Shaq bez cenzury

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Shaq Uncut: My Story
koszykówka, nba, shaq
lub24

Superman. Diesel. The Big Aristotle. Shaq Fu. The Big Daddy. The Big Shaqtus. Wilt Chamberneezy. The Real Deal. The Big Shamrock. Shaq. Znasz go pod wieloma imionami. Istnieje nawet szansa, że wiesz wszystko na temat jego koszykarskiej kariery: czterokrotny mistrz NBA, trzykrotnie uznany za najbardziej wartościowego gracza, 28 596 punktów na koncie, 13 099 zbiórek, 3 026 asyst, 2 732 bloki i...

Znasz go pod wieloma imionami. Istnieje nawet szansa, że wiesz wszystko na temat jego koszykarskiej kariery: czterokrotny mistrz NBA, trzykrotnie uznany za najbardziej wartościowego gracza, 28 596 punktów na koncie, 13 099 zbiórek, 3 026 asyst, 2 732 bloki i 15 występów w meczu gwiazd. Fakt, te statystyki są prawie tak spektakularne, jak on sam. Jego psychiczne i fizyczne predyspozycje stanowiły o tym, że Shaq dominował w grze przez prawie dwie dekady.

Jednak Shaquille O’Neal to nie tylko koszykówka.

Słynie przecież ze swojego wesołego i czasami dość prowokacyjnego usposobienia. Rapując w swoich pięciu albumach, wyzywając gwiazdy w programie telewizyjnym „Shaq vs.”, robiąc doktorat czy służąc jako rezerwowy oficer policji, udowadniał na niemal każdym kroku, że jest unikatowy, a jego życie – wielowymiarowe. W niniejszej autobiografii, Shaq opowiada o swojej niesamowitej podróży, od trudnego dzieciństwa, przez epizod z wydaleniem ze szkolnej drużyny, aż do etapu, kiedy kariera koszykarska stała się dla niego ważniejszej niż życie.

Jeśli jednak myślisz, że książka, którą trzymasz w rękach, to kolejna grzeczna biografia, mylisz się – znajdziesz tu spory bagaż kontrowersji, konfliktów między koszykarzami, słownych (i nie tylko) utarczek z trenerami.

W Shaq. Bez cenzury całkowicie obnaża siebie i NBA.

źródło opisu: http://wydawnictwosqn.pl

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl

Oficjalna recenzja
Myrkul książek: 1146

Historia wielkiego Małego Wojownika

Shaquille po arabsku to „mały wojownik”. O Shaquillu O'Nealu można powiedzieć wiele rzeczy, ale na pewno nie to, że jest mały. Koszykarz ten stał się w ciągu swojej kariery jednym z najlepszych i najpopularniejszych graczy w NBA - najlepszej koszykarskiej lidze świata. Zawdzięczał to nie tylko swoim umiejętnościom, ale także niebanalnej osobowości.

Shaq, bo taki pseudonim nosił koszykarz, zakończył już swoją bogatą karierę, która objęła sześć klubów, cztery mistrzostwa NBA, piętnaście Meczy Gwiazd, przeszło 28 tys. punktów, 13 tys. zbiórek i 2,5 tys. bloków. Po odejściu Michaela Jordana stał się najbardziej dominującym koszykarzem ligi i największą gwiazdą światowej koszykówki. Jego znakiem rozpoznawczym były szybkość i dynamika, niespotykane u facetów mierzących 2,16 m. i ważących ponad 150 kg.

Jednak na łamach jego autobiografii nie dominują historie z boiska. Oczywiście, znajdziemy opisy najważniejszych meczy z perspektywy Shaqa, ale znacznie więcej miejsca poświęca on temu, co działo się poza boiskiem, temu, czego większość kibiców nie widzi, a nawet się nie domyśla.

Z punktu widzenia zwykłego czytelnika zapewne najciekawsze będą fragmenty początkowe, gdy Shaq opisuje swoje dzieciństwo w murzyńskim getcie Nowego Jorku, a potem w wojskowych bazach, gdzie wychowywał go twardą ręką ojczym, sierżant armii USA. I który nie wahał się go ostro zrugać, nawet gdy Shaq miał już na koncie mistrzowskie pierścienie i setki milionów dolarów. Opowieść o wielkim, nieporadnym dzieciaku, którego wyławiają łowcy talentów z LSU (Louisiana State University) i robią z niego gwiazdę koszykówki będzie w stanie zafascynować nawet czytelników, którzy o NBA nie mają specjalnego pojęcia.

Dalsza część to jednak rzecz już raczej dla znawców tematu. Shaq rozprawia się szczegółowo ze swoimi latami w NBA. Nie boi się podejmować trudnych tematów, jak konflikty przy kolejnych transferach, spory o pieniądze czy mało sportowy tryb prowadzenia się niektórych graczy.

Jednak Shaq to nie tylko koszykówka. O'Neal pisze obszernie o swojej karierze aktora (miernego), rapera (podobnie) i stróża prawa (tu już pewne sukcesy). Opowiada o zarządzaniu swoim majątkiem oraz sukcesach i porażkach życia prywatnego.

Dla kibiców zapewne najciekawsze będą smaczki około boiskowe. Może nie ma tu tylko skandalizujących fragmentów co w Zły do szpiku kości Dennisa Rodmana, ale i tak Shaq jasno mówi których kolegów z parkietu ceni, a których nieszczególnie. Co może dziwić, dość pochlebnie wypowiada się o Kobem Bryancie, z którym swego czasu miał ostry konflikt. Porównuje też trenerów, z którymi przyszło mu pracować. Najwięcej pisze o Philu Jacksonie, z którym pracował w LA Lakers oraz Patcie Raily, który trenował Miami Heat.

Dodatkowym smaczkiem dla polskich fanów koszykówki jest tłumaczenie Michała Rutkowskiego, wielkiego shaqofila, twórcy blogu „Supergigant” i słynnego cyklu felietonów „Fruwając pod koszem”, które ukazywały się co tydzień w „Gazecie Sport”. Dzięki temu w treści uniknięto dziwacznych przekładów angielskich terminów koszykarskich na polski, czego niestety nie ustrzeżono się na obwolucie. Ciekaw jestem kto odpowiada za przetłumaczenie "rebounds" ("zbiórki") jako "przejęcia".

Autobiografia Shaqa to obowiązkowy punkt programu dla wszystkich fanów koszykówki, a zwłaszcza NBA. Dla osób, które nie interesują się tym sportem, książka może się wydać dość hermetyczna, choć barwną osobowość O'Neala można docenić bez względu na zainteresowanie sportem.

Krzysztof Krzemień

Ramzes1988 | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

Ta książka to biografia (a w sumie nawet autobiografia, bo główny bohater jest narratorem ) jednego z najwybitniejszych koszykarzy ostatnich czasów.
Shaquille O'Neal to nietuzinkowa i bardzo barwna postać. Obok niewątpliwych sukcesów sportowych (między innymi 4 mistrzowskie pierścienie i mnóstwo wybitnych indywidualnych osiągnięć) ten człowiek był aktorem, raperem, celebrytą, miał swój własny show w telewizji, ponadto filantrop, biznesmen, niedoszły policjant, trochę megaloman, oraz przede wszystkim na tyle na ile mogę wyrazić taką opinię przeczytawszy tę książkę, Shaq jest dobrym i pozytywnym człowiekiem.
Z pewnością warto przybliżyć sobie jego sylwetkę, nie jest to najwybitniejsza biografia o koszykarzu (książka o MJ-u zamiata wszystko pod dywan), ale na pewno ciekawa i godna polecenia.

Krzysiek | 2016-03-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 marca 2016

Szybko się czyta, ciekawa, wciągająca i miły powrót do lat świetności Shaqa + kilka ciekawostek na jego temat.

Kuba | 2012-12-04
Na półkach: Przeczytane, 2012, Biografie
Przeczytana: 04 grudnia 2012
yodapl | 2014-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kindle, 2014
Przeczytana: 15 września 2014

Nigdy specjalnie nie rajcowały mnie biografie, ale dla Shaqa postanowiłem zrobić wyjątek. Jestem fanem koszykówki, a szczegolnie tej spod znaku NBA, a sama ksiazka jest niezle oceniana, wiec poszło. Nie zawiodłem się.

Shaqtus wraz Jackie MacMullan przeprowadza nas przez wszystkie etapy koszykarskiej kariery, a najlepsze jest to, ze nie cacka się w swoich wypowiedziach. Konflikt z Kobem, relacja z Patem Raily'm, kulisy podpisywania milionowych kontraktow - wszystko jest. Oczywiście miałem wrażenie, że niektóre kwestie Shaq pomija, że niedopowiada i nie brnie w różne rewiry np. jego relacje z żonami. Czasem wkradał sie takze narracyjny slowotok i skakanie z tematu na temat.

Ogólnie jednak ksiazka mi podeszla. Shaq ma swoj wlasny punkt widzenia, nie probuje grac pod publiczke. Broni siebie i swoich decyzji, nie stara sie byc grzeczny (w druga strone tez nie przesadza). Mial szczescie w zyciu, ze spotkał cala mase ludzi, ktorzy umozliwili mu stanie sie Supermanem, jest dla nich...

Krzysztof Lipka | 2015-12-10

Książka o której warto napisać kilka słów komentarza. Powód ?. Myślę , że nie banalny, lecz zaskakująco duży jak bohater czyli Shaq o Neill. Koszykarz-legenda rozgrywek NBA czyli zawodowej ligi amerykańskiej, wprowadza Nas czytelników w świat niewyobrażalnej machiny marketingowej i sportowej zarazem. Można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów, które zapewne umykają tym , którzy śledzą wyniki tych rozgrywek od lat. Zwroty w karierze tego olbrzyma, różne przygody oraz życie , które toczy sie pomiędzy salą treningową , halą meczową i ta wspaniała ekipa ludzi , którzy tworzą niesamowitą jakość i różnicę tej prostej gry jaka jest koszykówka. Kto interesuje sie sportem-szczerze zachęcam !!!

gumienny | 2013-03-25

Na wstępie muszę zaznaczyć, że fanem basketu zza oceanu jestem od lat 90-tych, a postać Supermana, Diesela, Wielkiego Kaktusa lub po prostu Shaqa jest dla mnie jednym z największych symboli boomu popularności NBA w naszym kraju. Ponadto, Shaquille budził we mnie wielką sympatię jako zawodnik i wciąż budzi jako ekspert telewizyjny. Czekałem z zapartym tchem na kolejne imponujące występy Shaqa na parkiecie, ale i na słynne "shaqizmy" dające próbkę jego niewymuszonego poczucia humoru i dystansu. Tak samo niecierpliwie oczekiwałem na biografię.

Nie zawiodłem się. Shaq pisze lekko i z dużą autoironią, podejmuje tematy około- i pozaboiskowe, nie zanudza wielostronicowymi opisami rozegranych spotkań. Nawet zagorzały maniak koszykarski dowie się z książki sporo nowego, zyska inne spojrzenie na wydarzenia ze swojej ulubionej dyscypliny. Nie jest to, rzecz jasna, książka pozbawiona wad. Styl Shaqa, choć zabawny i nienachalny, jest jednocześnie dość toporny i przewidywalny. Fragmentami...

Arkadiusz | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK
Przeczytana: 01 lipca 2013

(...) Oprócz tego wszystkiego co umieściłem powyżej, a jest tylko drobinką w morzu, z autobiografii Shaqa dowiemy się znacznie więcej. Są tutaj jego wspomnienia z dzieciństwa, w których opisuje miłość do mamy i babci, a także ciężką miłość do surowego ojczyma, Sierżanta Philipa Harrisona. Pisze też o innych ludziach, którzy w jakiś sposób na przełomie jego kariery stali się dla niego ważni i bliscy, jak choćby jego trener z Uniwersytetu LSU Dale Brown, czy tez ochroniarz (sic!) Jerome Crawford. Pisze też o swoich kolegach z klubów, o Pennym, Kobem, DWadzie, LeBronie, KG, Ray'u i wielu innych, o tym jakie były między nimi relacje i co z nich zostało po zakończeniu kariery Shaqa. Pisze o trenerach, jak przebiegała współpraca w nimi i którzy są dla niego ważni, a którzy po prostu byli i przeminęli bez większego echa. (...)

Po więcej zapraszam na mojego bloga! Rick's Cafe

GroszeQ | 2017-05-22
Na półkach: Przeczytane, SPORT

Rewelacyjna autobiografia sympatycznego wielkoluda Shaquille O’Neal a dominatora parkietów NBA przez prawie 20 lat!
Barwny, lekki w przekazie życiorys przedstawiony w super ciekawy sposób,znajdziesz tutaj nie tylko opis świata NBA ale również świetnie zobrazowane relacje rodzice-syn i szacunek jakim darzy ich ten wielkolud i jaki wpływ wywarli na to jaką jest osobą.
Jeśli chcesz poznać życiorys mega pozytywnej osobowości to tak książka jest dla Ciebie!

Bitel | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

Shaqa pamiętam doskonale z parkietów, jeszcze jak grał w Orlando jako dzieciak o nim słyszałem,natomiast dane mi było oglądać już jako zawodnika Lakersów.
W dzieciństwie byłem totalnie zakochany w koszykówce,finały z udziałem Lakersów strasznie mnie pasjonowały i nic mnie tak wtedy nie jarało jak kolejne
dunki podkoszowego dominatora.Trochę już książek o NBA przeczytałem,ale wydaję mi się,że ta jest najlepsza i najciekawsza,to biografia z duszą.Shaq
wychowywał się w Newark,gdzie przestępczość i narkotyki były na porządku dziennym.Wychowywany przez ojczyma-sierżanta,trzymany był krótko,a bicie
stosowane przez ojczyma wyznaczało kolejne granice.Co ciekawe Shaq nie ma ojczymowi tego za złe,a wręcz przeciwinie,uważa że to pomogło ukształtować
jego charakter i było mu potrzebne.Poznajemy więc koszykarza jako osobę bardzo rodzinną i lojalną,wzruszający jest wątek,gdy biologiczny ojciec nagle
przypomniał sobie o istnieniu syna,a ten nie chciał tego kontaktu,pozostając lojalnym wobec...

Youngbloodz | 2014-02-20

Jako fan koszykówki, którego owa fascynacja dopadła na początku lat 90-tych biografia Shaqa wydawała się pozycją obowiązkową. I muszę Wam przyznać, że się nie zawiodłem. Wszystko zostało przedstawione tu w bardzo barwny sposób i wiele anegdot pozwoli Wam spojrzeć na środkowego m.in Magic, Lakers czy Heat z innej strony. Znajdziecie tu osobiste odczucia sympatycznego olbrzyma w kwestii sporów z Penny Hardawayem, Kobe Bryantem czy też lekarzami w Heat. Kilka ciekawych anegdot i przygód tylko dodaje pikanterii tej pozycji.

Warto nie tylko dla kibiców basketu, z pewnością nie zmarnujecie czasu poświęconego tej lekturze. Zaręczam Wam to!!!