Telegraph Avenue

2013-01-01
Krzysztof Majer
Inne

więcej Więcej

Styl Chabona robi z tej prostej obyczajówki barokowy spektakl i popis popkulturowej erudycji. Ja to kupuję bez popity. Każde zdanie, akapit i strona jak jedzenie starannie przyrządzonego, soczysytego, amerykańskiego steku.

Książka jak porysowana płyta. Momentami "trzaski" i "przeskoki" wytrącają z równowagi rytm.

Może jeszcze nie dorosłem do tej lektury, albo nie nie mam cierpliwości. Książka zanudziła mnie kompletnie. Przebrnąłem przez 150 stron i jak prawie nigdy poddałem się. Nie mogłem tego czytać, tych przydługich opisów, dialogów, mnóstwa postaci. Przeczytałem 1/4 i w zasadzie nie wiem o co "kaman". Może na emeryturze za kilkanaście lat do niej wrócę i zmienię zdanie :)

Zakochałam się w kunszcie prozy Chabona w zeszłym roku. Tym razem książka mnie powaliła - ogrom pracy, jaki musiał wykonać tłumacz musiał być niesłychany. Autor słynie z zabawy językiem, ale tutaj przeszedł samego siebie. Nie zawsze mogłam nadążyć za wszystkimi aluzjami, smaczkami, nazwami ale i tak chylę czoła. To jeden z największych współczesnych pisarzy.

Dwie rzeczy o tej książce.

Po pierwsze.
Język, jakim posługuje... bawi się Michael Chabon to kategoria sama dla siebie. Czytałem fragment tej książki w oryginale, a dokończyłem po naszemu i przyznaję, że pan tłumacz wykonał całkiem całkiem robotę. Świetnie ujął tonację pisarza, tak więc polscy czytelnicy mogą w pełni doświadczyć rzemiosła jednego z bardziej oryginalnych...

Niby jest zbudowana na bazie NOŚTNP, czyli Nieodzownych (zwłaszcza w literaturze anglosaskiej) Obowiązkowych Świętych Tematów Najnowszej Prozy, więc można się było spodziewać irytującej kaznodziejskiej literatury tendencyjnej, łopatą naprawiającej czytelnika, świat i historię. Ale, ku miłemu zaskoczeniu, udaje się tego uniknąć. Można? Można. Opowiedziana historia jest...

• 2020
  • 2021