literatura brytyjska
Filifionka

Nota wydawcy: Powieść ta, uznana za jedno z największych wydarzeń w literaturze brytyjskiej ostatniego ćwierćwiecza, została wyróżniona licznymi nagrodami (nagroda literacka dziennika "The Guardian", nagroda im. Winifred Holtby i włoska Premio Grinzane Cavour), a także sfilmowana (rolę narratora zagrał Jeremy Irons). Autor, należący do czołowych pisarzy angielskich, członek Królewskiego...

Nota wydawcy:
Powieść ta, uznana za jedno z największych wydarzeń w literaturze brytyjskiej ostatniego ćwierćwiecza, została wyróżniona licznymi nagrodami (nagroda literacka dziennika "The Guardian", nagroda im. Winifred Holtby i włoska Premio Grinzane Cavour), a także sfilmowana (rolę narratora zagrał Jeremy Irons). Autor, należący do czołowych pisarzy angielskich, członek Królewskiego Towarzystwa Literatury, ukazuje w "Krainie wód" burzliwe dzieje kilku pokoleń mieszkańców regionu zwanego Fenlandią, odnosząc osobiste losy swoich bohaterów do historii Imperium Brytyjskiego.

Topielec w śluzie, czarownica na bagnach, piwo przyprawiające o szaleństwo... "Kraina wód" to książka wielopoziomowa: saga rodzinna, naznaczona kazirodztwem, morderstwem, samobójstwem; powieść detektywistyczna i powieść o dojrzewaniu; filozoficzna medytacja na temat historii rozumianej jako próba oswojenia rzeczywistości. Różnorodne wątki splatają się w spójną całość w narracji Toma Cricka, niekonwencjonalnego nauczyciela historii, opowiadającego uczniom o wydarzeniach z własnej młodości i dwustuletnich dziejach swojej rodziny, rozgrywających się na wschodnioangielskich Fenach, w "Krainie wód" i moczarów, legend i przesądów.

[Prószyński i S-ka, 1998]

PMat | 2012-08-01
Na półkach: Fiction, Przeczytane

Jedna z najpiękniejszych historii, jakie czytałem.
Graham Swift, należy do tego samego pokolenia angielskich pisarzy, co Ian McEwan, Kazuo Ishiguro i Martin Amis, pozostając jednak w ich cieniu. Niesłusznie, co dobitnie udowadnia lektura jego najbardziej znanej powieści. W wydanym w 1983 roku utworze nie ma zbyt wielu odniesień do społeczno - gospodarczej sytuacji Anglii w latach 80 – tych. Zamiast krytyki thatcheryzmu autor proponuje czytelnikowi podróż w przeszłość, opowiadając prywatną historię swojego rodu w konwencji bliskiej realizmowi magicznemu. Nie brak tu tematów kontrowersyjnych, jak choćby kazirodztwo, ale podanych z dużym taktem i kulturą słowa. Przyjemność płynącą z lektury zwiększa doskonała, prowadzona w starym stylu narracja. Jedna z tych powieści, które szybko się nie zestarzeją.

Wciągająca i ciekawa powieść napisana świetnie...Graham Swift to bardzo dobry pisarz lubię sięgać po jego powieści..akcja znakomita, budowało napięcie ciągle..zaskoczyła mnie powieść, poruszyła..jak dla mnie świetna.

Secrus | 2016-09-15
Przeczytana: 12 września 2016

...Swift proponuje nam trzy czasy – współczesny; ten z jego wczesnej młodości i okresu dojrzewania; oraz znacznie dawniejszy, opowiadający historię jego przodków – z których dwa pierwsze stanowią szkielet opowieści, a trzeci uzupełnia ją historycznie, prezentując małe wielkie perypetie kilku pokoleń rodziny na wzór sagi. O ile więc wykład historyka i zmagania z rzeczywistością są świetne, a obyczajowość jego młodości, naznaczonej miłością i tragiczną śmiercią kolegi, pasjonuje każdym akapitem, o tyle ta historyczna dygresyjność – wypełniona mnóstwem faktów i nazwisk, jakby czytało się podręcznik od historii lub słuchało wypalonego nauczyciela, nawet mimo fantastycznych, baśniowych wstawek – zwyczajnie nudzi. Nie cały czas, nie skrajnie, ale w połączeniu z subtelną poetyką i powolnością opowiadania może usypiać. I to mój największy zarzut wobec Krainy wód. Chyba jestem trochę jak ci uczniowie, bo też nie w głowie mi oblężenie Bastylii czy dziadkowie Cricka, którzy rozkręcali...

mm8371 | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

To książka o historii...tej przez duże H ,małe h a czasami wydaje mi się ,że również przez ch. Nauczyciel historii(a czegóż by innego) prowadzi swą ostatnią lekcję bo...dyrektor go redukuje...bo jego żona zajęła się kidnapingiem...bo jego lekcje wymykają się programowi...bo zdaniem dyrektora nauka historii jest zbędna...bo liczy się przyszłość.Ta lekcja staje się opowieścią(spowiedzią?)nauczyciela o własnym życiu,kilku wiekach pogmatwanych losów jego rodziny a także o historii Fenlandii ,niewielkiego regionu we wschodniej Anglii pełnego rzek,mokradeł ,bagien...i jest to piękna opowieść.Historia życia rodzin Atkinsonów i Cricków splata się z wielka historią świata i obie na siebie oddziałują.Pełno tu tajemniczości,nieoczekiwanych rozwiązań,trochę magii i dużo,dużo ludzkich dramatów ,lęków i aspiracji.Świetnie zarysowane postacie,autentyczne i pełne wyrazu...i pełen ironii język...i ciekawe odwołania do historii...i starczy .Reszta w książce ...i gorąco namawiam.

Dotka76 | 2010-08-23
Przeczytana: 1996 rok

Najpierw obejrzałam film, który reżyserował Stephen Gyllenhaal, a rolę główną grał Jeremy Irons. Bardzo, bardzo mi się spodobał. Potem książka - nie rozczarowała mnie również. Oto życie. Konsekwencje naszych decyzji. Skomplikowane życiorysy. Zagmatwane ludzkie relacje. I choć wracałam do niej kilka razy, zaskakiwała mnie od nowa i coś nowego znlazłam w niej dla siebie.Pewnie więc będę nadal do niej wracać.

Abee | 2014-09-18
Przeczytana: 26 grudnia 1997

Mijają lata, a niektóre sceny z tej powieści mogę odtworzyć na zawołanie. Bo to niezwykła książka, gdzie z oparów i mgieł snuje się przejmująca opowieść o niełatwych losach bohatera, jego żony, krewnych, powinowatych i znajomych. Historia mimowolnie wycieka z bohatera i z początku całkiem niewinna opowieść zmierza w nieoczekiwanym kierunku. Bardzo dobra pozycja.

Filifionka | 2010-03-11

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam, literatura wybitna. Rewelacja.

Majka | 2015-09-25
Przeczytana: 25 września 2015

Niesłychanie poetycka proza. Fabuła budowana bez pośpiechu, pełna niedomówień i magii, a równocześnie bez oporów ukazująca niekreowaną, lecz prawdziwą istotę rzeczy, sięgając do naszych najbardziej skrywanych instynktów i popędów. Jednym słowem całkowite przeciwieństwo literatury amerykańskiej z jej racjonalnością, oczywistością i dosłownością. Szczególnie było to dla mnie widoczne bo równocześnie czytałam książkę Kinga.

Fany Fern | 2014-04-10
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Ciekawa opowieść o historii indiwidualnej i światowej, ważnych wydarzeniahc które dzieją się gdzieś obok, zataczaniu kół w czasie i tym, że przeszłość kreuje przyszłość. Czyta się wolno, ale ciekawie.

forlorn | 2016-10-24