Sceny z życia pozamałżeńskiego

Wydawnictwo: W.A.B.
83-89291-21-5
literatura piękna

Sceny z życia pozamałżeńskiego to dwie minipowieści, historie miłości, namiętności i obsesji. W pierwszej światowej sławy malarz, który w chwili kryzysu chroni się do klasztoru buddyjskiego na południu Francji, nawiązuje znajomość z młodą mniszką, a flirt szybko zamienia się we wzajemną perwersyjną namiętność. Akcja drugiej toczy się w Warszawie: czterdziestoparoletni humanista, poczciwy ojciec rodziny, zakochuje się w zakręconej studentce. Ich romans to rodzaj obsesyjnej gry, w której liczy się tylko tu i teraz.

Patrycja | 2018-08-17
Przeczytana: 06 maja 2018

Sięgnęłam po tą książkę bardzo przypadkiem, choć początek bardzo mnie męczył i przyznam szczerze zniechęciłam się bardzo, jednak moja zasada zaczęłaś czytać to skończ nie dawała mi spokoju podeszłam do niej po raz drugi i nie żałuję ! Dwie tak różnie przedstawione sceny miłości, namiętności, a jednak tak do siebie podobne. Tyle emocji i ciekawości. Jest dobra.

Anna | 2018-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

„Sceny z życia pozamałżeńskiego” Manueli Gretkowskiej i Piotra Pietuchy to dwie minipowieści. Dwie historie różniące się zarówno treścią jak i formą. Także językiem. Zwłaszcza językiem.
Nie należę do tych czytelników, którzy czytają Manuelę Gretkowską i wychwalają jej kunszt pisarski.
Historia miłości przedstawiona przez nią nie porwała mnie. Napisana chaotycznie ze sporą dawką wulgaryzmów. Jak dla mnie, raczej nierealna. Nudna. Dziwię się, że doczytałam do końca.
Natomiast historia przedstawiona przez Piotra Pietuchę wzbudziła moje zainteresowanie od pierwszej do ostatniej strony.
Historia z życia wzięta. Gdzieś tam mogła się zdarzyć. Świetnie opowiedziana. Pięknym językiem. Czytałam ją z prawdziwą przyjemnością. To historia, która zmusza do refleksji.
Przeczytanie minipowieści Manueli Gretkowskiej nie dało mi nic. Pozostał tylko niesmak.
Minipowieść Piotra Pietuchy dostarczyła mi nie tylko emocji, ale i przyjemności.
Kto zatem jest tu dobrym pisarzem? Manuela...

Zyta Kowalska | 2016-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2016

Dla kogoś kto lubi Gretkowską - polubi i ten zapisek intymnych przestrzeni autorki, ja lubię!

Anita_Anitamta | 2015-12-26

Uwielbiam!!może przez moje zapędy feministyczne ;)
Bardzo lubię Gretkowską za szczerość-nie tylko w książkach ale też w wywiadach. Osadzona jest w prawdziwej rzeczywistości, komentuje realne sprawy i problemy. Nie tylko mówi, ale ma coś do powiedzenia!

Raita | 2015-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2015

Ciężko ocenić mi tę książkę w całości. Najchętniej oceniłabym pierwszą część, która bardzo mi się podobała. Zarówno opowiedziana historia, relacje, budowa postaci jak i język, którego używa Gretkowska. Natomiast część pisana przez Pietuchę może i była przyjemna do czytania, ale jakaś taka banalna i prosta.

Kasia | 2015-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2015

słabe jak na Gretkowską.

carolinkaa | 2015-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2015

Swoja przygode z Mauela Gretkowska zaczelam od "Europejki", ktora okazala sie masakra. Ale dalam tej autorce kolejna szanse i nastepny raz byl juz o wiele lepszy. Przeczytalam 3 ksiazki Gretkowskiej i juz wtedy stwierdzialam ze nie zostane fanka tej autorki."Polka" byla calkiem niezla, ale styl pisania i jezyk Gretkowskiej po prostu do mnie nie przemawia. Ale na mojej polce stala jeszcze ta jedna ostatnia ksiazka tej autorki i w koncu kiedys musialam po nia siegnac. Pierwsza czesc okazala sie wierna kopia stylu wszystkich juz przeczytanych wczesniej ksiazek Gretkowskiej, czyli po prostu wulgarna. Kolejna czesc (napisana przez jej meza) ratuje calosc! Moim zdaniem Pietucha pokazuje jak podobny temat mozna opisac ze smakiem, bez wulgaryzmu. Tematycznie dwie historie bardzo do siebie podobne, ale jak roznie opisane. Dlatego ciezko mi jest wystawic ocene tej ksiazce. Pierwsza czesc nic specjalnego,wrecz nudna. Druga czesc ciekawa i trzymajaca w napieciu.

Dany74 | 2014-08-04
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Po raz kolejny obserwując wpisy na forum, zastanawiam się czy jestem jedynym facetem czytającym Gretkowską. Kiedyś nawet w księgarni nie mogłem namierzyć jej książek bo okazało się, że jest na półce "Literatura kobieca". Dlaczego?

pannaaleksandra | 2014-04-09
Na półkach: Przeczytane, 2014

Już sam tytuł podpowiada, że nie znajdziemy tu łatwego "law story", ale przeciwności, naiwności, namiętności. Dwie różne historie, obie wartościowe. Ciekawe. Dobry język - zarówno Gretkowskiej, jak i Pietruchy. Bohaterowie nie są sztampowi. Seks jest naturalnym elementem ich życia, tak jak picie porannej kawy. Jest elementem pobudzenia, zapomnienia, przebudzenia.

Moss | 2014-03-06
Przeczytana: 2005 rok

Główna myśl jaka mi się nasuwa po przeczytaniu tej książki jest taka, że gdyby mi nie byli znani jej autorzy,a moja wiedza na ich temat ograniczała się tylko do tego, że to kobieta i mężczyzna, to przypuszczałabym, że historia napisana przez Manuele należy do mężczyzny, a ta Piotra do kobiety.