Mój powrót do życia. Nie tylko o kolarstwie

Wydawnictwo: StudioEMKA
It's Not About the Bike: My Journey Back to Life
83-88931-30-X
sport, kolarstwo, choroba, rak
sport
marrta

"Mój powrót do życia..." to opowieść o triumfie, tragedii, transformacji i transcendencji kolarza wszech czasów, Lance'a Armstronga, jego dzieciństwie, wczesnych sukcesach, walce z rakiem, leczeniu, powrocie do życia, małżeństwie i pierwszych chwilach ojcostwa. Zwycięstwo Lance'a Armstronga w kolarskim wyścigu Tour de France zastało okrzyknięte "pamiętnym wydarzeniem w historii sportu ostatniego wieku". W 1996 roku Lance Armstrong założył fundację swojego imienia - organizację charytatywną, wspierającą wszelkie działania, których celem jest walka z choroba nowotworową.

KiNGa | 2015-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2015

Nie jest to, jakby można sądzić, książka o sporcie. Owszem pojawia się tu również wątek kolarski, jednak stanowi on niewielką część książki. Wiodącym tematem jest tu walka Lance'a Armstrong'a z rakiem. Choroba dopadła go w wieku 24 lat, u szczytu kariery, nie dając zbyt wiele nadziei na wyleczenie. Kolejne rozdziały opisują, co czuje człowiek, który słyszy taki "wyrok"- czuje obezwładniający strach. Dalej zmagania z chorobą i wyniszczającą, agresywną chemioterapią. Aż wreszcie, jak po wyleczeniu, człowieka ogarnia zagubienie i brak możliwości odnalezienia się we wcześniejszym życiu, przed rakiem, zwłaszcza, że choroba zawsze może wrócić, szczególnie w pierwszym roku po wyleczeniu. W końcu Lance'a odnalazł ponownie przyjemność w kolarstwie i wrócił do życia.

Książka opisuje chemioterapię, co dla osób które ją przeszło lub przeszła ją ich bliska osoba jest powrotem w koszmarne miejsce, którego odwiedzać nie należy. Ja niestety miałam tę wątpliwą okazję, i to bez happy endu, także z...

Ivy | 2012-10-28
Przeczytana: lipiec 2012

Książka była osobistą historia kolarza który wspiął się na sam szczyt.Jednak jak zawsze napotykając pewne przeszkody.Mianowicie dostał raka.W książce opisana jest jego walka z chorobą , chwilę zwątpienia oraz powrót na rower po wygranej chorobie.Książka była bardzo dobra ponieważ pokazywała prawdziwą historię walki z chorobą.Opisuje wszystko dokladnie.Od badań po operację i chemioterapię.Mi strasznie spodobała się ta książka i przeczytałam ją w wielką przyjemnością poniewaz pokazała że mimo tak wielkiej przeszkody jaką był rak Lance Armstrong był w stanie spełnić swoje marzenie o wygranej w Tour de France.Dzięki tej książce stałam sie jego wielka fanką.

gelu | 2013-02-09

Gdyby nie same kłamstwa, to książka byłaby bardzo dobra.

Paulina Kucińska | 2015-04-01
Przeczytana: 22 lutego 2015

Ogólnie gdyby nie skandal o doping można by było napisać, że to bohater naszych czasów. Nie poddaje się, walczy do końca, zawsze wierzy i jest Mistrzem Świata. Jednak w świetle odebrania mu zasług, jakie "osiągną" za wszelkie konkursy jest tylko osobą egoistyczną i niepewną siebie. Myślę tak ponieważ osoba pewna siebie przyjmuje, że nie jest we wszystkim dobra. On zamiast to przyjąć oszukiwał wszystkich, że po tak ciężkiej chorobie jest w stanie wygrać najgorszy wyścig, co okazało się kłamstwem. Dla wielu autorytet, dla mnie osoba skończona. Warto o nim pisać tylko w kontekście zmagań z chorobą, bo sportowcem jest żadnym.

Marcin Raczyński | 2014-01-26

Z bólem ale... 10 gwiazdek. Ten człowiek przyniósł kolarstwu wiele wstydu, upokorzeń, kłamstw, ale chorym na raka - nadzieję i wiarę we własne siły. Warto przeczytać, bez względu na to, że okazał się oszustem wszech czasów.

rowena77 | 2012-01-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kolarstwo
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Wrażenie jakie mi się nasunęło po pierwszych dwudziestu stronach: chłop, a pisze jak baba. Wróciłam się do okładki, no tak Sally Jenkins napisała mu tę książkę, powiedzmy współpracowali ze sobą i razem ją napisali. Lance w końcu nie jest pisarzem tylko sportowcem, więc niby skąd umiejętność pisania by wziął;) Ale trochę zadowolona byłam z siebie, że jakby co, to nie dałabym się nabrać. Na pewno Sally przyczyniła się do tego, że wydobyła z niego tę wrażliwszą stronę, chociaż nie ukrywała jego krnąbrności.

Armstrong to indywidualista i już od dzieciństwa chodził własnymi drogami, uprawiał triatlon, kolarstwo, wbrew powszechnej w Teksasie manii futbolowej. Osiągał w tych dziedzinach sukcesy, miał też sławę zawodnika agresywnego, żeby nie powiedzieć chamskiego. Nie szanował starszych i zasłużonych zawodników. Kilka razy czytałam tekst, gdzie Lance obraził byłego mistrza świata, włoskiego kolarza Argentina. Lance go potem wyprzedził, a tamten nie mogąc znieść tej porażki zatrzymał się...

Mateusz | 2013-02-21

Książka została mi polecona przez panią pracującą w bibliotece miejskiej jako bardzo dobra i nie myliła się. Było to zaraz po wydaniu tej książki. Pamiętam, że książka ta potrafiła mnie czasem zainspirować, by w środku zimy, w mrozie siąść na swój rower
i wyruszyć w krótką trasę. Rodzice, jak można się domyślać, nie byli zachwyceni moim zapałem, ale dzisiaj wspominam tę sytuację z uśmiechem na twarzy. Niestety, w świetle ostatnich doniesień prasowych czuję się trochę oszukany przez pana Armstronga, który podobno stosował doping. Dlatego muszę zaliczyć tę książkę do fikcji, a jej ocena spadła w mych oczach.

Mario | 2016-06-22
Przeczytana: 09 czerwca 2016

Książka o kolarzu, który nie istniał, wykreślony jako jedyny ze wszystkich klasyfikacji. Książka jednak nie jest ściśle o kolarstwie, ale o ogromnej walce z chorobą. Armstrong - dla mnie jesteś legendą!

pitr1b | 2015-02-20

historia czlowieka ktory wygral zycie i Tour de Franc. niestety okazalo sie ze jest oszustem. mimo oceny nie polecam wiec tej ksiazki.

jo_asienka | 2012-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ja również przed przeczytaniem tej książki, trochę obwiałam się wątku kolarskiego, po części dlatego że w ogóle się na tym nie znam. Niepokoje okazały się zupełnie niepotrzebne, w książce zarówno kwestie związane z ta dyscypliną sportową, jak i walka z rakiem są opisane w sposób, powiedziałabym - ludzki :) Fragmenty dotyczące choroby także nie są okraszane nie wiadomo jakimi, filozoficzno-moralnymi wywodami. Za to ciekawie przedstawiają cały proces choroby. Lance za pośrednictwem S. Jenkins pisze o tym, że rak to taki życiowy Tour de France. Podkreśla, że oprócz aspektu medycznego, podczas tej walki, równie ważny jest aspekt emocjonalny, który w fazie powrotu do normalności po chorobie odgrywa nawet rolę dominującą.
Podobało mi się również to, że Armstrong nie pominął faktu iż mógł zostać ojcem dzięki zapłodnieniu in vitro. To właściwie dla niektórych może być bez znaczenia, ale chyba w dzisiejszych czasach powinniśmy mówić, pisać o podobnych sprawach, żeby móc je odzierać z...

Armstrong kontra czytelnicy

Grupa kalifornijskich czytelników walczy o odszkodowanie z Lancem Armstrongiem. Żądają oni 5 mln rekompensaty za zakup książek autorstwa skompromitowanego kolarza, argumentując pozew fałszowaniem zawartych w nich informacji.