Niesamowite przygody Kavaliera i Claya

Wydawnictwo: W.A.B.
The Amazing Adventures of Kavalier & Clay
literatura piękna
Róża_Bzowa

Najsłynniejsza powieść jednego z najlepszych współczesnych amerykańskich pisarzy! Pewnej nocy 1939 roku w domu Sammy’ego Claya z Brooklynu pojawia się jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców. Wspólnie zaczynają tworzyć...

Pewnej nocy 1939 roku w domu Sammy’ego Claya z Brooklynu pojawia się jego kuzyn Josef Kavalier, któremu właśnie udało się uciec z okupowanej przez hitlerowców Pragi. Tak zaczyna się historia niezwykłej przyjaźni i jeszcze bardziej zdumiewającej kariery dwóch żydowskich chłopców. Wspólnie zaczynają tworzyć komiksy, które podbijają serca amerykańskich czytelników. Czerpiąc ze swoich pragnień i lęków, Kavalier i Clay wymyślają postaci superbohaterów, w tym Eskapisty – zaprzysięgłego wroga nazistów i mistrza ucieczki walczącego ze złem, oraz Luny, inspirowanej piękną Rosą Saks, która wkrótce stanie się bliska obu chłopcom. Dzięki komiksom szybko zdobywają sławę i bogactwo, ale w głębi duszy każdy z nich pragnie czegoś zupełnie innego…

Michel Chabon, mistrzowsko balansując między komedią i tragedią, stworzył brawurową opowieść o przyjaźni, miłości i poświęceniu, a przede wszystkim o sztuce, która przezwycięża strach przed odrzuceniem i strach przed śmiercią. Jego porywającą powieść wyróżniono Nagrodą Pulitzera i uznaje się ją za jedno z największych osiągnięć amerykańskiej prozy XXI wieku.

źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl

źródło okładki: https://www.gwfoksal.pl

Przeczytana: 18 sierpnia 2019

"Niesamowite przygody Kavaliera i Claya" Michaela Chabona to powieść na wskroś amerykańska. Znajdziecie tu komiksy, gumę do żucia i superbohaterów. Wstąpicie do biur mieszczących się w Empire State Building, do amerykańakiej armii i w tryby kariery w stylu "from rugs to riches". Spotkacie tam wreszcie Joe Kavaliera - artystę, rysownika, prestidigatora i eskapistę, ale przede wszystkim bardzo wrażliwego człowieka, który całe swoje dorosłe życie próbuje poradzić sobie z traumą tego, który uciekł, ocalał i żyje.
Jego najbliższa rodzina - ojciec, matka i brat - Żydzi mieszkający w czeskiej Pradze postanowili poświęcić wszystko, co mieli, by uratować choć jednego członka rodziny. "Padło" na Josepha - w Nowym Jorku już Joego - który w momencie kiedy oni doświadczają antysemickich represji drugiej wojny światowej, sam musi zacząć budować swoje życie za oceanem. Na szczęście trafia na prawdziwego przyjaciela - Claya, bez którego akurat ta sztuczka nigdy by mu się nie udała.
W takiej chwili...

artdeco | 2014-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Miachael Chabon łączy wojnę, politykę, religię, komiksy, dorastanie i historie miłosne w ważnym momencie historii Ameryki - wczesnych lat 1940-ych w chwili, kiedy USA przyłącza się do drugiej wojny światowej. Autor otwiera nasze oczy na artyzm komiksów, które straciły szacunek w owej dekadzie. Na domiar wszystkiego książka dzieje się w jednym z najbardziej znanych budynków w Nowym Jorku - Empire State Building.