Ostatni Powiernik Pierścienia. Tom 1

Cykl: Ostatni powiernik pierścienia (tom 1)
Wydawnictwo: Red Horse
Poslednij kolcenosiec
Środziemie, pierścien, Tolkien, Jeskow
YarpenZirgin

Profesor Tolkien się mylił... Nie tak to było... Zupełnie nie tak... - twierdzą niektórzy miłośnicy fantasy. W takim razie jak było? Może właśnie tak, jak w opowieści o ostatnim powierniku Pierścienia? Można by też zapytać, jak wyglądałaby historia o Pierścieniach Wszechwładzy, gdyby opowiedzieli ją nie zwycięzcy, a zwyciężeni? Czy naprawdę aż tak absolutny i niewzruszalny był w największej...

Czy naprawdę aż tak absolutny i niewzruszalny był w największej z wojen Śródziemia rozkład sił Dobra i Zła?

Wysłuchaliście już kiedyś tych, co zwyciężyli. Posłuchajcie też i tych, którzy przegrali.

źródło opisu: Red Horse, 2007

źródło okładki: zdjęcie autorskie

kuba | 2018-11-04

Warto

Kasia | 2017-07-21
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2017
Przeczytana: 21 lipca 2017

Historia jest pisana przez zwycięzców.

Ciekawy pomysł opisania historii z "Władcy pierścienia" z punktu widzenia przegranych.
Początek trochę się ciągnie, ale warto przebrnąć i nie odkładać książki, bo później już wciąga. Sama zaraz z niecierpliwością siadam do II tomu.

Izabela Latak | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, Audio
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Jestem zawiedziona tą książką....Idea, pomysł na tę książkę jest naprawdę świetny i daje całe bezkresne morze rozważań na ten temat, ale ...sama książka niestety nie jest najlepsza. W ogóle, to można przeczytać sam jej początek oraz samiuteńki koniec bez większego uszczerbku dla zrozumienia całej historii.

Karolina | 2016-05-25
Przeczytana: grudzień 2015

Nie pamiętam przy czym się tak męczyłam... okładka przyciąga, opis z tyłu przyciąga a niemalże płakałam czytając ... nie polecam

A co jeśli wam powiem, że w tej książce Sauron to imię dynastyczne, trolle i orkowie to formacje bojowe i normalni ludzie, a Mordor jest po prostu krajem, który zapoczątkował rewolucję przemysłową? A i Mordor nie był agresorem, jedynie stoi na straży godności człowieka? Odpowiedź jest jedna: Odłóż tą flachę!
Ale jest pisarz, który podjął się napisania książki, która opowiada o perypetiach paru osób po wojnie o Pierścień. Jak nie-wszyscy wiemy Mordor jest krajem bezrolnym. Nic tam nie rośnie. A czy kraj, który jest zależny od dostaw żywności może być zagrożeniem - zastanawia się pewien czarodziej. Jednakże Mordor jest krajem nauki, alchemii, metalurgi i magii. A to nie podoba się zacofanym sąsiadom...
Ksiązzka napisana dynamicznie, choć zdarzyło się parę drętwych momentów, dobre wykłady o siłach w Śródziemiu, nieźle napisani bohaterowie, zaskakujące wzloty akcji - książka zasługiwałaby na wyższą ocenę, gdyby nie:
- podział 600 stronicowej książki na dwie części
- napis na odwrocie...

Regule | 2016-02-10

Jest to dosyć specyficzna powieść, ja dałem jej wysoką ocenę ale rozumiem też dlaczego niektórzy wstawili po dwie lub trzy gwiazdki.

Czytając niektóre recenzje i opinie wydaje mi się że wiele osób zawiodło się ponieważ nie do końca spodziewali się tego w jaki sposób powieść ta odnosi się do twórczości Tolkiena.
Oczywiście inspiracją jest Władca Pierścieni ale trylogia ta jest traktowana jako twór samoistny, nie należy więc analizować Ostatniego Powiernika przez pryzmat wiadomości zawartych w Silmarillione czy nawet w Hobbicie.
Kolejnym ważnym elementem jest rola samego Władcy w kontekście dzieła Yeskowa,
otóż jest on traktowany jako książka propagandowa istniejąca wewnątrz uniwersum i napisana przez osoby popierające Gandalfa, Lorien lub Aragorna.
Dlatego nie należy się w Ostatnim Powierniku spodziewać tych samych konfliktów motywów czy też podobnych charakteryzacji postaci co u Tolkiena.
Akcja dzieje się w dużej części w Umbarze który w samym Władcy jest właściwie tylko...

autumnlibrarian | 2015-11-06
Przeczytana: 30 października 2015

Moje pierwsze wrażenie po przeczytaniu paru wstępnych rozdziałów nie mówiło nic więcej jak: „Co ja właściwie czytam?! Co tu się niby dzieje?!” Nie mogłam się w ogóle odnaleźć, niby przewijały się jakieś nazwy własne i imiona, które świetnie znam, ale cała otoczka, w którą były wkomponowane, nie mówiła mi praktycznie nic. Czułam się zagubiona, ale postanowiłam nie dawać za wygraną – skoro rozpoczęłam to dwutomowe dzieło, to nie dam mu spokoju i je skończę! A nóż widelec jednak wszystko się wyklaruje.
I nie zawiodłam się. Po rozmowie Haladdina z Sharha-Raną wszystko nagle nabrało sensu i wyrazu.
W tej książce oglądamy znane nam z „Władcy pierścieni” wydarzenia od strony Mordorczyków – i to faktycznie mogło przedstawiać się w ten sposób.
Muszę przyznać, że mocno nie zgadzam się z wizją przedstawienia „tych dobrych”, aczkolwiek z zainteresowaniem ją zaakceptuję. Wiadomo, jak człowiek przywykł do, na przykład, szlachetnego, wspaniałego i powszechnie uwielbianego Aragorna, to trudno mu...

Stress | 2015-08-24

W ślad za opinią (własną) do "Ostatniego władcy pierścienia":
Nie chcąc ranić uczuć ortodoksyjnych wyznawców Mistrza J.R.R. powstrzymam się od "ach" i "oh". Trylogię Mistrza przeczytałem (po raz pierwszy) mając lat około czternastu (chyba), w siermiężnym, PRL-owskim wydaniu, na papieropodobnym surowcu, w książkopodobnej formie. Byłem i pozostaję zachwycony, sponiewierany intelektualnie, przytłoczony profesjonalizmem warsztatu pisarskiego, oczarowany ogółem i szczegółem - treścią i formą. Wbity w ziemię!
Jednak pewnego dnia w ręce wpadł mi Jeszkow... no właśnie - Jeszkow. Jeden z Tych Rosjan, których można pokochać od pierwszego, głodnego pięknie poskładanych liter, spojrzenia. Zupełnie inna perspektywa, odmienna (ze wszech miar) estetyka i dwa - świetnie napisane i genialnie przetłumaczone - tomy epickiej historii śródziemia, widzianej oczyma pokonanych.
Jak powszechnie wiadomo, historię piszą zwycięzcy - dlatego na półce nigdy nie stawiam obok siebie "Władcy" i...

doliwaq | 2015-04-07

Świetna próba przedstawienia Śródziemia z trochę innej strony. Elfy - ekologiczni naziści, Aragorn - ambitny uzurpator, Gandalf - naiwny czarodziej o ograniczonym horyzoncie, Orkowie i Trole - geniusze i ludzie kultury, ofiary elfickiego spisku i holocaustu, Umbar - wolne miasto setek kultur, religii i agencji szpiegowskich. To wszystko przedstawione całkiem zgrabnie i z pomysłem. To nie heroiczne i legendarne Śródziemie Tolkiena, to kraina z krwi i kości pełna charakternych postaci i walki wywiadów! Warto przeczytać!

macierzanka | 2014-12-08
Przeczytana: 06 grudnia 2014

Moja pierwsza przygoda z powieścią, która jest "nadstawką". Zdecydowanie udana, choć rozumiem, że fanatyczni wielbiciele "Władcy" są często innego zdania - to nie jest kontynuacja, to jest odwrócenie perspektywy i zabawa konwencją.

(ze zdumieniem odkryłam, że polityka mi nie przeszkadza, jeśli autor ma talent do opisywania intryg politycznych w powieści - wcześniej kilka razy marudziłam, że "za dużo polityki" i źle mi się czytało. teraz widzę, że to nie była kwestia samego tematu, tylko również formy.)