Wieczna Księżniczka

Tłumaczenie: Urszula Gardner
Cykl: Cykl Tudorowski (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
The Constant Princess
historyczna
villemo47

Katarzyna Aragońska przychodzi na świat jako Catalina, infantka hiszpańska. W wieku trzech lat zostaje zaręczona z księciem Walii, Arturem, synem i dziedzicem króla Henryka VII. Wie, że jej przeznaczeniem jest władać tym odległym i jakże odmiennym od jej ojczyzny krajem. Z pokorą przyjmuje swój los, choć przyszły świekr wita ją w nowej ojczyźnie, posuwając się do wielkiej obelgi, a mężczyzna, za którego ma wyjść, okazuje się nieopierzonym młodzikiem. Z wolna przywyka do życia na dworze pierwszego z Tudorów, a jej związek z Arturem okazuje się więcej niż znośny. Niespodzianie w tym ułożonym małżeństwie pojawia się czuła i namiętna miłość.

Niestety szczęście nie trwa długo, młody Artur umiera, a pozostawiona sama sobie Katarzyna musi znaleźć sposób, by wbrew przeciwnościom stać się królową Anglii i począć następcę tronu. Jako nieodrodna córka swojej matki, o równie nieustraszonym duchu, Katarzyna uczyni wszystko, aby dopiąć swego.

gwiazdka | 2016-02-07
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 07 lutego 2016

Jedna z lepszych i ciekawszych książek cyklu o Tudorach Philippy Gregory. „Wieczna księżniczka”, rzecz o Katarzynie Aragońskiej przybliża po pierwsze kawałeczek historii Hiszpanii i Anglii, po drugie czyni ludzką postać królowej Katarzyny. Powieść nie do końca jest wierną kroniką historyczną, zresztą sama autorka przyznaje, że pewne wątpliwości tłumaczyła po swojemu, zauważyłam też, iż niektóre fakty albo przeniosła w czasie, albo trochę przeinaczyła, ale jest to powieść a nie podręcznik więc dla dobra fabuły wiele mogę wybaczyć. Książka bardzo mi się spodobała między innymi dlatego, że Gregory świetnie sportretowała swoich bohaterów, szczególnie Katarzynę i Henryków- VII oraz VIII. Szkoda tylko, że historia urywa się tak wcześnie, byłoby ciekawie powyobrażać sobie zachowanie Katarzyny w latach późniejszych, gdy zaczęło się jej spadanie. Napisana z polotem, lekka i intrygująca lektura. Dla mnie naprawdę warta przeczytania.

Joanna | 2013-08-11
Przeczytana: 07 marca 2012

Philippa Gregory …( niekwestionowana mistrzyni powieści sensacyjno – historycznej. Na kartach jej książek roi się od silnych, pełnych determinacji kobiet, które biorą życie w swoje ręce. Autorka posiadła niezwykłą umiejętność językowego obrazowania, tworząc barwne opowieści pełne zapachów, dźwięków… nawet faktury materiałów są rodem z szesnastowiecznej Anglii …). / cyt.: „Financial Times”/
- infantka hiszpańska : tytuł przysługujący dzieciom królewskim w Hiszpanii i Portugalii nie będącymi następcami tronu, nadawany przez króla członkom rodziny . Tradycja ta trwa do dziś.
„ Wieczna księżniczka” to po mistrzowsku przedstawiony portret Katarzyny Aragońskiej – jako kobiety nadzwyczaj inteligentnej, dumnej, dzielnej i niezależnej w podejmowaniu decyzji , wrażliwej i osamotnionej.
Catalina, infantka hiszpańska, córka najpotężniejszych władców szesnastowiecznej Europy – Izabeli Kastylijskiej , zwanej Katolicką i Ferdynanda Aragońskiego już od najwcześniejszych lat swego życia ma...

Miss_Jacobs | 2010-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2010

Ludzie mają skłonności do potępiania odmiennych nacji, wywyższania swojej nad inne. Wtedy inne znaczy gorsze, barbarzyńskie. W rzeczywistości jednak jest to strach przed Nieznanym.
Gdyby tylko Europejczycy chcieli poznać kulturę dalekiego wschodu wiedzieliby, że dokładnie tak samo córki wydawane są w celach zysku, nie z miłości. Tylko nieliczne mogą liczyć na prawdziwe zakochanie tak, jak Catalina infantka hiszpańska zwana później Katarzyną Aragońską królową Anglii.
„Wieczna księżniczka” to fascynująca biografia kobiety, którą w szkołach przedstawia się jako „ żonę swojego męża”, gdy tak naprawdę to Henryk VIII był jedynie „mężem swojej żony”.
Tytuł idealnie odzwierciedla osobowość Katarzyny. Nie odnosi się, bowiem do tych wszystkich przywar kojarzących się dzisiaj z określeniem „ księżniczki”. Określenie „ wiecznej księżniczki” symbolizuje hiszpańskie korzenie, które zawsze podkreślała. Jako dziecko miała okazję brać przykład od najlepszych – Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda...

książek: 1957
Strega | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Nie mogę odmówić talentu autorce, bo znam kilka jej książek, ta jednak częściowo mnie wynudziła.

" Wieczna księżniczka" to historia pierwszej żony Henryka VIII Tudora, Katarzyny Aragońskiej. Będąc córką bardzo ambitnej pary (jej rodzicami byli Ferdynand Aragoński i Izabella Kastylijska) sama była bardzo dumną kobietą. Została wychowana na królową Anglii i tak się zachowywała bez względu na okoliczności i polityczne zawieruchy, zawsze pozostając wierna swoim przekonaniom.

W książce najbardziej rzuca się w oczy nadmiar polityki, ale o ile to prawdziwy zarzut, trzeba pamiętać, że takie były właśnie fakty historyczne i autorka trzyma się ich rzetelnie. Niby nic dodać, nic ująć, a jednak momentami wiało z książki nudą. Czegoś brakło, jakiejś iskry, która sprawia, że z wypiekami na twarzy czyta się historię z kart książki. Tym razem nie mogłam doczekać się ostatniej strony. Tym czytelnikom, którzy z książkami P.Gregory jeszcze nie mieli do czynienia, odradzam tę pozycję jako...

Natalia | 2013-12-18
Przeczytana: 15 grudnia 2013

(Nie)stety, autorka rzetelnie przedstawiła fakty historyczne, dając się znacząco ponieść fantazji i opisując swoje subiektywne przekonania jedynie w kwestiach będących przedmiotem sporu specjalistów. Księżniczka Katarzyna zatem dotkliwie przeżywa śmierć ukochanego Artura, odrzuca zaręczyny swojego teścia, a w końcu wychodzi za szwagra, z którym życie okaże się pasmem nieszczęść. Ponadto, musi pogodzić się z tym, że jej rola w królestwie ograniczać się będzie co najwyżej do rodzenia dzieci, wyglądania ładnie i decydowania o aranżacji zamkowych ogrodów, podczas gdy wciąż ma w pamięci obraz swej matki na polu bitwy, zagrzewającej do walki i dowodzącej ogromną armią.

"Wieczna księżniczka" to zachwycające emocjonalnością oraz dbałością o detale dzieło dotyczące życia pierwszej kobiety, którą los pokarał cierpieniem, upokorzeniem i rozczarowaniami, a także wrzucił w ramiona Henryka VIII - co wprawdzie marzyło się każdej młodej damie w tamtych czasach, lecz jak już przyszło co do czego,...

Liza | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

„Oto ja. Księżniczka, której przeznaczeniem stała się ciągła walka o własne dobre imię, o świętą wiarę i o przynależną koronę. Oto ja. Catalina. Infantka hiszpańska.”

„Wieczna księżniczka” to portret Katarzyny Aragońskiej- kobiety dumnej, dzielnej, wrażliwej i osamotnionej, z ogromnym hartem ducha, znanej jako pierwsza żona Henryka VIII. Księżniczki urodzonej i wychowanej do walki.

W wielu trzech lat zaręczona z księciem Arturem, w wieku piętnastu lat wypłynęła do Anglii, kupiona jako rękojmia sojuszu pomiędzy dwoma krajami przeciwko Francji. Po przybyciu do nowego dla niej kraju, wzbudziła zachwyt urodą, zarówno przyszłego małżonka, jak i samego króla Henryka (notabene syna Małgorzaty z „Czerwonej Królowej”). Z czasem młodzi małżonkowie znaleźli porozumienie i bliskość, którą to jednak ukrywali przed innymi, w tym przed lady Małgorzatą, która mocną ręką trzymała angielski dwór. Katarzyna zyskała przyjaciółkę w osobie Margaret Pole- szczerej kobiecie, która „w głębi duszy zawsze...

andzia12 | 2015-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Jednym słowem genialna! A do tego jest niesamowicie wciągająca!
Świtnie skonstruowana powiesc historyczna opisująca losy Katarzyny Aragońskiej. Począwszy od jej młodych lat w Hiszpanii, po przybycie do Anglii i małżeństwo z Arturem. Ukazując jak silną była ona kobietą. A tym samym potrafiącą poradzić sobie, nawet w najtrudniejszych momentach.
Ogromnym plusem jest zawarcie przez autorkę aspektów politycznych. Dzięki czemu powieść jest jeszcze bardziej wciągająca.

Peyton | 2016-08-29
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Dosyć długo zastanawiałam się ile gwiazdek dać tej książce. Być może 6 to nie jest odpowiednia ocena, ale na 7 moim zdaniem też nie zasługuje. Choć z początku byłam zachwycona, a czytanie szło mi bardzo szybko, to po 2/3 powieści chwilami nie miałam siły, by znowu do niej wracać. Opisy zaczęły się niemiłosiernie dłużyć, a sam wątek też stał się jakoś mniej ciekawy.

Pani Gregory jest oczywiście mistrzynią w swoim fachu i to jest niezaprzeczalny fakt z mojej strony. Z lekkością przedstawia życie i lata panowania Katarzyny Aragońskiej już od momentu jej zaręczyn z Arturem z rodu Tudorów. Może i nie jest to wierna w każdym calu kopia faktów historycznych, ale jak wspomina sama autorka - niektóre wątpliwości tłumaczyła na swój sposób. Przede wszystkim przedstawia w sposób ludzki i normalny Katarzynę Aragońską, Henryka VII i VIII oraz Artura. Wcześniej nie miałam do czynienia z powieściami tej autorki i po książkę sięgnęłam z pewnym dystansem, no nie powiem - bałam się, że powieje nudą....

młoda_pisarka | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

BARWNA OPOWIEŚĆ, BARWNYCH CZASÓW O PEWNEJ KSIĘŻNICZCE, KTÓRA (NIE)ZOSTAŁA KRÓLOWĄ...

Pierwsza książka Philippi Gregory na jaką się odważyłam. I zdecydowanie popieram zdanie, że ta kobieta jest mistrzynią powieści historycznej!

Catalina, córka Izabeli Kastylijskiej, wywarła na mnie ogromne wrażenie jako nie tylko bohaterka książki, ale także postać historyczna. Owa księżniczka hiszpańska już we wczesnych latach swojego dzieciństwa widziała, więcej wojny niż nie jeden mężczyzna. Była na tyle dzielna i zdeterminowana, że nic nie mogło stanąć jej na drodze do wypełnienia się jej przeznaczenia: bycia królową Anglii.

Odkrywanie tego kim naprawdę była Katarzyna Argońska, jednocześnie poznawanie jej zasług faktycznych, jak i umilanie sobie czasu czytaniem fragmentów pełnych literackiej fikcji i domysłów było naprawdę przyjemne.

Na pochwałę zasługuje rónież język Pani Gregory, która robiła wszystko co w jej mocy by oddać prawdziwość tamtych czasów.

Książka jak najbardziej warta...