Zadie Smith introduces: Burned children of America
832400517X
opowiadania, Ameryka
Emilia

Głosy buntu amerykańskich pisarzy młodego pokolenia. Dobrane według precyzyjnego klucza przez Zadie Smith (autorkę bestsellerowych Białych zębów), odzierają ze złudzeń wyobrażenia o krainie dobrobytu, pragnieniu szczęścia i możliwości komunikowania spraw najważniejszych. Poruszają realizmem obrazu, wstrząsają refleksją o przyszłości cywilizacji, są głosem sprzeciwu młodych wobec tego, co zastane. Mocna dawka prawdy o współczesnym świecie. „Ameryka tych opowiadań jest wyciszona, bohaterowie nie dążą histerycznie do wytyczonych celów, są niepogodzeni z sobą, niepewni. Smutni”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Snoopy | 2010-05-05
Przeczytana: grudzień 2005

Po co ja to czytam? – pytam sam siebie i… nie chcę się oderwać. Gdy przewracam kolejne stronice – pojawia się wiele gwałtownych uczuć i emocji, lecz gdy kończę jedno i drugie, i kolejne opowiadanie, raz po raz jestem poniekąd rozczarowany brakiem puenty, zawieszeniem, bezsensem(?)... Może to nie o puentę chodzi? Może nie o morał, czy przesłanie? Rzeczywiście. Po lekturze pozostaje niepokój, ciągłe „stukanie młotka za drzwiami szczęścia”, od którego nie sposób się uwolnić. Pozostają obrazy: dziecko w masce, ryba w toalecie, Barbie w ustach, nauczycielka w furgonetce, gruba dziewczyna, wielki świecący robak i tak wiele innych. Obrazy, które parzą!

SaraTea | 2014-05-20
Przeczytana: 16 maja 2014

Nieszczególnie przepadam za opowiadaniami, a jednak ten zbiór pozytywnie mnie zaskoczył.
Może nie każdy z zawartych w nim tekstów przypadł mi do gustu, ale jednak było kilka takich opowiadań, o których pewnie przez długi czas nie będę mogła zapomnieć, np. ,,Felerna ręka'' Sama Lipste'a albo ,,Dentofilia'' Julii Slavin, czy króciutkie ,,Inkarnacje poparzonych dzieci'' Davida Fostera Wallaca.
Trudno mi ocenić ten tomik, ponieważ znalazły się w nim zarówno opowiadania, które mnie zachwyciły, ale też takie, którymi byłam rozczarowana. Tak czy inaczej, polecam, chociażby dlatego, że lektura rodzi wiele refleksji.

mynameism | 2015-10-06
Przeczytana: 04 października 2015

Rok 2015 jak dotąd minął mi na lekturze zaskakująco dużej liczby dobrych książek. Wiedziałam, że to nie potrwa długo. Zbiór "Poparzone dzieci Ameryki" nie jest może zły, ale wywołał u mnie mieszane uczucia. Spośród dziewiętnastu opowiadań tak naprawdę podobało mi się tylko jedno, "Faith albo wskazówki praktyczne dla młodej damy" Amandy Davis. Za ciekawe, prowokujące czy zmuszające do myślenia uznałam również "Umiem mówić!™" George'a Saundersa (ciekawe podejście, przedstawienie przerysowanych obsesji dzisiejszego świata), "Inkarnacje poparzonych dzieci" Davida Fostera Wallace'a (przerażające obrazy opisane z zaskakującym spokojem), "Listy Stevena, psa, do szefów wielkiego biznesu" Dave'a Eggersa (niespotykany pomysł), "Dentofilię" Julii Slavin (obraz niczym ze snu) i "Pierwszych ludzi" Stacey Richter (świetnie napisane opowiadanie, bardzo dobrze się czyta). Niestety, niektóre z historii ocierają się mocno o fantastykę i science fiction, które z reguły są dla mnie nie do...

pole_minowe | 2011-09-03
Na półkach: Przeczytane, Inni autorzy, 2011
Przeczytana: 25 sierpnia 2011

Tytuł zmieniłabym raczej na coś w stylu: „Pogubione dzieci teraźniejszości.”.
Nie wiem dlaczego wygloryfikowano tutaj akurat ‘amerykę’;
a ‘poparzone’ to chyba ukłon w stronę bardzo krótkiego, aczkolwiek bardzo szczególnego i sugestywnego opowiadania, które zrobiło na mnie tak piorunujące wrażenie, że nie byłam w stanie na niczym się skupić i popadłam w stan emocjonalnego odrętwienia.

Myślę, że opinia Czytelnika Snoopy, jest nie tyle najkrótszą i najzwięźlejszą recenzją tej książki znalezioną przede mnie w internecie, co najbardziej celną i trafną. /plus/

Jenny_89 | 2010-05-05

"Jest w tym jakiś specyficzny smutek, coś, co nie ma wiele wspólnego z okolicznościami fizycznymi, z ekonomią, z tym wszystkim, o czym mówi się w wiadomościach. To raczej smutek umiejscowiony w okolicy żołądka. Dostrzegam go w różnych formach u siebie i u znajomych. Objawia się jako pewnego rodzaju zagubienie. Czy to unikalna cecha naszej generacji - tego nie wiem." David Foster Wallace

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 25 sierpnia 2010