Burza słoneczna

Tłumaczenie: Stefan Baranowski
Cykl: Odyseja czasu (tom 2)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
Sunstorm

Bisesę Dutt, odesłaną na Ziemię 2037 roku przez tajemniczych i potężnych Pierworodnych, prześladują wspomnienia pięciu lat spędzonych na dziwnej, odmienionej Ziemi o nazwie Mir, światem poskładanym z lądów i ludzi wyrwanych z rozmaitych epok historii Ziemi. Dlaczego Pierworodni utworzyli Mir? Dlaczego Bisesę tam zabrano, a następnie sprowadzono z powrotem zaledwie w dzień po jej zniknięciu?

Pytania, jakie zadaje sobie Bisesa, znajdą odpowiedź w chwili odkrycia przez naukowców niezwykłej anomalii w jądrze Słońca, będącej dowodem interwencji obcych ponad dwa tysiące lat wcześniej. Plan nakreślony przez zagadkowych obserwatorów oddalonych o wiele lat świetlnych ma zostać zrealizowany w postaci burzy słonecznej, której celem jest likwidacja życia na Ziemi. Kiedy nad światem zawisa widmo apokalipsy, okazuje się, że różnice polityczne i religijne na Ziemi zagrażają wszelkim próbom ratowania planety. A Pierworodni przez cały czas obserwują...

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

astaldohil | 2013-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2013

Dziwna to druga część trylogii, bowiem z pierwszą nie łączy się stylistycznie, ani nie jest w jakiś szczególny sposób powiązana fabularnie z historią opowiedzianą w pierwszym tomie a, co najdziwniejsze, nie mamy - do czego, zdawałoby się zobowiązuje tytuł cyklu - w ogóle motywu podróży w czasie.

Dostajemy za to solidną porcję hardkorowego science-fiction, z elementami powieści katastroficznej (albo, na odwrót), w którym fabuła spełnia rolę naprawdę marginalną. Postaci w zasadzie istnieją tylko po to, by ustawić oko obserwatora w innej perspektywie, czy też ukazać inny aspekt prezentowanych tu, niemal w postaci esejów naukowo-spekulacyjnych, teorii na temat tytułowej burzy słonecznej - sposobów, w jaki ludzkość próbuje sobie z nią poradzić, konsekwencji wystąpienia tego zjawiska, na wielu, wielu płaszczyznach, etc.

Nie jest to jednak lektura zła. Owszem, od ilości i sposobu przedstawionych tu - i mających solidne uzasadnienie, jak dowiadujemy się w posłowiu - teorii rozboleć...

Kamil Misztal | 2015-06-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 30 maja 2015

Ludzkość trzeba zniszczyć, a najlepiej to zaplanować z wyprzedzeniem. Kolejny spisek... stworzony przez Pierworodnych.

Warto, czytelnicy warto... kontynuować lekturę.

KrissDeValnor | 2012-06-21
Przeczytana: 29 maja 2012

Drugi tom ''Odysei czasu'' nie pochłonął mnie aż tak bez reszty, jak pierwszy (o czym świadczy m. in. długość czasu lektury książki). Dość wyraźnie różni się bowiem od ''Oka czasu'' klimatem i strukturą. Autorzy odeszli od dominujących w pierwszym tomie motywów teorii czasu i podróży w czasie oraz alternatywnych wizji historii na rzecz ''twardego'' science fiction. Powieść skupia się na heroicznych zmaganiach ludzi ze śmiertelnym kosmicznym zagrożeniem w postaci sprokurowanej przez tajemniczą rasę Pierworodnych burzy słonecznej. Jest pełna ''technicznych'' detali z zakresu astronomii, fizyki, matematyki, mechaniki etc., czym na pewno zadowi fanów ''hard'' science fiction, ale w moim przypadku miejscami było to nużące. Brakowało mi również rzeczywistości Mira, w której głównie rozgrywała się akcja pierwszego tomu. Reasumując, tom drugi podobał mi się mniej od ''Oka czasu'', niemniej jednak zasługuje na solidną ''siódemkę''.

deprywacja | 2013-08-30

czytało się całkiem dobrze. ciężko mi dyskutować o naukowych podstawach walki z opisaną na kartach książki katastrofą. myślę, że autorów trochę poniosło i choć żartobliwie wspominają nawet o Willisie czyniąc aluzje do "Armageddonu", to chyba jednak cały koncept powieści nie odbiega - że tak to delikatnie ujmę - rozmachem od pomysłu z lądowaniem na asteroidzie i wysadzaniu jej od wewnątrz.

a, i nie miałem pojęcia że Rosjanie w latach 90' umieścili na orbicie 20 metrowe lustro, które skierowało snop słonecznego światła na nocną stronę Ziemi. ot, ciekawostka :) ciekawostek różnego rodzaju jest tu wiele, choćby dla nich warto sięgnąć po "Burzę"

Polu | 2015-06-06
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 20 maja 2015

Biorąc do ręki cykl obawiałem się, że wspomaganie napisania książki A.C. Clarka przez Baxtera nie wyjdzie na dobre. I okazało się to prawdą.
Kiedy Clark pisał sam było tam wszystko co najlepsze w fantastyce. Książki zawierały głębokie przemyślenia i miały niejedno dno.
W tym cyklu niestety widać różnicę pióra i to wyraźnie. Nie trzyma się to wszystko za bardzo razem, a na dodatek błędy językowe.
Jeżeli chcesz dobrej powieści o podróżach w czasie to przeczytaj ale Clarka tam w 100% nie ma :-(

Galdramadur | 2015-06-30
Przeczytana: 2015 rok

W 1859 roku doszło do rozbłysku słonecznego w wyniku którego uległy awarii sieci telegraficzne w Europie i Ameryce Północne. Jakie byłyby skutki takiego rozbłysku, gdyby miał on miejsce w XXI w. kiedy to urządzenia elektroniczne są o wiele bardziej wrażliwe na skoki napięcia? Odpowiedzieć znajdziecie w książce "Burza słoneczna" Arthura C. Clarke i Stephena Baxtera. Polecam! To bardzo dobra książka katastroficzna podparta rzetelną wiedzą z dziedziny fizyki i astronomii. Uwaga wciąga!

Tomek | 2010-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2010

Czyste science-fiction. Lubię takie. Fajnie pomyśleć, że ludzkość jest w stanie się zjednoczyć.

michalgornicki | 2015-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2015