Waylander

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Saga Drenajów (tom 3)
Wydawnictwo: Orbit
Waylander

Po zamordowaniu króla Drenajów nieprzyjacielskie wojska pustoszą drenajskie ziemie. Mają rozkaz zabić każdego mieszkańca tego kraju. Ale temu ludowi pozostał jeszcze cień nadziei. Tropiony przez ludzi bestie, Waylander musi przedostać sie przez krainę Nadirów i odnaleźć legendarną Zbroję. Mając ją, mógłby odwrócić bieg wydarzeń. Autor każe w napięciu śledzić czytelnikowi zmagania Waylandera...

cordiale | 2014-06-17
Na półkach: Przeczytane, EBOOK
Przeczytana: 16 maja 2014

Żyjemy w dość zwariowanych czasach. Czasach gdzie granice pomiędzy mężczyzną a kobietą ulegają zatarciu a największy europejski konkurs piosenki wygrywa kobieta z brodą. Można by zadać sobie pytanie gdzie podziały się tradycyjne wartości? Gdzie podział się model mężczyzny, który jest nie tyle modnie ubrany co po prostu męski? Czy herosi znani chociażby z mitologii greckiej czy skandynawskiej już przeminęli i nigdy nie powrócą?
Na te pytania nie potrafię odpowiedzieć. Za to kiedy sięgniecie po „Waylander’a” Davida Gemmela na pewno spotkacie nie jednego z takich wydawałoby się zapomnianych bohaterów.
„Waylander” to trzeci tom Sagi Drenajów jeżeli będziemy patrzeć według kolejności ukazywania się ksiązek na rynku wydawniczym. Według chronologii wewnętrznej cyklu jest to tom otwierający tą epicką opowieść.
Książka przenosi nas setki lat przed wydarzeniami opisanymi w „Legendzie”. Postacie tam uznawane za legendarne wręcz boskie tutaj nabierają kształtów i pokazani są jako zwykli...

macbrae | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Dobre, solidne fantasy. Jeżeli nie potrzebujecie czegoś górnolotnego, z setkami przemyśleń i mądrości to polecam. Są tutaj bohaterowie, niezbyt czyści jak mgła, skalani każdym pierwiastkiem. Sam Waylander, dla mnie coś, a'la Koniasz, Zambocha. Wróciłem po raz drugi, do tej serii, nie żałuje.

ryszpak | 2015-07-20
Przeczytana: 1999 rok

Nie podeszło, niestety, z tego co pamiętam. Nic a nic nie podeszło.

Jakoja | 2014-08-20
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: lipiec 2013

Fantazy. Jest bohater, jest magia, jest tajemnica.
Przyzwoita pozycja do przeczytania.

Przemysław Czapski | 2013-08-02
Przeczytana: 25 lipca 2013

Podobno wszystko już było: każdy rodzaj gumy do żucia, każda melodia itd. Czytając tę książkę, mamy właśnie takie wrażenie - skądś znamy bohatera, gdzieś czytaliśmy o takiej zemście a miłość jak ta na kartach Waylandera" też już gdzieś była. To wszystko prawda, ale i tak przeczytamy książkę z zaciekawieniem czekając na zakończenie.Bo jest coś w książkach Gemmell'a , co odróżnia je od innych - bohaterowie z krwi i kości. Ze swymi słabościami i wątpliwościami są nam bardziej bliscy.
Miłośnikom prozy Gemmell'a nie trzeba polecać , ale pozostali powinni sięgnąć po pierwszy tom sagi Drenajów, bo od tego wszystko się zaczęło.

Jola | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Sagę Drenajów można czytać dwojako: zgodnie z kolejnością napisania przez autora lub zgodnie z chronologią wydarzeń. Jeśli obierzemy ten drugi sposób, "Waylander" jest pierwszy na liście do przeczytania.

Ziemię Drenajów najechały obce wojska, rabując, gwałcąc i mordując. Król nie żyje, zamordowany przez płatnego mordercę, a kraina stopniowo pogrąża się w chaosie. Losy kraju spoczywają na barkach zabójcy, który niegdyś był żołnierzem oraz kapłana, który odrzucił etos swojego zakonu, by móc ratować ojczyznę. Jaką rolę w tym wszystkim pełni legendarna Zbroja, ukryta na ziemiach Nadirów przez poprzedniego króla, który widział przyszłość?

Sagą o Drenajach David Gemmell stworzył niejako swój własny podgatunek fantasy, coś na pograniczu epickiej i militarnej fantastyki, w której bohaterstwo miesza się na równi ze zwątpieniem i zdradą. Gemmelowscy bohaterowie potrafią wykazać się zarówno heroicznymi wyczynami niemal przekraczającymi ludzką wytrzymałość, jak i potrafią zwyczajnie...

Iwona | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

Mój nowy Ulubieniec wśród autorów fantasy :))))
Wartka akcja a co najważniejsze - świetnie skrojone historie !
Główni bohaterowie od razu wciagnęli mnie w niesamowity świat stworzony przez Gemmella. Główny bohater przypominał mi trochę Wiedźmina :) nie da się go nie lubić :)
Polecam ogromnie - do przeczytania z zapartym tchem !!!

Yrael | 2016-10-31
Przeczytana: 31 października 2016