Z głowy

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Marek

Barwna autobiografia słynnego felietonisty, powieściopisarza i dramaturga. O swoim ciekawym życiu mistrz anegdoty opowiada w krótkich, zwartych epizodach, z ogromnym poczuciem humoru, ale i z bezlitosnym dystansem - do siebie i innych. Dziesiątki historyjek z rodzinnego PRL-u i Nowego Jorku, w którym mieszka od lat, powodują, że od lektury trudno się oderwać. Kapitalny porter artysty, jego wrogów i znanych przyjaciół na burzliwym tle ostatniego czterdziestolecia.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

jowice | 2019-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2019

Nie wiem czy polubiłabym Pana Głowackiego jako osobę (raczej nie), ale książka jest świetna. Ciekawe, uczciwe spojrzenie na emigrację i życie w ogóle napisane przez bardzo spostrzegawczego człowieka.

Mona | 2019-06-17

Książka jest zbiorem wspomnień Janusza Głowackiego głównie z pierwszych lat jego emigracji do USA. Bardzo interesujący obraz emigracji widziany z perspektywy polskiego inteligenta, szczególnie fragmenty opisujące jego spostrzeżenia na temat roznic rasowych wydały mi się trafne i odarte z poprawności politycznej (nie żeby autor za bardzo się nią przejmował). To jest książka opisująca spostrzeżenia wieloletniego emigranta, nie kogoś kto przyjechał zwiedzić USA czy zatrzymał się w tym kraju na rok czy dwa. Dystans do pewnych spraw, w tym rodzimego kraju, przychodzi z czasem i to jest w tej książce dobrze widoczne.

Język Głowackiego jest gładki i dopracowany, narracja ocieka ironia i cynizmem ale przebija przez nią wyrafinowane i inteligencja. Jest tu pewna nostalgia ale jakby nieśmiała.

Ego autora niewątpliwie gra tu główna rolę i jego pogoń za dobrą recenzją jest wyraźna. Na szczęście Głowacki balansuje Ego z elementami autoironii, co powoduje że czytanie tej książki nadal...

rp6 | 2019-05-13
Przeczytana: 01 maja 2019

Trzeba to przeczytać, jedna z najlepszych pozycji do tej pory które przeczytałem.

Jacek_Galiński | 2019-05-12
Na półkach: Przeczytane, Najważniejsze

Dla mnie ta książka zmieniła wszystko. Chociaż może nie książka, a sam Głowacki. Bezpośrednio po przeczytaniu tej książki postanowiłem zacząć pisać. To w jaki sposób Głowacki widział i przetwarzał otaczającą go rzeczywistość było i jest dla mnie mistrzostwem świata. To co widział ubierał w opowieść opartą na mitach, czyli najgłębiej siedzących w człowieku i przez to najmocniejszych opowieściach. Tak się właśnie to powinno robić.

mm8371 | 2019-05-03
Przeczytana: 03 maja 2019

Znam i śpiewam swoją pieśń
Pojawia się tu całkiem inny ktoś
Jeden z nas mówi tu się chyba nic nie zmienia
Znam tę twarz
Twarz która zanieczyszcza mury
Zgadnij który z nas cierpi na kompleks dziury
Widzę kilku gości w czerni
Nieomylni pewni i pazerni
Gawiedź u ich stóp mętna, czerstwa i tępa
Pociągi stąd do wieczności omijają nasze stacje
Chociaż krzyże wiszą niżej
Fermentują się frustracje

Między czarnym i czerwonym
Nie sposób czuć się dobrze
Między czarnym i czerwonym
Bardziej kurczy się ma postać
Jednak nie strzelę sobie w łeb
Nie skoczę w dół z wieżowca
Między czarnym i czerwonym
Będę odwracał łeb do słońca
Ostatnią resztką sił - do samego końca
Ostatnią resztką sił - do samego końca

Szczerze...zazdroszczę wspomnień autorowi..choć pewnie nieco podmalowane.Ale mogło tak być i pewnie sporo było.Troszkę znużyła mnie podczas lektury ta oczywista błyskotliwość,cynizm i dowcip.Gęsto...ale oczywiście jest też mnóstwo plusów...Każdy ma prawo do własnej opowieści,i...

Antoniówka | 2018-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2018

Kim był Janusz Głowacki? Głównie playboyem, ironistą, zagubionym emigrantem, intelektualistą? Czy może bardziej felietonistą, scenarzystą, wykładowcą, prozaikiem, dramaturgiem? Na pewno wszystkim po trochu, a do tego osobą, która doskonale potrafiła wykreować swój wizerunek. Bo co do tego, że "Z głowy" jest podkolorowane, nie mam żadnych wątpliwości.

W 1981 roku, na kilka dni przed wprowadzeniem stanu wojennego, Autor wyjechał do Wielkiej Brytanii na premierę swojej sztuki teatralnej. Od tego czasu przez większą cześć swojego życia przebywał na emigracji - osiadł w Stanach Zjednoczonych.

O czym jest więc książka? To zbiór obserwacji, dygresji otaczającego świata. Nam - zwykłym czytelnikom - zostaje uchylony rąbek tajemnicy dotyczący życia aktorów, fragment polskiego artystycznego światka. I choć osobiście nie potrafię dopasować wszystkich wymienionych imion do nazwisk, jednak poczułam ten specyficzny klimat. Następnie możemy poznać trudy emigracji - sam Autor ze szczerością...

jolasia | 2018-11-14
Przeczytana: 14 listopada 2018

Janusz Głowacki był ulubieńcem mojej mamy. Bo przystojny, wyszczekany, no i przypominał jej młode lata. Mama, dziecko „strasznych mieszczan“ z dziada pradziada popatrywała z tęsknotą na światek i półświatek artystyczno-filmowo-jazzowy i strasznie też chciała być taka niegrzeczna. Każde bowiem pokolenie ma swoją „niegrzeczność“.W książce „Z głowy“ Głowacki wystawia owej niegrzeczności pomnik, choć pomnik ten nie przypomina pomnika ś.p. Lecha Kaczyńskiego na Placu Zwycięstwa, lecz raczej praski pomnik świętego Wacława na koniu zaprojektowany przez Davida Czernego (do góry nogami!). Tamta niegrzeczność lat 60-tych miała niezaprzeczalny urok i bezpretensjonalność, jednak nie można zapominać, że to tylko jedna strona medalu, że za tym wesołym życiem czaił się jednak mrok PRL-owskiego systemu. „Z głowy“ napisana jest z humorem, inteligentnie, z typowym dla Głowackiego dystansem. Miał on bowiem wielki talent do wydobywania z codziennych zdarzeń surrealizmu, a z szarych ludzi czynienia...

Marta | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Książkę czytałam kilka lat temu, zanim jeszcze założyłam tutaj konto, a gdy tylko zobaczyłam nazwisko Głowacki od razu zaświtała mi w głowie. Sposób pisania tego pana, rzeczywistość mieszająca się z fikcją, spowodowały, że tak dobrze ją zapamiętałam. Świetna książka, polecam!

Grzegorz Madaliński | 2018-10-09
Przeczytana: 09 października 2018

Książka ta to zbiór reminiscencji z lat 80-tych i 90-tych. Każdy z rozdziałów to odrębna opowieść zaobserwowana lub przeżyta przez autora. Nawet jeśli część z tych historyjek jest trochę podkolorowana to trudno uznać to za zarzut, skoro pisarz kończy je smacznymi puentami. Jednym słowem, życie znanych nam postaci w anegdocie. Oczywiście w centrum tych wydarzeń znajduje się sam Głowacki, który siebie specjalnie nie wybiela.

kawa | 2018-09-26

Felietony Autora o początkach kariery, czasach PRL, emigracji w USA.
Trafne, ironiczne, z dystansem, ze specyficznym poczuciem humoru ukazują absurdy rzeczywistości, tak w Polsce jak i w Ameryce.
Sporo pikantnych szczegółów z życia towarzyskiego okraszonych soczystym językiem.
Może to trochę szokować, ale czyta się dobrze.