Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

Wydawnictwo: Czarne
Eastward To Tartary: Travels In The Balkans, The Middle East, And The Caucasus
9788375362091
Inis

Demokracja może bujnie rozkwitnąć w Europie Środkowej, w południowej części Ameryki Łacińskiej czy gdzie indziej, ale w większości krajów Bliskiego Wschodu w pierwszej dekadzie XXI stulecia wciąż będzie, niestety, czystą abstrakcją” – pisze Robert D. Kaplan. Kolejna prorocza wizja wnikliwego obserwatora? Prowokacja cynicznego podróżnika? W najnowszej książce autor bestsellerowych Bałkańskich...

Kolejna prorocza wizja wnikliwego obserwatora? Prowokacja cynicznego podróżnika? W najnowszej książce autor bestsellerowych Bałkańskich upiorów proponuje nam podróż „na wschód od Zachodu”. Z charakterystyczną dla siebie wnikliwością bacznie przygląda się ruchom tektonicznym pośród narodów zamieszkujących obszar od Węgier i Rumunii, poprzez rejon Morza Kaspijskiego, Turcję, Syrię aż do Izraela i Kaukazu. Bezbłędnie wyłuskuje słabości systemu, odnotowuje drgania nastrojów społecznych, by jako znany polityczny sejsmolog wyczulić nas na najmniejsze sygnały problemów, zanim staną się zarzewiem prawdziwego konfliktu.

źródło opisu: https://czarne.com.pl

Akasha89 | 2016-10-06
Przeczytana: 05 października 2016

Robert D. Kaplan to amerykański dziennikarz, pisarz i komentator polityczny. Był również korespondentem wojennym relacjonującym przebieg wojny iracko-irańskiej oraz radzieckiej interwencji w Afganistanie w latach 80. Jest autorem kilkunastu książek (z czego 4, póki co, zostały przełożone na język polski). Główna sfera jego zainteresowań to polityka, stosunki międzynarodowe i ekonomia.

Przyznam szczerze, że "Na wschód do Tatarii" to moja pierwsza styczność z prozą Kaplana i nie wiedziałam kompletnie czego się spodziewać. Jako, że ostatnio chętnie sięgam po książki podróżnicze, myślałam, że ta pozycja będzie czymś w tym rodzaju. Jednak okazało się, że nie jest to typowa literatura podróżnicza. Nie ukrywam, że długo czytałam tę książkę, bez owijania w bawełnę stwierdzę, że musiałam ją sobie dawkować, a nawet trochę ją męczyłam, ponieważ mimo wszystko chciałam ją doczytać do końca.

Kaplan posiada ogromną wiedzę o polityce, gospodarce i historii państw Europy Wschodniej, Bliskiego...

Piotr | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

To moje drugie spotkanie z Kaplanem. Po doskonałych „Bałkańskich upiorach” ruszyłem w podróż w czasie i przestrzeni po Bliskim Wschodzie i Zakaukaziu. Nie zawiodłem się. Wprawdzie jest to podróż dość już dawna, sprzed kilkunastu lat, ale nie sprawia to, że jest mniej ciekawa. A może wręcz przeciwnie, daje okazję do porównania, jak ówczesna rzeczywistość i przemyślenia autora sprawdziły się na przestrzeni lat. Podróż zaczyna się w Budapeszcie i poprzez Turcję, Izrael, Syrię i Azerbejdżan prowadzi aż do Turkmenistanu. Kaplan jest wspaniałym opowiadaczem potrafiącym pokazać odwiedzane kraje i regiony w bardzo szerokiej perspektywie historycznej, sięgającej często zarania dziejów. Nie zanudza jednak. Styl opowieści ma naturalny i trochę, moim zdaniem, nostalgiczny i melancholijny. Czyta się świetnie.

niekudłaty | 2014-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Słabiutko. Spodziewałem się dużo więcej.
Złożoność tematu jest tak szeroka, że nie da się jej zawrzeć w jednej książce. Odnoszę wrażenie, że autor skupia się na tym na czym się zna, czyli na zawirowaniach bałkańskich. Reszta potraktowana pobieżnie i bardzo skrótowo. O problemach politycznych Bliskiego Wschodu i każdego państwa wchodzącego w skład tej części świata można pisać grube tomy a nie próbować streścić wszystko w kilku, bardzo krótkich rozdziałach, tzn. próbować można. Szkoda, że na próbie się nie skończyło.
To chyba tak jakby próbować zdiagnozować raka tylko z pomocą stetoskopu.
Wtrącenia tematyki żydowskiej, są zbyt częste, nachalne i nie na miejscu, a szczytem jest stwierdzenie, że któregoś dnia obległa Kaplana chorda palestyńskich dzieci.
Na koniec - jeśli miałbym się sugerować tym co autor pisze o Gruzji nigdy bym tam nie pojechał i nie zobaczył, że z okolic Batumi pod koniec lata (wogóle) NIE widać ośnieżonych szczytów Kaukazu a Gori NIE znajduje się na tle...

radosiewka | 2011-01-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

„Na wschód do Tatarii. Podróże po Bałkanach, Bliskim Wschodzie i Kaukazie” to kolejna książka wydana przez Wydawnictwo Czarne w serii Sulina. Pojawiają się w niej reportaże, zbiory esejów oraz szeroko pojęta literatura faktu dotycząca mniej znanych krajów Europy i nie tylko. Tym razem udamy się w regiony mało znane większości czytelników.
Robert D. Kaplan jest amerykańskim dziennikarzem i komentatorem politycznym. Posiada on ogromną wiedzę o polityce, gospodarce i historii państw Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Mniejszej, dlatego od samego początku jego wędrówki jesteśmy wręcz przytłoczeni informacjami.

Warto wspomnieć, że tytuł ukazuje się na naszym rynku ze sporym opóźnieniem. Jego światowa premiera nastąpiła w 2000 roku. I choć w wielu przypadkach w opisanych państwach władzę posiadają już teraz inne osoby, nie umniejsza to wartości książki. Kaplan w głównej mierze prawidłowo przewidział przyszłość niektórych miejsc, a zapisy rozmów z takimi postaciami jak...

rosolbaum | 2015-04-26
Na półkach: Wschód, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Dobra! Zaskakująco.
Kupiłem ją w krakowskiej składnicy taniej książki bez wielkich nadziei (nauczony doświadczeniem, że najwartościowsze książki jednak sprzedają się zanim zdążą trafić na półki tanich księgarń). Okazała się warta poświęcenia jej dłuższej uwagi (książka ma ponad 500 stron więc czyta się ją dłuższą chwilę).
Nie są to podróże w stylu Stasiuka, który zachwyca się najbardziej zapadłą dziurą tytułując ją centrum świata i wspomina jak pił palinkę z cyganami w jakiejś węgierskiej wsi - tutaj autor płaci dolarami, jeździ taksówkami i śpi w dobrych hotelach - ale to bynajmniej nic książce nie ujmuje - jego podróże nie są przez to ani odrobinę mniej ciekawe. Największą wartością książki były dla mnie trzy rzeczy:
1. wyjątkowe postaci, z którymi autor po drodze rozmawiał
2. świetna wiedza o świecie w którym przebywał
3. fakt, że książka ma prawie 20 lat - pokazuje Bliski Wschód z tamtego czasu i snuje perspektywy na przyszłość - jak się okazuje - bardzo prawdziwe...

verbo | 2011-05-16
Na półkach: Rok 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 maja 2011

Dobra,średnia,dobra,średnia.Trudno mi ocenić tą książkę metodą punktową,gdyż jej ocena zależna jest w dużym stopniu od wiedzy posiadanej przez czytelnika przed lekturą.Na notę duży wpływ ma również to, iż książka opierająca sie w dużej części na komentarzach politycznych, a wydana z dziesięcioletnim opóźnieniem dużo traci na atrakcyjności.
Książka ta jest dziennikarskim komentrzem z "gorącego" terenu, cały czas kształcącego się obszaru byłego imperium osmańskiego, obejmującego Bałkany, Bliski Wschod, Kaukaz i Turkmenistan.Właśnie zanurzenie bieżącej relacji z podróży w historii, opisu w tradycji Braudelowskiej koncepcji historiografii (długiego trwania) jest tym, na co warto zwrócić uwagę. Gwałtowne zmiany, niegasnące konflikty, ideologie Kaplan wpisuje w długi proces historyczny, obrazowany wiecznym pięknem ruin dawnych imperii.

Lukas | 2016-02-02
Przeczytana: 12 września 2015

··· Recenzja z mojego bloga: www.discrust.wordpress.com

Tytuł mówi sporo o zawartości tego tłuściutkiego tomu (ponad 500 stron)... Twórczość dziennikarsko-reporterska Kaplana jest mi znana, więc wiedziałem, czego się spodziewać. Na Wschód od Tatarii, to solidna dawka eseistycznej wiedzy o tym regionie świata, który wydaje się kluczowym w próbach rozwikłania obecnych problemów w Syrii, Iraku, ogólnie - na Bliskim Wschodzie. Robert Kaplan opisywał swoją relację z podróży po Bałkanach, Turcji, Syrii, Izraelu kilkanaście lat temu. Siła tej książki polega na tym, że czyta się ją z poczuciem autentycznego uznania dla Autora, albowiem posiada on gigantyczną wiedzę w materii geopolityki czy antropologii kulturowej obszarów, w jakie opisuje. Można się z Kaplanem nie zgadzać w ogólnych ramach okcydentalistycznej maniery ujmowania problemów globalnych, ale nie można odmówić mu specyficznego instynktu politycznego; czytamy jego książkę w 2016 roku i zauważamy swoistą ciągłość pomiędzy...

Kacper Kapsa | 2014-07-28

Państwo jako "dzieło sztuki". Kolejna fascynująca podróż Kaplana. Nie ma tu narzucania zachodniego myślenia, jest obserwacja i rzeczowa analiza.

Krzysztof Galanczuk | 2014-05-10
Przeczytana: 09 maja 2014

Drugi dobry tytul tego autora po Balkanskich upiorach, który ostatnio przeczytaem. Polecam.

Hiram | 2012-06-02

BARDZO DOBRE