Książka Roku 2018

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Cykl: Troja (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Lord of the silver bow

Troja – tygiel zazdrości, oszustw i spisków w powieści Davida Gemmella, mistrza heroic fantasy Troja – miasto skarbów i herosów, ukochane przez bogów, budzące chciwość i żądzę władzy, scena wielkich tragedii. Tam właśnie przeznaczenie prowadzi troje bohaterów tej książki: Helikaona, zwanego też Panem Srebrnego Łuku, młodą kapłankę Andromachę i legendarnego wojownika Arguriosa z Myken. U celu...

U celu swej podróży znajdą miasto rozdzierane przez ambicje synów króla Priama – istny tygiel zazdrości, oszustw i spisków, na który spoglądają głodni łupu wrogowie.

Nadchodzi czas męstwa i zdrady, krwi i strachu…

źródło opisu: www.rebis.com.pl

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Heisenberg | 2016-10-08

„Pan Srebrnego Łuku” to moje pierwsze spotkanie z tym autorem, i myślę że nie ostatnie. Książka fajna, czyta się szybko. Gemmell w ciekawy sposób interpretuje po swojemu historię Wojny Trojańskiej (a raczej wydarzenia które do niej finalnie prowadzą), przedstawiając to bardzo obrazowo. Pozwolę sobie użyć takiego stwierdzenia, że nieco „odmitologizował” cały aspekt, znany i opisany niejeden raz.
Na pewno sięgnę w przyszłości po kolejne części tej trylogii, bo warto.

deskath | 2018-10-03
Przeczytana: 03 października 2018

"Pan srebrnego łuku" zaznajamia czytelnika ze światem z przed rozpoczęcia wojny trojańskiej. Poznajemy trójkę bohaterów, dzięki którym czytelnik zostaje zaznajomiony z ogólną sytuacją geopolityczną. Są to Eneasz zwany przez swych przyjaciół Helikaonem, Andromacha narzeczona księcia trojańskiego Hektora oraz mykeński wojownik Argurios. Wśród postaci drugoplanowych przewijają się znane z mitologi postacie np. Agamemnon, Priam czy Odyseusz.
Moim zdaniem to właśnie dzięki postacią ta książka jest tak niesamowita. Świetnie stworzone, mające swoje motywacje i bardzo szybko zapadające w pamięć. Fabuła nie gna może za szybko ale dzięki temu możemy skupić się na bohaterach i eskalacji konfliktów między nimi. Książkę czytało mi się błyskawicznie i już dawno żadna powieść nie sprawiła mi tyle przyjemności. Polecam.

zolzowata_franca | 2016-03-30
Przeczytana: 30 marca 2016

"Pan Srebrnego Łuku" to pierwsza część trylogii Troja autorstwa Davida Gemmella. Zapragnęłam ją przeczytać, po recenzji, jaka ukazała się na stronie Lubimy Czytać, recenzji zakończonej słowami "Książka fenomenalna, nie ma żadnej skazy!". Faktycznie trudno by się doszukiwać jakiejkolwiek skazy.

To książka opowiadająca o wojnie trojańskiej, ale to inaczej opowiedziana historia od dotychczas czytanych przeze mnie. Postaci w niej żyją, wkradają się z każdą kolejną stroną w nasz dzień. To powieść, której nie da się ot tak odłożyć na półkę i zapomnieć. Ona wciąż siedzi gdzieś w zakamarkach naszych myśli.

Trójka bohaterów: Helikaon (Eneasz) zwany Panem Srebrnego Łuku, legendarny wojownik Argurios z Myken oraz kapłanka Andromacha, wszyscy zmierzają w jedno miejsce - Troja miasto pełne sprzeczności, chciwości, spisków, władzy, budzące strach, ukochane przez bogów. Prócz trójki głównych bohaterów znajdziemy tam również Odyseusza, Priama, Hektora, czy Agamemnona. Postaci znane nam z...

Ciacho | 2016-03-30
Przeczytana: 28 marca 2016

"Wielka Troja i wielcy bohaterowie"

Troja, jeden z najpiękniejszych kawałków na ziemi, miasto o złocistych murach i wysokich wieżach, które robią wrażenie na każdym, kto przed nimi stanie. Opływająca w bogactwa i luksusy, z potężną armią i herosami, na czele z niezłomnym królem Priamem i jego wielkim rodem. Twierdza nie do zdobycia. Pełna jednak oszustw, spisków, zazdrości wśród arystokracji i członków szanownych rodzin, a także ciągle narażona ze wszystkich stron na ataki zawistnych wrogów. Do tego miejsca los prowadzi troje bohaterów: kapłankę Andromachę z Teb, która ma wyjść za mąż za słynnego herosa Hektora, niezwyciężonego mykeńskiego wojownika Arguriosa, który zostaje tam wysłany jako posłaniec, i samego Pana Srebrnego Łuku, czyli wielkiego bohatera Helikaona, który nie ugnie się przed nikim. Będą jednak musieli poradzić sobie z ambitnymi i licznymi członkami rodu króla Priama, wśród których nie każdy jest przychylny trójce bohaterów. Nie wiedzą też oni, że w powietrzu wisi...

MajinFox | 2012-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Bycie autorem opinii jest niczym bycie prorokiem. Wiem, że na samym końcu umieszczę zdanie: "Książka fenomenalna, nie ma żadnej skazy!". Problemem tylko jest wymyślić kilka kolejnych akapitów, żeby recenzja nie składała się z samego zakończenia.

Kilka lat temu, moi rodzice, zaczytywali się w pewnej serii książek i byli bardzo podekscytowani tym, co się w środku znalazło. Po licznych namowach nadal nie mogli mnie przekonać, bym w ogóle spojrzał na tył okładki i zobaczył, o czym mowa. W tych czasach odstraszały mnie nagie torsy naoliwionych facetów, które uderzały z każdej strony. Filmy w kinach, jak "Troja", "300" czy "Poznaj moich Spartan" emanowały błyszczącymi mięśniami i szczerze powiedziawszy, nie wiedziałem, kto jest głównym odbiorcą tych produkcji (dziś muszę przyznać, że "300" jest naprawdę świetnym filmem). Okładka i kolorystyka to rzeczywiście arcydzieło, ale to właśnie one spowodowały, że ominąłem książkę szerokim łukiem na kilka lat, czego teraz żałuję. Powinienem był...

Patrycja | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ulubione, 2014
Przeczytana: 05 września 2014

Przed lekturą tej trylogii Troja kojarzyła mi się głównie z wątkami Heleny Trojańskiej i Parysa, walki Hektora z Achillesem i Agamemnonem pragnącym zniszczyć Priama i jego miasto. W wersji Gemmella Troja to coś więcej niż wcześniej wymienione wątki – w otwierającym serię „Władcy/Panie Srebrnego Łuku” autor skupia się na losach trojga bohaterów.

Pierwszym z nich jest syn króla Dardanii, Helikaon. Młody mężczyzna, którego ojciec postanowił pozbawić praw do tronu. Drugą jest Andromacha – przyszła narzeczona Hektora, syna króla Troi. Jest to bardzo ciekawa postać, która ma poczucie niesprawiedliwości dziejowej – jako kobieta zostaje wydana za mąż za obcego mężczyznę i ma być gwarantką przymierza między jej ojcem, a Priamem. Trzecim bohaterem jest Argurios – legendarny mykeński wojownik, dla którego honor jest najważniejszą z cnót, przez co popada w kłopoty. Bohaterowie są różnorodni, ale nie sposób ich nie polubić od samego początku (pomimo tego, iż stoją po różnych stronach...

witcherrie | 2018-11-01
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 01 listopada 2018

„Troja. Pan Srebrnego Łuku" Davida Gemmella to dobrze opowiedziana historia znanych nam bohaterów ze starożytności - Odyseusza, Priama czy Hektora, ale również innych. Mamy tutaj wszystko - od handlu morskiego i świątyni Minotaura, po zbiegłego egipskiego księcia i bitwy w pałacu w Troi. Razem tworzy to całkiem niezłą mieszankę i dawkę wiedzy o życiu starożytnych podsyconą elementami fikcyjnymi.
Mimo, że książka pozostawia dobre wrażenie, to ani przez moment nie poczułam dużego podekscytowania, że muszę wiedzieć co się dalej wydarzy. Akcja toczyła się swoim rytmem, a ja spokojnie podążałam wraz z nią.
Polecam

Jarosław Jastrzębski | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

dobrze skrojona antyczna opowieść. Może troszkę za bardzo spiżowi są bohaterowie, ale można się przyzwyczaić ;)

Nesseus | 2016-08-15
Przeczytana: 25 lipca 2016

Od razu zaznaczam, mam fioła na punkcie mitologii greckiej i takim osobom w szczególności polecam tą serię, jednakże innym osobom także rekomenduję tą lekturę. Autor ma wyjątkowy talent do tworzenia niezwykle interesujących postaci, dzięki czemu niezależnie od tego z czyjej perspektywy jest przedstawiana akcja w danym momencie jest ona interesująca. W moim przypadku było tak, że bohater drugoplanowy tzn. Argurios, mykeński wojownik podbił moje serce, a także przyćmił odrobinę głównego bohatera, który był równie dobrze napisany. Zakończenie było zarówno smutne jak i radosne, ponieważ niektóre wątki zostały zakończone szczęśliwie, natomiast niektóre nie.

Agata | 2016-04-27
Przeczytana: 21 kwietnia 2016

Trzymam w dłoniach pierwszą część serii, która kilka lat temu wkradła się do mojego serca i do dzisiaj wiedzie tam prym, jako najlepsza trylogia jaką kiedykolwiek czytałam. Nie ma tam ani wampirów, ani statków kosmicznych, ani wilkołaków a i wróżkę ciężko jest w tej powieści uraczyć. To historia o historii; piękny hołd oddany tym, którzy kilkaset lat temu żyli na tej samej ziemi co my a która wyglądała całkiem inaczej, niż na dzisiejszych widokówkach. To trylogia o odwadze, o męstwie i o strachu, który niczym cień podążał za największymi bohaterami. Niektórzy by powiedzieli, że to książka o herosach i o bogach, którzy zeszli na ziemię. Ja twierdzę, że to powieść o zwykłych ludziach, którzy swoim oddaniem i dobrem przewyższyli bogów i którzy płacili słoną cenę za swoje przekonania.

A o czym jest cała historia? Ah, boję się, że jak usłyszycie o czym, to z miejsca stwierdzicie „to nie dla mnie”. Bo my, ludzie, tak już mamy, że zamykamy się w czterech ścianach swoich zainteresowań...