Planeta Kaukaz

Reportaż
Czarne
2017-03-08
2002-01-01
literatura polska literatura podróżnicza Kaukaz Czeczenia Abchazja Kałmucja reportaż

Okładka książki Łódź. Miasto po przejściach Wojciech Górecki, Bartosz Józefiak
Ocena 6,3
Łódź. Miasto p... Wojciech Górecki, B...
Okładka książki HERITO nr 35 Adam Balcer, Krzysztof Czyżewski, Rafał Dutkiewicz, Wojciech Górecki, Michał Jurecki, Żanna Komar, Katarzyna Kotyńska, Paweł Kowal, Ewa Polak, Redakcja kwartalnika HERITO, Mykoła Riabczuk
Ocena 7,0
HERITO nr 35 Adam Balcer, Krzysz...
Okładka książki Nowe Książki nr 1 / 2019 Jan Gondowicz, Wojciech Górecki, Redakcja miesięcznika Nowe Książki
Ocena 5,5
Nowe Książki n... Jan Gondowicz, Wojc...

Imponująca próba zmieszczenia historii i demografii Północnego Kaukazu na zaledwie 231 stronach. Brzmi niemożliwie, i w sumie takie jest, ale wbrew pozorom jako kompendium podstawowej wiedzy o rejonie zamieszkałym przez liczne dumne, ale zróżnicowane etnicznie, językowo i religijnie narody sprawdza się zaskakująco dobrze. A przynajmniej oddaje ducha tego miejsca, pełnego barw i niuansów i wielkopokoleniowej dumy, ale z widocznym cieniem Rosji, która nie tylko nie widzi w tej zróżnicowanej mozaice wartości, ale i nieodmiennie od stuleci próbuje ją tłamsić na różne sposoby.

Pierwsze wydanie "Planety Kaukaz" ukazało się 20 lat temu, w nowszych wydaniach po każdym rozdziale jest luźno go komentująca krótka notatka, najczęściej z 2010 roku. Aż prosiłoby się o kolejne uzupełnienia.

Jak zwykle wybitny reportaż Wojciecha Góreckiego. Przeczytałem już dwa pozostałe z "tryptyku kaukaskiego" i ciężko powiedzieć, która część jest najlepsza.
Wszystkie trzymają mocny poziom, równoważąc informacje historyczne, polityczne, aspekty społeczne regionu, które często przeplatają się autentycznymi życiowymi historiami osób, z którymi pan Górecki miał przyjemność spotkać się w tak ważnym okresie dla wielu kaukaskich narodów jak upadek ZSRR i formowanie nowej rosyjskiej polityki za czasów Putina.
Wszystkim, którzy są głodni przystępnej wiedzy, wstępu do kaukazologii, do wiedzy na temat Czeczenów, Kabardów, Czerkiesów i innych ludów tego "tygla", z pewnością polecam "Planetę Kaukaz". Charakterystyczną cechą "tryptyku" jest to, że w jakiej kolejności czytać go nie będziemy, książki będą zawsze się przenikać i uzupełniać.

Świetna książka dla osób, które dopiero zaczynają się interesować Kaukazem

Świetna książka dla osób, które dopiero zaczynają się interesować Kaukazem

Fascynujące. Każdy rozdział jest zalązkiem osobnej książki / reportażu. Problemem jest próba zmieszczenia Kaukazu na 240 stronach. Za dużo tematów, za dużo historii. Mimo wszystko zadanie spełniła - zainteresowała mnie tym regionem. A że pobieżnie wszystko traktuje ? Że za mało autora w tym ? Temat epicki, próba całkiem zgrabna - jestem pod wrażeniem. Dodam, że w 2020 roku nie do końca aktualna.
Wybieram się na Kaukaz, ktoś chętny ? :D

Górecki to ekspert w dziedzinie wiedzy na temat Kaukazu i republik postradzieckich. Historia najnowsza jak i ta dawna, mitologia, sztuka, polityka, obyczaje, religia, stosunki sąsiedzkie - to wszystko na temat ludów zamieszkujących Kaukaz Północny można odnaleźć w tej książce.

Bardzo ciekawa seria reportaży zebrana w jedną, spójną całość. Dla ludzi którzy chcą wiedzieć więcej o tym fascynującym ale jakże trudnym do ogarnięcia pod każdym względem regionie świata pozycja obowiązkowa!

Czy wiecie, że „ w amerykańskiej terminologii wszyscy biali są „Kaukazczykami“, białą rasę nazywa się w Stanach „kaukaską“. Może my wszyscy stamtąd. W końcu to na terenach dzisiejszej Gruzji, w miejscowości Dmanisi znaleziono najstarsze w Europie szczątki ludzkopodobne (nawet nazwano je Homo georgicus), sprzed, bagatela!, ok. 2 000 000 lat! Jednak konia z rzędem temu kto zrozumie kaukaski tygiel nacji i religii. Wojciech Górecki też nie pakuje się w tę ślepą uliczkę. Jeździ, obserwuje, opisuje. Nawet nie próbuje zrozumieć i poskładać wszystkiego w logiczny obraz, bo Kaukaz wymyka się wszelkiej logice. Adygejczycy, Czerkiesi, Kabardyjczycy, Szapsugowie, Abchazi, Ingusze, Czeczeni, Gruzini... o większości z tych nacji nigdy nie słyszeliśmy. „Planeta Kaukaz“ to przyzwoita książka reportażowa, ale nic ponadto, dużo informacji, faktów, nazwisk, mało klimatu i lokalnego kolorytu. Autor stara się zachować neutralność. Staje się przezroczysty. A przecież sięgając po reportaż podróżniczy nie chcemy czytać ani encyklopedii ani przewodnika turystycznego. Stąd mój niedosyt, owszem zawartość merytoryczna na 8 gwiazdek, ale walory literackie zaledwie na trzy/cztery.

Na półkach: , , , , , ,

Każdy słyszał o bałkańskim kotle. W porównaniu z Kaukazem wydaje się on jednak dosyć spokojnym i stabilnym miejscem. Na Kaukazie żyją dziesiątki zróżnicowanych etnicznie grup. Łączy je bolesna przeszłość i niepewna przyszłość. I jeszcze Rosja, która nad wszystkim czuwa, od wieków prowadząc swą imperialną politykę. Kwestii spornych, dzielących narody Kaukazu między sobą i w obrębie danej grupy jest jednak znacznie więcej, co ma odzwierciedlenie w ich losach, wierzeniach, zwyczajach. Jest to zupełnie inny świat, a ta książka to doskonała zachęta do poznania go.

Na półkach: , , , ,

Książka absolutnie magiczna. Czytasz i przenosisz się o te setki kilometrów pod masyw Kaukazu, gdzie ścierają się liczne narody.

To wszystko jest możliwe, bo autorowi udała się rzecz niebywała. Czytelnikowi udziela się jego długoletnia fascynacja Kaukazem i zamieszkującymi go ludami. Wojciech Górecki przedstawił poszczególne narody z perspektywy człowieka, który wraca na Kaukaz jak bumerang. Ze swadą opisuje codzienne życie mieszkańców w przełomowych chwilach, za każdym razem snując opowieść według punktu centralnego. Góry, kawioru czy miasta. Mnie szczególnie zafascynowała historia wioski ukrytej wysoko w górach. Atmosfera tajemnicy wręcz wylewała się z kart książki.

Historie opisywane przez Wojciecha Góreckiego toczą się wartko, czego zasługą jest giętki język autora i jego zdolność do obserwacji. Czytelnik przenosi się niepostrzeżenie do kolejnych byłych republik ZSRR. Jest świadkiem burzenia się starych porządków i wyłaniania nowych układów. Książka udanie ukazuje jakim tyglem narodów jest Kaukaz. Związany z tym koloryt, ale i wywołane wskutek ścierania się narodów tragedie .

Ciekawym zabiegiem jest odniesienie się do każdego wydarzenia po czasie. Obrazuje to jak złudne są ludzkie nadzieje, a twarda rzeczywistość.

Polecam gorąco każdemu. Ostrzegam tylko, że książka pozostawia fizyczny niedosyt. Człowiek sam chce zobaczyć Kaukaz i poznać jego mieszkańców.

"Na Kaukazie współżyją Gruzini, Ormianie, Azerowie, Czeczeni, Czerkiesi, Osetyjczycy. Tutaj są muzułmanie, chrześcijanie, czciciele ognia. Wyglądamy podobnie, mamy jednak różne kultury i odmienne charaktery. Bo Kaukaz to cały świat. Cała planeta."
Autor spędził na Kaukazie Północnym w sumie 2 lata. Snuje, w pierwszej części swej trylogii kaukaskiej, opowieść o ludziach pełnych serdeczności i niezwykle przyjaznych, którzy go karmili, nocowali, podwozili, ostrzegali, a nawet trzykrotnie ocalili od śmierci. To kraina wielkości Szwecji, którą porównuje się do ogromnego tygla lub beczki prochu, ze względu na obfitość konfliktów i zamieszek.
Wojciech Górecki swoimi opowieściami naprawdę porywa. Polecam zarówno tym, którzy Kaukazem się interesują, jak i tym dla których ten region świata to czarna magia. Przede mną lektura dwóch pozostałych części, które czekają na półce i cicha nadzieja, że kiedy tylko syn odrobinę podrośnie, podróż na Kaukaz, która jest moim marzeniem od lat, stanie się realna. ;)