Gorączka latynoamerykańska

Wydawnictwo: Wielka Litera
literatura faktu

Na czym polega fenomen rewolucji, zamachów stanu i pełnej sprzeczności polityki Ameryki Łacińskiej? Odpowiedź wyłania się z rozmów autora z rządzącymi, pisarzami i dysydentami z tego regionu świata. Siła „Gorączki latynoamerykańskiej” polega na tym, że autor nie opisuje sam podejmowanych w książce tematów. Układa całość z nierzadko sprzecznych opinii ludzi, którzy przeżyli, widzieli, wiedzą,...

Siła „Gorączki latynoamerykańskiej” polega na tym, że autor nie opisuje sam podejmowanych w książce tematów. Układa całość z nierzadko sprzecznych opinii ludzi, którzy przeżyli, widzieli, wiedzą, jak było i jest na Kubie, w Brazylii, Meksyku, Kolumbii, Chile... Wypowiadają się rządzący i dysydenci, autorytety moralne jak Gabriel García Márquez i Carlos Fuentes oraz zwykli zjadacze chleba. Ich punkty widzenia konfrontowane są z naszymi – europejskimi i polskimi – stereotypami.
Artur Domosławski wprzęga w swój wielki reportaż wszelkie możliwe techniki pisarskie, umiejętnie dawkuje przy tym napięcie i zaskakująco puentuje zebrane materiały.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,159/gorac...(?)

źródło okładki: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,159/gorac...»

ishara | 2016-10-01
Przeczytana: 26 lipca 2015

Książka napisana jest (jak to u Domosławskiego) w formie reportażu. Osobiste doświadczenia autora, spotkania, wywiady, recenzje, przeplatają się z opisem wydarzeń historycznych, często przywoływanych we wspomnieniach rozmówców, co pozwala zrozumieć kontekst wydarzeń, które miały miejsce w Ameryce łacińskiej w ostatnich 50 latach. Czytając Domosławskiego nie sposób uniknąć porównań z pisarstwem jego mistrza - Ryszarda Kapuścińskiego. Styl Domosławskiego przypomina styl reportaży Kapuścińskiego, jednak jest on moim zdaniem mniej poetycki, można by powiedzieć, że jest bardziej przyziemny, realistyczny, daleki od idealizowania, a język momentami bardzo kolokwialny, niepasujący do literatury pięknej, ale który broni się jako język reportażu. Mimo to myślę, że fani twórczości Kapuścińskiego znajdą w Domosławskim godnego następcę Mistrza w opisywaniu i interpretowaniu zdarzeń z życia Ameryki Łacińskiej.

Nobliszka | 2016-06-27

Domosławski. Nie sięgnęłam do niego z chęcią. Miano następcy Kapuścińskiego (słabe), „Non – fiction”, nie zachęcały mnie, no ale jestem ponad to.

„Gorączka Latynoamerykańska” to nie jest łatwa książka, trochę jak podręcznik do historii najnowszej, naszpikowana informacjami a tych informacji nie jest mało. A to z kolei jest też jej zaletą.

Domosławski o Ameryce wie naprawdę dużo, to wiedza wielopłaszczyznowa i dogłębna, oparta na wieloletnim studiowaniu tematu. To widać. Opisał tu w formie reportażu, wywiadów, rozmów sytuację polityczna i społeczną regionu. A temat jest arcyciekawy, oooo aż włos się jeży na głowie. Wygnańcy (co dwunasty Kolumbijczyk), zniknięci, wykluczeni, kultura przemocy, paramilitares, kolumbizacja, przemocolog … Escobar, Che, Castro… USA, Kolumbia, Argentyna… „Jakie życie trzeba wieść, żeby nie mieć marzeń”… przerażające. Ale czy straszniejesze od dorobku naszej części świata? Nie, INNE. Wyrosłam w kulturze Europejskiej, przesiąkłam jej historią, od zawsze...

Hipek | 2016-04-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, EBook
Przeczytana: czerwiec 2015

Rewelacyjna książka dająca przeglądowy obraz historii Ameryki Łacińskiej w drugiej połowie XX wieku

mythirdhouse | 2013-10-28
Przeczytana: 26 października 2013

Od jakiegoś czasu bardzo interesuję się regionem latynoamerykańskim i być może właśnie dlatego ta książka tak bardzo mi przypadła do gustu. Reportaże Domosławskiego pokazują różne interpretacje i punkty widzenia historii, która dla Ameryki Łacińskiej była wyjątkowo okrutna, pełna krwawych dyktatur i niszczących kryzysów gospodarczych. Ponadto autor w interesujący sposób próbuje porównać naszą transformację systemową z końca lat 80. z rewolucjami na kontynencie południowo-amerykańskim: dla Polaka tamtejsi rewolucjoniści to socjaliści, komuniści, lewicowcy. Jak wytłumaczyć, że w Ameryce Południowej ci źli to wojskowa dyktatura, a nie partyzanci?
Najciekawsze dla mnie fragmenty to rozdział o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w rewolucje oraz reportaże z brazylijskich faweli.
Dla osób zainteresowanych tym regionem świata to pozycja obowiązkowa, podobnie dla miłośników reportażu.

marcinb | 2013-11-20
Przeczytana: 16 grudnia 2013

Niezwykle bogata w informacje książka poświęcona kluczowym wydarzeniom społeczno-politycznym w Ameryce Łacińskiej całej drugiej połowy XX wieku. Wiedza Domosławskiego pochodzi z naprawdę rozlicznych źródeł - lektur, podróży, obserwacji, dziesiątek (setek?) rozmów z uczestnikami rozmaitych wydarzeń. To bogactwo źródeł nadaje tej książce cechy kalejdoskopu. W niektórych rozdziałach przeważają subiektywne obserwacje Domosławskiego jako człowieka z zewnątrz, widzącego sprawy niewidoczne dla samych Latynosów; niektóre są klasycznymi reportażami; inne z kolei są po prostu zapisami monologów naocznych świadków; jeszcze inne mają formę miniatur starających się uchwycić znaczenie pojęć i zjawisk niezbędnych dla zrozumienia specyfiki latynoskich doświadczeń - jak choćby terminu “desaparecidos” (“znikniętych”), bez którego trudno pojąć naturę przemocy tamtejszych wojskowych dyktatur. Ta różnorodność stylów, sposobów podawania faktów sprawia, że nie ma tu nigdy miejsca na nudę, naprawdę....

Menandros | 2016-09-17

"Gorączka" jest najlepszą książką w dorobku autora (podobała mi się nawet bardziej niż biografia Kapuścińskiego). Ogromna wiedza Domosławskiego na temat, egzotycznego z punktu widzenia Polaka, regionu; bardzo dużo konkretnych informacji na temat polityki, gospodarki, historii poszczególnych krajów; oraz bardzo trafne spostrzeżenia natury ogólniejszej ("dla Latynosów USA jest tym, czym Związek Sowiecki dla Wschodniej Europy"- ciężko nam pomieścić to w głowach, prawda?). Warto poczytać.

bela | 2012-11-15
Przeczytana: 21 listopada 2012

Opisy rządów wielu państw,duży przedział czasowy opisywanych wydarzeń, mnóstwo nazwisk.Pogubiłam się w tym wszystkim i ledwo dobrnęłam do końca.

PureLogos | 2018-09-30
Przeczytana: wrzesień 2018

Wyobraźmy sobie, że chcemy poznać zupełnie obce miasto, o którym zgoła nic wiemy. Aby odkryć wszystkie jego najciekawsze miejsca, koniecznie potrzebujemy kogoś, kto nas po nim oprowadzi. „Gorączka latynoamerykańska” jest właśnie taką literacką „wycieczką z przewodnikiem” po najnowszej historii państw latynoamerykańskich. Po czym poznać dobrego przewodnika? Po tym, że gdy zacznie swoją opowieść, nie chcemy, aby dobiegła ona końca. Myślę, że praca Domosławskiego w pełni spełnia ten warunek – przeczytałem ją z wielką przyjemnością i zainteresowaniem. To na pewno pozycja, do której powinno się powracać. Forma i styl książki oraz fachowość autora sprawiają, że naprawdę warto.

W swojej książce Artur Domosławski dowodzi, że na temat Centralnej i Południowej Ameryki ma nie tylko ogromną wiedzę, ale przede wszystkim życiowe doświadczenie. To bardzo ważne, aby czytelnik odniósł jakąkolwiek korzyść z lektury jego książki. Domosławski poznał realia latynoamerykańskie tam, na miejscu, i to...

JonWolf | 2017-08-01
Przeczytana: 28 lipca 2017

Bardzo dobra książka. Przekazuje dużo informacji o historii krajów Ameryki Łacińskiej XX wieku z jej przewrotami, wojnami partyzanckimi i dyktatorskimi rządami armii. Myślę, że jej największą wartością jest zobrazowanie, że w tamtej części świata, to co u nas jest dualizmem dobro (kapitalizm - USA) - zło (komunizm - ZSRR), tam też jest dualizmem, tylko, że jego bieguny zamieniły się miejscami - i nie jest to bezpodstawne.
Warto przeczytać, żeby wiedzieć dlaczego w Ameryce Południowej ciągle kochają Fidela, mimo kubańskiej biedy oraz dlaczego są w Polsce ludzie, którzy uwielbiają Pinocheta, mimo jego zbrodni. Ale przede wszystkim prześledzimy tragiczne, polityczne drogi Kuby, Chile, Argentyny, Brazylii, Wenezueli, Peru, Meksyku i Kolumbii.

Zeratul | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Książka mocno nierówna - momentami ciekawa i wciągająca, w innych fragmentach zawiera nudnawe pseudo-filozoficzne rozważania.
Dochodzą do tego ponure opisy tortur...
Jest też dość chaotyczna - podczas lektury często wracały do mnie słowa starej piosenki M. Zadury: "Jakie to miasto?! Która godzina?!" - zwłaszcza po choćby jednodniowej przerwie trudno było skojarzyć o jakim kraju i okresie czasowym aktualnie pisze autor.
Po "Gorączkę..." sięgnąłem zachęcony świetnymi reportażami Domosławskiego w "Polityce" - i trochę się jednak zawiodłem.
Najciekawsze jest chyba jednak zupełnie inne spojrzenie na Stany Zjednoczone - tu nieomal ciemiężyciela, inspiratora i sponsora najkrwawszych wojskowych dyktatur (istniało nawet w USA specjalne centrum szkoleniowe, gdzie przyszli oprawcy uczyli się efektywnie torturować ludzi...) - dzisiejszy Irak czy Afganistan to nic przy amerykańskiej aktywności w tych rejonach.
Daleki byłem od dogmatycznego antyamerykanizmu, ale historie opisane przez...