Sceny z życia pozamałżeńskiego

Wydawnictwo: W.A.B.
83-89291-21-5

Inne wydania

Sceny z życia pozamałżeńskiego to dwie minipowieści, historie miłości, namiętności i obsesji. W pierwszej światowej sławy malarz, który w chwili kryzysu chroni się do klasztoru buddyjskiego na południu Francji, nawiązuje znajomość z młodą mniszką, a flirt szybko zamienia się we wzajemną perwersyjną namiętność. Akcja drugiej toczy się w Warszawie: czterdziestoparoletni humanista, poczciwy ojciec rodziny, zakochuje się w zakręconej studentce. Ich romans to rodzaj obsesyjnej gry, w której liczy się tylko tu i teraz.

Mavericus | 2011-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2011

Uważam, że najwyższa ocena z możliwych powinna być zastosowana do książek, które łamią stereotypowe podejście do płci, rasy, tematów np. tabu jak seks etc. Tak jak wyjątkowa jest ta powieść.
Ocena adekwatna do treści. Jeśli jesteście po przeczytaniu książki Polka(Manueli Gretkowskiej) to ta będzie dla was wyśmienita kontynuacja prowadzonego dialogu z samym sobą i studium ludzkiej egzystencji. Pozwoli wam lepiej zrozumieć przesłanie autorów. W tej powieści Gretkowska i jej życiowy partner Pietucha prowadzą nas po meandrach wszystkich tych wąskich i oślizgłych uliczek, na które nie wstąpilibyśmy, gdyby nie przypadek. Moim było to, że dowiedziałem się o tej książce od znajomej, która pracując w miejskiej bibliotece. Fatum? Jak wiele wątków w tej książce. "Przypadkowe" spotkania, nieoczekiwane krzyżowanie się ścieżek ludzi
"z różnych światów, kast, sfer", którzy po zetknięciu się ze sobą stają się odmienionymi ludźmi. Jedna z czytelniczek portalu LC wspomniała, że ta książka nie...

m_ght97 | 2014-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Sięgnąłem po nią, od tak, bo tak, bo to Gretkowska, którą lubię - szybko przeczytam i będę zadowolony z wyboru. Jednak przeszło mnie pewne rozczarowanie. Ugrzęzłem w połowie lektury tomu, skończyłem "Belladonnę" (część książki napisaną przez panią Manuelę) i tu wielkie stop. Uwaga - Pietucha! Cmoknąłem jedynie kilka kartek. Dalej nie mogłem. Potem jeszcze jedną, ale to z nudów, mając ją przy sobie.

Nie odbieram chwały niewątpliwej damie literatury polskiej począwszy od lat 90., lecz współtwórcy "Scen..." tak. Nie ma on wielkiego talentu a pisarz dobry z niego nigdy nie będzie. Te kilka stron uwarunkowało moją opinię wobec niego na niskiej pozycji. Wyskrobał szmirkę, proste romansidło, które nic nie wnosi do literatury. Zawiodłem się, niestety

Jeśli miałbym oceniać tylko pierwszą część książki, dałbym pełną ilość gwiazdek, dzięki Pietusze, daję 5, czyi pół skali. Zawsze będę cenił język i styl Gretkowskiej, lecz nie jej partnera. Nigdy. Tyle na jego temat.

Autorka napisała swoją...

Ilona | 2010-12-09
Przeczytana: sierpień 2010

Książka, której nie sposób sobie odpuścić. Podróż przez zawikłany świat damsko-męskich namiętności, jego absolutny i święty egoizm, którego nie da się zaznać w małżeństwie. Okiem mężczyzny i okiem kobiety. Wszystkie odcienie, od sentymentalnego wzruszenia po raniącą brutalność. Lektura zapraszająca do stawiania sobie trudnych pytań. Uwaga: to nie jest książka o miłości, zwolennicy romansów powinni trzymać się od niej z daleka.

Kasia | 2014-02-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 lutego 2014

Pisarski kunszt - oczywiście jak dla mnie. Dwie historie tak od siebie różne, a jednak tak podobne. Uwielbiam książki w których trudno ocenić czy lepsza jest forma czy treść. To nie tylko ciekawe historie, które dobrze się czyta. To również doskonałe dzieło. Chyba jeśli chodzi o Gretkowską to jak na razie najlepsza pozycja którą przeczytałam.

Dany74 | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Po raz kolejny obserwując wpisy na forum, zastanawiam się czy jestem jedynym facetem czytającym Gretkowską. Kiedyś nawet w księgarni nie mogłem namierzyć jej książek bo okazało się, że jest na półce "Literatura kobieca". Dlaczego?

carolinkaa | 2015-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Swoja przygode z Mauela Gretkowska zaczelam od "Europejki", ktora okazala sie masakra. Ale dalam tej autorce kolejna szanse i nastepny raz byl juz o wiele lepszy. Przeczytalam 3 ksiazki Gretkowskiej i juz wtedy stwierdzialam ze nie zostane fanka tej autorki."Polka" byla calkiem niezla, ale styl pisania i jezyk Gretkowskiej po prostu do mnie nie przemawia. Ale na mojej polce stala jeszcze ta jedna ostatnia ksiazka tej autorki i w koncu kiedys musialam po nia siegnac. Pierwsza czesc okazala sie wierna kopia stylu wszystkich juz przeczytanych wczesniej ksiazek Gretkowskiej, czyli po prostu wulgarna. Kolejna czesc (napisana przez jej meza) ratuje calosc! Moim zdaniem Pietucha pokazuje jak podobny temat mozna opisac ze smakiem, bez wulgaryzmu. Tematycznie dwie historie bardzo do siebie podobne, ale jak roznie opisane. Dlatego ciezko mi jest wystawic ocene tej ksiazce. Pierwsza czesc nic specjalnego,wrecz nudna. Druga czesc ciekawa i trzymajaca w napieciu.

liryczne_nie_cudo | 2012-07-29
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Szczerze, to była pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam i muszę przyznać, że bardzo mnie wciągneła. Przygotowałam się na zetknięcie z autorką feministką, ale spotkanie to przebiegło bardzo łagodnie pod tym kątem. Jednakże wydaje mi się, że w niektórych momentach wulgarność była wymuszona, głównie chodzi mi o słowo 'pizda'. Drażniło mnie i raziło za każdym razem, brzmiąc po prostu nienaturalnie.

papillon103 | 2010-08-26
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

czytajac marzylam zeby sie niegdy nie skonczyla
polecam

Moss | 2014-03-06
Przeczytana: 2005 rok

Główna myśl jaka mi się nasuwa po przeczytaniu tej książki jest taka, że gdyby mi nie byli znani jej autorzy,a moja wiedza na ich temat ograniczała się tylko do tego, że to kobieta i mężczyzna, to przypuszczałabym, że historia napisana przez Manuele należy do mężczyzny, a ta Piotra do kobiety.

Beata | 2011-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 23 stycznia 2011

To jest pierwsza książka tej autorki którą przeczytałam.Pierwsza część książki mocniejsza bardziej wyuzdana moim zdaniem.2 banalne historie z życia wzięta.2 mężczyzn zafascynowanych młodymi kobietami.Sex pożądanie, perwersyjna miłość.Gwałtownie się zaczyna i gwałtownie kończy.