Morze

The Sea
Nagroda Bookera
Snoopy

Inne wydania

Nagroda Bookera 2005! Powróć do źródeł. Max Morden, stojąc u progu starości, usiłuje pogodzić się ze śmiercią żony i podsumować swoje życie. W poszukiwaniu ukojenia wyrusza do nadmorskiej miejscowości Ballyless, mitycznej krainy dzieciństwa. Tam pół wieku wcześniej spotkał się z rodziną Grace'ów, która w subtelny sposób wpłynęła na jego losy. Morden przemierza uliczki Balyless i przestrzenie...

Nagroda Bookera 2005!

Powróć do źródeł.

Max Morden, stojąc u progu starości, usiłuje pogodzić się ze śmiercią żony i podsumować swoje życie. W poszukiwaniu ukojenia wyrusza do nadmorskiej miejscowości Ballyless, mitycznej krainy dzieciństwa. Tam pół wieku wcześniej spotkał się z rodziną Grace'ów, która w subtelny sposób wpłynęła na jego losy. Morden przemierza uliczki Balyless i przestrzenie własnej pamięci. Przywołując mistyczne chwile dzieciństwa i pierwszą konfrontację z dramatem straty, odkrywa symetrie rządzące fazami jego życia.
Irlandzki pisarz John Banville, jeden z najznakomitszych stylistów współczesnej literatury, w przejmujący sposób opowiada o tożsamości, starzeniu się i utracie. Pokazuje, jak drobiny przeszłości układają się w prywatną mitologię życia.

„Mistrzowskie studium żalu, pamięci i pozostającej we wspomnieniach miłości”.
John Sutherland, komisja Nagrody Bookera

„Opowieść o emocjonalnej odysei”.
„New York Times”

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

sQra | 2014-08-05
Przeczytana: 19 lipca 2014

Pamięć o przeszłości, wspomnienia to chyba jedne z największych skarbów ludzkiego umysłu. To także niesamowicie inspirujący temat dla wszelkiego rodzaju artystów, w tym oczywiście dla pisarzy. Po ten temat sięgnął także obecny już u mnie na blogu John Banville w nagrodzonej Bookerem (2005) książce Morze (Znak, Kraków 2007).
Głównym bohaterem powieści, a zarazem narratorem jest Max Morden. Historyk sztuki, powoli zmierzający się ze starością i próbujący pogodzić się albo chociaż przyswoić sobie śmierć żony, wyjeżdża do nadmorskiego pensjonatu w Ballyless. Przywiodła go tu chęć ucieczki z domu, który cały czas przypomina mu o stracie towarzyszki życia, próba oderwania się od codzienności. Nie jest to dla niego obce miejsce. To właśnie tu w dzieciństwie spędził wakacje, które wpłynęły na jego dalsze losy. Wracając do znanego miejsca, nie sposób uciec od wspomnień. Nie udaje się to również Mordenowi, który ucieka pamięcią do tych dni przed wielu laty, kiedy poznał bogów – rodzinę...

Arek | 2011-01-17
Na półkach: *powieści, Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2010

Z początku męczące, nudne przez większą część, ale... aż do momentalnego wybuchu emocji, jednego, dwóch zdań, które zmieniają totalnie sensy. Pięknie pokazał Banville jak umiera ateista. I przerażająco.

Gosia | 2016-06-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Przywołanie bolesnego wspomnienia z dzieciństwa jako sposób na zagłuszenie bólu po stracie żony lub raczej jego spotęgowanie. Autor - dla którego zbliżająca się tragedia, jest także impulsem do sięgnięcia w przeszłość i przyjrzenia się swojemu życiu - szczerze, bez niepotrzebnego usprawiedliwiania się, mówi o tym, co miało największy wpływ na to, kim się stał i jakie podejmował decyzje. Ludzie najczęściej uciekają od takiej retrospekcji, bo zwykle trzeba zmierzyć się z prawdą, często niewygodną i niepasującą do wykreowanej historii o nas samych.

Małgorzata48 | 2012-06-11
Przeczytana: grudzień 2010

Co jest w tej książce? Wakacje spędzone z rodzina Grace'ów, miłość do matki, potem do córki Chloe, zagadkowa postać guwernantki Rose, która powraca do jego życia po 50 latach, tragiczna śmierć Chloe i Mylesa. Dramat śmierci niepotrzebnej,dziwnej, nieoczekiwanej.Dramat odchodzenia żony Anny, kobiety jego życia, która go stworzyła, dzięki, której stał się "jakiś". Bezsilność, niemożność zaakceptowania odchodzenia żony, zaakceptowania śmierci. Wszystko to przedstawione jest bardzo sugestywnie, plastycznie, ciekawy styl. Dużo mądrych myśl, refleksji,
mnóstwo interpretacji tego, co narrator widzi, co doznaje. Chciałabym mieć tę książkę na swojej półce Ulubione.

rosmene | 2012-03-28

Zapamiętałam i doceniłam tę książkę ze względu na kilka zdań wyrażających rozpacz, wściekłość i samotność. Mimo że jest trudna i nudna - polecam.

Kamila Różańska | 2016-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Pomimo, że książka nie ma dużo dialogów, akcji, a głównie składa się z opisów wspomnień, czytało się ją z łatwością. Nie jest to dla mnie "arcydzieło", ponieważ nie potrafiłam zidentyfikować się z głównym bohaterem, dlatego że nigdy nie doświadczyłam w życiu podobnych rzeczy, jak np. żałoba, ale książka ta jest naprawdę dobrze napisana.

Andrzej | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Morze to opowieść o człowieku ,którego doświadcza śmierć najbliższych żony oraz dzieci.Główną fabułę Banville dostarcza nam za pomocą głównego bohatera Maxa Modena,który przyjeżdża do miejscowości Balyless gdzie wspomina życie u boku swojej żony Anny oraz, dzieci Chloe i Myles.
Narrator poprzez głównego bohatera dokładnie opowiada o miłości,ucuzuciu do żony oraz stosunkach z nią .Banville szczegółowo opisuje każdy szczegół w miejscu gdzie przyjeżdża do Balyless ,w domu pod Cedrami,gdzie spędza chwile przypominając sobie żonę.Banville szczegółowo opisuje miejscowość Balyless,tytułowe morze,miescowy bar,dom pod Cedrami gdzie się zatrzymał,oraz także drugoplanowe postacie jak właścicielka domu pod Cedrami i emerytowanego pułkownika.
Morze Johna Banvilla to szczególowe studium śmierci z perspektywy ateisty,ale także opowieść o miłości i uczuciu które jak widać nie gaśnie nawet z upływem czasu,to także opowieść o chorobie która doprowadza do śmierci.Morze Banvilla jest to lektura która...

Kostkapani | 2016-10-12
Przeczytana: 11 października 2016

Monotonny język opowiada o nijakich ludziach. Choć ci chcieliby być inni, ciekawi, jacyś, są szarzy i bez wyrazu. Cała ta historia: i wspomnienie dzieciństwa, i tragedia choroby i straty, jest bezduszna, wydumana, nieszczera. Jest kreacją, pod którą kryje się niewiele albo każdy może znaleźć to, czego szuka, odkryć prawdy, których potrzebuje. Czy one jednak naprawdę tam są? Przychodzi mi na myśl obraz spokojnego morza pod kopułą ołowianych chmur. Głębiny kryją zapewne bogactwa i tajemnice, ale widać tylko taflę szarości. W każdym razie lektura w sam raz na jesienne deszczowe dni.

Margy | 2014-08-06

nuda, nie wiem za co ten Booker, temat znany i wyjałowiony w tej książce do cna.

Roza87 | 2016-10-23
Dzienniki intymne i efekciarskie

Dzienniki tajne i jawne, dzienniki ukrywane i na bieżąco publikowane, dzienniki prawdziwe i autokreacyjne. Różni pisarze tworzą różne dzienniki. Ba, czasem nawet jeden autor prowadzi równolegle kilka rodzajów zapisków.

Drugie życie Philipa Marlowe’a

Irlandzki powieściopisarz, John Banville, ogłosił niedawno, że napisze książkę o dalszych losach prywatnego detektywa Philipa Marlowe’a, powołanego do życia przez Raymonda Chandlera.