Schulz pod kluczem

Wydawnictwo: Świat Książki
Michele

Doskonale udokumentowana, wzbogacona w stosunku do poprzedniego wydania z 2001 roku wyjątkowa, odkrywcza biografia Brunona Schulza. Przedstawia ona losy artysty na wiele lat zapomnianego, dziś zaliczanego do najbardziej oryginalnych twórców XX wieku. Jest zwieńczeniem wieloletniej pracy, żmudnych poszukiwań autora, który z wielką wnikliwością śledzi losy pisarza i przejmująco o nich opowiada. Obejmuje całe życie Schulza - od korzeni rodzinnych, poprzez lata "męki", czyli pracy w gimnazjum, narzeczeństwo, wreszcie - okres okupacji, getto, nieudane próby ratowania pisarza przez Nałkowską i tragiczne okoliczności śmierci.

źródło opisu: Świat Książki

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Tintinka | 2014-08-13
Przeczytana: sierpień 2014

Ta ksiażka sprawiła, że wszystkie inne chwilowo zostały odłożone na stosik "moment musicie poczekać". Dlaczego? Być może dlatego, że postać Schulz'a od zawsze mnie fascynowała, a jednocześnie od zawsze jakoś trudno mi przychodziło sięgnięcie po jego biografie. Dlaczego? Nie wiem, przecież innych Wielkich mojej ulubionej epoki literackiej już dawno poznałam, Witkacego, Gombrowicza etc..
"Shulz pod kluczem" to pozycja dla tych, którzy szukają nie tylko analizy osobowości, czy lekkiego ślizgania sie po faktach, ale też chcą zrozumieć tego małego - wielkiego człowieka, szukają rozwiązania zagadek i uzupełnienia niezrozumiałych luk w powieściach Brunona.
Autor biografii zrobił kawał dobrej roboty i poznajemy nie tylko dzieje, ale środowisko, otoczenie w jakim żył i wychowywał sie Brunon, poznajemy Drohobycz,od zupełnie innej strony. Miasto to tkanka, której cześcią była rodzina Shulz'ów i która na osobowość pisarza miała zdaje się spory wpływ.
Dzięki tej biograficznej opowieści...

BIETKA | 2011-02-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2005 rok

Świetnie napisana książka", szczegółowa i rzetelna - po "regionach wielkiej herezji" - o charakterze detektywistycznym, o życiu i wynikającej z niego twórczości Bruno Schulza. Współtworzy ją z Budzyńskim, Jerzy Ficowski, poeta i badacz Schulza. Dzięki tej książce polubiłam postać poety Schulza, który okazał się wielką osobowością literacką, jednym z największych pisarzy XX wieku:) Powiem więcej, mam teraz większe zrozumienie dla jego twórczości, którą uznaję za genialną i bardzo ludzką.
Jego los wzbudził we mnie wzruszenie i zadumę nad jego życiem i życiem człowieka w ogóle.
Zadziwiający jest, wpisany w książkę, wątek związany z naszym słynnym reportażystą, Ryszardem Kapuścińskim, który wywołał u mnie uśmiech nad tym, jak to poeta Bruno wprowadził go w błąd co do nazwy pewnej ulicy...
Czytałam tę książkę wiele lat temu i dotąd mam ją zakodowaną w pamięci serca:))

maradiego | 2014-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2014

Dla koneserów, znawców, wielbicieli Schulza. Dla gawiedzi i pospólstwa raczej wątpię. Ta wszelako pewnie nie wie, że Schulz istniał. No i dobrze, bo gdyby wiedziała, a jeszcze dowiedziała się , że Żydem był, to strach się bać. Ja do Niego mam stosunek b.osobisty. I nie będę o tym opowiadał. Znowu: polecam.

natanna | 2017-05-31
Przeczytana: 29 maja 2017

Odkąd prowadzę bloga sporo czytałam o przynajmniej tych dwu sztandarowych książkach Bruno Schulza, jakimi są : "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod klepsydrą", ale ich Autor nadal był mi zupełnie nie znany/ do liceum chodziłam w latach 60-tych, nie studiowałam polonistyki ani literaturoznawstwa więc chyba jestem jakoś wytłumaczona/. Toteż, gdy zobaczyłam książkę Wiesława Budzyńskiego - zaintrygowana nią - zdecydowałam się dołączyć ją do innych nabywanych książek. I w ten sposób za mizerne, chyba, 5 zł stałam się posiadaczką, jak się okazało nie tylko dobrze i estetycznie wydanej, ale przede wszystkim doskonale, bo rzetelnie i błyskotliwie napisanej, i przynajmniej dla mnie odkrywczej biografii mistrza z Drohobycza na Kresach - dzisiaj Ukraina.

Po przeczytaniu tej fascynującej, oddziaływujacej na moją wyobrażnię a przy tym czytającej się jak bardzo dobra powieść, opowieści Wiesława Budzyskiego syn niezamożnego kupca bławatnego z Drohobycza, Jakuba Schulza, po...

czytanieWwannie | 2013-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam.
Przeczytana: 08 marca 2013

Niedoceniony geniusz XX-go wieku, wybitny pisarz, autor sławetnych Sklepów cynamonowych i rysownik niezwykle klimatycznych szkiców zebranych pod nazwą Xięgi Bałwochwalczej. Samotny, choć otoczony garstką przyjaciół, zaangażowany w nauczanie, choć nie cierpiący swej pracy i niesfornych bachorów, cierpliwy do granic zrozumienia. Bruno Schulz zamknięty pod kluczem Wiesława Budzyńskiego, to esej, którym miałam zaszczyt uraczyć mą ciekawską naturę.
Urodził się w Drohobyczu, niewielkiej mieścinie obecnie usytuowanej na Ukrainie, chorował gdy oddalał się na zbyt długo od niewdzięcznego miejsca, które nawet wiele lat po śmierci pisarza, mimo, że znanego już wtedy na całym świecie, nie doceniało i nadal nie docenia rangi osobistości tak wielce przywiązanej do swej kolebki. Tam też został rozstrzelany przez gestapowca – mordercę, niejakiego Günthera , który przez wiele dni szczycił się wedle nielubianego ,,przyjaciela” po fachu, że zabił mu ,,Żyda potrzebnego”. Za okupacji Schulz rysował...

Marquee | 2015-03-22
Przeczytana: 22 marca 2015

Przez dziurkę od klucza
Gdy mówimy o wielkich twórcach, mówimy z perspektywy ich dzieł, ale coraz częściej zaglądamy głębiej, odkrywamy ich tajemnice życia prywatnego, tego jak zmagali się sami ze sobą i dochodzili do pierwszych sukcesów. Te smaczki będą nas intrygować szczególnie przy takich postaciach jak Schulz. Tekst jest świetnym przykładem ukazani kulis życia artysty. I co ważniejsze pokazanie ich w sposób elegancki, z szacunkiem dla autora, bez plotek. Cieszę się, że autor podjął się tego trudu. Warto przeczytać.

iselin | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, Moja Ci ona!

Schulz to pisarz dla mnie bardzo ważny. Rzadko zaglądam do biografi autorów, bo wolę, kiedy "autor umiera" (Barthes). Na tę biografię skusiłam się, bo znalazłam ją wrzuconą w przecenowy kosz, trochę smutną, trochę niepasującą do reszty. Jak Schulz. Plusem książki są ciekawe fakty, czyta się ją szybko, niczym dobrą powieść. Autor nie zarzuca nas datami i suchymi informacjami "urodził się, uczył, umarł". Czytając, miałam wrażenie, że znam Schulza od lat.

nina19 | 2016-02-20

Dla "schulzofilów" - pozycja obowiązkowa:-)

Kupiłem w hipermarkecie z niecałą dychę. Nieźle wydana i faktograficznie też niezła (chyba). Niby nic odkrywczego o Mistrzu z Drohobycza, ale przeczytam, bo warto pamiętać więcej i więcej...

soliloquium | 2014-11-02
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Wiesław Budzyński ładnie porządkuje informacje o Brunonie Schulzu, które zostały zebrane już przez kogoś innego. Książka oczywiście nie może być odkrywcza (to nie jest zarzut), ponieważ o Schulzu napisano już wszystko. Czas na nowe teorie; na czytanie tej literatury przez inne sitko. Ale "Schulz pod kluczem" nie jest taką pozycją.