Nightfall
kalgasz, noc, science fiction
kasira_

Dla mieszkańców planety Kalgasz mrok jest zjawiskiem nieznanym i przerażającym - każdy skrawek ich ziemi oświetla bowiem blask jednego z sześciu słońc, a noc nigdy tam nie zapada. Grupa astronomów, archeologów i kapłanów przepowiada jednak nadejście niezwykłego zaćmienia, które pogrąży świat w kompletnej ciemności. Czy oznacza ono koniec cywilizacji?

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 1993

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Andi | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

Sięgnąłem po "Nastanie nocy", gdyż temat wydawał mi się znajomy. I faktycznie czytałem tą powieść, dawno dawno temu w formie opowiadania.
Pamiętam jak bardzo mnie zafascynowała. Teraz jakby trochę mniej, ale to pewnie dlatego, że wiedziałem jakim tokiem pójdą losy bohaterów (mniej więcej).
Po "awanturniczo-przygodowej" s-f, którą ostatnio czytałem, "Nastanie nocy" było miłą odmianą.
Jednak cały czas w trakcie czytania nurtowało mnie pytanie, czy taki układ 6 słońc i jednej planety (plus tej tam ...), jest możliwy astronomicznie i fizycznie? Musi być oczywiście spełniony warunek, że planeta zawsze jest oświetlona ze wszystkich stron.
Ale na to musiałby odpowiedzieć jakiś Astronom :)

Książkę czytałam po raz pierwszy naście już lat temu, ale zainteresowała mnie na tyle, że zdarzyło mi się do niej (a właściwie do pierwszych dwóch rozdziałów) wrócić parokrotnie. Opinia moja nie jest więc opinią świeżą, lecz wypracowaną właśnie przez wielokrotne przeczytanie, co samo w sobie jest już pewnym dowodem na jakość książki, czyż nie?

Asimov oparł swoją opowieść na ciekawym pomyśle świata, który ze względu na sześć otaczających go słońc nie zna ciemności, a jego mieszkańcy otoczeni są światłem nawet podczas snu. Dla nas, istot urodzonych na planecie z jednym zaledwie słońcem, w rejonach której zima i mniej lub bardziej głębokie ciemności trwają niekiedy parę miesięcy, trudno jest wyobrazić sobie brak nocy. Dla mieszkańców Kalgasha (lub ja chce polskie tłumaczenie Kalgasza) brak światła jest czymś tak niesamowitym, że powstaje specjalny tunel, który na wzór ziemskiego domu strachów stanowi atrakcję dla żądnego wrażeń tłumu. Okazuje się jednak, że wkrótce po otwarciu...

lam4 | 2015-06-29

Świetna historia. Ludzie myślący że wiedzą wszystko wykoszeni jak stadko owieczek prawdą absolutną oczywistości.

Marek | 2015-05-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: maj 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ciekawa książka autora, którego do tej pory kojarzyłem tylko z robotami.
Jest sobie planeta dookoła której krąży 6 słońc (bez wdawania się w szczegóły techniczne). Jednym z efektów jest to, że dzień trwa tam cały czas, a mieszkający na niej ludzie praktycznie nie znają ciemności. Jednak raz na pewien bardzo długi czas, czas pojawia się szczególny układ astronomiczny powodujący dobrze nam znaną noc. Co to może oznaczać dla nieznających jej ludzi? - popadnięcie w obłęd. A dalej to już powieść katastroficzna.

Pete489 | 2014-07-13

Cały czas czekałem na "to coś" i niestety nie miałem szczęścia doczekać. Całość przebiega bez fajerwerków, w spokojnym rytmie planety o kilku słońcach, których mieszkańcy nigdy nie przebywali w ciemności.

Kolejne rozczarowanie książką, której autorem była jednocześnie więcej niż jedna osoba.

Pozycja może zainteresować fanów archeologii, mechaniki tworzenia kultów oraz chorobliwego lęku przed ciemnością;)

Gliskard | 2015-09-29

Nietypowa i godna polecenia. Byłem oczarowany wykreowanym światem.

Cerro | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Wyobraźmy sobie planetę, na której nigdy nie zapadają ciemności. Taką, która ma sześć słońc i zawsze na niebie jest co najmniej jedno. Żyjący tam ludzie lękają się mroku tak śmiertelnie, że nawet kwadrans przebywania w tunelu bez żadnego źródła światła może wywołać u nich szaleństwo.

Tak w przybliżeniu przedstawia się astronomiczna sytuacja Kalgasza, ciała niebieskiego na którym dzieje się akcja powieści duetu Asimov i Silverberg, "Nastania nocy".

Już od samego początku, ten z pozoru spokojny układ zdaje się zagrożony. Grupa fanatycznych Apostołów głosi nadejście apokalipsy. Prowadząca wykopaliska archeolog natyka się na ruiny, potwierdzające ich proroctwa. Grupa astronomów odkrywa, że w znanym im maleńkim wycinku kosmosu istnieje niezaobserwowane ciało niebieskie, które w najbliższym czasie doprowadzi do zaćmienia.

Fabuła nie spodoba się raczej miłośnikom fajerwerków i odmóżdżającej rozrywki. Chociaż książka jest gatunkowym zlepkiem - mamy alternatywny świat,...

camillejr | 2011-07-30
Przeczytana: 06 sierpnia 2011