Sunset Park

2010-11-04
978-83-240-2252-6
Maria Makuch
Paul Auster Nowy Jork powieść amerykańska

Książka o tym jak ważny dom w życiu człowieka i przynależność do rodziny, przyjaciół, posiadanie ojca, matki. Każdy ma swoje tajemnice i dźwiga ciężary, odkrywanie tajemnic przed innymi ma niesamowicie uzdrawiającą moc. Uwalnia od traum. Ojciec Milesa jest fantastyczną postacią- silny, wspierają czy, wrażliwy. Jedna z najciekawszych książek przeczytanych w tym roku, długość w sam raz, już nie mogę się doczekać kolejnych powieści autora.

Sunset Park wprowadza czytelnika w niezwykły świat zwykłych ludzi. Fabuła zasadzająca się na głównym motywie kilkorga przypadkowych znajomych zamieszkujących opuszczony dom poprowadzona poprzez bezpośrednią narrację każdego z uczestników ukazuje czytelnikowi szeroki przekrój społeczeństwa amerykańskiego z jego mniejszymi lub większymi problemami dnia codziennego.

Świetnie skonstruowane postaci, ich moralne i życiowe dylematy, a w tle nietypowe więzi, skrywane uczucia, zakazana miłość, ucieczka przed odpowiedzialnością, a w końcu konieczność zmierzenia się z życiem nadają mocy opowiadanej historii przez Austera.

Chaos, który jest zauważalny na kartach Sunset Park jest kontrolowany i świetnie skomponowany, tak, że czytając nie przeszkadza on w odbiorze całości. Mamy tutaj kilka niedopowiedzeń, czy też metafor rzuconych ot tak sobie, ale jest to zaplanowane i przewidziane z góry przez autora.

Książka uderza swoim realizmem, otwiera bramy niewiadomego przed zaciekawionym czytelnikiem, przedstawia prawdę o nas samych. Dążenie do doskonałości, walka z przeciwnościami losu, zachwyt młodością, poczucie przemijania, pragnienia i marzenia (nie)możliwe do spełnienia, zatracenie się w swoich uczuciach, poszukiwanie własnej drogi i samego siebie, to tylko kilka kwestii tutaj poruszonych.

Lektura nie dla każdego.

Polecam.

Świetnie...

Zdzierżyłem 60 stron. I tyle. Tak jak bardzo lubię Austera, a niektóre książki uwielbiam, tak to jest po prostu nie do strawienia.
Śmiało można 2/3 tekstu wyrzucić i książka nie straciłaby nic, powtarzam, nic!
Powtarzanie tych samych informacji po kilka razy w różnych sformułowaniach, akapity niedające oddechu i ten nieszczęsny baseball, który zapewne nie "zagra" w dalszej części, a jest po prostu niezjadliwy.
Nie i jeszcze raz nie. Pierwsza książka Austera, której nie dałem rady doczytać.
Zostawiam bez oceny, bo nie doczytałem.

Śmiało można 2/3 tekstu wyrzucić i książka nie straciłaby nic, powtarzam, nic!

Moje pierwsze spotkanie z Austerem - bardzo udane! Podziwiam niesamowita zdolnosc opowiadania. Dialogi niby zadne, akcja rozgrywa sie miedzy linijkami, ale jak pieknie opowiedziana. No i bejsbol, choc wcale sie nim nie interesuje i na nim nie znam, tak pokazany, ze az naszla mnie ochota poczytac cos wiecej o wspomnianich zawodnikach. Ciesze sie na nastepne spotkanie z Nowojorczykiem.

Wspaniała książka. Nie mogę się doczekać, aż sięgnę po kolejne książki tego autora.

Ta książka to kawałek naprawdę dobrej prozy. Byłem oczarowany narracją i czytając nie dowierzałem dlaczego ma taką niską średnią ocenę. Dla porównania, książka Guillame Musso "Wrócę po ciebie", którą przeczytałem wcześniej, ma ocenę znacznie wyższą, chociaż w stosunku do "Sunset Park" jest tak płytka, że żal ściska ... niech każdy sam sobie dopowie, co może ściskać żal. Straciłem zaufanie do ocen (średnich) na tym portalu!

Miałem nic nie pisać, ale jednak muszę. Wbrew setkom doskonałych opinii o autorze i książce, moja jest absolutnie „przeciwpołożna”. Książka beznadziejna. Sztuczni ludzie ze sztucznymi problemami. Odrealnione, absolutnie nierzeczywiste sytuacje, dialogi i zachowania. No i ten baseball. Dzizas!!! Miałem nadzieję na dobrą lekturę do momentu, w którym po udanym seksie u Austera zakochani zaczynają czytać encyklopedię baseballa. I to ich nawyk jak papieros w filmach!!! No pojechał po bandzie. Jeszcze wytrzymałem, ale w momencie, kiedy zaczął rozwlekać na kilka stron temat baseballowych dyskusji moja irytacja sięgnęła zenitu. To tak, jakby w scenie pojedynku Wołodyjowskiego z Kmicicem raptem Sienkiewicz wtrącił kilka stron opisu kiszenia kapusty po staropolsku. Nie, nie i jeszcze raz nie. Auster powinien leczyć się z tego baseballa, bo jego choroba ma kontynuację w jego najnowszej książce „4321”. Słowotok na granicy grafomaństwa o rozmemłanych bohaterach i ich nijakim życiu. No i to frustrujące zakończenie…Zdecydowanie nie polecam.

Co kto lubi, ale do mnie jakoś nie przemawia. Chaotycznie skonstruowana, momentami bohaterowie dość sztuczni i momentami histeryczni. Do tego opisy ich przemyśleń i fascynacji obrazowe do granic obrzydliwości.

Znakomita jest ta ostatnia powieść Paula Austera i miejmy nadzieję, że amerykański pisarz będąc w takiej formie stworzy jeszcze niejedno dzieło.
"Sunset Park" to książka inna niż wcześniejsze dzieła autora "Niewidzialnego", a jednocześnie zawierająca typowe cechy jego imponującego stylu.
Powieść wciąga czytelnika kapitalną konstrukcją fabuły, w której splatają się losy kilku osób wspólnie podejmujących życie squatersów. To nowy temat u Austera i nowy sposób budowania narracji.Autor potrafi jednak tak opisywać codzienność by czynić ją niebanalną i niesłychanie zajmującą. Jakby trochę mniej austerowskiej teorii Przypadku(i słusznie, przecież wyłożył już ją w poprzednich powieściach), a trochę więcej przypadków żywych i życia wziętych, które autor potrafi zmieniać w literackie złoto. Zdumiewające jak długo Austerowi udaje się zachować świeżość. Z czystym sumieniem daję 10 gwiazdek - kolejne arcydzieło amerykańskiego pisarza.

To pierwsze moje spotkanie z prozą Paula Austera i jestem pod wrażeniem siły przekazu słownego. Autor potrafił w kilku zdaniach zobrazować różne emocje, które targały bohaterami książki. To, przede wszystkim, powieść o młodzieży i trudnych życiowych wyborach. W sumie, nic nadzwyczajnego ani oryginalnego, ale czytało się rewelacyjnie. Jedyny zgrzyt, to informacje o baseballu - trochę mnie przynudzały.
Moim skromnym zdaniem, jest to literatura wysokich lotów.

Video

Video