Shaq bez cenzury

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Shaq Uncut: My Story
koszykówka, nba, shaq
lub24

Superman. Diesel. The Big Aristotle. Shaq Fu. The Big Daddy. The Big Shaqtus. Wilt Chamberneezy. The Real Deal. The Big Shamrock. Shaq. Znasz go pod wieloma imionami. Istnieje nawet szansa, że wiesz wszystko na temat jego koszykarskiej kariery: czterokrotny mistrz NBA, trzykrotnie uznany za najbardziej wartościowego gracza, 28 596 punktów na koncie, 13 099 zbiórek, 3 026 asyst, 2 732 bloki i...

Znasz go pod wieloma imionami. Istnieje nawet szansa, że wiesz wszystko na temat jego koszykarskiej kariery: czterokrotny mistrz NBA, trzykrotnie uznany za najbardziej wartościowego gracza, 28 596 punktów na koncie, 13 099 zbiórek, 3 026 asyst, 2 732 bloki i 15 występów w meczu gwiazd. Fakt, te statystyki są prawie tak spektakularne, jak on sam. Jego psychiczne i fizyczne predyspozycje stanowiły o tym, że Shaq dominował w grze przez prawie dwie dekady.

Jednak Shaquille O’Neal to nie tylko koszykówka.

Słynie przecież ze swojego wesołego i czasami dość prowokacyjnego usposobienia. Rapując w swoich pięciu albumach, wyzywając gwiazdy w programie telewizyjnym „Shaq vs.”, robiąc doktorat czy służąc jako rezerwowy oficer policji, udowadniał na niemal każdym kroku, że jest unikatowy, a jego życie – wielowymiarowe. W niniejszej autobiografii, Shaq opowiada o swojej niesamowitej podróży, od trudnego dzieciństwa, przez epizod z wydaleniem ze szkolnej drużyny, aż do etapu, kiedy kariera koszykarska stała się dla niego ważniejszej niż życie.

Jeśli jednak myślisz, że książka, którą trzymasz w rękach, to kolejna grzeczna biografia, mylisz się – znajdziesz tu spory bagaż kontrowersji, konfliktów między koszykarzami, słownych (i nie tylko) utarczek z trenerami.

W Shaq. Bez cenzury całkowicie obnaża siebie i NBA.

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1302

Historia wielkiego Małego Wojownika

Shaquille po arabsku to „mały wojownik”. O Shaquillu O'Nealu można powiedzieć wiele rzeczy, ale na pewno nie to, że jest mały. Koszykarz ten stał się w ciągu swojej kariery jednym z najlepszych i najpopularniejszych graczy w NBA - najlepszej koszykarskiej lidze świata. Zawdzięczał to nie tylko swoim umiejętnościom, ale także niebanalnej osobowości.

Shaq, bo taki pseudonim nosił koszykarz, zakończył już swoją bogatą karierę, która objęła sześć klubów, cztery mistrzostwa NBA, piętnaście Meczy Gwiazd, przeszło 28 tys. punktów, 13 tys. zbiórek i 2,5 tys. bloków. Po odejściu Michaela Jordana stał się najbardziej dominującym koszykarzem ligi i największą gwiazdą światowej koszykówki. Jego znakiem rozpoznawczym były szybkość i dynamika, niespotykane u facetów mierzących 2,16 m. i ważących ponad 150 kg.

Jednak na łamach jego autobiografii nie dominują historie z boiska. Oczywiście, znajdziemy opisy najważniejszych meczy z perspektywy Shaqa, ale znacznie więcej miejsca poświęca on temu, co działo się poza boiskiem, temu, czego większość kibiców nie widzi, a nawet się nie domyśla.

Z punktu widzenia zwykłego czytelnika zapewne najciekawsze będą fragmenty początkowe, gdy Shaq opisuje swoje dzieciństwo w murzyńskim getcie Nowego Jorku, a potem w wojskowych bazach, gdzie wychowywał go twardą ręką ojczym, sierżant armii USA. I który nie wahał się go ostro zrugać, nawet gdy Shaq miał już na koncie mistrzowskie pierścienie i setki milionów dolarów. Opowieść o wielkim, nieporadnym dzieciaku, którego wyławiają łowcy talentów z LSU (Louisiana State University) i robią z niego gwiazdę koszykówki będzie w stanie zafascynować nawet czytelników, którzy o NBA nie mają specjalnego pojęcia.

Dalsza część to jednak rzecz już raczej dla znawców tematu. Shaq rozprawia się szczegółowo ze swoimi latami w NBA. Nie boi się podejmować trudnych tematów, jak konflikty przy kolejnych transferach, spory o pieniądze czy mało sportowy tryb prowadzenia się niektórych graczy.

Jednak Shaq to nie tylko koszykówka. O'Neal pisze obszernie o swojej karierze aktora (miernego), rapera (podobnie) i stróża prawa (tu już pewne sukcesy). Opowiada o zarządzaniu swoim majątkiem oraz sukcesach i porażkach życia prywatnego.

Dla kibiców zapewne najciekawsze będą smaczki około boiskowe. Może nie ma tu tylko skandalizujących fragmentów co w Zły do szpiku kości Dennisa Rodmana, ale i tak Shaq jasno mówi których kolegów z parkietu ceni, a których nieszczególnie. Co może dziwić, dość pochlebnie wypowiada się o Kobem Bryancie, z którym swego czasu miał ostry konflikt. Porównuje też trenerów, z którymi przyszło mu pracować. Najwięcej pisze o Philu Jacksonie, z którym pracował w LA Lakers oraz Patcie Raily, który trenował Miami Heat.

Dodatkowym smaczkiem dla polskich fanów koszykówki jest tłumaczenie Michała Rutkowskiego, wielkiego shaqofila, twórcy blogu „Supergigant” i słynnego cyklu felietonów „Fruwając pod koszem”, które ukazywały się co tydzień w „Gazecie Sport”. Dzięki temu w treści uniknięto dziwacznych przekładów angielskich terminów koszykarskich na polski, czego niestety nie ustrzeżono się na obwolucie. Ciekaw jestem kto odpowiada za przetłumaczenie "rebounds" ("zbiórki") jako "przejęcia".

Autobiografia Shaqa to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich fanów koszykówki, a zwłaszcza NBA. Dla osób, które nie interesują się tym sportem, książka może się wydać dość hermetyczna, choć barwną osobowość O'Neala można docenić bez względu na zainteresowanie sportem.

Krzysztof Krzemień

Mateusz | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Każdy szanujący się kibic, który interesuje się NBA musi przeczytać tę książkę!

Śmiało mogę polecić :-)

Pszczoua | 2019-02-01

Świetnie się czyta :)

Krótka przebieżka po całej karierze i czasach przed NBA. Naprawdę warto przeczytać. Może troszkę było odbiegania od tematu, ale ogólnie baaardzo mi się spodobała. Bardzo ciekawie opisane wszystkie historie, tak aby czytelnik jak najbardziej się w nich połapał.

лата вец пан | 2018-04-30
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Autobiografie sportowców są najczęściej infantylne, napisane w banalny sposób, pełne nieścisłości i naciąganych anegdot. Książka Shaqa nie jest jakimś odstępstwem od normy, ale jednak dla ludzi wychowanych na koszykówce lat 90. będzie nie lada gratką. Niby my pamiętający lata świetności koszykówki zawsze chcieliśmy grać jak Jordan, ale też chcieliśmy BYĆ jak Shaq. To on przecież był nie tylko genialnym koszykarzem, ale i raperem, czy aktorem. To on kumplował się i nagrywał z Notoriusem, czy Jayem-z, to on miał najfajniejsze buty, to on urywał kosze i potrafił się bić. WSZYSCY NA PODWÓRKU CHCIELI BYĆ JAK SHAQ. W książce znajdziemy wiele smaczków, jak choćby dowiemy się co się działo w szatni po pamiętnym pierwszym meczu finałów z 1995 roku z Huston Rockets, kiedy Nick Anderson nie trafił 4 osobistych, sporo jest o konflikcie z Kobe Bryantem w Lakers, czy Pennym w Orlando, o relacji z LeBronem w Cavaliers, czy o zdobyciu mistrzostwa z Wadem w Heat. Kawał dobrego czytadła dla fanów...

kornikorni | 2017-11-01

jedna z najlepszych i najbardziej pozytywnych książek biograficznych jakie przeczytałem!

Ramzes1988 | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Ta książka to biografia (a w sumie nawet autobiografia, bo główny bohater jest narratorem ) jednego z najwybitniejszych koszykarzy ostatnich czasów.
Shaquille O'Neal to nietuzinkowa i bardzo barwna postać. Obok niewątpliwych sukcesów sportowych (między innymi 4 mistrzowskie pierścienie i mnóstwo wybitnych indywidualnych osiągnięć) ten człowiek był aktorem, raperem, celebrytą, miał swój własny show w telewizji, ponadto filantrop, biznesmen, niedoszły policjant, trochę megaloman, oraz przede wszystkim na tyle na ile mogę wyrazić taką opinię przeczytawszy tę książkę, Shaq jest dobrym i pozytywnym człowiekiem.
Z pewnością warto przybliżyć sobie jego sylwetkę, nie jest to najwybitniejsza biografia o koszykarzu (książka o MJ-u zamiata wszystko pod dywan), ale na pewno ciekawa i godna polecenia.

spikerkill | 2017-09-05

Najlepsza AUTOBIOGRAFIA gracza NBA jaką można przeczytać.

Bitel | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Shaqa pamiętam doskonale z parkietów, jeszcze jak grał w Orlando jako dzieciak o nim słyszałem,natomiast dane mi było oglądać już jako zawodnika Lakersów.
W dzieciństwie byłem totalnie zakochany w koszykówce,finały z udziałem Lakersów strasznie mnie pasjonowały i nic mnie tak wtedy nie jarało jak kolejne
dunki podkoszowego dominatora.Trochę już książek o NBA przeczytałem,ale wydaję mi się,że ta jest najlepsza i najciekawsza,to biografia z duszą.Shaq
wychowywał się w Newark,gdzie przestępczość i narkotyki były na porządku dziennym.Wychowywany przez ojczyma-sierżanta,trzymany był krótko,a bicie
stosowane przez ojczyma wyznaczało kolejne granice.Co ciekawe Shaq nie ma ojczymowi tego za złe,a wręcz przeciwinie,uważa że to pomogło ukształtować
jego charakter i było mu potrzebne.Poznajemy więc koszykarza jako osobę bardzo rodzinną i lojalną,wzruszający jest wątek,gdy biologiczny ojciec nagle
przypomniał sobie o istnieniu syna,a ten nie chciał tego kontaktu,pozostając lojalnym wobec...

GroszeQ | 2017-05-22
Na półkach: Przeczytane, SPORT

Rewelacyjna autobiografia sympatycznego wielkoluda Shaquille O’Neal a dominatora parkietów NBA przez prawie 20 lat!
Barwny, lekki w przekazie życiorys przedstawiony w super ciekawy sposób,znajdziesz tutaj nie tylko opis świata NBA ale również świetnie zobrazowane relacje rodzice-syn i szacunek jakim darzy ich ten wielkolud i jaki wpływ wywarli na to jaką jest osobą.
Jeśli chcesz poznać życiorys mega pozytywnej osobowości to tak książka jest dla Ciebie!

Kimer | 2017-04-20

Najlepsza biografia, jaką w życiu udało mi się przeczytać.

Tattoohellman | 2016-10-24
Przeczytana: 05 listopada 2015

Super ! Shaq pisząc tą książkę nie zapomniał że jest Shaq'em i napisał ją właśnie w taki sposób, jaki był na boisku i poza nim. Pełno w niej humoru, dowcipów, Shaquille opisuje też swoje wzloty i upadki, oraz jego życie prywatne, jak to wyglądało od kuchni. Polecam każdemu fanowi NBA !!!