Kup teraz - 3 oferty w cenie od 44.69 zł do 53.18 zł

Piotr Tarczyński
Chabon
Inne

Oficjalne recenzje i

Mistrz ucieczki wkracza do akcji

Link do recenzji

Dobrze napisana, ale... trochę taka jak komiksy, raczej płaska historia.

Książka sama w sobie jest ciekawa, szczególnie na początku. Niepotrzebny zupełnie jest wpleciony na siłę wątek LGBT a sposób w jaki został przedstawiony jest obrzydliwy. Przykro, że obecnie książki czy filmy które chcą się liczyć w wyścigu po nagrody ( odpowiednio Pulitzer, Oscar) wplatają wątki rasizmu lub lgbt. Rozumiem skale problemu ale fabuła przez to tylko cierpi.

Josef Kvalier, czechosłowacki Żyd w 1939 r. jako jedyny z rodziny zostaje potajemnie wysłany do Ameryki, gdzie zamieszkuje ze swoim kuzynem, Samem Klaymanem "Clayem". Cały czas jednak myślami jest ze swoją rodziną, która została w pustoszonej przez Hitlera Pradze. Josef niezmordowanie próbuje ściągnąć bliskich do Stanów, ale jako że jego wysiłki nie przynoszą rezultatów,...

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, nie potrafiłbym opowiadać jak ten facet. Gdybym też miał dar prorokowania i znał wszystkie tajemnice, i posiadał wszelką wiedzę, nie tworzyłbym fabuł jak on.

Geniusz!

Tarantino w literaturze: opowieść dla samej opowieści staje sie arcydziełem, popkultura zmieszana z mistrzostwem rzemiosła, szarpana narracja, zemsta, krew, absurd a w tle wielka historia

jak to sie czyta!!!! jaki niebalnalny język!!! och och, już kupilam kolejne dwie książki Chabona:)

Piotr Tarczyński dokonał cudu w tłumaczeniu! błyskotliwy jak diabli!

Chabon należy do nielicznych pisarzy, którzy są w stanie porwać i zaczarować językiem - pal sześć fabuły kolejnych dzieł! Tym razem w typowej dla siebie manierze wchodzi z butami w życie nowojorskiego środowiska autorów komiksów, mieszając w to wojnę, żydowską Pragę i obciągnięte foczymi skórami płaty samolotu nad Antarktydą. Odtrutka na okrutną nędzę taśmowej produkcji...

Spektakularny przykład rozrzedzenia czasu, dziwnej niemocy, rozprężenia i wycofania. W marcu świat przetoczył się w inne koleiny, a przede mną otwarł się bezmiar czasu wolnego - firma w której pracowałem wysłała mnie na dwumiesięczne wakacje, po powrocie stwierdziła że nadal nie chce mnie widzieć, jak już to jako okienko na teamsach, więc otworzył się przede mną ocean czasu...

Bardzo ciekawa (choć mogłaby się kończyć wraz z cz. IV), świetnie przetłumaczona książka.
"(...) oczy Lois wyglądały jak wąskie urzęsione szparki" - urzekło mnie:)

Nagrody jakie otrzymała ta powieść są w pełni zasłużone. Historia życia dwóch młodych Żydów w USA w czasach drugiej wojny światowej łączy elementy tragiczne i humorystyczne, wzrusza, przeraża, śmieszy i wciąga pomimo tego, że jej tło dotyczy zagadnień, które w polskiej kulturze popularnej nigdy nie miały takiego znaczenia jak w amerykańskiej.

Młody emigrant z Pragi, Joe...

• 2019
  • 2020