Równi bogom

Okładka książki Równi bogom Isaac Asimov Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Równi bogom
Isaac Asimov Wydawnictwo: Rebis Seria: Wehikuł czasu [Rebis] fantasy, science fiction
Wehikuł czasu [Rebis]
The Gods Themselves
Rebis
2023-03-07
1994-01-01
1973-01-01
Krzysztof Bednarek

Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 1 Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Clifford D. Simak
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Ray B...
Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 2 Isaac Asimov, Raphael A. Lafferty, Robert Silverberg, Clifford D. Simak, Jack Vance
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Rapha...

Przeczytane 1868 Opinie 576 Oficjalne recenzje 186

Wyróżniona opinia i

Książki 289 Opinie 288

Na pewno Asimov ma w swoim dorobku o wiele ciekawsze dzieła. Zapraszam na krótką wideo recenzję książki:

Strasznie się zawiodłem. Mimo iż nie jestem wielkim fanem twórczości Isaaca Asimova, to pare jego powieści mi się podobało. Natomiast ta konkretna książka była dla mnie męczarnią. Największym minusem jest to jak cała historia jest sztucznie rozciągnięta, bo całość można było by na spokojnie streścić nic na tym nie tracąc w 20 stronach.

90/100%

90/100%

"ʙᴌᴇ̨ᴅᴇᴍ ᴊᴇsᴛ (...) ᴢᴀᴋᴌᴀᴅᴀᴄ́, ᴢ̇ᴇ sᴘᴏᴌᴇᴄᴢᴇɴ́sᴛᴡᴏ ᴄʜᴄᴇ, ᴀʙʏ ᴊᴇɢᴏ śʀᴏᴅᴏᴡɪsᴋᴏ ᴀʟʙᴏ ᴢ̇ʏᴄɪᴇ ᴊᴇɢᴏ ᴄᴢᴌᴏɴᴋᴏ́ᴡ ʙʏᴌʏ ᴄʜʀᴏɴɪᴏɴᴇ, ɪ ᴢ̇ᴇ ʙᴇ̨ᴅᴢɪᴇ ᴡᴅᴢɪᴇ̨ᴄᴢɴᴇ ᴊᴀᴋɪᴇᴍᴜś ɪᴅᴇᴀʟɪśᴄɪᴇ, ᴋᴛᴏ́ʀʏ ᴘᴏśᴡɪᴇ̨ᴄɪ ᴢ̇ʏᴄɪᴇ, ʙʏ ᴡᴀʟᴄᴢʏᴄ́ ᴏ ᴛᴇ ᴄᴇʟᴇ. ᴛᴀᴋ ɴᴀᴘʀᴀᴡᴅᴇ̨ sᴘᴏᴌᴇᴄᴢᴇɴ́sᴛᴡᴏ ᴄʜᴄᴇ ᴏsᴏʙɪsᴛᴇᴊ ᴡʏɢᴏᴅʏ."

⛽ To smutne, lecz prawdziwe. Dziś szczytne idee gasną szybko, wraz z coraz bardziej rozrastającą się wygodą człowieka. Nie potrzebują już górnolotnych sloganów, dziś komformizm rządzi. Jednak jest to aspekt uboczny, w rzeczywistości chodzi coś głębszego. Cytując dedykacje Asimova "Ludzkości i nadziei, że kiedyś w końcu uda się wygrać wojnę z głupotą." Minęło przeszło 50 lat od napisania tych słów a w głowach ludzi, głupota, nadal wygrywa ze zdrowym rozsądkiem. Chęć dominacji i władzy, była, jest i będzie silna w ludzkiej świadomości. Eliminowanie niewygodnej prawdy, stało się zarzewiem władzy absolutnej. Jednostka nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, ale gdyby się na tym zastanowić głębiej, to nigdy nie miała.

⛽ Trzy różne światy, trzy inne rzeczywistości, jednak ten sam problem. Asimov zabiera nas w podróż między światami, między trudnymi wyborami i jeszcze trudniejszą walką. Opowiada o moralnej zgniliznie, która na stałe zagościła w ludzkich sercach. Prawo do czucia się bezpiecznym, nie jest już tak oczywiste. Nie mając wpływu na własne życie, stajemy się niewolnikami chorych ludzkich ambicji, które surowo tłamszą w zarodku najmniejszą choćby próbę przeciwstawienia się im.

⛽ Odnośnie treści to chylę czoła prze Asimovem i jego nieograniczoną wyobraźnią, chociaż muszę przyznać że paraświat odrobinę mnie zaskoczył, nie mogłem się w nim odnaleźć, był dla mnie trudny do pojęcia, ale cóż, taki jest chyba urok obcej cywilizacji. Nie mniej, było to moje pierwsze spotkanie z autorem i na pewno będę kontynuował tę przygodę.

Największym grzechem tej książki jest jej długość i kompletnie rozproszona uwaga. Niby w centrum powieści jest wynalazek, ale każda z trzech części skupia się na różnych rzeczach.

Pierwsza część jest najlepsza i traktuje o genezie pompy elektronowej i ewentualnych tragicznych dla ludzkości skutkach korzystania z niej. Postacie są przyjemne, a pomysł interesujący, choć do sedna sprawy dąży okrężną drogą.

Asimovi zarzucało się, że w swoich książkach nie pisał o kosmitach i seksie. Druga część stanowi odpowiedź na te przytyki i jest jednocześnie totalnym nieporozumieniem. Ponad 100 stron o istotach pozaziemskich, ich współżyciu płciowym, masturbacji (!), życiu rodzinnym i bardzo prostej strukturze społecznej. Ten dział jest powtarzalny, samoograniczający się, nudny i prawie kompletnie oderwany od reszty historii. Na plus osobliwy przebieg stosunku.

Trzecia, ostatnia część opisuje głównie życie na Księżycu i w mniejszym stopniu badania nad wynalazkiem. Czasem jest ciekawie, ale za bardzo się ślimaczy i jest nie na temat, a najgorzej jest, gdy na pierwszy plan wchodzi para bohaterów rozmawiająca o seksie i nagości. Wątek pompy jest rozwijany i rozmowy jej poświęcone stanowią najlepsze momenty. Ostatecznie fabuła okazuje się być jednak jakąś złowieszczą intrygą, a zakończenie jest.. eh.

Książka przyjemna w czytaniu, wizjonerska.
W trzecim akcie brakuje wg mnie trochę akcji i jest słabszy niż wcześniejszy.
Chciałem z początku napisać, że brakuje zwrotów akcji, punktu kulminacyjnego.
Ale jak sobie przemyślałem to jednak ciekawe zwroty są w tej książce. Chociaż nieco przewidywalne.

Książka przyjemna w czytaniu, wizjonerska.
W trzecim akcie brakuje wg mnie trochę akcji i jest słabszy niż wcześniejszy.
Chciałem z początku napisać, że brakuje zwrotów akcji, punktu kulminacyjnego.

Oczywiście, w swoich czasach książka "Równi bogom" z pewnością wywołała duże poruszenie, jednak obecnie, ja jako czytelnik ,,dzisiejszych,, czasów jestem już zaznajomiony z tematyką poruszaną w tej książce lub podobnymi konceptami, co może nieco zmniejszyć efekt "wow". Niemniej jednak, sama treść książki oraz jej oryginalny pomysł wciąż są bardzo interesujące i czytanie jej w większości jest przyjemne. Głównym mankamentem są nierówne trzy akty. Pierwszy akt jest ciekawy, intrygujący i wciągający, drugi akt bywa dziwny i nie dla każdego, choć równocześnie intrygujący, natomiast trzeci akt wypada nieco nijako przy reszcie, za to nadrabia chociażby opisami życia na księżycu, na szczęście zaskakujący finał pozostawia duże pole do interpretacji.

Też spodziewałem się czegoś innego. Generalnie książka podzielona jest na 3 części, które są lekko ze sobą powiązane. Drugą część myślałem że nie przeczytam ze względu na opisy rozmnażania obcych istot. Zakończenie też mnie nie urzekło, ale ogólnie warto przeczytać.

Czego innego spodziewałem się po tej książce. Powieść podzielona jest na 3 części; jak pierwsza część była nawet ciekawa,tak potem było już tylko gorzej. Opis świata obcej cywilizacji początkowo ciężki do zrozumienia,rozwleczony,momentami nudny po prostu. Trzecia część też ciągnie się jak flaki z olejem. Nic nie porywa w tej książce,nic nie zachwyca,no dla mnie raczej nudna,zmuszałem się,żeby to skończyć.

Rewelacja w trzech aktach. Zakończenie otwiera szereg możliwości.

Rewelacja w trzech aktach. Zakończenie otwiera szereg możliwości.

• Science Fiction
  • Sci-fi