Жук в муравейнике
corrum

Inne wydania

Rok 2278. Pracownik światowej Komisji Kontroli Maksym Kammerer otrzymuje zadanie odnalezienia Lwa Abałkina, zwiadowcy planetarnego, który w niewyjaśnionych okolicznościach opuścił swoją ostatnią placówkę, powrócił na ziemię i nie zgłosiwszy się w centrali - zaginął. Prowadząc poszukiwania, Kammerer wciąż napotyka mur tajemnicy, otaczający postać i historię życia Abałkina. Dopiero w Muzeum Kultur Pozaziemskich, w sektorze obiektów niewiadomego przeznaczenia, dojdzie do dramatycznego spotkania bohaterów...

ira | 2015-01-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Bardzo podobają mi się zakończenia Strugackich. Nie ma długich holywoodzkich przemów i amerykańskiego patosu.
Czytam sobie powieść, spodziewam się nie wiadomo czego, a tu strzał, krzyk i pusta strona. Niesamowite, zaskakuje za każdym razem. :)
W "Żuku w mrowisku" dodatkowo bardzo podoba mi się postać Rudolfa, jego wieloletnia praca i wykrzyczana wielkim głosem frustracja. To była bardzo ludzka scena...

Lunami | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, 018 Rosyjskie
Przeczytana: 03 listopada 2013

Bardzo interesująca wizja świata przyszłości, któremu zagrażają nieznane niebezpieczeństwa. Opanowaniem, obserwacją i analizą tych zagrożeń zajmuje się organizacja KOMKON 2. Nie będę zdradzać więcej szczegółów.

Książka dość długo się rozkręca, pomimo jej niewielkich rozmiarów. Za to końcówka jest oszałamiająca. Przykuła moją uwagę misternie utkana fabuła, pełna doskonale przemyślanych związków przyczynowo-skutkowych, pełna dogłębnych analiz potencjalnego niebezpieczeństwa, zagrażającego Ziemi.

Czytasz, i choć na początku poruszasz się po omacku w tym świecie pełnym obcych, futurystycznych wyrażeń i pojęć, później jednak zaczynasz się orientować. Wchodzisz w ten świat pełen obcych cywilizacji, których zamiary są nie do końca poznane przez Ziemian. Poruszasz się w przestrzeni niezwykłymi pojazdami, których nazwa nic nie mówi. Dowiadujesz się, jak zareagował KOMKON 2 na pojawienie się potencjalnych zagrożeń w postaci humanoidalnych istot, poczętych - jak dzisiaj byśmy powiedzieli -...

Kasztan | 2013-06-06
Na półkach: Przeczytane, Россия
Przeczytana: 06 czerwca 2013

Tego nie da się opisać streszczając, o czym jest książka i jaki z tego morał. Albo wrzucając cytat, który wszystko wyjaśni. Strugackich trzeba w siebie wlać jak wódkę, żeby zobaczyć o co chodzi.
Ja znalazłam u nich ogromną duszę, której nie spodziewałam się po sci-fi. "Duszę rosyjską". Głębię i wrażliwość. Człowieka ukazanego w swojej istocie.

byłem_fprefectem | 2012-10-07
Przeczytana: 07 października 2012

Маленький мальчик нашел пулемет
Больше в деревне никто не живет... *

Wierszyk ten usłyszałem w szkole średniej. Opowiedziała go nam (całej klasie) nasza nauczycielka, jak się łatwo domyślić, od angielskiego. Jako Rosjanka (nie wiem z jakiej części ZSRR pochodziła i czy obecnie ta część należy do Rosji) znała takich pewnie na pęczki, ale jak już wspomniałem, uczyła nas języka angielskiego.Teraz pewnie was ciekawi skąd taki wierszyk i czemu po Rosyjsku?

Więcej i tłumaczenie wierszyka http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2012/10/gwozdzie-sie-skonczyy.html

słoneczko | 2016-11-22
Przeczytana: 21 listopada 2016

Książka sprzed ponad 30 lat. Przeczytałem w młodości. Wtedy mnie zaciekawiła. Przez przypadek „odgrzebałem” we własnej bibliotece „staroci”.
Postanowiłem przeczytać ponownie.
Wrażenie może nie tak wielkie, ale książka warta przeczytania.
Plusy:
- ciekawa fabuła;
- opis przyjaźni Abłakina i kosmity Szczecina (z wyglądu psa z dużą głową);
- wnikliwe analizy społeczne;
- zakończenie, które można interpretować na różne sposoby.
Minusy:
- książka pomimo że stosunkowo krótka, długo się rozkręca;
- wizja dalekiej przyszłości, ciągle „komunistycznej”.
Mimo wszystko warto po nią sięgnąć, szczególnie aby porównać ze współczesną „modną” fantastyką.

Pierogi_i_Pączki | 2016-09-20
Przeczytana: 16 września 2016

Kolejny kryminał sci-fi Strugackich, bardziej ambitny od "Hotelu pod poległym alpinistą". Zaczyna się klasycznie - Maksym Kammerer dostaje ściśle tajne zadanie zlokalizować Lwa Abłakina. Nie ma wyjaśnienia, dlaczego, ale za to Maksym dostaje dossier Abłakina, zbiór danych odnośnie jego młodości i działalności zawodowej. W książce śledztwo Kammerera przeplata się z obszernymi fragmentami tego dossier. Kammerer to typowy facet z dystansem do siebie, jak z powieści Chandlera.

Nie zdradzając treści mogę tylko powiedzieć, że książka stawia wiele pytań na różnym poziomie - od kontaktów z obcymi cywilizacjami do decyzji, które muszą podejmować ludzie odpowiedzialni za bezpieczeństwo. Czy można zabić człowieka aby uchronić innych ludzi (całą ludzkość), jeśli mamy zaledwie podejrzenie, że jest on zagrożeniem?

Ciekawy wątek powieści to przyjaźń Abłakina i kosmity Szczekna - przyjaźni wpoprzek międzygatunkowych różnic.

Zakończenie jest niejednoznaczne, czytelnik może snuć swoje własne...

Przemek Skoczyński | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

"Żuk w mrowisku" oprócz kilku elementów świata przedstawionego, niewiele ma wspólnego z pierwszą częscią cyklu. Zresztą także forma jest inna, bo tym razem Strugaccy zabawili się w powieść detektywistyczną i wyszła im rozrywka na bardzo przyzwoitym poziomie.

Marta | 2015-07-21

Bardzo interesujące opowiadanie. Połączenie SF z sensacją, dreszczowcem i powieścią detektywistyczną. Początek słaby, jednak później akcja się rozkręca. Fabuła to majstersztyk, dopracowana od A do Z. Wszystko się ładnie wyjaśnia, wszystko się pięknie zgadza. Jedyny minus, który mnie trochę drażnił, to fakt, że akcja rozgrywa się w naprawdę dalekiej przyszłości a ustrój i działanie Komkonu praktycznie przypominał ustrój socjalistyczni i wywiad za czasów Stalina, oczywiście jest on miękki, miły, mądry i ładnie przedstawiony jednak trochę mi tam zgrzytał jak na akcję poprowadzona w tak dalekiej przyszłości. Jednak to rozumiem Rosja to stan umysłu, możliwe, że autor nie mógł, lub sobie nie wyobrażał innego typu ustroju.. aczkolwiek w takim wydaniu jak w opowiadaniu nie był by on zły. W każdym razie opowiadanie bardzo dobre i warte przeczytania.

kerio84 | 2014-10-22
Przeczytana: 17 października 2014

Na początku ciut nudnawa i chwilami ciężko zorientować się w fabule, w określeniach używanych bez wyjaśnienia, typu progresor, Głowany itp. W dalszej części jednak historia staje się coraz ciekawsza, coraz jaśniejsza i coraz bardziej wciągająca. Zakończenie typowe dla Strugackich, nagłe, lekko osłupiające. Pozycja ta, mimo iż pozornie opisuje dalsze losy Maxyma z "Przenicowanego Świata", niezmiernie mało nawiązuje do wspomnianej książki. Ogólnie polecam i tę książkę i inne braci Strugackich, jako autorów w moim odczuciu ambitnych wśród twórców SF.

ototto | 2013-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 03 marca 2013

Trzecia z książek panów Strugackich, które miałem przyjemność czytać. Jest to kolejna po "Przenicowanym świecie" historia, której głównym bohaterem jest Maksym Kammerer. Tym razem jest już kimś więcej niż zwiadowcą, kimś w rodzaju asa kosmicznego kontrwywiadu, działającym na Ziemi. W przydziale dostaje niezwykle ważne zadanie, nad którego wagą i ideą może się jedynie zastanawiać, ale od razu widać, że człowiek, którego musi w ramach tej misji odnaleźć, może zagrozić całej ziemskiej populacji. Zaczyna się podróż, rozmowy z ludźmi i nie tylko, i stopniowe poznawanie historii tego człowieka: Lwa Abałkina.

Znów bracia Strugaccy pokazują klasę. Opowieść o przygodach Maksyma jest dynamiczna, pełna zakrętów i wielkich tajemnic, do tego przeplata się ze stopniowo podawanymi czytelnikowi fragmentami historii sprzed kilku dekad, które tylko gmatwają sprawę. A oprócz tego, że historia jest bardzo zajmująca sama w sobie, koniec końców okazuje się, że cała powieść zbudowana jest na czymś...