Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów

Okładka książki Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów
Mariusz Surosz Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
reportaż
Reportaż
Czarne
2018-10-17
2010-08-25
Czechosłowacja Czechy Czesi literatura faktu historia Czech historia Czechosłowacji XX wiek

Oficjalne recenzje i

Zbrodnia i kara oraz na pewno nie-czeskie błędy Czechów i Słowaków

1175 309 53

Mam problem z oceną tej książki, ponieważ autor z pewnością *coś* chciał przekazać i nie mogę odmówić mu powodzenia, skoro faktycznie o historii Czechosłowacji dowiedziałam się zdecydowanie więcej niż za czasów nauki w szkole, ale jednocześnie sposób, w jaki ową wiedzę Surosz przekazuje jest dosyć... kłopotliwy. "Pepiki" napisano językiem w większości nieprzystępnym i przez większość rozdziałów się brnie, zastanawiając, ile do końca i jakiejś puenty. Oczywiście, jest kilka rozdziałów bardzo dobrych - ale wydaje mi się, że głównie wtedy, gdy autor miał więcej źródeł lub nawet możliwość osobistego porozmawiania z bohaterem krótkiej biografii. Co nie dziwi, ale przez to jeszcze bardziej rzuca się w oczy różnica tam, gdzie o samej przywoływanej figurze za wiele do powiedzenia nie ma. Narzekałam też na wtórność informacji i o ile rozumiem krótkie przypominanie pewnych kluczowych faktów ponownie, bo czytelnik mógł się zgubić w gąszczu obcych nazwisk i zbliżonych dat, o tyle ciągłe powtarzanie pewnych kontekstów kulturowych czy tego, jak wyglądała ogólna sytuacja w latach takich a takich męczy, bo przecież książkę oddaje się w ręce czytelnika z założeniem, że będzie ją czytać ciągiem, a nie wyrywkowo, w losowej kolejności.

Dlatego muszę zostawić książkę bez oceny, ponieważ rozbieżność między zawartością a przyswajalnością uniemożliwia mi ocenienie jej sprawiedliwie. Dla rozrywki zdecydowanie nie polecam, ale jeśli chce się przeczytać skondensowane informacje o Czechach (i nieco o Słowacji), na pewno jest to dobry wybór.

Historia Czechów i Słowaków opisana w formie kilkunastu krótkich biografii. Było i o tych znanych (np. Jan Masaryk, Klement Gottwald) i o tych bardziej anonimowych (np. Milan Stefanik). Najbardziej porwała mnie historia Aloisa Eliasa.

Ciekawa książka. Rzuciły mi się natomiast w oczy wyraźne skoki jakościowe pomiędzy poszczególnymi rozdziałami. Może to być bardzo subiektywne odczucie, dlatego nie wpływa na moją ocenę.

Surosz nieczesko o Czechach. Próżno szukać tu południowej pohody, szwejkowego dystansu czy absurdów rodem z Oty Pavla. Autor serwuje nam minorowe biografie czołowych postaci czechosłowackiej polityki i kultury XX wieku. Pisze o osobach bardziej (Benesz, Gottwald, Sztefanik) lub mniej (Eliasz, Toyen, Frank) znanych. Pomija bohaterów pomnikowych i oczywistych jak Havel, Kafka, Hrabal, za co mu chwała.

Początkowo książka wydaje się... fuszerką. Notki biograficzne są krótkie, niepełne, powierzchowne. Z biegiem czytania historie kolejnych bohaterów jednak zazębiają się, tworząc koherentną paletę tragicznych losów narodu. Paletę mrocznych barw, niepokojów, sytuacji bez wyjścia. Książka finalnie więc wciąga Czytelnika, tyle że także w wir trwogi.

Zwracam uwagę, że jeżeli ktoś sięgnie po Pepików nie doczytawszy podtytułu – może być mocno zdziwiony. Dowie się wiele, ale kosztem spokoju ducha.

To moja trzecia przeczytana w tym roku książka i trzecia dotycząca Czech.
Dwie z nich napisał Mariusz Surosz. Dla mnie odkrycie, rewelacja. Jestem zachwycona sposobem w jaki Surosz pisze, jak opowiada, jakich bohaterów wybiera.
Każdy rozdział "Pepików" poświęcony jest jednej osobie, która chlubnie czy niechlubnie zapisała się w historii Czech (Czechosłowacji). Przy okazji to także opowieść o niełatwej, ale ogromnie ciekawej historii naszych południowych sąsiadów.
Chyba staję się czechofilką...

To moja trzecia przeczytana w tym roku książka i trzecia dotycząca Czech.

Interesująca xiążka o naszych lekceważonych sąsiadach. Dowiedziałem się ciekawych rzeczy. Czyta się szybko.

Bardzo ciekawa książka. Zafascynowała mnie historią Czechów i ich państwa. Niesamowicie wciągająca lektura. Świetnym pomysłem było opowiedzenie historii przez biografie ważnych postaci. Czytało się to jak zbiór mini opowiastek o bohaterach i powiem szczerze, że czekałam na każdy kolejny rozdział. Świetna lektura, polecam.

W tej książce trzeba wyraźnie oddzielić formę od treści. Forma jest ciężkawa, Mariusz Szczygieł moim zdaniem pisze znacznie ciekawiej. Trudno nie zauważyć, że chcąc zapewne objąć swoją uwagą znaczną liczbę postaci - ważnych Czechów - autor musiał spłycać temat, nie próbując zanadto analizować. Ta książka to po prostu zbiór króciutkich biografii. Na plus trzeba oddać, że biografie te nie są suche - ale też na szczęście nie są przesadnie emocjonalne, każdym z tych życiorysów naprawdę można się przejąć.
To, co jest najważniejsze to ww. treść. Mariusz Surosz postanowił rozprawić się ze stereotypem, że Czesi to naród wesołkowatych konformistów. Fakt, w dramatyzmie narodowym nie przebiją Polaków, ale jednak uświadomienie sobie, jak wielu z nich nie wahało się poświęcić osobistego szczęścia pro publico bono to ważna lekcja. Zwłaszcza dla Polaków właśnie, którzy mają niemiłą skłonność do lekceważenia naszych sąsiadów.

Od pewnego momentu mam jakiś nawrót sympatii do Czechów. Na fali tego zainteresowania sięgam po właściwe w tym temacie książki i jak po nitce do kłębka, tak trafiłem na książkę Mariusza Surosza.

Dowiedziałem się sporo. W zasadzie o Czechach wiedziałem niewiele. Znane mi były najpopularniejsze nazwiska czeskich polityków i może nawet kilku przedstawicieli kultury, ale wiele nie wiedziałem. Książkę czytałem dość szybko połykając kolejne rozdziały. Chciałem dowiedzieć się jak najwięcej i jak najszybciej. Po lekturze wiem, że do niej wrócę i będę czytał powoli i rozwijając wiedzę na temat poszczególnych postaci.

Autor w przystępnej formie oprowadza nas po poszczególnych postaciach, które odegrały mniej lub bardziej znaczącą rolę w XX-wiecznej historii Czechów. Jest ciekawie bez wchodzenia w nużące szczegóły. Moim zdaniem każdy, kto chciałby poznać choć odrobinę południowego sąsiada i wyjść poza znajomość ichniejszych piw i kuchni, powinien sięgnąć po tę książkę. Czesi mają do zaoferowania znacznie więcej.

„Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”, Mariusza Surosza, to pozycja wyjątkowa na naszym rynku wydawniczym. Autor przedstawia w niej kilkanaście postaci niezwykle ważnych dla narodu czeskiego, a w Polsce albo całkowicie nieznanych, albo pobieżnie, z lekka tylko, z wyjątkowo niesprawiedliwą, pokutującą od lat 30. oceną. Czesi, w powszechnej w Polsce opinii, poddali się Hitlerowi jeszcze zanim w Europie rozpoczęła się wojna. Surosz rozprawia się z tą opinią w sposób kompleksowy. Przedstawiając trudne losy opisywanych osób, stara się pokazać ich prawdziwą historię. Historię narodu, który został sprzedany przez sojuszników. Czesi nie zostali w końcu nawet zaproszeni na obrady w Monachium – pozbawienie ich Sudetów odbyło się za ich plecami i bez ich wiedzy. Pozbawiony kilku milionów ludzi, niemal połowy przemysłu i sporej powierzchni kraj został bezsilny. Stał się wąskim pasem ziemi. Niedługo po tym oddzieliła się Słowacja, zapewniona przez Hitlera o bezpieczeństwie. Autor stara się zrozumieć i Słowaków, którzy w takim ruchu widzieli szansę bezpiecznego istnienia, z dala od nękającej ich agresji węgierskiej.

Mariusz Surosz zauważa oczywiście, że osoby odpowiedzialne za całkowite poddanie kraju są winne tej tragedii. Ale dostrzega też coś, o czym w Polsce się nie mówi – dalekosiężne spojrzenia, poszukiwania następców, generałów, przywódców, wyławianie najodpowiedniejszych osób spośród tych, którym przyszło rządzić w trudnych czasach. Pereł, którym można by przeznaczyć powoli dogorywający kraj. Nie zawsze się to jednak udawało.

Często zamiast pojmowanej w polski sposób waleczności, dochodziło do głosu specyficzne, czeskie bohaterstwo. Jiří Menzel, cytowany przez Surosza, wspomina, że taka była domena Czechów, w tym jego samego i jego rodziny. Nie walczyć, a akceptować rzeczywistość taką, jaka jest: „Wyście się zawsze bili, nie patrząc na cenę. My chcieliśmy żyć. Dlatego zamiast manifestować sprzeciw i ginąć, nauczyliśmy się patrzeć na świat z dystansem i śmiać się histerycznie z własnego losu”.

„Pepiki” to dobry reportaż historyczny. Chociaż jego podtytuł sugeruje, że przedstawione zostało w nim ostatnie sto lat historii naszego południowego sąsiada, autor najwięcej uwagi poświęca dwóm kluczowym okresom, kiedy to w kraju była najgęstsza atmosfera. Lata okołowojenne, a wraz z nimi postacie takie jak pierwsi prezydenci Czechosłowacji: Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš czy niesławny Emil Hácha, o którym krążyły w Polsce żarty typu „Hitler Háchę wziął pod pachę, zabrał na kiełbachę, a Hácha z tej uciechy oddał mu całe Czechy”.

Drugim z kluczowym okresów opisywanych w książce, jest słynna Praska Wiosna i lata następujące po niej, w tym rok 1977 i ogłoszenie Karty 77. Deklaracji, która podzieliła czeski naród. Wiele ludzi z różnych środowisk, chcących walczyć o prawa człowieka i względną normalność w komunistycznym państwie, Kartę podpisało. Zarówno ludzi zwykłych, o których historia już nie pamięta, jak i tych znanych, w tym osobistości ze świata kultury: Václav Havel, Jan Patočka, Marta Kubišová, Jaroslav Seifert, Pavel Kohout czy Vlasta Chramostová. Wielu z nich doznawało przez ponad 20 lat funkcjonowania Karty 77 wielu upokorzeń i dotykały ich liczne zakazy. Jednak to właśnie ten manifest wolności, a nie jawna walka, pomógł Czechom dotrzeć do kluczowego momentu ich XX-wiecznej historii, do aksamitnej rewolucji 1989 roku, a ostatecznie do odzyskania wolności. Podobnie jak Polska, chociaż inną drogą i innymi środkami. Takimi, na jakie było stać niewielki naród otoczony jeszcze większą ilością wrogów, niż my.

Po bardziej szczegółową recenzję zapraszam do siebie - https://kulturalnynihilista.pl/pepiki-dramatyczne-stulecie-czechow-marcin-surosz-czechy-cz-17/

Dodaj cytat z książki Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów