Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub

Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawnictwo: Rebis
Arsènal. The making of modern superclub
sport
Strzelba

"Potraktujcie »Arsenal« jako wgląd w Arsene'a Wengera, a nie zawiedziecie się" - Patrick Barclay "The Sunday Telegraph" Historia zza kulis - od szatni do sali posiedzeń zarządu "Alex Fynn to piłkarski guru i zawsze jestem ciekaw, co ma do powiedzenia" Arsene Wenger "Potraktujcie »Arsenal« jako wgląd w Arsene'a Wengera, a nie zawiedziecie się" Patrick Barclay "The Sunday Telegraph" "To,...

Historia zza kulis - od szatni do sali posiedzeń zarządu

"Alex Fynn to piłkarski guru i zawsze jestem ciekaw, co ma do powiedzenia"
Arsene Wenger

"Potraktujcie »Arsenal« jako wgląd w Arsene'a Wengera, a nie zawiedziecie się"
Patrick Barclay "The Sunday Telegraph"

"To, czego o Arsenalu nie wiedzą Alex Fynn i Kevin Whitcher, pewnie nie jest warte poznania (...). Z pewnością jednak ten tytuł opisuje wiele spraw nie poruszanych nigdzie indziej.

Obejmuje swym zakresem wyniesienie i upadek Davida Deina, wraz z jego transferami i tajemnymi machinacjami, umowy sponsorskie na nazwę stadionu i logo na koszulkach, które dużo nas kosztują, spekulacje na rynku nieruchomości, zbędne gwiazdy, bezwzględność Wengera, wyniesienie i upadek Edelmana, system skautingu, problemy finansowe, budżety transferowe, dymisje w zarządzie, nadejście zagranicznych inwestorów, zaprzestanie prac nad nowym stadionem i wiele innych spraw. A wszystko to na tle budowy trzech różnych drużyn przez Le Bossa.

To zajmująca lektura. Spodoba się każdemu fanowi Arsenalu, którego zainteresowanie wykracza poza samą piłkę".
Arsenal World(www.arsenal-world.co.uk)

Alex Fynn jest znanym konsultantem branży futbolowej. Doradzał kilku klubom, w tym Arsenalowi, w zagadnieniach związanych z mediami i marketingiem. "The Sunday Times" nazwał go "duchowym ojcem chrzestnym Premier League".

Kevin Whitcher to redaktor The Gooner, wpływowego fanzinu poświęconego Arsenalowi, oraz autor książki Gunning for the Double - the Story of Arsenal's 1997-98 Season.

źródło opisu: Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

Tulkas | 2014-08-01
Na półkach: Przeczytane, Publicystyka
Marta | 2013-04-01

Większość książek z tematyki sportowej opiera się na prostym schemacie - przeważnie są to publikacje o pozytywnym wydźwięku, skupiające się na sukcesach, mniej na porażkach. Opisywane są wydarzenia znane szerokiemu gronu, a całość wzbogacona jest o kilkanaście zdjęć. Kiedy więc na rynku ukazać się miał Arsènal, oczekiwałam właśnie takiej książki. Na szczęście, publikacja Alexa Fynna i Kevina Whitchera przedstawia się całkiem inaczej.

W czasie, gdy wokół Arsenalu toczy się mała burza, wszystko, co tylko przybliża kibicom specyfikę klubu, sprzedaje się jak świeże bułeczki. Zawiedzeni fani angielskiego klubu chcą zmian. A zwłaszcza jednej - odejścia Arsena Wengera. Wszędzie da się słyszeć głosy, że francuski trener się wypalił, że stawia na młodych, niedoświadczonych piłkarzy, którzy nie wytrzymują presji. Arsenal od lat nie zdobył żadnego trofeum i w tym sezonie również się to nie zmieni. Jak więc oceniać trenera, który początkowo był wybawicielem, a który obecnie zdaje się być...

kroolu | 2016-01-08
Przeczytana: kwiecień 2014

Fani Arsenalu pewnie już dawno książkę przeczytali, więc ich nawet nie ma sensu zachęcać do lektury. Ale tak naprawdę po tą publikację powinni sięgnąć wszyscy, którzy udzielają się lub zamierzają udzielać w jakimkolwiek klubie sportowym. Pewnie, że w Anglii są inne realia biznesowe i mentalne, ale dobrych wzorców nigdy dość.

Maciek1886 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

w 2002 roku w wieku 7 lat zacząłem się interesować Piłką. Dwa lata temu pokochałem, stałem się fanatykiem tego Pięknego Sportu i Arsenalu Londyn. Miłość do Kobiety opisałbym, ale do Tego nie ma opcji. Zobaczyłem, poczułem to, styl, harmonia, pomysł, piękno. Oczywiście musiałem sięgnąć po tą książkę. Jeżeli mogę się czegoś dowiedzieć o Ukochanej Ekipie zawsze warto sięgnąć po tą wiedze, inaczej, ignorancją jest tego nie zrobić. Fajnie się czytało, była mowa o wielu meczach, zawodnikach, których pamiętam, których widziałem na własne oczy. Fajnie powrócić myślami do przeszłości. Książka głównie skupia się na zarządzie klubu, na finansach, na trenerze i ogólnym funkcjonowaniu. Po przeczytaniu jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że zarządowi Arsenalu zależy tylko na inwestycji, nie na sukcesu klubu. Czemu tak myślę? Skąpią na zawodników, najdroższe bilety na Wyspach, za 7-8 zawodników w okresie 2000-2007 dali za zawodników 35 mln, sprzedali Ich za 240. Boli mnie to jako...

mack | 2016-12-30

To książka przede wszystkim dla fanów Arsenalu. W rewelacyjny sposób przedstawia całą organizację tego klubu i to jak go zmienił Arsen Wenger. Autorzy nie skupiają się przy tym tylko na kwestiach czysto sportowych, a więc związanych bezpośrednio z pierwszym składem, lecz pokazują również otoczenie ekonomiczne, jak zapadają najważniejsze decyzje i kto na nie ma realny wpływ. Dlaczego prowadzona jest taka, a nie inna polityka w kwestiach transferowych, szkoleniowych itp. Jednak pozycja ta jest godna uwagi również i dla fanów innych zespołów, gdyż wiele wnosi do wiedzy na temat funkcjonowania nowoczesnego klubu piłkarskiego i Premiership jako całości. Pokazane jest to wszystko bez stronniczości i w bardzo przystępny sposób. Warto przeczytać.

FCBTVpl | 2015-10-23

Książka "Arsenal. Jak powstał nowoczesny superklub" autorstwa Alexa Fynna i Kevina Whitchera to książka zdecydowanie godna polecenia dla wszystkich kibiców Arsenalu Londyn.

Książka pisana jest od deski do deski, bez spisu treści, kończąc na ostatniej stronie przed okładką. Rozpoczyna się od podziękowań dla osób bez których napisanie jej nie byłoby możliwe. Następnie znajdziemy wstęp oraz uaktualniony wstęp do wydania z 2011 roku oraz prolog.

Lektura liczy prawie czterysta stron, którą jednak czyta się dość szybko. Wzbogacona w wiele wydarzeń zza kulis, "od szatni do sali posiedzeń zarządu", a także licznych rozmów i wypowiedzi wplatanych przy omawianiu każdego tematu.

Książka opowiada jak w dawnych czasach nudno grający Arsenal stał się obecnym, widowiskowo grającym nowoczesnym klubem. Historia jak kilku oddanych wpływowych ludzi, którzy byli także kibicami oraz jednego wyjątkowego szkoleniowca zmienili klub.

Uaktualniona wersja książki zawiera części dotyczące polityki wobec...

Tutanchamon | 2015-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2015

Książka w bardzo ciekawy i różnorodny sposób opisuje najnowsze dzieje Arsenalu (głównie za czasów Wengera, co zresztą sugeruje tytuł). Opisane jest w niej wiele aspektów pracy klubu, co tak naprawdę w pełni pozwoliło mi zrozumieć, jak wielką instytucją jest klub z The Emirates. Niektóre fragmenty (zwłaszcza dotyczące biznesowych szczegółów) jak dla mnie są omówione zbyt dokładnie, aczkolwiek te poświęcone sportowi czyta się bardzo lekko i przyjemnie. Myślę, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana Arsenalu i angielskiej piłki.

Patryk Kluk | 2015-02-01

Książka dla fana Arsenalu niemal obowiązkowa. Z mojego punktu widzenia ciekawa głównie ze względu na obiektywizm i krytyczne podejście do spraw związanych z klubem.

| 2016-05-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Futbol
Przeczytana: 2013 rok

Arsènal.
Arsène Wenger to Arsenal, a Arsenal to Arsène Wenger.

Piszę tę opinie w roku 2016. Kilka dni po tym jak część stadionu w trakcie spotkania postanowiła dać wyraz swojemu niezadowoleniu z pracy menadżerskiej Arsène Wengera, podnosząc kartki z napisem „TIME FOR CHANGE!”. Osoba francuskiego szkoleniowca wciąż dzieli środowisko kibiców „Kanonierów” na dwa obozy: „In Arsene Wenger We Trust” oraz „Wenger out!”.

Książka jest napisana rzetelnie. Wykracza poza wydarzenia boiskowe, przedstawia sprawy zza kulisowe. Pełno w niej ciekawostek i anegdot dotyczących zarówno Arsenalu jak i Arsène Wengera.
Myślę, że warto się z nią zapoznać, zanim podda się ocenie legendarnego trenera Arsenalu.

Bardzo dobra – 7/10

Anna | 2013-09-03

Już sam tytuł ukazuje czytelnikowi to, co znajdzie w środku - "Arsènal. Jak powstawał nowoczesny superklub". Charakterystyczne dla Wengera "è" w nazwie klubu w połączeniu z jego wizerunkiem na okładce nie pozostawia tajemnicą, że kolejne strony opisują pracę Francuza w angielskim klubie. "Jak powstawał nowoczesny superklub" - książka jest procesem, raczej książka opisuje proces tworzenia superklubu, który ma nowoczesny stadion i obrót, wynoszący ponad 200 mln funtów. Jest to droga, którą Arsenal przeszedł wraz z Wengerem zaczynając od 21 mln funtów w 1996 roku.

Książka ta nie ucieka jednak od negatywów i wpadek Wengera. Zwłaszcza, że pomimo wielu sukcesów w lidze angielskiej, ostatnio klub przechodzi kryzys i może nie zagrać w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. Mówi się o przejściu Wengera do Paris Saint-Germain. Sam zainteresowany zaprzecza, podkreślając, że w swoim 63 letnim życiu zawsze dotrzymywał kontraktów i tak będzie również tym razem. Sam Wenger widzi się w Arsenalu po...