Polska poetka, pisarka i tłumaczka. Siostra fotografika Edwarda Hartwiga i endokrynologa Walentego Hartwiga. W czasie II wojny światowej działała w AK. Studentka Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, UW oraz KUL. Autorka słuchowisk radiowych, reportaży, bajek dla dzieci, tomików poezji i esejów. Tłumaczka na polski dzieł wielu autorów francuskich. m.in. Denisa Diderota, Guillaume'a Apollinaire'a i Eugène'a Delacroix. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1997). Wybrane książki: "Z niedalekich podróży" (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1954),"Apollinaire" (pierwsze wydanie: PIW, 1962),"Gérard de Nerval" (PIW, 1972),"Chwila postoju" (Wydawnictwo Literackie, 1980),"Jak długo trwać będą dawne imiona" (Gdzie Indziej, 1996),"Zawsze powroty - dzienniki podróży" (Wydawnictwo Sic!, 2001),"Wiersze wybrane" (Wydawnictwo a5, 2010). Mąż: Artur Międzyrzecki (do 02.11.1996, jego śmierć).http://juliahartwig.blogspot.com/
Lubię to, co niezwykłe.
I lubię to, co nietuzinkowe i odmienne.
Mówię o tym głośno, zawsze. 😊
Tym razem chciałabym przybliżyć Wam książkę, która jest już kolejnym wydaniem istniejącej od 1969 roku opowieści.
Urocza, zabawna, pełna tajemnic.
"Zguba Michałka" napisana przez Julię Hartwig i przyozdobiona rysunkami Gabrieli Cichowskiej to skok w klasyczne wydania z uniwersalną treścią.
Ale co się zgubiło?🤔
Tego zdradzić nie mogę!🤫
Mogę za to opowiedzieć o tym, jak Michałek prowadzi poszukiwania razem z uosobioną biedronką!🐞
Każdy z nas ma czasem gorszy dzień.
Taki, który sprawia, że czujemy się znużeni i przytłoczeni.
I w taki właśnie dzień nasz główny bohater poznał uroczego owada z czerwonym pancerzykiem. Co więcej!
Biedronka odezwała się ludzkim głosem oferując sposób na odnalezienie zguby!
Pamiętasz bajkę o Alicjii w krainie czarów?
Najbardziej uwielbiałam moment, w którym dziewczynka zmienia swój rozmiar aby przejść przez magiczne drzwi.
Tutaj także pojawił się otulony, niczym czarami wątek, w którym Michałek pomniejsza się aby wspólnie z biedronką odwiedzić pobliskie trawy.
Ogród, łąka i las bez dwóch zdań kojarzą się z tętniącym życiem. Tym bardziej, gdy stajesz się człowieczkiem wielkości owada.
Chłopiec na swojej drodze spotyka rozmaitych mieszkańców okolicy, którzy zajmują się własnymi zadaniami czy przyjemnościami. Pracowita mrówka, smakosz królik, złodziejska sroka, stara sowa, szona wiewiórka...Tekst wzbogacony jest o proste, niewymagające dialogi, bez wzniosłych metafor.
Prosta, oszczędna a przy tym wszystkim niebywale urocza.
Opowiada o sposobach spojrzenia na swoje życie i postrzeganie problemów.
Wydaje się aktualna, prawda?
Każdy z nas ma własne przekonania i perspektywę.
Na tym polega urok otaczającego świata.
Gdy dochodzi do tego również wyobraźnia, która ma szanse na odmianę dnia...
Dzieje się magia.✨️
Julia Hartwig, obok m.in. Józefa Czechowicza i Józefa Łobodowskiego, należy do grona najbardziej znanych poetów związanych z Lublinem. Kilka dni temu, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” wydał książkę „Miasto niezapomniane. Lublin Julii Hartwig”, która jest poświęcona właśnie tej poetce.
Julia Hartwig urodziła się 14 sierpnia 1921 w Lublinie. Podczas II wojny światowej była łączniczką Armii Krajowej, uczestniczką podziemnego życia kulturalnego. Studiowała polonistykę i romanistykę na Tajnym Uniwersytecie Warszawskim (1942–1944) i Uniwersytecie Warszawskim (1946) oraz Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1947–1950 przebywała we Francji, gdzie była stypendystką rządu francuskiego i urzędniczką w dziale kulturalnym Ambasady Polskiej w Paryżu. W 1954 roku poślubiła poetę i prozaika – Artura Międzyrzeckiego. W latach 1952–1969 była autorką słuchowisk nadawanych w Polskim Radiu. Sygnatariuszka „Memoriału 101”. W 1989 roku była członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie. Julia Hartwig była członkiem Związku Literatów Polskich, polskiego Pen Clubu, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2015 Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznał jej tytuł doktora honoris causa. Zmarła 13 lipca 2017 w Gouldsboro.
Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów, które zawierają teksty autorstwa Julii Hartwig. Poprzedza je krótki wstęp Joanny Zętar i Aleksandra Wójtowicza, redaktorów tej publikacji. Pierwsze dwie części poświęcone są Lublinowi. Możemy w nich przeczytać o historii miasta, o osobach z nim związanych, a także, jaki przedwojenny Lublin zapamiętała autorka. Trzeci rozdział zawiera rozmowę, jaką Julia Hartwig przeprowadziła ze swoim bratem Edwardem, wybitnym fotografikiem. Rozmawiają w nim o początkach jego przygody z fotografią, rozwijającej się karierze i jego największych sukcesach. Czwarta część, to wspomnienia autorki, w którym opisuje, jak ogromną rolę w jej rodzinie odrywała fotografia (jej ojciec i brat byli fotografami).
Więcej na moim blogu: http://oczytany.eu/miasto-niezapomniane-lublin-julii-hartwig-julia-hartwig/