Poczta literacka czyli jak zostać (lub nie zostać) pisarzem

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
pisanie, Szymborska, antyporadnik
shaloma

Wisława Szymborska ur. w Kórniku, czyli Bninie. Zdobyła pewien rozgłos jako poetka (Nagroda Nobla 1996). Prawdziwie wielkie zasługi położyła jednak w dziedzinie pedagogii, by tak określić, twórczego pisania jako autorka odpowiedzi w "Poczcie literackiej". Dzięki tej formie jej działalności społeczeństwo zyskało wielu inżynierów, biochemików, farmaceutów weterynarzy, księgowych, dekarzy, architektów oraz przedstawicieli innych profesji, a także - kto wie - może jednego czy dwu pisarzy.

wszyscy wyżej wymienieni (a także wszyscy, których nie wymienieni)przeczytają tę mądrą i pełną humoru książeczkę z rozkoszą i niejakim pożytkiem.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bleaktree | 2016-06-16

Nie każdy z nas jest urodzonym autorem. A nieliczni urodzili się z jeszcze piękniejszym talentem - czytania, miłowania literatury i odczuwania jej całym sobą. To czytelnicy. Dla nich autor pisze, wybrał ich spośród wszystkich innych... o szlachetnym wyborze bycia czytelnikiem - i nie tylko :)
Uwaga, bardziej jadowite niż felietony D. Terakowskiej...:P

Nieco inne spojrzenie na twórczość Szymborskiej, bo tym razem to nie poezja. Świetne rady, cięty dowcip. Czasem adresatów musiało zaboleć!

Tinkerbelle | 2015-04-23
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone
Przeczytana: 23 kwietnia 2015

Nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Nie dla mnie to. Męczyłam, bo Szymborska, bo o pisaniu, ale nie, dosyć tego.
Najładniejsze tu jest wydanie. Ale to, co w środku to nie moja bajka.

Karolina Sosnowska | 2014-07-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 lipca 2014

"Była krytyczna, ale w możliwie łagodny – w moim odczuciu – sposób. Nie pisała wprost i bez wytłumaczenia „to jest złe, bez sensu, nie powinien pan pisać”. Raczej doradzała dowcipnie co zmienić, co dodać, radziła, by wiele czytać i dużo myśleć nad tym co się pisze. Nie wierzyła w cudowne natchnienie, ufała w wielokrotne poprawki dzieł. Twierdziła, że zmorą byli ci, którzy w gronie znajomych odczytywali okolicznościowe wierszyki, na przykład na urodziny, śluby, chrzciny etc. i byli zachęcani przez znajomych słowami „to jest ładne, to jest zgrabne, wyślij to gdzieś, niech wydrukują!”. Rzadko tego typu tekstu przechodziły próbę."

Reszta tekstu pod adresem: http://tanayahczyta.wordpress.com/2014/07/07/poczta-literacka-czyli-jak-zostac-lub-nie-zostac-pisarzem-w-szymborska/ :)

Agata_Adelajda | 2014-01-16

Ha! Wydało się, czemu Szymborska dostała Nobla! Bo skutecznie zniechęciła konkurencję:D
Poczta literacka jest wyborem zabawnych, lekko ironicznych, erudycyjnych odpowiedzi, które poetka udzieliła na łamach Życia Literackiego. Noblistka nie jest w żadnej mierze złośliwa; z wielką gracją zniechęca do pisania pozbawionych talentu wierszokletów, bądź namawia do dalszych prób tych, co tam jakieś zalążki talentu wykazują. Szymborka wymienia stereotypowe dla początkujących poetów wytarte frazesy (nanizać łzy, broszka księżyca, itp.), gani przywiązanie poetów do młodopolskiego rozbuchania stylu (po trzy przymiotniki przy każdym rzeczowniku), apeluje o przynajmniej cień samodzielnej obserwacji, które często brak w wierszach. Młodym adeptom sztuki lirycznej zaleca przede wszystkim czytać, czytać i jeszcze raz czytać. Grzywie z Zakopanego proponuje by poznał poezję, "choćby dla uniknięcia zbytecznego trudu. Może się przecież zdarzyć, że napiszesz Króla-Ducha i potem będzie ci przykro, że już...

Loreena | 2014-01-07

Podczas lektury "Poczty literackiej" co chwila wybuchałam śmiechem (ku lekkiej konsternacji ludzi siedzących na ławce obok). Zapewne nie powinnam cieszyć się z cudzych niepowodzeń, ale sposób, w jaki Wisława Szymborska odpowiadała na listy niedoszłych literatów mógłby skłonić największego ponuraka do podniesienia kącików ust. Książka ta powinna stanowić jeden z podręczników do zajęć na temat tego jak subtelnie (lub nie), ironicznie i z klasą rozmawiać z niektórymi ludźmi. Istnieje co prawda szansa, że nie każdy pozna się na naszej ciętej ripoście, ba! może nawet nie zrozumieć, że w rzeczywistości nie prawimy mu komplementu. Nieważne. W duchu możemy sobie pogratulować. A jeżeli natrafimy na godnego siebie przeciwnika? Tym bardziej należy się cieszyć! I szybko przypominać sobie co lepsze zwroty z "Poczty literackiej". Ewentualnie zacytować jakieś mądre powiedzenie i łudzić się, że to wystarczy.
Swoją drogą - czy odnalezienie odpowiedzi na swoje listy w tej książce jest powodem do...

Izabela Rzysko | 2013-12-29

się uśmiałam, ubawiłam. Zabawna!!!!

sPinacz | 2013-05-29
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne
Przeczytana: 31 maja 2013

Ciekawa książeczka, bardzo sympatyczna i z poczuciem humoru. Ale tylko pogłębia moją niechęć do postaci Wisławy Szymborskiej.

lerisse | 2013-01-25

Poczucie humoru oraz inteligencja pani Wisławy bardzo urzekające. Uśmiech ani na chwilę nie znikał mi z twarzy, gdy czytałam. Polecam.

Karolina | 2012-10-27

humor i inteligencja - czego chcieć więcej?!