Toast za przodków
"Europa, Azja. Odkąd jeżdżę na Kaukaz, zadaję sobie pytanie, jaki to kontynent. Nie ma jednej odpowiedzi. Nawet geografowie nie są zgodni (choć większość uważa, że mimo wszystko Azja). Gdyby jednak brać pod uwagę kryterium kulturowe, granica przecinałaby region, ale nie prostą kreską, tylko zakosami, łukami, esami-floresami, zostawiając po obu stronach liczne
enklawy należące do sąsiada.
Na dodatek zmieniałaby co chwilę swój przebieg".
Wojciech Górecki
"Nie znam się na Kaukazie. Zdaje się, że nikt się na nim nie zna; Lermontow się znał, ale go zabili. Mimo to, wędrując z Wojtkiem Góreckim po tym obcym świecie, czułam się dziwnie swojsko. A kiedy celnik zamknął granicę, by go podwieźć do miasteczka, kiedy kierowca autobusu przerwał podróż, by zaprosić go do swojego domu (staruszek ojciec musiał opowiedzieć gościowi jak Berlin zdobywał) pomyślałam: złym reporterom nic takiego się nie przytrafia".
Hanna Krall
"Znajduję przynajmniej trzy przyczyny, dla których warto tę książkę przeczytać: Kaukaz to fascynujący styk światów, Kaukaz to wspaniałe tradycyjne kultury, Kaukaz to fantastyczni ludzie. A nasz autor naprawdę to wszystko widział i naprawdę ma podstawy, aby o Kaukazie mówić.
To nie tylko opis reportera. To także książka o poważnych walorach poznawczych, którą zamierzam zalecać studentom, i wiem z całą pewnością, ze tym razem nie spotkam się z tradycyjnym zarzutem, że daję do szybkiej lektury kolejną nudną książkę. Wprost przeciwnie..."
Jan Malicki
"Jak można chcieć do NATO, a jednocześnie uważać, że Stalin i Chrystus to najbardziej wpływowe osobistości w dziejach świata?
W jaki sposób Polacy budowali naftową potęgę Azerbejdżanu?
Po co Sowieci wymyślili Osetię Południową i dlaczego wybuchła wojna w Gruzji?
Wreszcie czy Kaukaz Południowy z najstarszymi chrześcijańskimi państwami Armenią i Gruzja to jeszcze Europa czy już Azja?
To tylko kilka pytań, na które w Toaście za przodków stara się odpowiedzieć Wojciech Górecki. Znakomity znawca Kaukazu, latami podróżował po nim jako ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich, przyglądał się z bliska jako pracownik polskiej ambasady w Baku, a że do wiedzy eksperta dodał nieprzeciętny talent reporterski, od książki trudno się oderwać.
Czytając, pamiętajmy o tradycyjnym zakończeniu ormiańskich bajek - z nieba spadły trzy jabłka, jedno dla tego kto opowiadał, drugie dla tego, kto słuchał, trzecie dla tego, kto zrozumiał. Jednym słowem - toast za autora".
Maria Przełomiec
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Na Zachodzie czas jest zważony i odmierzony, posiekany na godziny, minuty, sekundy, na Wschodzie płynie jak rzeka. Na Zachodzie jest czymś a...
Rozwiń
Azerbejdżańskie przysłowie mówi:
Jeśli chcesz spokoju - bądź głuchy, ślepy i niemy.
Gruziński stół to biesiada, przebiegająca według ustalonego porządku, to teatr, w którym każdy ma do odegrania swoją rolę, to rytuał. Duszą ...
Rozwiń
Opinie [67]
Książka „Toast za przodków” to tak naprawdę nie reportaż a trochę męcząca książka historyczna. Dużo tu faktów historycznych i polityki , książką obfituje też we fragmenty zaczerpnięte z innych książek. Mało za to historii zwykłych ludzi. Duży plus za przepiękne opisy krajobrazów oraz tradycji i zwyczajów ludów zamieszkujących Kaukaz Południowy.
Pokaż mimo toNigdy nie interesowałam się zagadnieniami związanymi z tym regionem: to była moja pierwsza książka o Kaukazie.
więcejSą w niej części, które napisane są cudownym, płynnym językiem i które niemalże pochłaniałam. Inne części wydają się kartkami wyrwanymi z podręcznika historii: te dłużyły mi się niemiłosiernie, walczyłam, by dotrwać do końca rozdziału.
Nie jestem pewna, czy była...
Jest taki region, do którego wracać będę zawsze. Mam nadzieję, że nie tylko myślami. Jest to Kaukaz. I o ile poznałem go dosyć dobrze, podczas mojego półrocznego życia w Gruzji, z każdą nową informacją jeszcze bardziej utwierdzałem się w przekonaniu, że jest to region jeszcze i jeszcze ciekawszy. Dzisiaj prezentuję Wam książkę Wojciecha Góreckiego "Toast za przodków"....
więcej"Toast za przodków" to kopalnia ciekawostek przede wszystkim o Azerbejdżanie. Autor, po wieloletnim pobycie w tym kraju, posiada ogromną wiedzę, jeszcze więcej własnych spostrzeżeń i potrafi się nimi dzielić.
więcejW porównaniu z rozdziałami o Azerbejdżanie, te o Gruzji i Armenii sprawiają wrażenie dodatku do książki. Być może miałam zbyt duże oczekiwania wzgledem fragmentów o...
Tom rewelacyjnych reportaży, które można z czystym sumieniem polecić zarówno do przeczytania, zdobycia podstaw wiedzy o regionie, jak i komuś, kto się wybiera do jednego z zakaukaskich krajów. Ku zadowoleniu czytelników autor służbowy pobyt na Zakaukaziu w pełni wykorzystał na zapoznanie się z historią, kulturą i dniem dzisiejszym Azerbejdżanu, Gruzji i Armenii ( w tym...
więcejNajsłabiej wypada tu Armenia. W Azerbejdżanie Autor mieszkał 5 lat i to się czuje. Autor opowiada swoją historie a nie przekazuje to co przeczytał. Gruzję znam wiec wiem o czym mowa, ale to już nie to samo co Azerbejdżan. A Armenia? Oceńcie sami. Książka jest fantastyczna.
Pokaż mimo toŚwietnie napisana książka, niebanalna, pozostawia niedosyt ale jednocześnie rozgrzewa fascynację regionem. Brak prostych klisz i autor jest jedynie przewodnikiem, oprowadza nas, tak abyśmy sami mogli wypośrodkować swoje zdanie czy sympatię. Dałbym 10* gdyby poświęcono więcej miejsca Armenii.
Pokaż mimo toOstatnimi czasy chętniej patrzymy w kierunku Gruzji oraz pozostałych państw z regionu Kaukazu jako kierunku turystycznym. Nie dziwi zatem coraz większa ilość publikacji dotyczących tego kraju. Książka Pana Wojciecha Góreckiego niezwykle barwnie opowiada o tamtym regionie, i to w sposób jaki najbardziej lubię. Nie jest to monotonne omawianie geografii i historii. Przyjęta...
więcejKopalnia wiedzy o Kaukazie. Tak w kilku słowach można by streścić tę książkę. Co więcej nie są to li tylko suche fakty, lecz dykteryjki, anegdoty oraz relacje ze spotkań z tubylcami. Co nie oznacza, że nie będzie tu informacji z dziedziny historii (i to zarówno tej współczesnej, jak i tej sprzed dwóch tysięcy lat) lub polityki. Są. I to są podane tak, że czyta je się z...
więcejTa książka, to doskonałe kompendium wiedzy dla kogoś, kto w tematyce Kaukazu stawia pierwsze kroki. Osobiście wynioslem wiele informacji, które przydadzą się podczas wypadów na Kaukaz.
Pokaż mimo to