...zabiorę cię ze sobą

Tłumaczenie: Dorota Duszyńska
Seria: Kalejdoskop
Wydawnictwo: Muza
Ti prendo e ti porto via
8373192190
miłość, powieść włoska
Agnieszka

Historia odwiecznych paradoksów życiowych, które sprawiają, że ludzie całkiem odmienni lgną do siebie niejako wbrew wszystkiemu. Ammaniti opowiada o związkach, które nigdy nie powinny się spełnić. Bo cóż mają ze sobą wspólnego nadwrażliwy chłopiec z biednej rodziny, niemal patologicznej i pewna siebie piękna dziewczyna, córka najbardziej wpływowego człowieka w mieście. Podobnie związek introwertycznej dziewicy w średnim wieku i Don Juana z bożej łaski, którego miłosne podboje ocierają się o absurd. Paradoks goni paradoks. Proza Ammanitiego jest niespokojna i poruszająca. Autor pisząc o miłości, stwarzając bohaterów, nie tylko nie popada w banał, ale czyni to w sposób, który nie pozwala pozostać obojętnym. A o to przecież chodzi.

Paulita | 2011-05-04

Książka jest rewelacyjna. Na początku nie podobała mi się ze względu na liczne wulgaryzmy. Jednak zmieniłam zdanie i to o 360 stopni.Wywarła na mnie ogromne wrażenie głównie przez swoją nieprzeciętność. Zupełnie inna niż te czytane przeze mnie do tej pory. Jakbym miała ją określić jednym słowem to zdecydowałabym się na słowo brudna. Nie jest to książka o pięknej miłości ze szczęśliwym zakończeniem, powiedziałabym wręcz przeciwnie. Pełno w niej smutku, żalu. Jest dość przygnębiająca, ale przez to bardzo poruszająca. Dzięki niej można docenić swoje życie i to co mamy.

czytankianki | 2015-12-02
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 23 listopada 2015

Ammaniti to podobno jeden z najlepszych pisarzy włoskich średniego pokolenia. Cóż, w tej książce tego nie widać. Powieść jest sprawnie napisana, celnie przedstawia obyczajowość Włochów, niestety autor nie może się zdecydować, czy chce być poważny czy żartobliwy, a przecież porusza istotne tematy. Inna rzecz, że jest ich za dużo, podobnie zresztą jak postaci.
Duży plus za scenę, w której policjant robi wykład na temat mercedesa przygodnemu kierowcy.
Lektura szybka i przyjemna, niezupełnie w różowym duchu sugerowanym przez okładkę.

Agata | 2013-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2013

Książkę czyta się błyskawicznie, byłam zaskoczona jak szybko zwiększa się liczba oznaczająca stronę aktualnie przeze mnie czytaną. Ciekawi, barwnie ukazani bohaterowie dwóch historii, które interesująco splatają się ze sobą. Niektóre opisy faktycznie zbyt wulgarne, szczególnie przy jednym nie mogłam uwierzyć w to czytam... Ale to nadaje tej książce pewien styl, bez tego byłaby zupełnie inna, i inny byłby sposób jej czytania i odbioru. Interesująca.

miedzystronami | 2011-03-13
Przeczytana: 13 marca 2011

Czy to jest historia dwóch miłości, tak jak mówi to opis na okładce?
Ja bym tego tak nie nazwała. To historia przyjaźni nastolatków może z kiełkującym uczuciem. To opowieść o poszukiwaniu miłości, o niemożności jej odnalezienia, jak i odnalezienia samego siebie. To w końcu powieść o byciu sobą, o tym, jak ważne jest, by nie ulec otoczeniu.

W powieści mamy dwa główne wątki reprezentowane przez dwóch bohaterów:
Pietro to nieśmiały i nadwrażliwy dwunastolatek z ubogiej, dysfunkcyjnej rodziny, gdzie matka niczym się nie interesuje, ojciec pije za dużo, brat trzy razy powtarza klasę. Pietro stroni od ludzi, przez dyrekcję uznawany za nieprzystosowanego do życia w społeczeństwie, wśród innych uczniów. Oceniany przez pryzmat rodziny, szykanowany przez silniejszych chłopców – łobuzów, ma jedną cenną rzecz- przyjaźń z Glorią, córką jednego z najbardziej wpływowych ludzi w miasteczku.

Graziano to Casanova po czterdziestce, słynący z wielu romansów i „znajomości” z kobietami....

lopez | 2016-01-18
Przeczytana: 03 stycznia 2016

To książka o tym jak mimo tego, że żyjemy tuż obok siebie, możemy być różni. Do tego stopnia, że nigdy nie będziemy w stanie się porozumieć. Zawsze będziemy interpretować świat nie tak jak trzeba, a tylko tak jak potrafimy. I nigdy nie staniemy się tacy, jacy w głębi serca chcielibyśmy być, obserwując nasze otoczenie. Bardzo przekonująco zarysowane postaci i do bólu realistyczne interakcje między nimi. Wszystko to niesamowicie smutne, ale jednocześnie jakże, wciąż, prawdziwe.

| 2013-10-29
Przeczytana: 2011 rok

Kiedy książka trafiła do mnie, pomyślałam sobie: "Dziwna historia, mnóstwo przekleństw". Dobrze, że jej nie odłożyłam. Książka jest fenomenalna. Przyzna mi rację każdy, kto przeczytał i po prostu otworzył umysł i wszystkie swoje "estetyczne standardy". "Zabiorę cię ze sobą" na długo zapada w pamięć.

Karolina Kułakowska | 2013-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2013

Dziwna książka. Z jednej strony dowcipna, momentami sarkastyczna - to na plus. Z drugiej, pojawia się zbyt wiele postaci; ich historie nachalnie się przeplatają. Wciągająca? Tak, ale dopiero mniej więcej po połowie, kiedy przychodzi do głowy myśl - jeśli przeczytałam tyle, co szkodzi dokończyć.

BetiFiore | 2013-01-08

Swietna ksiazka. Bardzo wciagająca.

Patrycja18 | 2013-08-23

Ukazane dwie historie, które w pewien sposób się ze sobą łączą. Szczegółowe opisy pozwalają na wyobrażenie sobie danej sytuacji. Polecam książkę dla osób dojrzałych.

ma_niusia | 2010-11-23
Przeczytana: 20 września 2010

Książka jak dla mnie przede wszystkim dziwna. Przeczytałam do końca, jednak niektóry opisy są jak dla mnie zbyt wulgarne. Nie mój styl.