historia

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: wydawnictwoliterackie.pl

Breaking_Bad | 2018-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2018

Książka z kategorii nieco męczących. Głównie ze względu na zastosowany język. Duże fragmenty to stylizacja na komunistyczną nowomowę z tym ględzeniem o materializmie dialektycznym, Metodzie, Historii itd. Trochę to dziwne, że książka napisana dla odbiorcy zachodniego, jest pisana stylem, który mógł być zrozumiały raczej tylko dla ówczesnych mieszkańców bloku państw komunistycznych. Aktualnie trudna do strawienia chyba dla wszystkich.
Aczkolwiek rozdziały poświęcone literatom (Jerzy Andrzejewski, Tadeusz Borowski, Jerzy Putrament, Konstanty Ildefons Gałczyński) i próbie przedstawienia ich motywacji dla podjęcia aktywnej współpracy z władzą komunistyczną w powojennej Polsce, są bardziej interesujące.
W chwili premiery o "Zniewolonym umyśle" musiało być głośno. Po latach, czyta się go jednak bez emocji i trochę dziwi, że książka została zaliczona do kolekcji największych dzieł XX w. wydanych przez pewną gazetę.

Roman Dłużniewski | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Przez lata na indeksie. Była groźna dla ustroju. A przy wszystkich zastrzeżeniach do Miłosza, książka prawdziwa. Do bólu. Koniecznie!!

Czytam sobie Miłosza prozą i co? I poezja, chociaż tematy mało poetyckie. Książka z lat minionych, a nie smakuje jak odgrzewany hamburger i do tego, kiedy czyta się TERAZ, jest nadal aktualna i prawdziwa. A ile w niej pięknych zdań, krąglutkich i obłych jak kamyki z rzeki oraz złośliwości na temat kolegów. Smaki i smaczki, smycze i smyczki, dystans i bliskość. Wprost uwielbiam tę jazdę z Borowskim i Putramentem i tylko mi Iwaszkiewicza tam dla pełni brak. Ale i tak świetne. A Ketman? Ketman w formie czystej rządzi Europą oraz islamem. (Nadal.)A Metoda w UE? Wypisz - wymaluj, jak z Miłosza i ZSRR.

| 2015-09-29

Wnikliwe studiom indoktrynacji oraz postaw wobec komunizmu na zawoalowanych przykładach znanych osób.

FromNorwayWithLove | 2018-06-19
Przeczytana: 19 lipca 2006

Zniewolony umysł to lektura obowiązkowa.
Zwłaszcza dla pracowników korporacji, których umysły niewolą chciwość, monozadaniowość i konieczność spłacenia kolejnej ratki.
Albo lepiej nie. Niech nie czytają. Bo po co budzić niewolnika? Może śni o wolności.

Po raz kolejny okazuje się, że satysfakcję czytelniczą wyższego rzędu daje mi książka zanurzona w historii, polityce i etyce. Cóż z tego, że pisana była, aby tłumaczyć kraje demokracji ludowej Zachodowi, a więc jakby nie patrzeć, nie dla Polaków. Rzeczywiście, część treści, krystalicznie wyłożonych przez Miłosza, po niewielkim nawet przygotowaniu (jak moje) wydaje się oczywista. O tym nie można zapominać - dla kogo była ta książka. Inna rzecz, że po latach może być jak znalazł dla młodego pokolenia. Wytłumaczenie zawiłości rzeczywistości powojennej, uwzględniające ogromne bariery poznawcze, to dziś skarb. Bo potrzeba przekroczyć liczne bariery, żeby choćby część z tej historii zrozumieć. Pasjonująco w książce wypadły sylwetki czterech pisarzy ukąszonych przez system. Warto dodać, że Miłosz tłumaczy i naświetla, a nie osądza. Zresztą wielokrotnie wspomina krytycznie o sobie samym. Strona pisarska jaka jest, wiadomo. Ogromna klasa. Połączenie tego z fascynującą treścią tego...

aneta | 2016-01-27
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: styczeń 2016

Ta książka ma w sobie magię niedostępną dla większości utworów. Jest dla mnie niczym "Pan Tadeusz", czy "Potop": każdy Polak powinien ją znać. Czytając ją mam wrażenie, że rozumiem wszystko. Każde zdanie przemawia do mnie w swojej cudownej okrągłości. Po zakończeniu, nie mogę się oprzeć pokusie, by przeczytać ją po raz kolejny, bo mam wrażenie, że coś mnie ominęło i z pewnością mogę odczytać w niej coś więcej.

Merrique | 2018-02-25

A„Zniewolony umysł”
Czesław Miłosz
(zbiór 9 esejów)
Książka składa się z 9 rozdziałów, esejów. Pierwszy to alegoria pigułek szczęścia zaczerpnięta od Witkiewicza. Drugi analizuje i porównuje intelektualistów Wschodu vs. Zachodu. W trzecim zapoznamy się z kilkoma obliczami zjawiska jakim jest Ketman. Następne rozdziały to opis poetów i literatów, ukrytych pod pseudonimami Alfa, Beta, Gamma oraz Delta. W ósmym znajdziemy opis człowieka na tle marksistowskiej filozofii historii. A ostatni to opis Bałtów, bliskich autorowi, ponieważ urodził się na Litwie.
Książka jest spowiedzią autora, który wyznaje grzechy tzw. Zachodowi. Pisze do obcokrajowców, tłumaczy, spekuluje i daje do osądzenia postępowanie ludzi podczas „komuny”. Tłumaczy historię kraju nad Wisłą, na zasadzie przyczynowo – skutkowym odruchu ludzkiego umysłu. Wojny, głód, prześladowania, obozy zagłady, śmierć i brak tożsamości odciskają piętno na człowieku. Chce coś zmienić, polepszyć byt, złapać się jak tonący brzytwy...

_B_ | 2015-12-05
Przeczytana: 2010 rok

Wnikliwa podróż w głąb umysłu inteligenta na rozdrożu historii. Podróż, która rozpoczyna się jeszcze w czasach studenckich Miłosza, a jej puls wyznaczają burzliwe dzieje dwudziestego wieku.

Miłosz swój esej bardzo silnie obudował dwiema warstwami: metaforyczną i psychologiczną. Tą pierwszą reprezentuje istniejąca w tradycji Wschodu pigułka Murti-Binga. Środek, po którego zażyciu przychodzi wieczne uszczęśliwienie i wybawienie od trosk, a także stopniowe oświecenie umysłu. Trzeba w ten sposób jednak wyrzec się samego siebie, zapomnieć o dotychczasowych ideałach i pojęciach, bo tego wymaga Wiara. W tym przypadku heglowski proces dziejowy, który dokonał pomieszania porządków i pojęć w głowach intelektualistów. "Nawracając" się na komunizm oddawałeś coraz większe skrawki własnej podmiotowości w służbie wielkiej, lecz przecież obiektywnie uzasadnionej ideologii. Czy jest to trafny opis pogruchotanych wojnami sumień intelektualistów, nie wiem. Ma jednak dużą siłę rażenia, a dla tych,...

Eliza | 2018-08-14

Dobrze robi intelektualnie. Ciężko cokolwiek o niej napisać. Dla mnie to książka z gatunku tych, które trzeba poczuć.