Zadie Smith przedstawia. Poparzone dzieci Ameryki

Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Poparzone dzieci Ameryki Judy Budnitz, Dave Eggers, Jeffrey Eugenides, Jonathan Safran Foer, David Foster Wallace, Myla Goldberg, Ken Kalfus, Jonathan Lethem, Zadie Smith
Okładka książki Zadie Smith przedstawia. Poparzone dzieci Ameryki
832400517X
Jolanta Kozak
opowiadania Ameryka

Okładka książki Dziwo Magenta Fox, Nick Laird, Zadie Smith
Dziwo Magenta Fox, Nick L...

Ta książka jest dziwna.

Ta książka jest dziwna.

Jak to zwykle bywa w tego typu zbiorach , opowiadanie opowiadaniu nierówne. Ku mojej uciesze, tych naprawdę słabych zabrakło a David Foster Wallace mnie rozwalił, czym wywindował ocenę do "siódemki"

niekoniecznie

niekoniecznie

Pierwsza część dosyć mocno mnie wciągnęła, potem było mi dosyć trudno przebrnąć. Na pewno jest to ciekawy głos. Może to po prostu nie mój styl, tym bardziej, że nie trzeba mnie przekonywać, że Ameryka nie jest wspaniała wzdłuż i wszerz :)

Zbiór jak to zbiór - ma lepsze i gorsze fragmenty. Siegnęłam po niego ze względu na Saundersa, i w zasadzie na nim się kończy.

Poparzone dzieci ameryki to zbiór krótkich opowiadań pisarzy amerykańskich zredagowanych przez Zadie Smith,opowiadających o współczesnej Ameryce.Większość pisarzy to głównie osoby urodzone w latach 60 i 70, większość to raczej druga liga amerykańska i trochę mniej znani od bardziej medialnych pisarzy.W Poparzonych dzieciach ameryki podnoszone są tematy zarówno związane z problemami etycznymi,moralnymi jak i z wszechogarniającą reklamą która jest coraz bardziej agresywna,i chce zastępować w coraz większym stopniu człowieka wykorzystując nowe technologie,znajduje się tu także opowiadanie o nieudanej inwestycji w domki letniskowe Eugenidesa które według mnie należy do jednych z lepszych opowiadań w Poparzonych dzieciach ameryki.Poparzone dzieci ameryki to obraz niepewnej ameryki,pesymistycznej której jest daleko to tzw.American Dream,raczej zwiastunem kryzysów i niepewności.

Rok 2015 jak dotąd minął mi na lekturze zaskakująco dużej liczby dobrych książek. Wiedziałam, że to nie potrwa długo. Zbiór "Poparzone dzieci Ameryki" nie jest może zły, ale wywołał u mnie mieszane uczucia. Spośród dziewiętnastu opowiadań tak naprawdę podobało mi się tylko jedno, "Faith albo wskazówki praktyczne dla młodej damy" Amandy Davis. Za ciekawe, prowokujące czy zmuszające do myślenia uznałam również "Umiem mówić!™" George'a Saundersa (ciekawe podejście, przedstawienie przerysowanych obsesji dzisiejszego świata),"Inkarnacje poparzonych dzieci" Davida Fostera Wallace'a (przerażające obrazy opisane z zaskakującym spokojem),"Listy Stevena, psa, do szefów wielkiego biznesu" Dave'a Eggersa (niespotykany pomysł),"Dentofilię" Julii Slavin (obraz niczym ze snu) i "Pierwszych ludzi" Stacey Richter (świetnie napisane opowiadanie, bardzo dobrze się czyta). Niestety, niektóre z historii ocierają się mocno o fantastykę i science fiction, które z reguły są dla mnie nie do przełknięcia. Inne wydają się pisane nieco na siłę, jak gdyby autorzy chcieli za wszelką cenę pokazać, jak to dzisiejszy świat wszystko uprzedmiotawia. Jeszcze inne były po prostu znośne, ale nie wywarły na mnie takiego wrażenia, jakie pewnie założyli sobie autorzy czy wydawcy. Dlatego właśnie moje uczucia są mieszane - mamy tutaj kilka naprawdę dobrych, ciekawych, poruszających utworów z drugim dnem, ale mamy też kilka przeciętnych albo przedobrzonych opowiadań, a przynajmniej dla mnie tak przedstawia się ten zbiór.

Nieszczególnie przepadam za opowiadaniami, a jednak ten zbiór pozytywnie mnie zaskoczył.
Może nie każdy z zawartych w nim tekstów przypadł mi do gustu, ale jednak było kilka takich opowiadań, o których pewnie przez długi czas nie będę mogła zapomnieć, np. ,,Felerna ręka'' Sama Lipste'a albo ,,Dentofilia'' Julii Slavin, czy króciutkie ,,Inkarnacje poparzonych dzieci'' Davida Fostera Wallaca.
Trudno mi ocenić ten tomik, ponieważ znalazły się w nim zarówno opowiadania, które mnie zachwyciły, ale też takie, którymi byłam rozczarowana. Tak czy inaczej, polecam, chociażby dlatego, że lektura rodzi wiele refleksji.

Nietuzinkowe opowiadania.

Nietuzinkowe opowiadania.