Toast za przodków

9788375361940
Kaukaz
literatura faktu
Agnieszka

"Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni (choć większość uważa, że mimo wszystko Azja). Gdyby jednak brać pod uwagę kryterium kulturowe, granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, zostawiając po obu stronach liczne enklawy należące do sąsiada. Na...

enklawy należące do sąsiada.
Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg".
Wojciech Górecki

"Nie znam się na Kaukazie. Zdaje się, że nikt się na nim nie zna; Lermontow się znał, ale go zabili. Mimo to, wędrując z Wojtkiem Góreckim po tym obcym świecie, czułam się dziwnie swojsko. A kiedy celnik zamknął granicę, by go podwieźć do miasteczka, kiedy kierowca autobusu przerwał podróż, by zaprosić go do swojego domu (staruszek ojciec musiał opowiedzieć gościowi jak Berlin zdobywał) pomyślałam: złym reporterom nic takiego się nie przytrafia".
Hanna Krall

"Znajduję przynajmniej trzy przyczyny, dla których warto tę książkę przeczytać: Kaukaz to fascynujący styk światów, Kaukaz to wspaniałe tradycyjne kultury, Kaukaz to fantastyczni ludzie. A nasz autor naprawdę to wszystko widział i naprawdę ma podstawy, aby o Kaukazie mówić.
To nie tylko opis reportera. To także książka o poważnych walorach poznawczych, którą zamierzam zalecać studentom, i wiem z całą pewnością, ze tym razem nie spotkam się z tradycyjnym zarzutem, że daję do szybkiej lektury kolejną nudną książkę. Wprost przeciwnie..."
Jan Malicki

"Jak można chcieć do NATO, a jednocześnie uważać, że Stalin i Chrystus to najbardziej wpływowe osobistości w dziejach świata?
W jaki sposób Polacy budowali naftową potęgę Azerbejdżanu?
Po co Sowieci wymyślili Osetię Południową i dlaczego wybuchła wojna w Gruzji?
Wreszcie czy Kaukaz Południowy z najstarszymi chrześcijańskimi państwami Armenią i Gruzja to jeszcze Europa czy już Azja?
To tylko kilka pytań, na które w Toaście za przodków stara się odpowiedzieć Wojciech Górecki. Znakomity znawca Kaukazu, latami podróżował po nim jako ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, przyglądał się z bliska jako pracownik polskiej ambasady w Baku, a że do wiedzy eksperta dodał nieprzeciętny talent reporterski, od książki trudno się oderwać.
Czytając, pamiętajmy o tradycyjnym zakończeniu ormiańskich bajek - z nieba spadły trzy jabłka, jedno dla tego kto opowiadał, drugie dla tego, kto słuchał, trzecie dla tego, kto zrozumiał. Jednym słowem - toast za autora".
Maria Przełomiec

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, Bliski Wschód
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

Nie ukrywam, że uwielbiam reportaże Wojciecha Góreckiego, Pawła Smoleńskiego czy Wojciecha Jagielskiego. Łączy je, w moim prywatnym osądzie, kilka wspólnych cech. Mimo tego, że każdy z Nich opowiada inne historie (reportaże panów Pawła Smoleńskiego i Wojciecha Jagielskiego są podobne o tyle, że często wkraczają oni na obszary ogarnięte wojnami), to mają wspólną wrażliwość, nie są ocenne wobec spotykanych osób i przypominają zdjęcia nieodżałowanego Krzysztofa Millera.

Opowieści często są rwane, pojawiają się przeskoki w czasie i przestrzeni i tak jak fotografie Krzysztofa Millera pokazują prawdę w tym konkretnym momencie. Prawdę subiektywną, bo zarówno fotograf jak i autor reportażu wybiera obiekt, który go interesuje lub taki, który sam wszedł „ na strzał” i po prostu stał się kolejną zdjęciem – opowieścią.

„Toast za przodków” to kontynuacja „Planety Kaukaz”, ale w tej części Autor stara się przybliżyć trzy największe kraje Kaukazu, o których cokolwiek wiedzą nawet ci, którzy z...

Wojciech Gołębiewski | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Wojciech Górecki (ur. 1970) – historyk, dziennikarz, reporter, analityk, specjalizujący się w tematyce Kaukazu, a ponadto, wedle okładki. "..w latach 2002 – 2007 pierwszy sekretarz, a następnie radca w Ambasadzie RP w Baku..". No to nie dziwota, że dominuje Azerbejdżan.
Proszę Państwa! Przy olbrzymim zainteresowaniu i licznych recenzjach, co widać na LC: 7,43 (364 ocen i 40 opinii), nie napiszę recenzji, bo nic ciekawego nie mam do dodania. Po prostu świetny reportaż inteligentnego człowieka. Dla mnie bomba i 10 gwiazdek! Chciałem natomiast zaproponować porównanie KETMANA - u Miłosza, i u Góreckiego. W "Zniewolonym umyśle" Miłosza wg Wikipedii:

"....Ketman, czyli technika kamuflażu.
Miłosz pojmował Ketmana jako formę obrony przed całkowitym wewnętrznym zniewoleniem, czyli połknięciem pigułki Murti-Binga. Autor wylicza następujące rodzaje Ketmanów:
Ketman narodowy – głośne manifestowanie...

zuszka | 2014-04-04
Przeczytana: marzec 2014

Książka, która pochłania bez reszty. Trudno było mi oderwać się od niej. Mnóstwo informacji o Kaukazie - zarówno historycznych, jak i kulturowych. W jaki sposób Wojciech Górecki to zrobił, że z żadnej zapisanej przez niego kartki nie wieje nudą? Dla mnie mistrzostwo! Cudowna książka, w dodatku napisana w pięknym stylu i piękną polszczyzną.

Mikila | 2018-10-06
Na półkach: Pożyczona, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2018

Opowieść o Azerbejdżanie, Gruzji i Armenii, zarówno o latach najnowszych jak i bogatej historii tych państw. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy kraje kaukaskie te są częścią Europy czy Azji.
Książka bardzo dobrze się czyta, można bardzo wiele dowiedzieć się o tym pięknym regionie, ale mnogość informacji przytłacza. Zdaję sobie sprawę, że niewiele tej wiedzy (nazw geograficznych, nazwisk, dat, wojen, spraw kultury, języków itp.) zostanie mi w głowie, raczej po takiej masie wiadomości można liczyć na ogólny obraz tej części świata.
Wstrząsnął mną szczególnie fragment o Stalinie, który jest w Gruzji traktowany jako wielki człowiek, a nie jak u nas – dyktator i zbrodniarz. Ludzie nie wierzą w jego zbrodnie. Nazwa powołanej przez prezydenta Szewartnadze placówki mówi sama za siebie: Centrum Naukowo-Badawcze nas Fenomenem Józefa Wissarionowicza Stalina. Kult Stalina w Gruzji wciąż trwa! Ale część Gruzinów nie lubi o nim rozmawiać i wstydzi się tego kultu.

enga | 2010-06-27
Przeczytana: czerwiec 2010

Dzięki mojemu uczestnictwu, jak również i pracy na różnych międzynarodowych projektach młodzieżowych, miałam – w ciągu ostatnich kilku lat – okazję spotkać osoby pochodzące z krajów kaukaskich. W pewnym momencie poczułam się zaintrygowana regionem ich pochodzenia, kulturami go wypełniającymi, różnorodnością. Polską perspektywę złapaną w kadr oka młodej dziewczyny miałam okazję poznać podczas czytania bloga dziewczyny, która również wyjechała w ramach Wolontariatu Europejskiego, tylko nie – tak, jak ja – na Bałkany, a do Gruzji. Jednakże ona spędziła tam tylko kilka miesięcy, więc siłą rzeczy jest to ciągle spojrzenie bardziej powierzchowne.

Jednak dzięki książce „Toast za przodków” mam okazję zagłębić się bardziej w ten niesamowity świat Kaukazu. Wojciech Górecki wiele lat pracował w Azerbejdżanie. Poza tym miał okazję wiele podróżować dookoła Kaukazu. Ta książka to reportaż z jego pobytu, przemyśleń, spostrzeżeń. W sieci można znaleźć wiele ciekawych, dogłębnych, wyrafinowych...

niekudłaty | 2013-12-10

Książka trafiła w moje ręce zupełnie przypadkiem - potrącony przez kogoś w księgarni na słynnym Dworcu Centralnym przewróciłem jakąś książkę. Odstawiając ją na miejsce zauważyłem leżącą (nie stojącą jak wszystkie, przez co rzucającą się w oczy) książkę - "Toast za przodków". Ciekawe. Wydawnictwo "Czarne", interesujący tytuł, intrygująca okładka z niewielkim czerwonym kwadracikiem a obok niego jedno słowo "reportaż".
Nie przypominałem sobie, żebym kiedykolwiek czytał reportaż w formie książkowej, a tym bardziej o krajach Kaukazu. Kiedyś widziałem gdzieś na przystanku plakat promujący Gruzję, o Armenii wiedziałem tylko tyle, że jest, a o Azerbejdżanie nie wiedziałem praktycznie nic. Dosyć długo wahałem się czy ją przygarnąć. Zaważyły jednak okoliczności w jakich trafiła ona w moje ręce.
Początkowo podchodziłem do niej dość obojętnie z lekką nutą ciekawości co będzie dalej, lecz z każdą kartką, z każdym przeczytanym słowem czułem jak powoli wsiąkam w kraje Kaukazu.
Czytając o Baku,...

Azetka | 2014-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Najlepsza ksiązka jaką udalo mi sie do tej pory o tym zakątku świata przeczytać.
Dobrze napisana,pelna faktów odpowiednio dawkowanych, które nie powoduja bólu głowy od nadmiaru informacji, co przy takim szerokim temacie jakim jest Kaukaz wydawac by sie moglo jest nieuniknione.
Ksiazka mnie bawila, ale i wzruszyla.Jeszcze na Kaukazie nie bylam, ale dzieki p. Goreckiemu, to tylko kwestia czasu.

Mateusz | 2016-08-24
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Ciekawa, interesująca, a zarazem wymagająca. Multum faktów, historii, które wymagają olbrzymiego skupienia (jeśli chcemy możliwie dużo zapamiętać, dowiedzieć się), a to nie jest zawsze najłatwiejsza.

Nie jest to książka dla ludzi zmęczonych parunastoma godzinami pracy umysłowej, którzy chcą odsapnąć, ale na pewno jest to pozycja godna przeczytania, w momentach, w których ciekawi świata, chcemy poszerzyć swoją wiedzę, obcując przy tym z ładną i staranną polszczyzną.

Jacek Michalkowski | 2018-02-24
Przeczytana: 08 listopada 2017

Jeżeli byliście na Kaukazie i chcecie się dowiedzieć więcej o historii i złożoności tego obszaru - to ta książka jest genialna. Autor mieszkał w Azerbejdżanie i podróżował do Gruzji i Armenii ale nie tylko tam był. Patrzył, myślał, uczył się i pytał. Bo aby zrozumieć niuanse zachowań, niechęci narodowościowych, mniej oczywiste znaczenia tego co się widzi - trzeba mieć oczy otwarte a mózg jak gąbka. I za to autorowi należy się chwała. Doceniam jej treść - po ponad roku spędzonym przeze mnie w mundurze ONZ w Abkhazji i Gruzji. Też starałem się być wszędzie ale on dorzucił do tego godziny w bibliotekach. Aby mądrze pytać - trzeba wiedzieć. I on potrafił to zrobić. Na ponad 500 stronach jest ekstrakt specyfiki Kaukazu. Nawet pojedyncze zdania są ważne. Znalazłem tam np. "Saakaszwili utworzył alternatywny południowoosetyjski rząd, a następnie powołał gruzińską administrację w niekontrolowanej przez Suchumi górnej części Wąwozu Kodorskiego w Abchazji". Tylko jedno zdanie a jak...

Ania_OK | 2017-09-26
Przeczytana: 24 września 2017

Ciągle mam jeszcze w głowie tegoroczne wakacje w Gruzji, zachwyt zupełnie innym światem, nieśpiesznym poznawaniem smaków, tradycji, łapczywym zagarnianiem wrażeń, by w Polsce mieć naładowane akumulatory na najbliższy rok. Zgadzam się z Góreckim, Kaukaz (bo poznawaliśmy ludzi z Azerbejdżanu i Armenii) to odległa planeta. Ludzie sami z siebie zagadują "tak zaczynają się znajomości- od uśmiechu i kilku prostych pytań. (...) Pytają zazwyczaj bezinteresownie, zaciekawieni innym człowiekiem i światem, jaki w sobie nosi, (...) Pytają także po to, by ogarnąć i nazwać otaczającą rzeczywistość".
Górecki, najbardziej jak to możliwe w pigułce, uchwycił specyfikę każdego z państw, jego słabości i mocne strony. Nie stara się odpowiedzieć na pytanie czy to jeszcze Europa, czy już Azja, ale wnika w historię, zanurza się w stolicach, odkrywa głęboką wieś i snuje swoją opowieść o ludziach, których warto poznać, chociażby z perspektywy czytelnika.

Zatem "wypijmy za to, co nas łączy. To, co nas...