Cudowni chłopcy

Wonder Boys
83-7301-356-3
literatura amerykańska
dona

Pisarz i wykładowca Grady Tripp ma mnóstwo problemów. W dniu otwarcia dorocznego Turnieju Słowa w Pittsburghu opuszcza go trzecia żona, a jego zamężna kochanka oświadcza, że jest z nim w ciąży. Jego utalentowany student James najwyraźniej myśli o samobójstwie. I co najgorsze - jego zdesperowany redaktor chce zajrzeć do nowej, liczącej już 2611 stron powieści, z którą Tripp zmaga się od dobrych siedmiu lat. Rozpoczyna się zwariowany weekend, podczas którego istotną rolę odegrają między innymi ślepy pies, żakiet Marilyn Monroe i złowieszczo wyglądająca tuba...

Andrew Vysotsky | 2011-10-11
Przeczytana: 11 października 2011

Cudowni chłopcy (oryg. Wonder Boys), których autorem jest Michael Chabon, nie trafili w me ręce jak większość moich lektur, czyli pod wpływem impulsu, intuicji lub przypadku. Tę książkę wybrałem z rozmysłem; absolutnie racjonalnie. Od dłuższego już czasu chciałem bowiem przeczytać napisaną przez Chabona powieść Związek Żydowskich Policjantów. Ponieważ jednak na razie na nią nie natrafiłem, sięgnąłem w bibliotece po Cudownych chłopców. Pisarz ma na koncie Pulitzera, więc miałem nadzieję na coś interesującego, może świeżego albo nawet genialnego. Co z tego wyszło?

Głównym bohaterem powieści, a raczej jej główną postacią, gdyż miernota nie przystaje zbytnio do słowa bohater, jest Grady Tripp, pisarz z dolnej półki, wręcz pisarzyna, a jednocześnie, bo jakżeby inaczej, wykładowca literatury[1]. Jako mężczyzna też chyba nie jest marzeniem płci przeciwnej, choć wobec beznadziei reszty samców swego środowiska na brak partnerek narzekać nie może. Pijak i ćpun, który wegetuje i niczego nie...

RyBy RyBy | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Książka oddaje rzeczywistość życia artysty - jest ciekawie, wiele się dzieje, jednak gdy gasną lampy w salonie, gdzie właśnie odbywało się przyjęcie dla redaktorów, wydawców, pisarzy, studentów literatury; gdy znika publiczność i czytelnicy, życie staje się szare i niedozniesienia (no chyba że ma się dość trawki w zakamarkach kradzionego auta). Wiele w niej wspomnień, jakby westchnień do czasów, które minęły (i nie chodzi tylko o niemłody już wiek głównego bohatera, z którego perspektywy o wszystkim się dowiadujemy) - ciężko mi nawet było określić w jakich latach rozgrywa się główna akcja powieści, tyle w niej opisów pozostałości po dawnych, złotych czasach Ameryki i jej kultury.

Jest kilka wątków, które są mi bliskie - cieszę się wytrwałem i nie porzuciłem lektury po ciężkich kilkudziesięciu stronach, kiedy akcja się rozpoczyna i długo (moim zdaniem rozkręca). Widzę tu nawiązanie do innej książki, która jest ukryta w pudełeczku, w trakcie czytania możemy ją odkryć... Jeśli...

czytankianki | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Powieść napisana z przymrużeniem oka, stąd dużo w niej nieudaczników i zwariowanych wydarzeń. Fabuła osadzona jest w świecie akademików i literatów, mamy kilka powieści w powieści głównej, więc jest ciekawie. Styl Chabona jest jak dla mnie zbyt kwiecisty i przez to rozwlekły, może dlatego po ok. 240 stronach przygody Grady’ego zaczęły mnie już nużyć. Rzadko się to zdarza, ale ekranizacja bardziej mi się podobała od pierwowzoru lit.

Piotr Przybylak | 2016-05-09

Nie będe się rozpisywać. Świetna literatura. Scena w szklarni, ten opis - literacka Liga Mistrzów. Już choćby dla tego fragmentu warto.

Karolina | 2016-12-12
Na półkach: Przeczytane, Piękna
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Nie ma w tej książce nic poza atmosferą. A atmosfera jest dobrze utrzymana i w jakimś sensie pociągająca. Szkoda, że tylko tyle.

scarpeta | 2015-09-20

Sympatyczna książka i to by było na tyle. Szybciej pójdzie obejrzenie filmu z Michaelem Douglasem w roli profesora.

Klaymen | 2014-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 czerwca 2014

Inteligentnie zabawna, z ciekawymi sformułowaniami. Jest tak rewelacyjnie dobra, jak mało która dobra książka.

Tim | 2017-02-15
Przeczytana: 2001 rok
Asprzestworzy | 2016-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2016
anulka24 | 2016-11-15
Przeczytana: listopad 2015
5 kryminałów, które są naprawdę fantastyczne

Dzisiaj w Poznaniu ostatni dzień Pyrkonu, jednego z największych polskich konwentów miłośników szeroko pojętej fantastyki (jeśli nie największego). To dobry pretekst, żeby zaprezentować Państwu pięć znakomitych kryminałów. Ale nietypowych, bo fantastycznych.

10 współczesnych pisarzy-scenarzystów

Przenoszenie literackich dzieł na ekrany ma niemal tak długą tradycję jak samo kino. Równie stary związek łączy pisarzy z zawodem scenarzysty. Niemal od początku autorzy książek pracowali w przemyśle filmowym. Przedstawiamy 10 współcześnie żyjących pisarzy, którzy przynajmniej raz współpracowali przy pisaniu scenariusza filmowego.