Most

Wydawnictwo: Czarne
978-83-7536-247-3
most Galata, Stambuł, Turcja,
Karolina

Bohaterowie Maka to stali bywalcy mostu Galata - właściciel kramu z wkładkami do butów, sprzedawca książek, chłopiec handlujący papierosami, dziewczyna rozprowadzająca losy, stary tragarz, hiszpańska para na emeryturze. Rozmowy z nimi stają się dla holenderskiego pisarza pretekstem do wycieczek w czasie, które przybliżają nam fascynującą historię tego symbolu Stambułu. Losy życiowe pracujących na moście ludzi są papierkiem lakmusowym nastrojów społecznych wynikających z zamożności, wykształcenia czy wyemancypowania. Wszystkich rezydentów mostu, barwnych i tak bardzo różnych, łączy niezwykłe poczucie dumy i honoru, podszyte tęsknotą za rodzinnymi stronami, z których przybyli, by zaznać lepszego życia. Wspólny jest także obraz Europejczyków, jaki tworzą sobie ci dawni mieszkańcy Bizancjum, rozdarci - jak Stambuł - między dwoma brzegami: bliską sercu Turcją i dalekim obyczajowo, lecz kuszącym Zachodem.

"Nie ma chyba lepszej metafory współczesnej Turcji niż most: konstrukcja, która spina to, czego inaczej spiąć nie sposób. Każdy Turek ma w sobie takie mosty: między tym, co nowoczesne, a tradycją; tym, co religijne, a ateizmem; tym, co europejskie, a Orientem. I każdy Turek większość życia spędza, chodząc po tych swoich mostach tam i z powrotem".
Witold Szabłowski

"'Nienawidzę podróży i podróżników' - pisał Claude Levi-Strauss, dlatego autor Mostu nie rusza się z miejsca. Za to jakiego! Most Galata w Stambule jest esencją nie tylko tego "miasta miast", lecz właściwie całej Turcji. Geert Mak działa jak wytrawny artysta reportażu, na pięciuset metrach odnajduje wszystkich bohaterów panoramy społecznej. Zauważa to, co umyka uwadze turysty, który pędzi w poszukiwaniu egzotycznych atrakcji. Ludzi skulonych w deszczu, głodnych, próbujących przeżyć kolejny dzień. Rozmowę z człowiekiem zderza z lekturą książek historycznych. Chylę czoła!"
Max Cegielski

źródło opisu: http://www.czarne.com.pl/?a=1549

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/?a=1549

Booka | 2015-01-18
Na półkach: 2015 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Most Galata w Turcji jest nie tylko jednym z najbardziej znanych w tym państwie miejsc, ale ma też znaczenie symboliczne. Łączy egzotykę Turcji ze współczesnym zachodnim światem, tradycję i nowoczesność, ludzi biednych i bogatych, muzułmanów i ateistów.
Galerie handlowe, rybołówstwo, kawiarnie, mali sprzedawcy, mnóstwo turystów - ale też złodzieje, bieda i ubóstwo - to wszystko, czym "żyje" most Galata.
Autor w tym reportażu rozmawia z mieszkańcami: tragarzem, parą emerytów, handlarzem wkładkami do butów, chłopcem sprzedającym papierosy, młodą dziewczyną zajmującą się rozprowadzaniem losów, handlarzem książkami. Te rozmowy ukazują czytelnikowi codzienność mieszkańców Stambułu, ich troski i marzenia.

"Most" liczy sobie sześć rozdziałów, które są dość długie (poza ostatnim: najkrótszym). Pierwszy rozdział był interesujący i jeszcze bardziej "wzmożył mój apetyt" na ten reportaż. Niestety wraz z drugim rozdziałem wkradło się znużenie, co znacznie spowolniło czytanie. Dopiero około...

m_ght97 | 2016-07-01
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Dawno już nie czytałem reportażu. Wyd. Czarne (którego książki czytam rzadko) wydało porządną książkę. Opisana historia życia istniejącego w Stambule (wcześniej: w Bizancjum / Konstantynopolu) mostu (przez wieki budowanego na nowo, zmieniającego swój charakter), historia przebywających na nim ludzi - często drobnych handlarzy, których sprzedawanie różności na moście czynią jedynym źródłem dochodu. Jest to historia społeczności, typów ludzkich, pokazanie panoramy tureckiego dzisiejszego społeczeństwa, jego cech, przywar, warunków w jakich żyje, motorów jego działania, na przykład pojęcia ważności religii i honoru w codziennym życiu. Autor przybliża nam - poniekąd znany nam świat - którego jednak nie znamy, pozostaje nam odległy. Ciekawa książka, warta polecenia, pewnie niezbyt popularna.

Balcar | 2015-08-28

Holenderskiego dziennikarza los rzucił na tytułowy most Galata w Stambule. Mak poznaje ludzi żyjących na moście, różnego rodzaju handlarzy, sprzedawców, ludzi którzy wyrwali się ze wsi do Stambułu, aby szukać szczęścia. Bohaterami są więc Ci, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. Mak dość swobodnie wplata do swojej opowieści wyjątki z historii Turcji, odnosi się do twórczości Pamuka. Most jest pozycją krótką i "lekką" do przeczytania.

lotosu_kwiat | 2014-03-11
Przeczytana: 10 marca 2014

Ciekawe spojrzenie na całokształt historii i kultury Turcji z punktu widzenia jednego miejsca-mostu- ukazującego różnorodność społeczeństwa zarówno współcześnie jak i sprzed lat. Rozmowy z napotkanymi ludźmi ukazują codzienną rzeczywistość życia na moście wraz z sylwetkami bohaterów. Książka bogata we wnikliwe spostrzeżenia.

Feanor | 2012-10-04
Przeczytana: 04 października 2012

Wśród dość licznych książkach o Stambule, ta zasługuje na wyróżnienie. Krótko, konkretnie i na temat. Ten krótki reportaż opisuje Most Galata, jako miniaturę całej Turcji i jej losów w XX wieku. Wszystko jest w tej książce na miejscu, więc jeśli ktoś zamierza ruszyć nad Bosfor lub już tam był, może śmiało przeczytać "Most" jako uzupełnienie wiedzy o Stambule.

Mylengrave | 2013-02-10

Przy całym tym nawale lektur, którymi się zaczytuję, lubię pozycje, które „odfajkowuję” za jednym zamachem. Jest za dużo książek, które chcę przeczytać, tym bardziej cieszy mnie, że niektóre historie mogę zacząć się i zamknąć w obrębie jednego dnia. Moim odkryciem jest "Most" Geerta Maka. Bardzo świeżo jest przeczytać coś o Turcji, co nie jest napisane przez Turka, ani nawet przez autora w jakiś sposób związanego z arabską/orientalną kulturą. Podoba mi się narracja, co jakiś czas pisarz przytacza nam opisy architektoniczne – jedyny minus tejże pozycji. Dużo tu historii, dość sporo dat, ale podane jest to w ciekawy sposób, nie ma mowy o nadęciu czy zanudzaniu. Nie jest sztywno, ale dynamiki wybitnej też nie ma. Czyta się szybko, przyjemnie, bezboleśnie, bowiem wiele problemów, zwłaszcza tych związanych z klasami czy rozróżnieniem płciowym jest zaledwie „liźniętych”. Daje do myślenia, aczkolwiek nie na długo. Polecam, nie tylko tym, którzy tak jak ja interesują się kulturą turecką,...

Menandros | 2016-09-15

Dobra. Ciekawy pomysł (autor nie rusza się z Galaty) na opisanie Turcji. Bez wygórowanych ambicji i słów, za to treściwie- historie sklepikarzy, żebraków i lokalnych lumpków pozwalają lepiej zrozumieć Turków niż niejedno opasłe tomiszcze. To z podobnego środowiska (dokerów) wywodzi się Erdogan!

Marysia | 2013-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2013

turcja to dla mnie takie coś gdzie jeżdżą znajomi z dziećmi na wakacje i ich córki blondynki trzynastolatki robią furorę, takie coś skąd bierze się nieźle wykonane rzeczy na włoskich wzorach nie jestem pewna czy w stu procentach legalnie. i że przyszłość turcji i szansa na rozwój jest w UE. (a co z Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, Serbią, Macedonią, Czarnogórą, Albanią i Kosowem ja się pytam, gdzie one leżą w jakiejś afryce? hellou!)
ale gdyby ten kraj zafascynował mnie kiedykolwiek albo gdybym wybierała się tam na wakacje to wracam i czytam jeszcze raz. szybka historia miasta, żywi ludzie, a jakby wyrzucone przez przypływ mówiące kłody i odmieniany przez wszystkie przypadki honor. a to słowo oznacza że bosy, głodny i zaszczuty nędzą turek znajduje sobie kogoś jeszcze słabszego- (dziewczynę, dziecko) i pozwala sobie i innym gołodupcom ze wsi mówić że jej niewłaściwe zachowanie pozbawia go honoru i uprawnia do zjazdu po równi pochyłej, do zezwierzęcenia w imię tradycji. oni mają coś...

Michał | 2011-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2011

Nie jeden raz mówiło się o Turkach jako o narodzie, który krąży między tradycjonalizmem a kemalizmem, lecz tym razem na pierwszy plan wysunięto jedną z wielu społeczności tego wielomilionowego kraju, której życie ściśle związane jest z mostem Galata w Stambule. Tutaj codzienne rozterki Turków przeplatają się między dosłownością a metaforami.

Most żyje własnym życiem, jednak wiernie odzwierciedla nastroje panujące w całym narodzie Ataturka. Autor odkrywa przed nami zawiłości duszy tureckiej i stara się wytłumaczyć mentalność tych ludzi. Robi to z niezwykłą dbałością o szczegóły, starając się zarazem, by sposób tłumaczenia nie był zbytnio skomplikowany.

Książka ta to kolejna pozycja przybliżająca nam ten świat, niektórzy jej bohaterowie starają się odpowiedzieć na pytanie, chociaż częściej są to ich domysły, co czeka Turcję. Jednak bez względu na to, co się stanie, most wciąż będzie świadkiem historii i metaforą współczesnych Turków.

nuna21 | 2013-10-25

Całkowite przeciwieństwo Stambułu Pamuka. Krótka, zwarta opowieść o stambulczykach, z ich codziennymi sprawami,pozbawiona patosu. Obraz ludzi żyjących w harmonii z Mostem. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich zakochanych w Turcji.