w negatywnym tego słowa znaczeniu. Znając poziom pisania pana Jastruna liczyłam w duchu na dobrą lekturę, ale – od nadziei do faktu długa droga, co nie jeden raz miałam okazję przerabiać. Tu mnie to spotkało. Szkoda.

@sztukater

Szczerze mówiąc jest mi ciężko napisać cokolwiek o tej książce. Po przeczytaniu opisu na okładce, liczyłam na lekką historię miłosną. Myślałam, że spędzę przyjemnie czas, ale niestety tak się nie stało.

Choć książka jest króciutka, trochę ją męczyłam i trudziłam się, by dotrwać do końca. Napisana jest w formie monologu, z perspektywy dwóch osób. Szesnastoletniego chłopca i dziewiętnastoletniej ekspedientki.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to historia jedna z wielu. Jednak szybko okazuje się, że autor wplata w swoją opowieść trudne tematy.

Nie jestem w stanie jej ocenić. Dla mnie nie jest ani dobra, ani zła.

Dzisiaj przychodzę do Was z książką, która totalnie nie przypadła mi do gustu. A jest to “Zakręceni” Tomasza Jastruna.

Jest to historia dwójki nastolatków. Pierwsza część to monolog szesnastolatka, zakochanego w nieznajomej ekspedientce. Chodzi do sklepu tylko po to, aby na nią popatrzeć, chociaż nawet nie zna jej imienia. Druga część to jej monolog. Ma chłopaka, z którym się nie dogaduje. Do tego zauważa, że jest śledzona przez szesnastolatka. Mało tego wplątuje się w dziwny układ z nieznanym mężczyzną.

Z założenia miała być to zabawna, groteskowa opowieść o dorastaniu. Niestety dla mnie taka nie była, wręcz przeciwnie nic mnie w niej nie bawiło. Czasami byłam przerażona tym co się dzieje w głowach nastolatków, że nie mają wsparcia od najbliższych.

Na szczęście książka jest krótka, bo ma około 200 stron i czytało się ją szybko. Gdyby była dłuższa to ciężko bym widziała przeczytanie jej do końca.

Niestety tym razem nie zaiskrzyło, w ogóle książka mi się nie podobała. No trudno, nie wszystkie książki są dla wszystkich. Nie każda książka będzie się nam podobać.

Tomasza Jastruna cenię za genialne felietony. Jakże się cieszę, że udało mi się w końcu przeczytać jego powieść. Po tej lekturze autor stał mi się jeszcze bliższy. "Zakręceni" to kropka nad i jego talentu literackiego.

Zaledwie dwieście stron, on i ona, Warszawa, nastoletnia miłość. Absolutnie nie jest to tani romans czy ckliwy melodramat, choć smutku nie brakuje. On ma szesnaście lat i zakochuje się w starszej o trzy lata ekspedientce. Chodzi do sklepu tylko po to by na nią popatrzeć. Nie zna nawet jej imienia. Ona ma chłopaka. Ale dajcie spokój! Co z niego za okropny typ! Dziewczyna zauważa nastolatka, który prawie codziennie jej się przygląda, a nawet ją śledzi. Nie traktuje go jednak w kategoriach romantycznych. Dla niej to kolejny świr.

Książka podzielona jest na dwie części. Najpierw poznajemy historię jego, później jej. I choć ich losy zaczynają się splatać, to każdy ma przecież swoje problemy i swój świat. Doskonale pokazany jest sposób myślenia nastolatków. Ich podejście do spraw rodzinnych, szkoły, pracy i oczywiście miłości. Wszystko to takie naiwne, bo brak im życiowego doświadczenia. W jednej chwili euforia, a zaraz potem depresja i myśli samobójcze. Totalny rollercoaster!

Nie dajcie się zwieźć pozorom. Ta książka, to nie kolejna młodzieżówka. Czytało mi się ją doskonale! Bohaterowie dużo młodsi ode mnie, ale poruszone tematy są niezwykle ważne. Dla mnie bomba. Polecam!

Lubię poznawać nowe rzeczy, dlatego jak tylko zobaczyłam tę książkę, która jest pisana z perspektywy dwójki młodych dzieciaków- skusiłam się, i trochę żałuje.

Przeczytałam koło 50 stron i nie czuje tego w ogóle. Nie kończę jej bo nie będę się do tego zmuszać, wystawianie oceny po kilkudziesięciu stronach też mija się z celem więc po prostu to tutaj zostawię tak, o. Swoją opinie wyrażę po przeczytaniu 1/4 książki, bo mam do tego prawo.

Nie podoba mi się styl pisania, przemyślenia tych młodych ludzi są dość dziwne… totalnie tego nie kupuje. Szkoda czasu i nerwów, nie polubiliśmy się i idziemy dalej, po prostu :). Niemniej dziękuję wydawnictwu za egzemplarz.

Świetnie napisana. Z jajem, z przekąsem. Zostałam wprowadzona do świata nastolatków, który o dziwo, mocno rezonuję z tym, co możemy zobaczyć w rzeczywistości.

Zakręceni. 👫
Ona i on.
Nastolatkowie.
On ją obserwuję. Ona to zauważa.
On coraz bardziej się nakręca, a ona coraz bardziej się boi.
Ich wspólny mianownik? Być może istnieje.
Czy ich drogi się zejdą?

Książka jest napisana w bardzo charakterystycznym i oryginalnym stylu.
Czytając ją, miałam skojarzenie ze stylem Marty Dzido, więc jeśli taki lubicie, to powinna Wam się spodobać.

Natłok myśli. Codziennych zachowań. Wystrzelonych niczym pocisk do oczu czytelnika. Pokazuję jak myślą młodzi ludzie, co ich uwiera, co boli, z jakimi problemami się borykają.

No co tu dużo mówić, po prostu polecam.

Zakręceni. 👫
Ona i on.
Nastolatkowie.
On ją obserwuję. Ona to zauważa.
On coraz bardziej się nakręca, a ona coraz bardziej się boi.
Ich wspólny mianownik? Być może istnieje.
Czy ich drogi się zejdą?

Książka jest...

Ostatnio całym sercem pokochałam powieści obyczajowe, które nawiązują do zwykłego, szarego, codziennego życia. Najnowsza książka autorstwa Tomasza Jastruna "Zakręceni", okazała się jedną z lepszych i ciekawszych. Choć początkowo spodziewałam się czegoś zupełnie innego, muszę przyznać, że fabuła bardzo mnie zaciekawiła i równocześnie poruszyła.

"Zakręceni" to opowieść o dwóch zbłąkanych duszach. Wbrew pozorom nie jest to nic wyjątkowego, ponieważ w dzisiejszych czasach wiele młodych ludzi jest pogubionych. Odnalezienie się w tej potwornie trudnej rzeczywistości jest naprawdę ciężkim wyzwaniem. Historie chłopaka i dziewczyny, którzy na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się niczym szczególnym, pokazują tylko, jak bardzo powierzchowność może zmylić.

Brak wsparcia ze strony rodziców, nieprzystosowanie do "normalnego" funkcjonowania, destrukcyjne zachowania — to wszystko to tylko czubek góry lodowej.

Utrata wiary w miłość, strach i pogoń za nieuchwytnym pięknem, które i tak przeminie — to wszystko błahe, niezauważalne problemy współczesnych nastolatków, które stają się powodem tragedii.

Uważam, że nie jest to książka dla każdego. Smutna, przytłaczająca, a równocześnie tak prosta w swej prostocie, że chyba nie dałoby się zrobić tego bardziej. Język, jakim operuje autor, słowa, które wkłada w ustach bohaterów — to wszystko jest takie prawdziwe. Jastrun pisze "Zakręconych" tak jakby odgadywał ich myśli. Ta cała książka to jedna wielka gonitwa myśli ludzi młodych, zagubionych i niedocenianych.

Muszę przyznać, że kiedy skończyłam czytać "Zakręconych" w mojej głowie zakiełkowała myśl, że to naprawdę była dobra książka. Specyficzna, ale dobra. Styl i całokształt, w jakim te historie zostały sobą zaprezentowane, skojarzył mi się delikatnie ze stylem Jakuba Małeckiego.

Choć to ledwie dwieście stron, to historia zawiera wiele mądrości i trosk codziennego życia. Mogą one dotknąć niejednego nastolatka, którego rozwój zostaje hamowany przez dorosłych, którzy myślą, że wiedzą więcej.

Czytajcie, bo warto.

"Zakręceni" to opowieść o...

Rzadko mi się zdarza, że sięgam po książki, które napisane są w formie monologów.

”Zakręceni” to książka pisana z perspektywy dwóch osób. Część pierwsza opisywana jest przez dojrzewającego nastolatka zagubionego we współczesnym świecie. Dodatkowo brak wsparcia ze strony rodziców oraz rówieśników, nieszczęśliwe zakochanie powodują, że nie może znaleźć dla siebie miejsca. Wybranką pierwszego z bohaterów, jest dziewiętnastoletnia dziewczyna, pracująca w osiedlowym sklepie i to ona jest bohaterką części drugiej. Amelia, młoda kobieta, która w efekcie nieudanych związków nie może zaakceptować swojego wyglądu, szuka ścieżki, którą mogłaby podążać i jak wiemy, nie jest to prosta decyzja.

Książka z pozoru bardzo łatwa i przyjemna ukazuje prawdziwe problemy dzisiejszych nastolatków, ich niełatwe decyzje, które muszą podejmować, a niekiedy brak zrozumienia ze strony najbliższych.

Tomasz Jastrun idealnie opisuje emocje młodego pokolenia, pierwsze zbliżenia fizyczne, mi niestety nie wynikają z miłości, rozterki oraz procesy dojrzewania i idące za nimi skutki.
Myślę, że nastolatkowie oraz ich rodzice powinni sięgnąć po tę książkę.

• Mam na półce
  • Chaos