Poświata

Data 1. wydania:
2016-11-22
Michał Kłobukowski
W.A.B.
kłamstwo literatura amerykańska manipulacja namiętność powieść biograficzna pożądanie relacje rodzinne trauma uczucie wojna wspomnienia
Moonglow
literatura piękna
Michał Kłobukowski
Chabon
Inne

Oficjalne recenzje i

Kwestia błysku

[ 22 ] Link do recenzji

Ciekawie napisana biografia dziadka autora. Przedstawia spojrzenie na całe życie z perspektywy starszego już człowieka. Uderzyło mnie to, jak bardzo bohater kochał swoją żonę i w jaki sposób o niej myślał do końca życia. Wyczuwa się też między wierszami nieuchronność przemijania.

Ciekawe doświadczenie... porusza.

Brawurowa, barwna historia rodzinna napisana z "należytą nonszalancją".
Chabon to zwierzę literackie; kartki przewracają się same, niemal parzą czytelnika w ręce;
ależ frajda pisania przebija z tej książki, ależ w tym życia do czerpania! garściami!

„Poświata” Michaela Chabona to historia rodzinna oparta na opowieściach dziadka autora, będącego na skraju życia oraz jego własnych wspomnieniach. Pamięć to zdolność podstępna, nierzetelna i efemeryczna, szczególnie u kresu życia, zamglona farmakologią. Zatem czy historia dziadka, którą Chabon wziął na warsztat jest w pełni prawdziwa? Powieść fikcyjna czy pamiętnik, a może...

Książka napisana niestety w sposób który do mnie nie trafia, przede wszystkim narracja trzecioosobowa, której fanką nie jestem. Dodatkowo jeszcze mam wrażenie, że autor opowiada tą historią licząc na to, że ludzie jej wysłuchają.

Bohaterów polubiłam, więc chociaż tyle. Momentami dziwiło mnie ich zachowanie, ale patrząc na realia w jakich żyli, nie które z zachowań mnie nie...

Niestety, nie zaciekawiła mnie zupełnie ta historia. Jedna z gorszych na jakie trafiłam w tym roku. Musi minąć sporo czasu nim sięgnę po kolejną książkę Chabona.

Opis lepszy niż książka. Moim zdaniem poza kilkoma fragmentami, całość przypomina romansidło. Raczej nie jest to literatura dla fanów lotów kosmicznych. Proponuję zacząć czytać od połowy książki, będzie ciekawsza

Wszystkie książki Chabona są świetne, ale ta jest chyba najmniej świetna.

miało być 6, ale prawdziwa historia babki podbiła ocenę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na prawdę nie spodziewałam się że ta książka zrobi na mnie takie wrażenie. Jest wspaniała, szalenie mi się podobało. Bardzo polecam

Trzecie spotkanie z tym pisarzem i ciągle chciałabym więcej! Tym razem Chabon siedząc przy łóżku umierającego dziadka wysłuchuje i spisuje barwną historię jego życia, w której pojawia się również sam autor. Nie mogłam się oderwać, ale do tego już się przyzwyczaiłam.

Dyskusje

• 2018