Z głowy

Seria: Nowa proza polska
Wydawnictwo: Świat Książki
Marek

Inne wydania

Barwna autobiografia słynnego felietonisty, powieściopisarza i dramaturga. O swoim ciekawym życiu mistrz anegdoty opowiada w krótkich, zwartych epizodach, z ogromnym poczuciem humoru, ale i z bezlitosnym dystansem - do siebie i innych. Dziesiątki historyjek z rodzinnego PRL-u i Nowego Jorku, w którym mieszka od lat, powodują, że od lektury trudno się oderwać. Kapitalny porter artysty, jego wrogów i znanych przyjaciół na burzliwym tle ostatniego czterdziestolecia.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Kamil Szaładziński | 2014-08-19

"Z głowy" na poły autobiograficzna powieść upiększona literacką fikcją. Została nominowana do literackiej nagrody Nike w 2005, przegrywając z „Jadąc do Babadag” Stasiuka. Dostajemy panoramę środowiska ówczesnych elit i półelit w stolicy: Hybrydy, SPATiF czy bar Przechodni gdzie „na bramce stał tam obecnie znany producent filmowy, który wpuszczał za dychę wszystkich: uczennice, badylarzy, cinkciarzy, aktorki, piosenkarzy, tajniaków i czternastoletnią Ewunię, która na pytanie ojca: <<Czy ty aby, córeczko, za wcześnie nie zaczynasz?>>, odpowiadała: <<Tatusiu, ja już zaczynam wychodzić z obiegu>>” oraz spełnianie z wielkim uporem amerykańskiego snu pisarza.
Każdy kto zna Głowackiego wie czego można się spodziewać. Morze przelanego alkoholu (na pomoc Hilimsbacha i Maklakiewicza zawsze można było liczyć), nieprzeliczone poderwane dziewczyny, kolorowa zabawa w szarej peerelowskiej rzeczywistości i brylowanie wśród Wajdy, Hłaski, Iwaszkiewicza, Kisiela i wielu, wielu innych.
Po ogłoszeniu...

Nie jestem zachwycony "poziomem" prozy Głowackiego. Miałem nadzieje, że zmieni to ta książka. Jakie było moje rozczarowanie, gdy po pierwszych kilkunastu stronach zaczęła mnie nużyć przydługa dygresja. Nie umiem zaklasyfikować tej powieści. Dla mnie ona ukazuje, to gdzie autor bywał, z kim pił i kogo "znał". Wyszła zaś z tego groteskowa humoreska o tym, jakim to:
"Głowacki wielkim pisarzem Jest". Z naciskiem na jest ponieważ niczego innego nie potrafi jak bycie sam ze sobą. Swoim wybujałbym ego, paranoicznym lękiem przed niedocenieniem i słabą wolą, by być mężczyzną z krwi i kości. Jednostką alfa, a nie tylko "betką".

Ta książka to męczące studium kim Głowacki się nie stał. Nie jest ani celebrytą ani tym bardziej podziwianym pisarzem. Nie jest kimś, kto zyskał by szacunek we własnych oczach. Ta książka ujawnia głęboką skrywane zakompleksienie syndromu maminsynka, który nie potrafi bądź nie chce oderwać się od maminej spódnicy. Uświadamia sobie, że dopiero śmierć jego matki daje...

Mar | 2014-09-04
Na półkach: Posiadam, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Książka przede wszystkim mądra, a mądrości brakuje nam ostatnimi czasy bardzo dotkliwie. Napisana z dużą pokorą i przekorą. Jest tu miejsce na gorzkie refleksje, radosne wspomnienia, życiowe błędy, głupstwa, czy też pełne humoru anegdoty. Najbardziej urzekająca jest jednak narracja. Ciepła, zaangażowana, stonowana. Trochę jak z kumplem przy wódce, bez zbędnej pruderii i owijania w bawełnę, bez tematów tabu. Polecam, bo jak pić, to tylko z mądrzejszymi od siebie.

wabag | 2015-02-17
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 2004 rok

Długo szukałem podobnej pozycji, która jak "Piękni dwudziestoletni", z humorem opisywałaby rzeczywistość Polski lat 50- tych, a dodatkowo stanowiłaby cenne źródło wiedzy w związku z osobą autora opisującego czasy mu współczesne. Tak trafiłem na "Z głowy" Janusza Głowackiego i... zakochałem się w tej książce.

Żyjemy w drugiej dekadzie XXI wieku, czasach gdzie ogół społeczeństwa funkcjonuje na o wiele wyższej stopie zamożności niż pokolenia naszych rodziców czy dziadków sprzed pół wieku. I tak się zastanawiam czy można byłoby o czasach nam współczesnych napisać równie barwną książkę jak "Z głowy". I niestety dochodzę do przekonania, że byłoby to zadanie karkołomne. Trudne czasy generowały ludzi zdolnych, którzy śmiechem starali się okiełznać szaro-burą rzeczywistość gomułkowskiej Polski. Głowacki znakomicie oddał klimat ówczesnej Warszawy, sprawił, że choć na chwilę miło byłoby wsiąść w wehikuł czasu i przenieść się do tych pozornie nieciekawych czasów.

Nachodzi mnie jednak w...

Monika | 2010-11-19
Na półkach: Przeczytane, 2010, Posiadam
Przeczytana: 19 listopada 2010

Czytając tę książkę przeniosłam się na ulice Łodzi, do Ameryki, za naszą wschodnią granicę, a nawet na daleki Tajwan. Najbardziej podobało mi się w PRL-owskiej Łodzi :) Aż żal, że nie urodziłam się 30 lat wcześniej ;)
Czytając tę książkę momentami uśmiechałam się, momentami głęboko zamyślałam, a na koniec nawet łezka mi się w oku zakręciła.
Uwielbiam poczucie humoru pana Janusza. I utożsamiam się z większością Jego przemyśleń i spostrzeżeń.

chiara | 2012-09-23
Przeczytana: 23 września 2012

Bez fałszywej skromności, ale i bez upiększania opisuje Głowacki swoje życie w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, opowiada o swych nietuzinkowych doświadczeniach, porażkach i sukcesach. Ciekawe są jego spostrzeżenia na temat Polski dzisiejszej.

PABLOPAN | 2012-02-16

Przeczytałem na fali "Goodnight, Dżerzi", ale nie byłem zachwycony. Plus za poczucie humoru i dystans do siebie. Minus za przydługie dygresje, które po jakimś czasie nużyły.

Koronczarka | 2012-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2012

Wisielczy humor, bezkompromisowość, małe zdarzenia z wielkimi puentami tłoczyły się dosłownie a stronach tej książki. Nie wiem czyja to wina - autora, bo za bardzo nasycił swoje wspomnienia cynizmem na pokaz, chęcią zszokowania czytelnika różnymi swoimi ekscesami; czy też moja, że nie okazałam się na powyższe odporna - ale po pewnym czasie poczułam się znużona, stępiała wrażliwość na szokowanie, widok szubienicy przy żartach przestał zaskakiwać.ale przeczytałam z zainteresowaniem.

Ewa Kowalska | 2015-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2015

Oceniam wysoko, ponieważ mnie ta książka zaciekawiła, ubawiła i zadumała. Autor pisze żywo o czasach, które świetnie pamiętam i znam z zupełnie innej perspektywy. Dla mnie cenne są osobiste refleksje autora, odwaga, z jaką zdradza kulisy swoich sukcesów i porażek. Nade wszystko zaś cenię poczucie humoru, którym doskonale okrasił każdy rozdział i nadłe książce przyjemnej lekkości.

Wam polecam, a sama szukam kolejnych książek Janusza Głowackiego.

nellanna | 2010-06-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Doceniam szczerość, autoironie i kwasolubne poczucie humoru. Dobra lektura na urlop, zwłaszcza dla niewydanych (nie czytaj: niewydarzonych!) autorów. Można sobie podrasować ego, że Głowackiego też krytykują, objeżdżają i druzgocą, a nawet nie chcieli kiedyś drukować!