Wyścig tajemnic

Wydawnictwo: Sine Qua Non
The Secret Race
sport
qsol

Wyścig tajemnic to wybuchowa historia, która wstrząsnęła sportowym światem. Jest odważnym świadectwem Tylera Hamiltona, najbardziej zaufanego porucznika Lance’a Armstronga i byłego numeru jeden wśród kolarzy. Hamilton spędził dziesięć lat w samym centrum kolarskiego kotła, przebywając drogę od amatora do bohatera, i stał się kluczowym świadkiem jednej z największych afer dopingowych w historii sportu.

Zdobywca prestiżowego tytułu
THE WILLIAM HILL SPORTS BOOK OF THE YEAR

źródło opisu: Wydawnictwo SQN, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Oficjalna recenzja
fossa książek: 345

Historia wielkiej mistyfikacji

Patrząc z pewną nostalgią wstecz na Tour de France w latach 1999-2005 trzeba stwierdzić, że działo się wówczas naprawdę wiele. Armstrong, Basso, Pantani, Ullrich, Winokurow to tylko kilka z nazwisk, które nadawały tempa całemu wyścigowi. Rywalizacja była wyjątkowo zacięta, a stawka jak zwykle wysoka. Był to czas niezwykłych wzlotów, ale i bolesnych upadków. Marco Pantani przeszedł na tamten świat, a Lance Armstrong do historii jako siedmiokrotny triumfator TdF. Teraz wiadomo, że tamta intensywność w kolarskim świecie oraz pewne panowanie w nim Armstronga nie miała tylko podłoża czysto sportowego.

Nowe światło na te wydarzenia rzuca Tyler Hamilton w książce „Wyścig tajemnic”*. Hamilton (znany, amerykański kolarz) przez kilka sezonów jeździł u boku Armstronga w zespole US Postal. Książka ukazała się już po odebraniu tytułów Lance’owi, ale i tak narobiła sporo zamieszania. Okazało się, że to, co powszechnie było wiadomo o dopingu w kolarstwie stanowiło zaledwie wierzchołek góry lodowej – Hamilton ujawnia szokujące fakty, nielegalne praktyki i procedery, które przez wiele lat były na porządku dziennym.

„Wyścig tajemnic” nie wydaje się być wymierzony bezpośrednio w Armstronga. Lance nie jest pierwszym ani ostatnim sportowcem odnoszącym sukcesy z pomocą niedozwolonych środków. Hamilton skierował nawet słowa uznania w stronę swojego dawnego kolegi stwierdzając, że Lance był świetnym kolarzem; na dopingu czy bez. Znacznie bardziej druzgocący jest obraz Armstronga jako człowieka – tak sprzeczny z tym, do czego zdążył nas przyzwyczaić. Amerykanin przez lata budował swój wizerunek bohatera zarówno na szosach jak i w życiu. Pokonał raka, założył fundację, był szlachetny, wspaniałomyślny wobec innych kolarzy. Wydawał się wzorem do naśladowania. Jednak to, co przeczytałam w „Wyścigu tajemnic” po prostu mnie zmroziło. Prawdziwy Lance był chorobliwie ambitny, bezwzględny, zachłanny i chciał wygrywać za wszelką cenę. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości co do postawy Amerykanina to zapraszam do lektury.

Sam autor, Tyler Hamilton też ma wiele na sumieniu; również nie był czysty. Jednak jego rola ograniczała się do bycia trybikiem w tej wielkiej machinie. A trzeba wiedzieć, że skala dopingu w kolarstwie dorównuje jego skomplikowanej naturze. Przytoczę choćby słowa dr. Ashendena, naukowca zajmującego się udoskonalaniem testów antydopingowych: Wcześniej widziałem ich [kolarzy] jako słabych, złych ludzi. Teraz wiem, że byli w sytuacji bez wyjścia. Książka Hamiltona pozwala więc lepiej zrozumieć kolarstwo, prawa jakim rządzi się ten sport oraz ukazuje przyczyny wypaczenia go przez doping.

To wszystko sprawia, że „Wyścig tajemnic” jest naprawdę fascynującą lekturą. Hamilton oferuje nam bezcenną perspektywę; od wewnątrz, prosto „z centrum kolarskiego kotła”. W tym przypadku prawda jest bolesna i brutalna, ale trzeba ją poznać by wyrobić sobie zdanie o kolarzach, dopingu czy po prostu o współczesnym sporcie.

*Współautorem i pomysłodawcą „Wyścigu tajemnic” jest Daniel Coyle. Książka zawdzięcza mu zgrabną formę i wiele merytorycznych, rzeczowych treści. W powyższej recenzji skrótowo używałam nazwiska Hamiltona jako autora mając jednak na uwadze jak wielki wkład w książkę ma właśnie Coyle.

Anna Aniszczenko

Cytaty: „Wyścig tajemnic”, Tyler Hamilton & Daniel Coyle, wyd. SQN, 2013 r.

Maciek | 2018-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2018

A ty co byś zrobił?

Można czytać hagiograficzne, autoryzowane biografie gwiazd sportu, w których autor głaszcze swojego bohatera po główce, jednocześnie bardzo uważając aby nie strącić znad niej aureoli, ale, umówmy się, nie znajdziecie w nich nic ciekawego i ani grama prawdy. O ile ciekawiej jest jednak sięgnąć po książkę, która kopie czytelnika z całej siły prosto w jaja, pokazując cały syf i hipokryzję zawodowego sportu na najwyższym poziomie, książkę, która chwyta czytelnika za głowę i wkłada ją do szamba nazwanego kolarstwem szosowym i Tour de France, bo taki jest "Wyścig tajemnic" - historia Tylera Hamiltona ...

Na początek słów parę o treści i formie. Książka jest napisana bardzo dobrze, czyta się ją lekko, a jej konstrukcja sprawia, że z każdą kolejną stroną czytelnik mocniej angażuje się w opowieść Hamiltona (narracja jest pierwszoosobowa), kolarz opowiada nam o swoim życiu, o tym jak stawał się coraz lepszy, jak dołączył do czołówki i z czym się to wiązało, jak doszedł...

Pączek | 2016-07-24

Bardzo szczera spowiedź swego czasu najważniejszego pomocnika w peletonie Kolarza Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać. Bardzo dobrze napisana, wartkim, lekkim językiem. Nie tylko dla fanów kolarstwa, bo to w sumie bardzo uniwersalna opowieść, o chciwości, arogancji i nieposkromionej ambicji. Także o tym jak dokonuje się proces łamania charakteru, który sprowadza na drogę oszustwa.

Garbaty-Aniol11 | 2016-05-11
Przeczytana: 11 maja 2016

Kolejna, rewelacyjna książka ze stajni SQN.
Przerażające wyznania, które potrafią uzmysłowić jak zły wpływ na sport miał Lance Armstrong i jak powszechnie akceptowalny był doping, w kolarstwie na początku wieku, gdzie całe ekipy były zaangażowane w ten niecny proceder. Spisek w który zaangażowane były dziesiątki osób, tysiące euro.
Ten piękny sport jakim jest kolarstwo, został obdarty z uroku walki, heroizmu.
Ku przestrodze!!!

Świetna książka opisująca sposób, w jaki funkcjonuje (funkcjonowało ?) światowe kolarstwo. Nie trzeba mieć szerokiej wiedzy z zakresu tego sportu, by przeczytać Wyścig tajemnic, a czyta się łatwo, miło, przyjemnie i bardzo szybko, spokojnie można książke skonczyć na jednym tchu. Jedna z lepszych (jesli nie najlepsza) sportowych książek, jakie mialem przyjemność przeczytać. Zasłużona wygrana w Sports Book of the Year 2012. Absolutnie polecam, warta każdych pieniędzy.

epsilonlyrae | 2016-02-03
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2015
Przeczytana: październik 2015

Najbardziej ekscytująca książka o farmacji z jaką miałem do czynienia.

Sebastian Wesołowski | 2015-12-23

Bdb książka, czysty sport tylko dla amatora

TeddyBear | 2015-11-25
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Dla ciekawskich czasów Lanca Armstronga i jego charakteru

gripens | 2015-11-21
Przeczytana: listopad 2015

Prawda o dopingu w kolarstwie opowiedziana w bardzo ludzki sposób, bez naukowych zagadnień. Dla miłośników i kibiców kolarstwa pozycja obowiązkowa.

posportowejstronie | 2015-11-05
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Wobec „Wyścigu Tajemnic” nie można przejść obojętnie. Już pierwsze strony wyzwalają w czytelniku sprzeczne emocje. „Wyścig Tajemnic” Tylera Hamiltona i Daniela Coyle’a szokuje i przeraża, zdradzając kulisy dopingu w kolarstwie za czasów Lance’a Armstronga.

Tyler Hamilton jest byłym kolarzem (w zawodowym peletonie od 1996 do 2005 roku), który po wielu latach postanowił ujawnić prawdę, brutalną prawdę. Prawdę, która męczyła, bolała a w ostateczności przyniosła ulgę Hamiltonowi. „Wyścigu Tajemnic” nie można zaklasyfikować do kategorii autobiografii kolarza. Ta książka to swoisty pamiętnik, przypominającym zeznania świadka będącego w samym centrum ciemnej strony mocy.

Czytając słowo po słowie, stronę po stronie, pochłaniając rozdział za rozdziałem myślałem, że nic mnie nie już zdziwi, bo przecież nic więcej nie mogło się stać. Wytrzeszcz moich oczu stawał się jednak coraz większy i większy, a fascynująca opowieść przeradzała się w iście wstrząsającą historię. Bo czy jest ktoś w...

bardzozłysmak | 2015-09-01
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Super książka. Przeczytałam raz i już mam ochotę na kolejny. Stanowi świadectwo tego, ile poświęcenia wymaga sport wyczynowy. Można dyskutować na temat tego, czy "niedozwolone środki wspomagające" powinny być tego elementem, ale w moich oczach nie umniejsza to wartości sportu. Główny bohater imponuje swoją gotowością znoszenia każdego cierpienia - ale kolarstwo to nie sport dla mazgajów. Szkoda tylko, że traktuje swoje zachowanie zbyt ostro - a przecież większość czołówki peletonu również na koksie nie została ukarana. Zastanawiam się, czy napisanie tej książki nie było działaniem asekuracyjnym - kiedy wokół Armstronga zaczęło się robić naprawdę gorąco, Hamilton postanowił się przyznać i uratować częściowo dobre imię robiąc z siebie skruszonego chłopca. Bo wiedział że prawda wyjdzie na jaw, a agresywna pewność siebie na wzór Lance'a mogą pogrążyć go w oczach świata. Z innej beczki - zastanawia mnie jedno. Dlaczego czepiają się głównie sportów wydolnościowych, lekkoatletyki, a...