Praca zbiorowa - Janusz Anderman [et al.] Na książkę składają się teksty dwudziestu wybitnych współczesnych prozaików i poetów polskich (wśród nich Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Ludmiły Marjańskiej, Hanny Krall, Olgi Tokarczuk, Henryka Grynberga, Jerzego Pilcha, Stefana Chwina, Janusza Andermana...). Jest to swoisty "podręcznik" pisania prozy i poezji. Autorzy opowiadają o swoich doświadczeniach, opisują metody, jakimi posługują się w pracy i próbują dociec, czy pisania można się nauczyć. Rzecz dla wszystkich zainteresowanych literaturą w praktycznym i teoretycznym sensie.

książek: 1986
Adrian Tync | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

"Lekcja pisania" to zbiór dwudziestu tekstów, w dużej mierze stanowiących przede wszystkim rozważania pisarzy o istocie pisania, literatury. Oczywiście, ile twórców, tyle poglądów. Choć chyba najpopularniejszym stanowiskiem jest przynajmniej częściowe zawieszenie osądu i pozostanie przy niewiedzy. Od skrajnej afirmacji, miłości do tworzonych przez siebie światów (O. Tokarczuk) po rozważania o winie drzemiącej w oddaniu się formie (S. Chwin). Tak wiele opinii prowokuje do myślenia, a postawione pytania i wręcz prowokacyjne tezy (np. H. Grynberga) sprawiają, że książka ta jest istotna i to nie tylko dla tych, którzy chcą sami pisać, jak mógłby sugerować tytuł. "Lekcja pisania" jest bowiem, moim zdaniem, "antypedagogiczna" - prędzej można znaleźć w niej głosy niemal odwodzące od pióra niż te będące wsparciem, czy zachętą.

Agata Janiec | 2016-08-18
mojekotki | 2015-12-03