Wniebowstąpienie

978-83-07-03074-6
powieść, PRL, Polska, Warszawa
Piotrek

Inne wydania

Konwicki opisuje Polskę lat sześćdziesiątych, chociaż przywołuje konkretne wydarzenia i miejsca, nie jest to jednak opis realistyczny. Bohater, straciwszy po wypadku pamięć, krąży po Warszawie surrealistycznej i tajemniczej, wplątując się, mniej lub bardziej świadomie, w niejasne zajścia i afery. Jednocześnie stale próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, kim jest i skąd się tutaj znalazł.

Grażyna | 2015-03-28
Przeczytana: 28 marca 2015

almos | 2014-10-28
Przeczytana: 25 października 2014

Zacząłem słuchać tej prozy jako audiobooka we wspaniałym wykonaniu Adama Ferencego, jednego z moich ulubionych lektorów. Lubię prozę Konwickiego, jego rytm zdań wciąga i jakby hipnotyzuje, interpretacja Ferencego jeszcze to podkreśla.

Książka ma formę dosyć typową dla Konwickiego. Główny bohater snuje się po Warszawie, mając za punkt odniesienia Pałac Kultury; owe snucie stanowi tak naprawdę całą treść książki. Tutaj jesteśmy w Warszawie z lat 60tych, czas jest specjalny, bo wszyscy obawiają się kolejnej wojny światowej, przypomina to czas kryzysu kubańskiego z jesieni 1962 r. gdy świat stał na krawędzi wojny atomowej. Narrator książki stracił pamięć, bo albo jest na ciężkim kacu albo dostał w łeb. Wędruje po stolicy, spotyka dziwnych ludzi, biesiaduje w dziwnych knajpach, przeżywa dziwne przygody, atmosfera jest na wpół senna, na wpół surrealistyczna. Przypomina to 'Małą Apokalipsę', ale jest nieco gorsze bo w Małej Apokalipsie rzecz cała została bardziej wyostrzona,...

Reakcjonista | 2015-05-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wniebowstąpienie to najodważniejsza i najpojemniejsza powieść Konwickiego. Melancholijny ton jego prozy wybrzmiewa w niej najpełniej, beznamiętnie łagodny język mówi tutaj stylem najdonośniejszym.
Fabułą powieści jest alegoryczna wędrówka bohatera po ulicach Warszawy. Bezimienny narrator spotyka na swojej drodze "zwykłych słowiańskich nihilistów", zalotne pary, ludzi zaprzątniętych taktyką dnia, używaniem nocno-alkoholowym, pojawiają się postacie, które rzeczywistość komentują ponad-scenicznie, uzupełniając obraz rzeczywistości, który szeroko w widnych perspektywach kreśli tutaj Konwicki.
Narratora przytłaczają lęki egzystencjalne i przeczucie pustki-
Konwicki wiele razy przemawia wielogłosem swoich postaci:

"Bo ja jestem ofiara epoki, ofiara rewolucji w psychologii, ofiara odkrycia podświadomości. (...) Jestem eksperymentatorem, który zapłacił wielką cenę, aby się dowiedzieć, że człowieczeństwo to pusty frazes, retoryczny zwrot, jałowe zaklęcie powtarzane z pokolenia na...

Feanor | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Surrealistyczna wędrówka po mrocznej Warszawie widzianej oczyma Konwickiego. W stylu, jak zawsze u niego w dojrzałym okresie twórczości, nieco onirycznym, ale wciągającym. Budzący się po bliżej nieokreślonym wypadku mężczyzna bez pamięci szuka siebie w ciemnych zaułkach Warszawy, wśród cwaniaczków, złodziei i prostytutek.

qbard | 2014-04-10

Dla mnie to rewelacyjna powieść z zaskakującym zakończeniem. Podążamy za bohaterem poznając ciemne strony nocnej Warszawy lat 60. Złodzieje, lumpy, pijaki, dziwki, meliny i inne zakamarki niewidoczne w ciągu dnia.

MariaAntonina | 2013-12-20

Rewelacyjny utwór Konwickiego.Owiany tajemnicą. Wśród wielu niedomówień każdy z czytelników powinien odkryć coś indywidualnie. Jawi się nam tu Warszawa przestraszona i obciążona jarzmem wojennych potyczek. Każdy niepokojące zdarzenie na ulicach miasta, wywołuje wśród mieszkańców lęk i strach, że wróci to co zabrało im tak wiele. Z dachu Europy, czyli Pałacu Kultury i Nauki, można nabrać dystansu do wszystkiego co było, jest i będzie, ale czy to zabliźni rany powstałe w skutek tak wielu traumatycznych przeżyć?

mantono | 2014-09-07

nie poniosło. a pamiętam swoja "ja" pod dużym wrażeniem autora. coraz starsze to "ja"...

spring | 2011-07-06
Przeczytana: czerwiec 2011

Tylko dla fanów niejasnej, pełnej groteski i zawiłości prozy Konwickiego.

sPinacz | 2012-10-24
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne
Przeczytana: 2009 rok

Jestem dziwnym czytelnikiem, ale od razu wiedziałam, co z nimi wszystkimi jest nie tak -_-

ouLIPOgram | 2011-08-03

Wszystko o PRLu lub wojnie. Trochę tego za dużo. I ten militarny styl, męczący.

Warszawa przeczyta "Chamowo"

"Chamowo" Mirona Białoszewskiego zostało wybrane książką – bohaterką akcji Warszawa Czyta 2015. To wokół tego dziennika z pierwszych miesięcy mieszkania poety na blokowisku po praskiej stronie Wisły w dniach 6–10 maja 2015 zorganizowane zostaną wspólnie z warszawskimi czytelniczkami i czytelnikami warsztaty, dyskusje, spacery i inne działania zmierzające do krytycznego i społecznego odczytania książki.

Wybieramy książkę, która stanie się bohaterką akcji Warszawa Czyta 2015

Jeszcze tylko przez dwa dni można wziąć udział w ankiecie, która ma na celu wyłonienie tegorocznej bohaterki akcji Warszawa Czyta. Wybierać można spośród: "Chamowo" Mirona Białoszewskiego, "Wniebowstąpienie" Tadeusza Konwickiego, "Szum" Magdaleny Tulli czy "Jak zostałam wiedźmą" Doroty Masłowskiej? Która z nich stanie się punktem wyjścia tegorocznej akcji?