Wynaleźć samotność

The Invention of Solitude
83-86743-01-8
Wynaleźć, samotność
pablo

Na tom składają się dwa egzystencjalno-autobiografizujące eseje. Portret człowieka niewidzialnego jest próbą dotarcia do tajemnicy, istoty życia i osobowości zmarłego ojca pisarza. Księga pamięci, błyskotliwe, erudycyjne rozwinięcie pierwszego eseju, to wielowarstwowa medytacja, wprowadzająca najważniejsze motywy Austerowskiego świata, lecz przede wszystkim poruszająca zaduma nad ojcostwem, samotnością, metafizyką przypadku. To właśnie tom Wynaleźć samotność wprowadził Austera do kręgu ambitnej literatury amerykańskiej. Ta niewielka, lecz jakże bogata książka staje się dla wielu czytelników "Księgą", do której wciąż się powraca.

książek: 1931
Wojciech Gołębiewski | 2017-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2017

Poprawiając recenzję mojego ukochanego "Timbuktu" (piękna książka o psie, którą chcę gorąco Państwu polecić) znalazłem zdanie o tej:
"... W autobiograficznej „The Invention of Solitude”, bohater udaje się do krainy przodków, tj pogranicza Polski i Ukrainy, do swoich korzeni, by odnależć swoją duszę wywodzącą się z biednych SZTETLI. Świetne!!!" Książka ma tylko dwie recenzje, a jest naprawdę wspaniała (szczególnie pierwsza część, za którą należy się 10/10, a drugiej można nie czytać)

Dawid | 2018-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2018

Na tą książke natrafiłem po wysłuchaniu audycji w radiowej trójce i od razu się nią zainteresowałem. Autor świetnie opisuję jego relację z ojcem i całą rodziną bez niepotrzebnych informacji ale..

Portret niewidzialnego człowieka: 8/10

Paul Auster w 70 pierwszych stronach opisuję nam relację z ojcem, jego mieszkanie i przedmioty, do których nie przywiązywał się wcale.
Opis człowieka-samotnika jest bardzo osobliwy i szczegółowy.
Pokazuje nam jak może wyglądać życie osoby, która nie jest zainteresowana niczym i o nic nie dba. Piękna etiuda biograficzno-psychologiczna człowieka, który nie wiedział co ze sobą zrobić.

Księga Pamięci: 4/10

Książka Paula Austera jest podzielona na dwa rozdziały (nie licząc notki tłumacza) i pierwsza cześć jakoś trzyma się kupy, tak druga to totalna klapa.
Zmęczyłem dosłownie tą połowę książki w parę dni i nie do końca wiem, co autor przez to chciał przekazać. Teoretycznie mamy podział na paręnaście części ale w żadnej z nich nie ma żadnego...

| 2014-01-31
Przeczytana: 2014 rok

Pierwsza część rewelacyjna, ale "Księga pamięci" rozwlekła, przesadna mozaika nie wiadomo, o czym, nie lubię czytać tego typu esejów-wspomnień...

| 2014-07-12
Na półkach: Przeczytane, Paul Auster
malia | 2015-03-23
Przeczytana: 23 marca 2015

7 GWIAZDEK TYLKO ZA PIERWSZĄ CZĘŚĆ!!! Rewelacyjnie wykreślone relacje ojca z synem, wspomnienia o nieżyjącym, badanie granicy między bytem żywym a martwym. Dotyk rzeczy noszących ładunek emocjonalny-cząstki duszy. Drugiej części niestety nie byłam w stanie skończyć, tak mnie zmęczyła.

Nata | 2018-03-05
Na półkach: 2018, Przeczytane