Letnie kłamstwa

literatura niemiecka opowiadania

Zbyt letnie kłamstwa

lekkie krótkie opowiadania z fletem w tle :D

lekkie krótkie opowiadania z fletem w tle :D

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Doskonała książka! Bardzo bardzo polecam :)

Uwielbiam Schlinka Książki które zmieszczą się w torebce więc można czytać w metrze autobusie:)

W porównaniu ze zbiorem "Coraz dalej od miłości" tego autora, jednak rozczarowanie. Według mnie w "Letnich kłamstwach" dużo ciekawsze od wątków miłosnych są rozważania o starości, odchodzeniu, rozrachunkach z własną przeszłością. To co mocno razi w tej książce to elitaryzm bohaterów - Schlink zresztą, w którymś z opowiadań, wprost dystansuje się od "nudnych mieszczuchów". Jego literacki świat złożony jest z sędziów, adwokatów, profesorów, pisarzy, dyrygentów, filozofów, którzy snują międzykontynentalne podróże oraz rozważania i znajdują się poza zasięgiem zwykłej codzienności. Trochę trudno takich bohaterów polubić i zrozumieć ich motywację. Sprawnie to napisane, ale sporo tu emocjonalnych wydmuszek po prostu.

Mam troszeczkę mieszane odczucia wobec tej książki... Większość opowiadań nieszczególnie zapadła mi w pamięci, nie były one jakoś wyjątkowo zaskakujące czy wciągające. Szczerze mówiąc spodziewałam się po Schlinku więcej... Ale dla opowiadania pt. "Ostatnie lato" warto było przeczytać tę książkę- mówi ono o czymś więcej niż historyjka miłosna czy opowieść o życiowych błędach- mówi o szczęściu i docenianiu życia. I jeśli miałam przeczytać pozostałe opowiadania tylko po to, by dotrzeć do tego jednego to książkę było warto przeczytać. Nie żałuję.

I znowu "czytanie autorami" się sprawdziło. Po Alice Munro "Zbyt wiele szczęścia" ta książka jest "męską" opowieścią. Krótkie opowiadania , bez morału : nic nie jest jednoznaczne. Nie ma jednej recepty na przeżycie życia. Jak mówi jeden z bohaterów : "wszelkie decyzje nie są ani dobre ani złe, lecz po prostu kierują życie na inne tory. Jestem dojrzałą czytelniczką więc pewnie podobała mi się ta książka bo rozumiem dylematy przemijania, przejścia "na cienistą stronę ulicy", odejścia dzieci we własne życie, dorastania wnuków.Ciekawe jak książkę tą przeżywają młodzi czytelnicy ?

220 stron, a męczyłam prawie 3 tygodnie. Zabrałam się za tę książkę, bo poleciła mi ją przyjaciółka. Cóż, zdecydowanie nie mój typ lektury, nawet na jesienne wieczory. Nie porywa, ciągnie się strasznie. Wśród tych siedmiu historii największą przyjemność sprawiło mi czytanie ostatniej, zatytułowanej "Podróż na południe".

Kłamstwo - to coś niezgodnego z rzeczywistością, co mówimy z zamiarem wprowadzenia kogoś w błąd. "Nie okłamujcie się nawzajem" - Kol 3, 9 "Przeto, odrzuciwszy kłamstwo, mówcie prawdę, każdy z bliźnim swoim" - Ef 4, 25. „Kłamstwa się strzec będziesz” - Wj 23, 7. Tak mówi Biblia. Czy istnieje jakaś dyspensa od tego? Czy istnieje kłamstwo w dobrej wierze?

Bernhard Schlink autor "Lektora" serwuje nam siedem różnych współczesnych historii na temat więzi międzyludzkich, w których nieodłącznie pojawia się pewna doza kłamstwa.

Jak ma się zachować mąż, ojciec, dziadek, gdy dowiaduje się, że pozostało mu parę miesięcy życia? Czy powiedzieć o wszystkim rodzinie, czy pozostawić ich w nieświadomości? Czy żona nie ma prawa do uczestnictwa w jego cierpieniu, czy lepiej jej tego oszczędzić?

Jak ma się zachować mężczyzna, gdy dowiaduje się, że jego partnerka przeszukuje mu biurko, sprawdza połączenia w telefonie, czyta jego mejle, gdy sam wie, że nie ma czystego sumienia. Co czuje tak kobieta, skąd bierze się u niej ten brak zaufania?

A kochający mąż i ojciec, niespełniony pisarz, który za wszelką cenę chce zatrzymać swoją żonę-też pisarkę w domu, nie pozwalając jej uczestniczyć w spotkaniach autorskich, w premierach jej książek, tylko dlatego, że cudownie i sielsko toczyło im się życie na wsi z dala do wielkiego miasta. Czy można żyć z takim mężczyzną, który chce od kobiety tylko tego, aby była w domu, bo na więcej nie pozwala mu zazdrość?

Bernhard Schlink tworzy świetne sylwetki psychologiczne, swoich bohaterów, nie ocenia ich jednak, a raczej chłodnym obiektywizmem sprawia, że te historie nas dotykają, skłaniają nas do zastanowienia się, do refleksji. Czy rzeczywiście zawsze kłamstwo jest złe, a prawda niesie samo dobro? Przypomniał mi się od razu dramat Ibsena „Dzika kaczka”, gdzie autor pokazał siłę prawdy i kłamstwa jednocześnie. Lecz, o ironio, to właśnie prawda krzywdzi, podczas, gdy kłamstwo wprowadza spokój i miłość do rodziny. Czasami prawda jest źródłem cierpienia.

Czy więc kłamstwo może być czasem usprawiedliwione? "Jeśli spotkasz prawdę , która przyprawia cię o cierpienie , to nie ona sama jest przyczyną twojej męki, lecz to, do czego się odnosi. I zawsze cię wyzwala. (...) Czy prawda wyzwala? Może jest odwrotnie..." [str. 65]

Kochanie nic ci nie mówiłem, bo nie chciałem się martwić, ranić. A czy to jest w porządku? A czy niepowiedzenie wszystkiego lub powiedzenie półprawdy jest też kłamstwem? Kłamstewko, bałamuctwo, blaga, blagierstwo, łgarstwo, bajer, bujda, bujda na resorach, oszukaństwo, lipa, pic na wodę - zwał jak zwał - zawsze pozostaje po prostu KŁAMSTWEM. Jednak cena kłamstwa i prawdy bywa różna.

Poruszająca, uniwersalna i głęboko refleksyjna pozycja. Gorąco polecam!

Bernhard Schlink...

• CZyTolanDia 2012