Balzakiana

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
literatura polska

"Balzakiana", nowa książka Jacka Dehnela, to zbiór czterech minipowieści, zainspirowanych pisarstwem autora "Komedii ludzkiej". Tematem tych historii są ludzkie tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad. Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomicznym i jak dać się z niej ograbić...

Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomicznym i jak dać się z niej ograbić "zaradnej" rodzinie? Czy dobrymi manierami można zarobić na życie, a próżna artystka, marząca o powrocie na estradę, musi paść łupem cynicznego oszusta?

Dehnel bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, ale też pochyla się nad swoimi bohaterami z czułością. Nad bogaczami bez klasy i biedakami z klasą, a także nad tymi, którym nie brakuje niczego. Oprowadza przez warszawskie i gdańskie zaułki, zagląda do kawiarni i mieszkań, w których toczą się towarzyskie gry i rozgrywają rodzinne dramaty.

Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip i szeroka panorama społeczna sprawiają, że "Balzakiana" to psychologiczno-obyczajowy majstersztyk. Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pchają nas dziś do działania tak samo jak w czasach wielkiego Balzaka.

Marlena | 2014-07-23
Przeczytana: 22 lipca 2014

Jacek Dehnel we wszystkich czterech opowiadaniach składających się na "Balzakiana" prezentuje sylwetki osób, którym przyszło ścierać się w życiu (niestety - najczęściej bez powodzenia) z ciasnym, mieszczańskim światopoglądem, kołtunerią rodem z PRL-u, cwaniactwem i wyrachowaniem prezentowanym najczęściej przez nowobogackich kapitalistów. Polska "wielkomiejskość" pokazuje tu swoje zaściankowe oblicze, w nowych kapitalistycznych realiach pieniądz wypiera wartości takie jak rodzina, wykształcenie, ogłada i obycie. Wszystko, co wartościowe, jest reliktem epok bezpowrotnie minionych (nostalgia za przeszłością u tak młodego autora to dosyć niezwykła sprawa, ale biorąc pod uwagę atmosferę w jakiej wyrastał - zrozumiała).
Podobały mi się te "Balzakiana", rozległe opisy otaczającego nas świata okraszone zostały sporą dozą ironii. Dehnel patrzy na rzeczywistość z dużym dystansem, nie roztkliwia się nad losami swoich bohaterów - zdaje się wiedzieć, że życie pisze inne scenariusze niż...

Wojciech Gołębiewski | 2015-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Sam nie wiem dlaczego, ale Dehnela, którego bardzo lubię, recenzowałem tylko raz /"Lalę"/ i w dodatku ostro go potraktowałem /7 gwiazdek/. A lubię go za "paniczykowatość", która sprzyja wysokiemu poziomowi kulturalnemu i intelektualnemu.
Na stronie Culture.pl w recenzji podpisanej www.wab.com.pl wyczytałem:
"..Bogactwo charakterów, błyskotliwy dowcip i szeroka panorama społeczna sprawiają, że"Balzakiana" to psychologiczno-obyczajowy majstersztyk. Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pchają nas dziś do działania tak samo, jak w czasach wielkiego Balzaka."

"Balzakiana" to cztery opowiadania korespondujące w różny sposób z cyklem Balzaka "Komedia ludzka" , obejmującym ponad 130 utworów, w tym zaczynu jej tj "Ojca Goriot". Wyznam Państwu szczerze, że sam bym nigdy na to nie wpadł, mimo to, że w młodości przewertowałem Balzaka dość dokładnie, jako, że ...

| 2014-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2014

Cierpliwości starczyło mi tylko na pierwsze opowiadanie.
Może czas nie ten,może nie ten nastrój,może gdyby szaruga była za oknem i długie wieczory,bardziej odczułabym potrzebę zgłębienia pozostałych balzakian...
A tak zostało zmęczenie zbyt wykwintnym językiem.

Koronczarka | 2013-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2013

Myślę,że żyjemy w ciekawych literacko czasach przede wszystkim za sprawą Sylwii Chutnik i Jacka Dehnela. "Balzakiana" to cztery mikropowieści, czy większe opowiadania, które łączy motyw naszego codziennego zabiegania o pieniądze, blichtr, sławę. Ale za każdym razem okazuje się, że ważniejsza od tego jest potrzeba miłości, akceptacji. To motyw bardzo Balzakowski, więc stąd tytuł. Podoba mi się w tych opowiadaniach, że Dehnel swojego narratora skonstruował na sposób boski. On wie, co zdarzyło się trzydzieści cztery lata temu w sobotę o godzinie 12.15 i wie, co wydarzy się za pięć lat, trzy miesiące i dwa dni. On prześwietla dusze bohaterów ze znawstwem bardzo dojrzałego człowieka, choć autor jest jeszcze bardzo młody. Nic nie mówiąc już o tym, że imponuje mi kulturowa wiedza autora.

Grzegorz Jagosz | 2011-11-21
Przeczytana: 19 listopada 2011

To, że Jacek Dehnel jest utalentowanym pisarzem wiadomo nie od dziś.
Cztery mądre i poruszające historie, napisane niezwykle plastycznym językiem. Genialne spostrzeżenia natury obyczajowej i psychologicznej. Do tego naprawdę precyzyjne oddanie klimatu zarówno epoki niedawno minionej jak i współczesności. Pisarz potrafi też niezwykle celnie oddać myśli szerokiego wachlarza osobników składającego się na rodzaj ludzki. Czyta się to z największą przyjemnością.
Polecam każdemu.

| 2014-09-05
Przeczytana: 05 września 2014

Podziwiam dar obserwacji, jakim obdarzony jest Jacek Dehnel, i umiejętność wyboru właściwych słów do opisu kreowanych postaci.
W trakcie lektury często uzmysławiałam sobie, że spotkałam i wciąż spotykam w życiu ludzi, którzy mogliby być pierwowzorami bohaterów jego powieści. I właśnie ta prawdziwość ludzkich zachowań, emocji i dążeń, w połączeniu z celnymi charakterystykami bohaterów, przekonały mnie, że warto sięgnąć także po inne utwory tego autora.

książek: 1988
kryptonite | 2011-03-13
Przeczytana: 11 marca 2011

Przyznam się szczerze, że o tym autorze usłyszałam dopiero na zajęciach o współczesnych zjawiskach literackich. Ta książka jest wprost boska - cztery historie, żadna nie jest gorsza od poprzedniej. Polecam każdemu, warto ją przeczytać;-)

Maciek | 2016-04-14
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione

Oczarowała mnie ta książka. W dobie wątpliwej jakości eksperymentów albo "języka przeźroczystego", czyli takiego, który niczym się nie wyróżnia i nie przeszkadza w czytaniu, proza Jacka Dehnela jest prawdziwym cymesem. Polot, kunsztowność i ogromna erudycja to niewątpliwe zalety dzieła.
Ten stosunkowo młody autor jest artystą słowa. Jego polszczyzna jest bogata, kwiecista, nietuzinkowa, momentami wręcz bawiąca się z czytelnikiem, a przy tym diabelsko sprawna i plastyczna.
Oczywiście Balzakiana to przede wszystkim zjawisko nie tylko językowe, ale fabularne. Wszystkie cztery minipowieści są doskonale skonstruowane, przewrotne i głębokie.
Całość - jak nietrudno się domyślić - nawiązuje do prozy Balzaka, czy to poprzez aluzje i nawiązania, czy próbę uchwycenia pewnych typów ludzkich na tle przemian ustrojowych i społecznych.
Autor jawi się jako wnikliwy analityk i obserwator, zwracają uwagę błyskotliwe frazy i trafne puenty. Proza obyczajowo-społeczna często popełnia grzech kardynalny...

kodoga | 2016-11-26
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 25 listopada 2016

Mój pierwszy kontakt z twórczością Jacka Dehnela wypadł nad wyraz pozytywnie. Byłam ciekawa tej książki, bo wcześniej czytałam wiele bardzo pochlebnych opinii.
Książka składa się z czterech minipowieści, każda to odrębny byt, ale wszystkie w jakimś zakresie zazębiają się ze sobą. Jak wskazuje tytuł - “Balzakiana” - autor, niczym współczesny Balzac opowiada o ludzkiej kondycji, obnaża charaktery, jaskrawo pokazuje to, czego większość nie chciałaby o sobie opowiedzieć .
Czyta się dobrze. Mimo że akcja nie pędzi na złamanie karku, lektura bardzo wciąga.
Polecam, ja na podorędziu mam już kolejne tytuły :)

Rasta-Is-Coming | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

"Balzakiana" - cztery minipowieści opisujące kilka charakterystycznych utartych typów osobowości polskiego społeczeństwa po przełomie. "Mięso wędliny ubiory tkaniny". "Tońcia Zarębska", "Miłość korepetytora" oraz "Blaski i nędze życia artystki estrady na zasłużonej emeryturze" to opowieści o niespełnionych nadziejach, naiwności, miłości, rodzinnych relacjach, ale wszystko w gruncie rzeczy sprowadza się do jednego. Pieniędzy. Żądzy zysku, zarobku, zbicia biznesu... Bardzo dobry styl pisarski Dehnela włącza nas w udział w perypetiach stworzonych bohaterów (jedna opowieść oparta na faktach) i sprawia, że lektura tej książki to bardzo przyjemna rozrywka (w pełni jak dla mnie dopiero od drugiego rozdziału).

"Pod rozwagę. I ku uciesze" - napisał Jacek Dehnel o swoim utworze.
W pełni się z nim zgadzam.

Znalezione w Ninatece: „Lala” Jacka Dehnela

W dzisiejszym odcinku zachęcamy do posłuchania radiowej adaptacji powieści Jacka Dehnela „Lala”, w której babcia narratora z dużą dozą dowcipu opowiada mu o swoim życiu, przekonując chociażby, że jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było, i nigdy tak nie będzie, żeby jakoś nie było.

5 - 10 - 15 młodych polskich twórców: pisarze

Zestawiamy 30 nazwisk młodych polskich pisarzy, poetów i reporterów. Są wśród nich zarówno autorzy już znani i tacy, którzy dopiero niedawno debiutowali. Dziś na dobry początek - 15 pisarzy.