Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

Seria: Fortuna i fatum
Wydawnictwo: W.A.B.
Czechy, Czesi
Pistacia

Piwo i knedliki, wojak Szwejk, Helena Vondráčková i Karel Gott - to dla większości Polaków skończony obraz naszych sąsiadów Czechów. Niektórzy dodadzą jeszcze Hrabala, Kunderę i czeskie kino, aksamitną rewolucję, Václava Havla i Złotą Pragę. Mariusz Surosz w szesnastu esejach poświęconych ważnym, choć w większości mało znanym w Polsce postaciom opowiada o ludzkich losach, ukazuje dramaty i...

Mariusz Surosz w szesnastu esejach poświęconych ważnym, choć w większości mało znanym w Polsce postaciom opowiada o ludzkich losach, ukazuje dramaty i tragedie, jakich wielka historia nie skąpiła Czechom w XX stuleciu. Pisze o astronomie, który porwał za sobą dziesiątki tysięcy Czechów i Słowaków, aby walczyć o utworzenie państwa, o największej miłości Franza Kafki, o playboyu, którego śmierć stała się symbolem końca demokracji w Europie Środkowej, o filozofie broniącym zakazanego przez władze zespołu rockowego, o murarzu, który został wydawcą książek i był za to prześladowany, o poecie - laureacie Literackiej Nagrody Nobla... Ale też o naziście, który nienawidził Czechów, a miał nad nimi władzę niemalże absolutną, i o komuniście, który zaprzedał swój naród... Surosz obala stereotypy dotyczące Czechosłowacji. Pozwala dokładniej poznać drogę Czechów do wolności. Pokazuje świat dotychczas obcy większości Polaków.
„Pepiki" to określenie świadczące o braku wiedzy o historii i kulturze Czechosłowacji. Pepiki Mariusza Surosza to książka, która tę lukę wypełnia.

[opis wydawcy]

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/

żabot | 2013-05-10
Przeczytana: 2010 rok

Czytałeś Szczygła i spodobało Ci się? To musisz jeszcze przeczytać Surosza! Zanim zaczniesz oceniać inne nacje posługując się szowinistycznymi i durnymi stereotypami, poznaj trochę historii na przykładzie paru życiorysów, sięgnij do historii, zastanów się nad geopolityką i uwarunkowaniami, zanim zaczniesz wystawiać cenzurki Czechom. Kiedy z pogardą zaczniesz opowiadać o tchórzliwych Pepikach pomyśl raczej o tym, że to my od nich a nie na odwrót przyjęliśmy chrześcijaństwo, że pod zaborem byli 300 lat, że kiedy na początku XX wieku u nas głównym środkiem transportu był koń i furmanka/bryczka Czesi mieli jeden z najnowocześniejszych przemysłów motoryzacyjnych w Europie. A zanim pomyślisz o ich "tchórzostwie" w 1938 roku pomyśl o tym, że 1/3 ludności ich kraju stanowili... Niemcy a Francuzi i Anglicy ich olali tak samo, jak rok później nas.

Hanna | 2010-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Książka zdecydowanie warta polecenia. Mariusz Surosz pokazuje czytelnikowi oblicze Czechów, jakiego większość Polaków nie jest świadoma. Przybliża sylwetki postaci mniej lub bardziej znanych, a mających niebagatelny wpływ na historię tego kraju, zestawiając je w taki sposób, że otrzymujemy wielowymiarowy i wnikliwy portret społeczeństwa. Mimo, że niektóre z tekstów mogą być już znane czytelnikowi (większość z nich publikowana była wcześniej w prasie), warto przeczytać je wszystkie, gdyż układają się w zgrabnie skomponowaną całość, uzupełniając się nawzajem.

Paweł | 2011-12-30
Przeczytana: 2011 rok

Zbiór szesnastu życiorysów, a raczej portretów, gdyż autor zarysował niebywale charakterystycznie każdą osobowość naszych najbliższych południowych sąsiadów. Przekrojowa historia Czechów i Słowaków podkreślona została wyborem postaci jakie według Mariusza Surosza najwłaściwiej korespondują z recepcją wskazanych momentów i dziejowych zawirowań obu narodów. Wspomniana konturowość nabiera plastyczności dzięki obranej przez pisarza biograficznej stylizacji w jaką przybiera dzieje swoich bohaterów. Kolejne rozdziały będące zatem swoistymi portretami zostały też opatrzone tytułami według motywu jakim jest charakteryzujący każdą kolejną personę jej profesja lub zamiłowanie. "Astronom" jest poświęcony Słowakowi,generałowi Milanowi Rastislavovi Stefanikowi, który był wielce zasłużonym w czasie I Wojny Światowej pilotem wojskowym i nie mniejsze zasługi odnotowywał w swojej umiłowanej dziedzinie astronomii. Wszystkie rozdziały cechuje biograficzne zacięcie. Otwierająca zbiór "Amerykanka"...

| 2012-05-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 03 maja 2012

Pepiki, Czesi. Tak, to nasi zabawni południowi sąsiedzi. Z czym się nam kojarzą? Z piwem i Karelem Gottem. Może jeszcze parę osób orientuje się w czeskim kinie, ktoś słyszał nazwisko Seiferta, któremu ofiarowano Nagrodę Nobla kategorii literatury. Wśród fanów gotyckiego brzmienia znani są również dzięki zespołowi XIII. Stoleti.

A co powiesz, gdy ktoś spyta o rolę Czech w drugiej wojnie światowej? Sprzedali państwo Hitlerowi, żeby ratować własne tyłki, no nie?

Wniosek jest prosty. Mimowolnie umniejszamy rolę naszych sąsiadów w historii, nie traktujemy ich jak ludzi tylko jak śmieszne istotki. Nie zauważamy ich tradycji, nie doceniamy ich sztuki.

Mariusz Surosz w szesnastu esejach, na temat szesnastu wybranych postaci, próbuje uświadomić rodaków, że Czechy, tak jak i Polska, została pechowo rzucona między Niemcy a Związek Radziecki w największym konflikcie XX wieku.

Owa książka napisana została przystępnym językiem. Od czytelnika wymaga chociażby powierzchownej wiedzy na temat...

Karol | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

Szybkie spojrzenie na losy Czech i Słowacji,wówczas gdy tworzyli jeden organizm państwowy. Spojrzenie dojrzale, albowiem autor prowadzi czytelnika od czasów tuż przed wybuchem I wojny Światowej do wybuchu Aksamitnej Rewolucji.

Barwny dobór życiorysów ludzi, którzy w sposób bezpośredni bądź nie wpłynęły na losy naszych południowych sąsiadów. Książka jakich mało na polskim rynku, może poza Gottland Mariusza Szczygła, czy wydaną ostatnio biografią Vaclava Havla Aleksandra Kaczorowskiego.
Pozycja dzięki podejściu przekrojowemu warta przeczytania.

Darya | 2015-06-02
Przeczytana: czerwiec 2015

Wiecie, to nie jest wybitna książka. Nawet nie chodzi o to, że ma jakieś duże niedociągnięcia, jakie można by teraz ładnie wypunktować. Po prostu jest przeciętna, bez iskierki geniuszu. Sam pomysł na przedstawienie historii dwudziestowiecznej Czechosłowacji za pomocą biografii Czechów (i Słowaków) jest naprawdę dobry. Są one napisane poprawnie, ale niestety to wszystko. Bardzo widać, że przerobiono na rozdziały artykuły gazetowe. Do tego często opisy bohaterów robione są zbyt ogólne i pozostawiają niemiłe uczucie niewyczerpania tematu. Brakuje mi też trochę obiektywizmu przy pokazywaniu poszczególnych postaci. Wydaje się, że autor przyjął swoją ocenę każdej z nich i nie chciał spojrzeć z innej strony. Może takowej nie ma, może taka, a nie inna ocena była w większości przypadków słuszna, ale sprawia to trochę podejrzane wrażenie - ostatecznie wyszło, że nie ufam do końca autorowi. No i to parcie na to, by obalić stereotypy związane z Czechami (rozumiem, że Seifert też jest dobrym...

Agnieszek | 2016-08-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2016

"Taką się ma podróż, jakich ludzi się podczas niej spotyka." (s. 331)
Te podróż mogę uznać za udaną.

Muminka | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Niedawno udało mi się dotrzeć do tomu sławiącego osiągnięcia i przymioty charakteru znanych Czeszek. Teraz zaś, dla równowagi, Mariusz Surosz tworzy serię portretów znanych Czechów. To zainteresowanie naszymi sąsiadami wzięło się z tematu pracy magisterskiej. Na wydziale historii za późno się zorientował i zostały mu "pepiki". jak widać my, Polacy, z wyższością traktujemy naszych sąsiadóW, którzy zapracowali sobie na miano biernych, wiarołomnych, spolegliwych wobec najeźdźców ( vide stosunek do hitlerowskich Niemiec), do bólu pragmatycznych i praktycznych. Surosz dociera do dość złożónej postaci Tomasza Masaryka, Charlotty Masarykovej. Tomas to ojciec narodu, gdyż walczył o emancypację Czechów. Profesor zasłużył się dla republiki, jako pierwszy prezydent.
Czytamy m.in o Stefaniku, `znanym lotniku, Milenie która odkryła Franza Kafkę, lecz sama zginęła w obozie koncentracyjnym, marionetkowym rządzie za czasów Hitlera, prześladowaniach i aresztowaniach czeskich ŻYdów, Janie...

Kasjopeja | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Książka przedstawia/przybliża życiorysy znanych Czechów, a także ludzi takich jak chociażby František Kriegel, którzy mimo różnego pochodzenia swoje życie związali z ówczesną Czechosłowacją i pokochali Pragę. Niektóre osoby były mi pobieżnie znane, ale nie żałuję, że mogłam dowiedzieć się o nich więcej, a nawet zmienić sposób postrzegania, niektórych z kolei zupełnie nie znałam i cieszę się, że mogłam w ogóle poznać, bo każda postać w tej książce jest na swój sposób wyjątkowa. Mogę nawet pokusić się o stwierdzenie, że książka przeczy stereotypom, ponieważ ludzie w niej ukazani to w większości prawdziwi bohaterowie, którzy nie mają nic wspólnego z Czechami-tchórzami.

Jeszcze nigdy nie było takiej sytuacji, bym tak się zachwycała książką o Czechach napisaną przez Polaka.
Jak Boga kocham, nigdy.
A jest czym się zachwycać.
W telegraficznym skrócie: Mariusz Surosz może nie rozprawia się ze steretypem Pepików, ale w mistrzowski sposób przedstawia skrót najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce na terenach obecnego państwa czeskiego na przestrzeni minionego stulecia.
Polecam, warto - zarówno w ramach rozpoczęcia przygody z literaturą o Czechach, jak i uzupełnienia wiedzy.
Dłuższa opinia tutaj: ---> https://czechozydek.wordpress.com/2016/01/10/mariusz-surosz-pepiki-dramatyczne-stulecie-czechow/

Książki dwóch polskich autorów bestsellerami w Czechach!

"Zrób sobie raj" Mariusza Szczygła i "Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów" Mariusza Surosza zostały nominowane do czeskiej nagrody Bestseller 2011, czyli wyróżnienia dla najlepiej sprzedających się książek.