Świat Robotów

Wydawnictwo: Varia-APD
The Complete Robot
Adam

Inne wydania

"Świat Robotów" (The Complete Robot) jest zbiorem 31 opowiadań science fiction Isaaca Asimova, pisanych w latach 1940-1976, które to wcześniej ukazały się we wczesniejszych książkach Asimova i innych antologiach. Mimo, że sprawdzają się dobrze, jako samodzielne historie, tworzą temat interakcji ludzi, robotów i moralności z nimi związanych w większe fikcyjne historie robotyki według Asimova podzielone na różne kategorie.
Tom 1:
Świat robotów to opowieść o początkach powstawania Imperium Galaktycznego, o okresie zachłyśnięcia się przez ludzi możliwościami wykorzystania sztucznej inteligencji.
Zawartość zbioru:

Najlepszy przyjaciel chłopca (A Boy's Best Friend)
Sally (Sally)
Pewnego dnia (Someday)
Punkt widzenia (Point of View)
Myśl! (Think!)
Prawdziwa miłość (True Love)
Robot AL-76 zabłądził (Robot AL-76 Goes Astray)
Nieumyślne zwycięstwo (Victory Unintentional)
Obcy w raju (Stranger in Paradise)
Wiersz świetlny (Light Verse)
Segregacjonista (Segregationist)
Robbie (Robbie)
Zbierzmy się (Let's Get Together)
Lustrzane odbicie (Mirror Image)
Incydent w trzechsetną rocznicę (The Tercenary Incident)
Pierwsze Prawo (First Law)
Zabawa w berka (Runaround)
Rozum (Reason)
Złapać tego królika (Catch that Rabbit)

źródło opisu: Varia-APD 1993

źródło okładki: zdjęcie autorskie

vievioor | 2015-02-11
Przeczytana: 08 lutego 2015

Czy to jeszcze fantastyka?
W grudniu 2013 roku Google przejęło firmę Boston Dynamic produkującą roboty. Miesiąc później zakupiło firmę DeepMind zajmująca się badaniami nad sztuczną inteligencją. Co z tego mariażu wyniknie dowiemy się za kilka lat, ale jestem przekonana, że problemy opisywane kilkadziesiąt lat temu przez Asimova pojawią się jeszcze za naszego pokolenia. Zapewne nie będą one wyglądały dosłownie tak, jak opisane, ale pytania o tożsamość, o uczucia i prawa robotów któregoś dnia staną się aktualne.
Już dzisiaj kupujemy dzieciom drony, co stoi na przeszkodzie stworzenia psa-robota, wiernego przyjaciela naszej pociechy? Czy gospodyni domowa będzie mogła zakochać się w robocie zaprogramowanym tak, aby spełniać jej najskrytsze potrzeby? Czy rozwinie się nowa nauka - psychologia robotów?
Warto pochylić się nad tą książką i zastanowić się nad naszą przyszłością, którą w coraz większym zakresie będziemy dzielić ze sztuczną inteligencją.

Mamerkus | 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Dziewiętnaście opowiadań, z których cztery pokrywają się z tymi z "Ja, robot". Szkoda mi czasu i energii na omawianie wszystkich, zwłaszcza że niektóre to zwykły żart, oczko puszczone do czytelnika przez Asimova, że nie traktuje swojej pracy śmiertelnie poważnie ("Pierwsze prawo"). Zbiór jak zbiór, teksty niezłe przewijają się z tekstami słabymi. Jego podstawową zaletą jest zebranie wszystkich (zgodnie z deklaracją samego autora) opowiadań o robotach, jakie powstały, także tych nie komponujących się z uniwersum wykreowanym później, począwszy od "Ja, robot". Do takich wyjątków należy niewątpliwie nowela "Sally", gdzie roboty to nie tylko zautomatyzowane samochody, ale robot-autobus dokonuje tutaj zemsty na człowieku, dochodzi więc do zaprzeczenia idei Trzech Praw Robotyki! Coś nie do pomyślenia w innych dziełach Asimova, ale przez to właśnie to słabe opowiadanie zapadło mi w pamięci. Do tekstów słabych, a momentami nawet żenujących zaliczyłbym także "Punkt widzenia",...

Adam | 2016-09-10
Przeczytana: 08 września 2016

Nie jest to totalny zawód... ale jednak pamiętałem opowiadania o robotach inaczej. Czytane pojedynczo w różnych zbiorach i np Fantastyce (wtedy jeszcze nie Nowej). A może to kwestia innego tłumaczenia?. W każdym razie w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku nie brzmiały tak archaicznie a Asimov wydawał sie wizjonerem. W takiej dawce po latach, momentami staję się irytujący. Ciekaw jestem jak teraz odebrałbym "Fundację"? Warto sprawdzić? Hmm... A przede mną jeszcze drugi tom.

Dreddenoth | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Uwielbiam, lubię i polecam:
Bardzo fajny zbiór opowiadań, i historii. Często stawia się pytanie co nas tak rózni od maszyn, czy maszyna robot, android należy traktować jak osobę. Od myślących samochodów do robotów proroków, do detektywów przesłuchując roboty, dobry umilacz czasu

Przemek Skoczyński | 2013-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2013

Ciekawe, choć w późniejszych opowiadaniach nieco schematyczne - na końcu pani robopsycholog zawsze ogarnia problem i tłumaczy specyfikę zachowań robotów w konkretnych sytuacjach. "Dwustuletni Człowiek" - znakomity tekst.

Marta | 2016-01-29

Muszę przyznać, że Asimov jest świetnym pisarzem pod każdym względem. Czytając go nie ma się odczucia, że jakiś temat jest za trudny, nie ma praw, które wydają się zbyt absurdalne wszystko jest lekkie, proste i niesamowicie interesujące. Nie jestem szpecem od robotyki ale czytając go bardzo chciała bym być takim szpecem i bardzo żałuję, że nigdy nie wykazywałam zdolności w dziedzinie mechatroniki. Czytając Asimova zawsze marzę żeby doczekać czasów, które opisuje. Książka została podzielona na grupy opowiadań, każda grupa poprzedzona jest wstępem autora właściwie nie ma ani jednego złego opowiadania, każde jest bardzo dobre i dające do myślenia mimo, że niektóre są bardzo krótkie. W ostatniej grupie opowiadań są trzy opowiadające o przygodach Donovana i Powella i tworzą taką małą niby powieść. Ładnie się łączą i zaplatają i mogą opisywać świat przed Fundacją, są naprawdę świetne i bardzo żałuje, że tak krótkie to takie przygodowe SF. Polecam

Mamerkus | 2015-03-31
Przeczytana: 31 marca 2015

Druga część "The complete robot". W porównaniu z pierwszym tomem zawiera tylko dwanaście opowiadań, z których aż pięć powtarza się w "Ja, robot". Dziesięć z nich łączy postać Susan Calvin, robopsychologa, ulubionej bohaterki Asimova. Podobnie jak w tomie pierwszym poziom tych nowel jest zróżnicowany, od słabizn ("Niewolnik szpalt"), po przeciętne ("Satysfakcja gwarantowana") oraz dobre ("Ryzyko").

Adam | 2010-08-22
Na półkach: E-booki, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2010

Zbiór opowiadań głównie wcześniej wydanych w innych publikacjach. Zbiór sam w sobie nazwałbym swego rodzaju "the best of". Smaczku dodają nowe opowiadania specjalnie do tej książki napisane. Z pewnością na dłużej w pamięci utkwi nam ostatnie opowiadanie pt. "Dwustuletni Człowiek", które to zresztą doczekało się swojej ekranizacji na dużym ekranie.

crystalsheenlespaul | 2016-12-30
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione

Jestem zafascynowana i oczarowana. Nie wszystkie opowiadania co prawda aż tak mi się spodobały, ale było kilka takich, które naprawdę wprawiły mnie w osłupienie i do których jeszcze nie raz wrócę. <3

Motyv | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Pomysłowość i barwna wyobraźnia Asimova materializuje się w tej książce całkiem często. Zbiór opowiadań zasługujący na dobrą ocenę. Czyta się przyjemnie. Smaku dodają niektóre dialogi bohaterów.

Literackie podboje Jowisza

We wtorek rano na orbicie Jowisza pojawił się zupełnie nowy obiekt. Jest to sonda Juno, wystrzelona niemal pięć lat temu, która przez dwadzieścia najbliższych miesięcy ma przesyłać dane dotyczące magnetosfery planety i najdokładniejsze w historii zdjęcia gazowego olbrzyma.