Aleja Słoneczna

Tłumaczenie: Alicja Rosenau
Wydawnictwo: Czarne
Am kürzeren Ende der Sonnenallee
83-87391-51-4

Pełna humoru, nostalgiczna opowieść o dorastaniu grupki przyjaciół, mieszkających tuż przy Murze Berlińskim. Brussig z premedytacją chciał stworzyć taki utwór, przy którym, cytuję, "Niemcy z Zachodu będą pękać z zazdrości, że nie dane im było żyć w NRD". Udało mu się: okazuje się, że nad zgrzebną i szarą codziennością schyłkowej NRD także świeciło słońce, absurdy realnego socjalizmu próbowano...

Brussig z premedytacją chciał stworzyć taki utwór, przy którym, cytuję, "Niemcy z Zachodu będą pękać z zazdrości, że nie dane im było żyć w NRD". Udało mu się: okazuje się, że nad zgrzebną i szarą codziennością schyłkowej NRD także świeciło słońce, absurdy realnego socjalizmu próbowano traktować z dystansem i humorem, a młodzi ludzie mieli takie same problemy jak wszędzie, przeżywali pierwsze miłości czy fascynacje muzyką rockową - byli po prostu młodzi.

"Pełna humoru i ciepła "Aleja Słoneczna" doczekała się już ekranizacji. Film w Niemczech obejrzało ponad 2,5 miliona widzów. Być może polskiemu czytelnikowi potrzebna jest taka lektura, bo przecież i w Polsce pomiędzy stanem wojennym a okrągłym stołem również świeciło słońce."
Piotr Huniewicz

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2002

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl

allison | 2016-05-08
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 06 maja 2016

Czytając "Aleję Słoneczną" wciąż przyłapywałam się na pytaniu: "Skąd ja to znam?". Bo rzeczywistość enerdowskiego Berlina niejednokrotnie przypominała mi świat mojej licealnej młodości.

Nastoletni bohaterowie powieści Thomasa Brussiga zmagają się z siermiężną rzeczywistością, tęsknie spoglądając za żelazną kurtynę, którą mają na wyciągnięcie ręki - Berlin Zachodni to dla nich symbol wolności, niezależności i dostatku, to świat, w którym można kupić płyty z ukochaną muzyką, wymarzone ciuchy i kosmetyki, smaczną czekoladę i aromatyczną kawę. Tam nie ma zakazanych piosenek i książek, niemile widzianych fryzur i strojów. Tam wszystko jest inne, lepsze, bardziej przyjazne zwykłemu człowiekowi...
Ten mit towarzyszy młodym bohaterom na co dzień i jest stałym elementem ich marzeń. Nieraz też staje się przyczyną zabawnych, ale i dramatycznych sytuacji.

Humor i powaga przeplatają się w tej powieści od początku do końca. Mamy w niej wszystko, co jest typowe dla wieku dorastania w...

almos | 2014-08-25
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Rzecz dzieje się w Berlinie Wschodnim w czasach NRD-owskich , a tytułowa Aleja Słoneczna zostaje przepołowiona, gdy NRD-owscy komuniści wznoszą w 1961r. mur berliński. Książka traktuje o nastolatkach którzy mieszkają po NRD-owskiej stronie. Dla nich ten mur to okazja do zgrywy do kolejnego happeningu i zabawy, która czasami może skończyć się tragicznie. Micha, Mario, Gruby, Kudłaty dorastają w cieniu muru, bawią się, słuchają zachodniej (zakazanej) muzyki, przeżywają pierwsze miłości, zakładają rodziny. Życie toczy w miarę normalnie, oni nawet tego muru nie dostrzegają, ale czasami uświadamiają sobie jakie niebezpieczeństwa wiążą się z życiem w jego pobliżu. Charakterystyczna jest tu znakomita historia skomplikowanej relacji Kudłatego i podwójnego albumu Rolling Stonesów.

Autor znakomicie pokazuje codzienną zwykłą historię, która dzieje się w cieniu wielkich wydarzeń politycznych. Mamy też opis socjalizmu w NRD-owskim wydaniu z jego zideologizowaniem, tępymi funkcjonariuszami,...

Cassin89 | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Przezabawna i zajmująca. Świetna historia, która w zabawny ale i prawdziwy sposób opowiada o życiu w pobliżu muru i strefy przygranicznej, kiedy Berlin podzielony był na Wschód i Zachód.
Wysłuchana jako audiobook :)

zaczytana | 2015-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Książka, w której młodość walczy z destrukcją władzy. Książka o pragnieniach, marzeniach i Murze Berlińskim, który z jednego miasta zbudował dwa światy.

Darya | 2011-11-08
Przeczytana: listopad 2011

Rewelacyjne.
Autor, jak sam pisze, chciał stworzyć książkę, po której przeczytaniu Niemcy z zachodu będą żałować, że nie żyli w komunizmie. Czy mu się udało? Na pewno napisał niesamowitą opowieść pełną znakomitego humoru. Socjalistyczne absurdy podane są w sposób przyjemny i wciągający. Łatwo idzie polubić bohaterów, a poznawanie za pomocą ich losów reali NRD to czysta przyjemność. Książka jest pełna drobnych dowcipów i ciekawych spostrzeżeń [moim ulubionym jest chyba wypowiedź podróżnika, który dostał się na pół legalnie i do Mongolii, i do Chin, ale stanowczo oświadcza, że za znajdujący się za oknem mur berliński nikt nigdy się nie dostanie.] A ostatnio scena to takie ukoronowanie absurdu, że musiałam przez 5 minut łapać oddech, żeby opanować napad śmiechu.
Czytałam w oryginale, nie wiem jak sprawa ma się z polskim tłumaczeniem. Jeśli ktoś ma możliwość, to na pewno polecam niemiecką wersję, choćby ze względu na różnorodność dialektów i slangów.
Nie będę skąpcem, daję tej...

Tomasz | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

Nie spodziewałem się tak dobrej książki, choć, co prawda, słuchałem jej interpretacji wg Wojciecha Malajkata. Bardzo lekka, z humorem, który do mnie przemawia. Przemiła odskocznia od trudniejszych tekstów, jak dla mnie bardzo świeża. Nie można było się oderwać od słuchania. Jeśli komuś uda się zdobyć wersję papierową - niech nie waha się przeczytać!

koemata | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Az w 2013, Audio
Przeczytana: 19 grudnia 2013

Malajkat
ładnie opisane nrd w pobliżu muru berlińskiego

Ania | 2014-05-01

Fantastyczna, lekka i taka do której zawsze można sięgnąć książka. Lekko napisana ale wcale nie opisująca czasów , w których lekko się żyło. Jednak gdy ją się czyta wcale tego się nie Biedaczów.

marpil | 2012-09-14
Na półkach: Przesłuchane, Przeczytane, 2012