Coraz dalej od miłości

Wydawnictwo: Muza
Liebesfluchten. Geschichten
Ag2S

Inne wydania

Książka wydana również pod tytułem "Miłosne ucieczki". Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Berlinie, żydowska diaspora w Nowym Jorku, ogarnięty wojną domową kraj Ameryki Łacińskiej... Każde z siedmiu opowiadań osadzone jest w innej, żywo i barwnie przedstawionej rzeczywistości. Na tym tle autor zarysowuje ważne niemieckie tematy - historycznej winy, paktu z komunizmem,...

Każde z siedmiu opowiadań osadzone jest w innej, żywo i barwnie przedstawionej rzeczywistości. Na tym tle autor zarysowuje ważne niemieckie tematy - historycznej winy, paktu z komunizmem, społecznej utopii - w niepowtarzalny sposób łącząc je z wątkiem uniwersalnej, pulsującej w każdym opowiadaniu tęsknoty za miłością. Każda z opisywanych emocji staje się naszą własną. Kolejni bohaterowie wyłaniają się z kart książki, by na oczach czytelnika przeżyć dramat uczuć i by na zawsze pozostać w jego pamięci.

Książka zawiera opowiadania: "Dziewczynka z jaszczurką","Zdrada", "Tamten mężczyzna", "Groszek cukrowy", "Obrzezanie", "Syn", "Kobieta na stacji benzynowej".

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2010

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/?module=okladki&id=42018

allison | 2012-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2012

Autor jawi się w tych opowiadaniach jako znawca ludzkich namiętności. Jego bohaterowie muszą podejmować trudne życiowe decyzje i często zdarza się, że ich wybory okazują się brzemienne w skutki. Podobnie jak zbyt pochopne pomysły, nieraz nieodwracalne i nienaprawialne.

Każda z historii o miłości wciąga czytelnika jak wir. To na pewno zasługa pomysłowości pisarza, ale także perfekcyjnie wykreowanych bohaterów i opisów ich przeżyć wewnętrznych.
Na wielki plus zasługuje psychologizm postaci, w których nie ma żadnej sztuczności i niewiarygodności.

Schlink ukazuje problemy swoich bohaterów na tle ważnych wydarzeń historycznych (np. zburzenie muru berlińskiego i skutki otwarcia teczek), w świecie różnych kultur i środowisk społecznych.
Każda z postaci jest inna, ale łączy je motyw miłości, której autor nadał różne oblicza. Zwykle bohaterowie nie mogą być w pełni szczęśliwi, przeżywają zdrady i sami zdradzają, wybaczają albo nie potrafią tego zrobić, są pamiętliwi, nawet jeśli...

Patrycja | 2015-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Zupełnie ta książka nie trafiła w mój gust. Liczyłam na podobieństwo tej książki do opowiastek schmitta ale to zupełnie coś innego. Nie wciągają mnie zupełnie te historie, są takie bez wyrazu, pozbawione emocji i nijakie. Dla mnie to po prostu strata czasu. Nie polecam.

Alex | 2015-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Rzeczywiście to opowiadania o życiu i miłości w latach osiemdziesiątych. Każdy z bohaterów jest mocno osadzony w swojej rzeczywistości, ale napiętnowany przeszłością. Schlink, podobnie jak w "Lektorze" nie obawia się przyznać do błędów swoich rodaków, najbardziej to uzewnętrznia w opowiadaniu, gdzie Niemiec zakochany w dziewczynie pochodzenia żydowskiego jako dorosły mężczyzna udowadnia swoją miłość przez obrzezanie. Ale czy to wystarczy? Po przeczytaniu opowiadań wiele nurtujących pytań pozostaje bez odpowiedzi.

Magdalena | 2013-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 października 2013

„Coraz dalej od miłości” Bernharda Schlinka to siedem krótkich opowiadań. Co je łączy? Wszystkie mówią o miłości.

„Dziewczynka z jaszczurką” to historia chłopca, który tak zafascynował się obrazem o tym samym tytule, że wpłynęło to na jego przyszłe relacje z kobietami. „Zdrada” to opowiadanie ukazujące różne formy zdrady – słowną i cielesną. „Obrzezanie” to opowieść o zadrach z przeszłości. Para – Żydówka Sarah i Niemiec Andi – kochają się. Jednak ich rodziny i oni sami nie są w stanie wyprzeć z głów dawnych win ich narodów. Żyją ciągle w cieniu żalów, zbrodni z przeszłości. „Syn” to historia o trudnej miłości ojca do potomka, a „Kobieta na stacji benzynowej” to opowiadanie o śnie, który stał się rzeczywistością.

Wszystkie te opowiadania są intrygujące, jak to u Schlinka – zaskakują. W tym zbiorze znalazłam swoje ulubione, które najbardziej mnie poruszyły.

„Tamten mężczyzna” to moim zdaniem najlepsze opowiadanie z opisywanego zbioru. Przedstawia losy mężczyzny, którego żona Lisa...

JoannaB | 2013-09-02
Przeczytana: 18 czerwca 2013

Kim jest pan Schlink? Panem od „Lektora”. I przyznaję – poleciałam na opinię. Przynajmniej za pierwszym razem, kiedy sięgnęłam po książkę z Kate Winslet na okładce. Opowiadania nie trafiły więc do mnie przez przypadek – wiedziałam, jakiego rodzaju literackiego geniuszu się spodziewać. Nie zawiodłam się, ale za to zmęczyłam. Zmęczyłam zakłamanym życiem bohaterów każdego z opowiadań. Weźmy taki przykład. Chłopiec przez całe swoje życie obserwuje ojca, który oddaje kult obrazowi przedstawiającemu dziewczynkę z jaszczurką. Po śmierci ojca, chłopak przejmuje opiekę nad obrazem. I też zaczyna oddawać mu kult. Obraz kryje tajemnicę, którą chłopak w końcu odkryje, jednak wcześniej zdąży zniszczyć sobie życie. Tylko po to, aby obraz chronić.
Inna historia – mężczyzna po śmierci żony odkrywa, że ta miała kochanka. Odnajduje go, zaprzyjaźnia się z nim, zaczyna gardzić, a w końcu współczuć.
Schlink nie pozostawia cienia wątpliwości – piękna miłość nie istnieje. Każde uczucie podszyte jest...

kluczy | 2016-01-08
Przeczytana: styczeń 2016

Niektóre pomysły bardzo dobre, niestety ich rozwinięcia i pointy rozczarowują. Bardzo dużo banałów i stereotypów.

Najbardziej zdenerwowało mnie opowiadanie pt.: "Obrzezanie", w którym autor przedstawia związek współczesnego Niemca i współczesnej Żydówki- nie sili się na żadną głębszą refleksję, tylko porównuje niczym w tabelce na lekcji polskiego kulturę żydowską i niemiecką, traumę powojenną, wrzucając do tego wora nawet muzykę. Brwi podjechały mi na plecy ze zdziwienia przy scenie, w której Niemiec zaprasza swoją dziewczynę na "Mszę h-moll" Bacha i boi się, czy spodoba jej się niemiecki duch protestantyzmu. Rozumiem, że muzyka Bacha z założenia jest niedostępna dla każdego nie-Niemca, a już zwłaszcza dla Żyda!?

Opowiadanie "Tamten mężczyzna" ma duży potencjał - mężczyzna czyta list do swojej zmarłej żony i odkrywa jej sekretnego znajomego. Toczy się ciekawa gra, zakończona niestety pustym moralizowaniem.

W "Dziewczynce z jaszczurką" czuć atmosferę z...

Clea | 2012-03-23
Przeczytana: 2012 rok

intrygujące opowiadania,
oryginalne,
inne
ale pozostawiają z pewnego rodzaju, trudnym do uchwycenia, niedosytem

Katarzyna Kunowska | 2015-03-20

O miłości. Prawdziwie i bez lukru.

marciocha | 2011-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2011

ciekawe, czasami przewrotne opowiadania, zachęcają do zastanowienia się nad nami, naszymi przekonaniami, chęciami, tym czego szukamy

książek: 1920
Vinga | 2016-11-28