Związek Żydowskich Policjantów

Alaska kolonia kryminał literatura amerykańska policja Żydzi

Oficjalne recenzje i

Żydzi na Alasce

[ 1 ] Link do recenzji

Świetnie napisana, wciągająca fabuła, intrygujący bohaterowie. Warto!

Warto przede wszystkim dla gawędziarskiego, pełnego soczystych fraz i niecodziennych porównań stylu Chabona. Sama powieść to przyzwoity, ironiczny neo-noir, mocno osadzony (jak nietrudno się domyślić) w koszernych klimatach, w których gojom niekiedy może być ciężko się odnależć. Niemniej dostarcza porządnej rozrywki zarówno jako kryminał, jak i powieść z gatunku historii...

Ksiazka napisa bardzo fajnym jezykiem, te porownania.. Ale im dalej w lekture tym bylo dla mnie slabiej. Koniec ksiazki mnie rozczarowal. Moze oczekiwalem czegos innego?

Podobał mi się język - przynajmniej na początku sadze, że tłumacz wykonał kawał dobrej roboty. Do tego intryga trzymała się kupy.
Za to zakończenie jakoś na mnie nie zadziałało.

Alternatywną historia, w której Żydzi z Europy osiedlają się na Alasce. Prawo do osiedlenia zostało przyznane na 60 lat. Zbliża się termin końcowy. Dochodzi do morderstwa, a śledztwo prowadzi uparty detektyw. Opowieść to nie tylko kryminał, ale także opowieść o szachach, polityce, obyczajach napisana świetnym, barwnym językiem.

Moja trzecia powieść Chabona, dotąd najsłabsza. Język znakomity i przyznać muszę, że Chabon ma szczęście do polskich przekładów, ale tutaj nawalił sam storytelling - wieje przeciętnością. Zwłaszcza, jeśli przypomnę sobie "Niesamowite przygody Kavaliera i Claya", gdzie Chabon pokazał na co go naprawdę stać.

Jakże się cieszę z odkrycia Chabona! To już druga jego powieść, którą wręcz pochłonęłam! Uwielbiam jego specyficzny styl, kwiecisty język - choć wielu różnorodnych metafor czy aluzji do osób czy żydowskich obyczajów mogłam nie zrozumieć. Bez zastanowienia sięgnę po kolejną książkę autora.

Podstawowy pomysł na fabułę tego dzieła determinujący jego literacką naturę umieszcza je na regale: „historie alternatywne” i półce pomiędzy „Człowiekiem z wysokiego zamku” Dicka, a „Spiskiem przeciwko Ameryce” Rotha. Pozostawiając obydwie pozycje jako punkt odniesienia dla rozpatrywania powieści Chabona, w mojej ocenie wypada ona od nich trochę lepiej. Choć nie posiada...

Błyskotliwa, skrząca się humorem. Wątek kryminalny (a właściwie cała fabuła) mocno pretekstowy. Autor bawi się kreacją alternatywnej rzeczywistości i opowiadaniem anegdot. Nieco męczący język.

Czarny kryminał noir Chabona jest napisany językiem giętkim i elastycznym. Stylem przypomina Raymonda Chandlera, ale jego narracja przesiąknięta jest "żydowskością". Autor porusza się w tym zamkniętym świecie sprawnie, a wiarygodność stoi na tak wysokim poziomie, że aż musiałam sprawdzić, czy nie wykorzystał jakiś prawdziwych, nieznanych mi epizodów z historii narodu...

Dyskusje

• 2019