Bakunowy faktor. Tom 1

837079579X
Sławomir Magala, powieść
bookworm

Inne wydania

Amerykańskie "Dzikie Pola" nad Zatoką Chesapeake zaludniają w powieści Bartha piraci i oszuści, księża i prostytutki, Idnianie i plantatorzy, poeci i politycy, awanturnicy i emigranci religijni. Na wszystkich patrzymy oczyma samozwańczego poety, Ebenezera Cooke'a, a obyczaje seksualne księżniczki Pocahontas poznajemy, odcyfrowując dziennik kapitana Smitha. Oczom bardziej wyrafinowanego czytelnika nie ujdzie dyskretny pastisz literacki, bogactwo stylów i słownictwa, postmodernistyczna swawola, filozoficzna polemika z mitem nowej Ziemi Obiecanej europejskich emigrantów, mitem początków dziejów i "ojców założycieli".

źródło opisu: https://muza.com.pl/

źródło okładki: https://muza.com.pl/

Gapcio | 2014-11-30

Jako że podzielam pogląd France'a oraz Calvino, iż zwięzłość jest jedną z głównych cnót literatury, nieczęsto zdarza mi się sięgać po dzieła rozdęte. Tymczasem sam widok fizycznej postaci "Bakunowego faktora" może przyprawić o wysypkę - w moim wydaniu tylko pierwszy tom liczy sobie blisko dziewięćset stron.
Barth postawił sobie ambitny cel. Zaplanował rozległą epopeję, w którą postanowił poupychać wiele aluzji, tropów, cytatów oraz innych smakołyków dla tzw. uważnego czytelnika. Skoro, jak wierzą postmoderniści, wszystko w literaturze zostało już powiedziane, pozostaje jedynie eksperymentowanie z formą, warstwami znaczeniowymi i zabawa tym, co już było, poprzez układanie tego tworzywa w nowych konfiguracjach. „Bakunowy faktor” jest więc stylizacją bliską brytyjskiej powieści oświeceniowej, szczególnie przypominającą twórczość Fieldinga. Jako taka, powieść płynie znakomicie, ukazując ludzką twarz postmodernizmu.
Sama historia Ebenezera Cooke’a, poety i laureata prowincji Maryland,...

BagatElka | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

"Bakunowy faktor" to wyśmienita rzecz!
Ale ostrzegam,nie da się tego czytać :
- nocą bo obudzimy domowników,
- w autobusie/pociągu/metrze,itp bo wprawimy w konsternację współpasażerów,
- w poczekalni u lekarza bo nikt nie uwierzy żeś chory !
Co za kunszt,humor i celne riposty.Dziś już nikt tak nie pisze ani takich konwersacji nie przeprowadza jakich doświadczyłam w "Bakunowym faktorze".
Największa obelga zostaje podana w iście wyrafinowany sposób i przybrana taką ilością ozdobników,iż nie każdy jest zdolny pojąć,że został obrażony.
Zalecam podczas czytania mieć w zasięgu ręki notes i ołówek bo co krok pojawiają się wersy,które warto zapamiętać.
Bohaterowie odmalowani wybornie a przygody poety-dziewica,który jest też dziedzicem to prawdziwa komedia omyłek.
Z wielką radością zabieram się za drugi tom.

anitus | 2015-10-29
Przeczytana: 28 października 2015

Po 150 stronach poddałam się, a mając w perspektywie kolejnych ponad 1000 stron, stwierdziłam, że lektura zajmie mi chyba z pół roku :(. Dla mnie zbyt archaiczny język, zawiłe dialogi i opisy pełne nieużywanych dzisiaj zwrotów, powodowały, że lektura była nużąca. Po przeczytaniu 20 stron miałam już kompletnie dość codziennej lektury. Pewnie szkoda, bo książka ma bardzo dobre opinie. Gratuluję tym, którym udało się przeczytać te tomiszcza do końca. Może za kilka lat spróbuję ponownie.

Amarcord | 2012-10-12
Przeczytana: 2004 rok

Czytałem to parę lat temu i pamiętam owe wieczory spędzone w innym świecie, ówczesne piwo pite w knajpach przy wilgotnych stolikach, gdzie barmani patrzyli podejrzliwym wzrokiem na samotnego typa zaczytanego w grubej książce, siedzącego samotnie z wypiekami na policzkach.
Boże literatury, ta książka jest tym co sprowadza nas na manowce, każe zapominać o wielkich posłannictwach, sprawia czystą rozkosz czytania.
To książka, która sprawi, że przypomnisz sobie siebie sprzed lat dwudziestu (trzydziestu? czterdziestu?) rozpalonego nad przygodami muszkieterów lub poszukiwaczy złota.
Co dziesięć stron to zwrot akcji. Co rozdział to niespodzianka.
A później, kiedy sięgniesz dla odmiany po coś "ambitnego", owo kwaśne uczucie, że straciło się coś bezpowrotnie...
Pierwotną rozkosz czytania...

Agnieszka | 2015-08-11
Przeczytana: kwiecień 2015

Bakunowy faktor, czyli zaraźliwy optymizm trzydziestolatka.

Dwa razy w mojej czytelniczej karierze przeżyłam cudowny i kompletnie irracjonalny zachwyt imieniem głównego bohatera. Ebenezer Cook pojawia się w pierwszym zdaniu Bakunowego faktora i od razu wiadomo, że ten chłopak absolutnie nie mógł nazywać się inaczej. Mistyczna chwila! U mnie zwieńczona wybuchem śmiechu i ochotą żeby zaklaskać w dłonie. (Podobnej doświadczyłam kiedyś z Dukajowym Hieronimem Berbelkiem)

Przygody Ebenezera śledzimy na prawie półtora tysiącu stron. Laureatowi Marylandu towarzyszą dwie wybranki: dziewicza bliźniacza siostra i zniszczona syfilisem prostytutka, a także diaboliczny przyjaciel, ulubieniec pań i wszechświata Henry Burlingame. Zazwyczaj nie nadaję bohaterom książek konkretnych rysów twarzy, ale Henry jest wyjątkiem i wygląda wypisz wymaluj jak Johnny Depp w Piratach Karaibów.

Cały Bakunowy faktor: powieść uniwersalna, postmodernistyczna, filozoficzna, pornograficzna, awanturnicza,...

Ugarte | 2013-04-22

Sztandarowe dzieło amerykańskiego postmodernizmu, ale przede wszystkim przezabawna książka - wyśmienity pastisz powieści przygodowej i łotrzykowskiej, pełna zwrotów akcji, niesamowitych wydarzeń i dziwacznych bohaterów. Aż trochę szkoda, że nie jest znana szerszemu gronu czytelników.

zmiennick | 2010-12-28

Piękna i mądra parodia powieści łotrzykowsko-wolterowskiej, ze sporą dozą humory i filozofii. Polecam !

tojad7 | 2011-04-16

Majstersztyk z wielką dozą humoru.Piękny humorystyczny epos podboju AMERYKI.UWAGA ,mocno wciąga!

Katarzyna | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Dobrze się czyta, dużo humoru i filozoficznych rozważań.

sanmarino | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Na liście magazynu 'Time' zawierającej najwybitniejsze amerykańskie powieści od 1923 roku, notka o 'Bakunowym Faktorze' rozpoczyna się słowem: "Uczta". Nie mogę się z tym niezgodzić, aczkolwiek biorąc pod uwagę jej zawartość przychodzi na myśl również słowo: "Orgia".
Barth przedstawia świat końca XVII wieku, a dokładniej rzecz biorąc Londyn oraz prowincje Maryland. Głównym bohaterem jest bezdennie naiwny idealista, poeta oraz obrońca swojej cnoty Ebenezer Cooke. Poprzez swój charakter staje się on obiektem drwin oraz oszustw. Jego osobowość oraz stosunek do wcześniejszych ideałów zmienia się jednak w trakcie twania fabuły. Okazuje się on niemalże jedynym człowiekiem kierującym się honorem oraz dobrem innych, czym wyróżnia się wobec reszty postaci. Motywacje ludzkie bowiem sprowadzaja się do pijaństwa, chęci władzy oraz (łagodnie powiedziawszy) miłości cielesnej najróżniejszej natury.
Autor podejmuje te zdawałoby się ciężkie tematy w iście postmodernistyczny sposób. A dokładniej...