Dolina Issy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Issa, Litwa, Konwicki
literatura piękna

Jedna z najwspanialszych powieści o dzieciństwie i dojrzewaniu autorstwa laureata Literackiej Nagrody Nobla. Książka napisana przez Miłosza na emigracji i wydana po raz pierwszy w Paryżu w roku 1955 ukazuje pasje młodego bohatera, Tomasza, zdobywającego samotnie wiedzę o świecie. Utwór Miłosza nie ma typowej, wyrazistej fabuły. Akcja powieści toczy się głównie na Litwie w dolinie...

Utwór Miłosza nie ma typowej, wyrazistej fabuły. Akcja powieści toczy się głównie na Litwie w dolinie zmitologizowanej rzeki Issy.

Makrauchenia | 2019-08-10

Każdy dojrzały czytelnik ma swoją Issę leniwie płynącą przez dolinę wspomnień, w której chętnie zanurza się w chwilach postoju codziennego biegu. Z pewnością na wspomnienia z dzieciństwa autor nałożył filtr doświadczenia dorosłego człowieka, ale czy nasze wspomnienia ze szczenięcych, szczęśliwych lat nie są zniekształcone przez bagaż naszego życia?

Anna | 2019-05-24

hmm.. przez niektóre strony brnie się z wielkim wysiłkiem i skupieniem próbując wczuć się w styl autora, na niektórych łatwo dostać poplątania z tzw. pomięszaniem gubiąc rytm i wątek, niemniej jednak całość broni się - według mnie - znakomicie. Są to wspomnienia, a przecież wspomnienia takie właśnie są.

annakonstanty | 2019-03-31
Przeczytana: 31 marca 2019

Próbując ocenić o czym jest ta książka chyba najwłaściwiej będzie napisać - o niczym. Właściwie nie ma w niej fabuły ani jakiegoś głównego wątku, którym można się zainteresować i czekać na ciąg dalszy. Nie jest to powieść ku czci wydarzeń, raczej ku czci słów i emocji, które te słowa mają przyzywać. W jednym ze swoich wierszy Miłosz napisał, że nie może się dość nazachwycać tym co go otacza, tak samo bohater "doliny Issy" Tomasz jest pełen podziwu i miłości dla tego co wokół niego. Idąc za Tomaszem śledzimy to czym otoczony jest chłopiec - lasy i dolina rzeki, pola uprawne, ptaki, zwierzęta i roślinność, zmiana pór roku, wydarzenia determinowane pogodą. Tomasz jest wnikliwym obserwatorem świata, który go otacza, jest go ciekawy, próbuje analizować, opisać i wyciągać wnioski choć jest tylko nastoletnim chłopcem, który tęskni za matką i zmuszony jest latami przebywać u dziadków na wsi.
Piękna powieść wypełniona pięknym słowami, sformułowaniami, trafnymi spostrzeżeniami na temat...

Krzysztof | 2019-01-22

"Jak zachwyca, kiedy nie zachwyca." - chciałoby się powiedzieć. Niestety rozczarowujące spotkanie z prozą wielkiego poety. Książka jest po prostu w znacznej swej części nudna. Przefiltrowane przez krytyczno-cyniczny umysł dorosłego człowieka wspomnienia z dzieciństwa. Dzieciństwa zapewne dla autora magicznego, ale nie udało mu się tej magii przekazać na kartach książki. Nużące opisy polowań (lepsze już opisy przyrody) i udawadnianie na siłę wielokulturowości kowieńszczyzny.

BuchBuch | 2018-09-20

Nie mam kompetencji ani śmiałości, by recenzować książkę Miłosza, dlatego opiszę tylko moje wrażenia. Na to starczy mi odwagi.
Powieść urzeka od pierwszej strony. Nieco oniryczny, pełen czarujących, porywających opisów świat dzieciństwa, tak niezwykłego, że mógłby o nim zamarzyć niemal każdy z nas. Sielska wieś, piękno przyrody, bogactwo natury, tradycja, lokalne obrządki i rytuały, a wszystko to skąpane w baśniowej poświacie. Kraina łagodnego, bezgrzesznego dzieciństwa, gdy poznawanie świata było niezwykłą przygodą, zaś codzienność wydawała się pełna okazji do przeżycia niezapomnianych chwil.
Tomasz, wiodąca postać w powieści, to chłopiec z Ginia nad Issą, podupadającego majątku dziadków, którzy wychowują go w zastępstwie rodziców (ojciec - żołnierz, bierze udział w kolejnych zbrojnych potyczkach, jakie nawiedzały kontynent na początku XX wieku, matka zaś, podążała za nim). Dziadek chłopca, Kazimierz Surkont zaraża wnuka miłością do roślin, uwrażliwiając go na piękno otaczającego...

Kasia | 2018-08-29

Piękna, poetycka opowieść o dzieciństwie, poznawaniu siebie i świata. A wszystko na tle prowincji i rzeki Issy - po części bohaterce.
Miłośnicy wartkiej akcji być może się tu nie odnajdą, ale trzeba przyznać, że przez ten język się płynie.
Od razu mówię, że nie trzeba być przy tym wielkim fanem. Czesława M.

Bardzo ładnie napisana powieść Czesława Miłosza "Doliny Issy"bardzo zachwycająca,piękna książka.
Bardzo wyrazista,urocza powieść zachwyca,urzeka za serce.
Z przyjemnością przeczytałam;zaskoczyła,zainteresowała mnie powieść bardzo mi się podobała.

Kinga | 2018-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 18 lipca 2018

Nareszcie wiem z czego zrzynało "Podkrzywdzie". Nie można Miłoszowi odmówić dobrego pióra i wspaniałego warsztatu, szkoda tylko, że temat tak bardzo nieinspirujący.

Wszystkie sceny polowań na przemian nudzące do łez, groteskowe w detalach i obrzydliwe w uwielbieniu dla zabijania.

Jedyne, co ratowało tę książkę to Magdalena, Barbarka i zadarta spódnica babci Misi.

Janusz | 2018-07-04
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Powieść na pozór prosta, ale kiedy w nią wejść, zastanowić się, to istny traktat filozoficzny, wielopiętrowa powieść. zaczyna się od opisu ziemi utraconej, raju dzieciństwa. Opis ów jest na poły realny, na poły magiczny, na poły fantastyczny (nawiązanie do Mickiewicza i do legend ludowych). Tomasz, wrażliwy chłopiec, jego dorastanie, rozwijanie zainteresowań, budzenie zmysłów, naiwne spojrzenie na świat, fascynacja naturą. Obok dorośli, ich życie, pozory normalności, podskórność, ksiądz, Baltazar, Barbara... Ludzka natura, mniej lub bardziej współgrająca z otaczającą ją naturą. Ludzie są tak samo zdolni do zła, jak zwierzęta, tylko że w przypadku tych drugich nie nazywa się to złem, tylko instynktem. Pojawia się problem winy, a także kwestia moralności, przeciwieństwa dobra i zła, granicy między pojmowaniem tego (sprawy między ludźmi), a nie braniem pod uwagę (darwinizm wśród zwierząt). Niektórzy zwrócili uwagę na tragiczny los wiewiórki, ale ja bardziej byłem wstrząśnięty losem...

KenGoKang | 2018-06-25
Przeczytana: czerwiec 2018

Słowa, piękne słowa. Ich rytm, brzmienie to coś, co urzekło mnie najbardziej. Z wielkim kunsztem napisana historia, nie umiem się nią nie zachwycać. Powróciłam do książki po latach - w momencie, kiedy zatarła się ona w mojej pamięci. Pozostało jedynie przeświadczenie o pięknie, jakie tam zastanę. Przeczucie potwierdziło się.

Lubię podróże do krain, które nie istnieją. Miłosz bardzo zgrabnie oddał tęksnotę za krainą dzieciństwa, bezpowrotnie utraconą. Miejsca magicznego, gdzie to, co realne, współistnieje z tym, co nadprzyrodzone. Bardzo dobrze było się w świecie powieści znów zagłębić.