Wynaleźć samotność

1996-01-01
83-86743-01-8
Krzysztof Zabłocki
Wynaleźć samotność

Na tą książke natrafiłem po wysłuchaniu audycji w radiowej trójce i od razu się nią zainteresowałem. Autor świetnie opisuję jego relację z ojcem i całą rodziną bez niepotrzebnych informacji ale..

Portret niewidzialnego człowieka: 8/10

Paul Auster w 70 pierwszych stronach opisuję nam relację z ojcem, jego mieszkanie i przedmioty, do których nie przywiązywał się wcale.
Opis człowieka-samotnika jest bardzo osobliwy i szczegółowy.
Pokazuje nam jak może wyglądać życie osoby, która nie jest zainteresowana niczym i o nic nie dba. Piękna etiuda biograficzno-psychologiczna człowieka, który nie wiedział co ze sobą zrobić.

Księga Pamięci: 4/10

Książka Paula Austera jest podzielona na dwa rozdziały (nie licząc notki tłumacza) i pierwsza cześć jakoś trzyma się kupy, tak druga to totalna klapa.
Zmęczyłem dosłownie tą połowę książki w parę dni i nie do końca wiem, co autor przez to chciał przekazać. Teoretycznie mamy podział na paręnaście części ale w żadnej z nich nie ma żadnego porządku.
Mamy tutaj (nadal) opowieści o rodzinie Paula, bardzo dziwne przemyślenia psychologiczne, nawiązania do mitologii, biblii, Freuda a nawet baśni tysiąca i jednej nocy. Mogę polecić pierwszą część książki (70 pierwszych stron),tak następne 92 stanowczo odradczam.

Portret niewidzialnego człowieka: 8/10

Opis...

Poprawiając recenzję mojego ukochanego "Timbuktu" (piękna książka o psie, którą chcę gorąco Państwu polecić) znalazłem zdanie o tej:
"... W autobiograficznej „The Invention of Solitude”, bohater udaje się do krainy przodków, tj pogranicza Polski i Ukrainy, do swoich korzeni, by odnależć swoją duszę wywodzącą się z biednych SZTETLI. Świetne!!!" Książka ma tylko dwie recenzje, a jest naprawdę wspaniała (szczególnie pierwsza część, za którą należy się 10/10, a drugiej można nie czytać)

7 GWIAZDEK TYLKO ZA PIERWSZĄ CZĘŚĆ!!! Rewelacyjnie wykreślone relacje ojca z synem, wspomnienia o nieżyjącym, badanie granicy między bytem żywym a martwym. Dotyk rzeczy noszących ładunek emocjonalny-cząstki duszy. Drugiej części niestety nie byłam w stanie skończyć, tak mnie zmęczyła.

• Do kupienia
  • Po ingliszu