Nadejście nocy

Cykl: Trylogia Zimnego Ognia (tom 2)

Trylogia zimnego Ognia. Tom 2 Specyfika działania fae powoduje, że złożone mechanizmy i przedmioty nie zawsze działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ich funkcjonowanie jest nieprzewidywalne, co powoduje stopniowe odejście od zaawansowanej technologicznie cywilizacji do poziomu średniowiecza, a wszystkie zaawansowane technologie stały się legendą i niedoścignionym wzorem dla potomków...

Trylogia zimnego Ognia. Tom 2
Specyfika działania fae powoduje, że złożone mechanizmy i przedmioty nie zawsze działają zgodnie ze swoim przeznaczeniem i ich funkcjonowanie jest nieprzewidywalne, co powoduje stopniowe odejście od zaawansowanej technologicznie cywilizacji do poziomu średniowiecza, a wszystkie zaawansowane technologie stały się legendą i niedoścignionym wzorem dla potomków pierwszej ekspedycji.

Livienne | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Druga część spodobała mi się dużo bardziej niż pierwsza. Może przez to, że świat już nie wydaje się taki obcy? A może dlatego, że główni bohaterowie ewoluują i robią się coraz ciekawsi?
Polecam - bohaterowie fascynują, świat przeraża i ciekawi a fabuła wciąga.

EmaxDomina | 2015-01-03
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: styczeń 2015

Drugi tom trylogii "Zimnego ognia" to powieść drogi. I to drogi przebywanej niespiesznie, z licznymi wątkami, z pogłębioną psychologią bohaterów, Autorka zresztą nie może się spieszyć, bo głównym tematem trylogii jest odkupienie win, a jak wiadomo skrucha, odkupienie i pokuta nie przychodzą łatwo. Nic w tej książce nie jest czarno-białe, żadna z postaci nie jest jednowymiarowa - ani zupełnie dobra ani zupełnie zła. Motywy postępowania każdego z bohaterów są logicznie uzasadnione, dokładnie przedstawione i dzięki temu nie pozwalają na szybkie i łatwe opowiedzenie się po jednej ze stron. Tłem do tej fascynującej książki jest niezwykły świat z tajemniczą siłą fae, która, podobnie jak bohaterowie książki, jest i dobra i zła jednocześnie w zależności od tego, kto, i do czego jej używa.

Sonea | 2014-01-23

Polecana autorka, polecany cykl.
Liczyłam na poziom Czarnego Maga albo i lepiej, niechby było też poważnie i głęboko, poza tym, że ciekawie.

No i niezbyt się udało.

Przedstawione realia - świat hen, w odległej galaktyce, namiastka starej dobrej Ziemi, koloniści-osiedleńcy borykający się z dodatkowym elementem wrażej natury pod tytułem magia - sympatyczne, nie powiem; zwłaszcza, że świat ten poznajemy kilka wieków po kolonizacji przez Ziemian, nastąpiła asymilacja, a magia jest używana w - nomen omen - zbożnych celach, nie brak bowiem wrogów, którzy (o ile dobrze rozumiem zamysł fabularny) najchętniej pozbyliby się najedźców, żeby mieć planetę całą dla siebie.
I niby fajnie, a jednak nie. Bo przecież są jeszcze bohaterowie...

Głównych mamy w zasadzie dwóch: ten dobry, kapłan i mag w jednym, który przypadkiem wplątuje się w aferę pt. "trzeba uratować ludzkość i to właśnie ja" oraz ten zły, który się przypałętał całkiem prywatnie i już został, bo mimo wszystko podoba mu się...

Aleksandra | 2013-11-01

Zacznę od omówienia świata. Autorka bardzo umiejętnie łączy ze sobą typową fantasy z sci-fi. Z jednej strony akcja dzieje się na obcej planecie i bohaterowie stawiają czoła jej wytworom. Z drugiej strony jednak, już kilka pokoleń na tej planecie spędzili i nauczyli się jakoś, lepiej lub gorzej na niej funkcjonować, mniej więcej podobnie jak my w czasie późnego średniowiecza. Choć w porównaniu do wytworów techniki, jakimi dysponowali ich przodkowie po przybyciu na Ernę są daleko w tyle. Świat przedstawiony przez Friedman jest wielowymiarowy i doskonale wyważony. Można czytać tę książkę wiele razy i za każdym dojrzeć kolejną warstwę – czy teologiczną, czy ewolucyjną czy, wreszcie, prawdziwie społeczną. Autorka rzuca ludzi na pastwę planety, która wymyka się wszelkim naukowym badaniom, bo wyniki doświadczeń zależą od tego, czego spodziewa się badacz. Moc planety jest jednocześnie narzędziem nowych jej mieszkańców i ich największym wrogiem, używając jako broni ich własnych lęków....

hemulen | 2015-09-28
Przeczytana: 10 września 2015

Druga część trylogii nie odbiega poziomem od I. Kontynuacja wątku z I tomu przebiega płynnie i jest bezpośrednim i logicznym nawiązaniem do wydarzeń z pierwszej części.

Zarzuty z mojej strony te same, co do I tomu - miejscami zbyt proste dialogi, czekałam tylko aż neohrabia Merenthy powie "ok".

Wciąż niezłe czytadło.

Anusia | 2010-08-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2010

Lepsza niż poprzednia:)

klaudiabla2 | 2013-03-09
Przeczytana: 24 grudnia 2012

,,Nadejście nocy” to druga część ,,Trylogii Zimnego Ognia”. Znajdziemy tu wszystko co powinno występować w dobrej fantastyce. Tym razem Damien, Gerald i Hesseth wyruszają na wschodni kontynent Erny. Na planecie tej istnieje siła, która tworzy wszystkie potwory, obawy, których lękają się ludzie. Co bohaterowie znajdą w nieznanym dla siebie miejscu?
Lubię fantastykę i znów bardzo mi się podobała. Historia tutaj przedstawiona jest bardzo ciekawa. Trzyma w napięciu od początku do końca. Temat siły fae jest nowatorski i intrygujący. Moja opinia zgadza się z tą odnośnie pierwszej części.

innuendo | 2011-03-06
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 stycznia 2011

Książka Wspaniała. Jedna z moich ulubionych. Cała akcja jest wspaniale przedstawiona. Książka ma swoje wyraźne przesłanie. Jest to walka zła i dobra -typowy topos literacki- lecz przestawiona tu jest jako walka wiary w Ziemskiego Boga i jego wyższość nad mocami ciemności. Ukazane są poświęcenia na jakie może zdobyć się człowiek. Polecam gorąco

mareklonger | 2013-02-24
Przeczytana: listopad 2012

Ciekawe rozwinięcie historii, jeśli komuś spodobała się pierwsza część, druga nie rozczaruje.

Kybb | 2014-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Wspaniała książka, z ciekawym światem, postaciami i trzymającą w napięciu fabułą . Zdecydowanie lepsza od części pierwszej (która wcale zła nie była!). Jak mało która, powieść stworzyła we mnie ogromną pustkę po ukończeniu ( na szczęście jest jeszcze jeden tom). Kiedy już będę miał własne mieszkanie ta trylogia na stałe zagości na mojej półce;)